Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 

Cum dovedesc calitatea de asigurat?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
crf85

crf85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 18.03.2007
"Documente justificative care trebuie prezentate, la cerere, caselor teritoriale de asigurari de sanatate, respectiv Casei de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti, in vederea eliberarii dovezii privind calitatea de asigurat:
Copii in varsta de pana la 14 ani - Certificat de nastere.
Copii de la 14 la 18 ani - Carte de identitate.
Tinerii cu varsta cuprinsa intre 18 si 26 de ani daca nu realizeaza venituri din munca - Act de identitate si adeverinta de elev sau carnetul de elev vizat la zi si declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu a realizat venituri din munca sau document eliberat de organul fiscal teritorial din care sa rezulte ca nu are venituri din munca.
Absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni - Act de identitate si un act din care sa rezulte absolvirea liceului.
Studentii daca nu realizeaza venituri din munca - Act de identitate, declaratie pe proprie raspundere privind faptul ca nu realizeaza venituri din munca si adeverinta de student sau legitimatia de student vizata la zi.
...
Cetatenii straini care au domiciliul in stainatate - Act de identitate (pasapoarte) si cardul european de asigurari de sanatate."

Declaratia pe proprie raspundere privind faptul ca nu realizez venituri din munca (in cazul studentului) e un formular-tip care il primesc de la Casa de Asigurari de Sanatate sau trebuie sa scriu de acasa pe o foaie?

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postcrf85, on Apr 3 2009, 20:11, said:

"Documente justificative care trebuie prezentate, la cerere, caselor teritoriale de asigurari de sanatate, respectiv Casei de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti, in vederea eliberarii dovezii privind calitatea de asigurat:
Copii in varsta de pana la 14 ani - Certificat de nastere.
Copii de la 14 la 18 ani - Carte de identitate.
Tinerii cu varsta cuprinsa intre 18 si 26 de ani daca nu realizeaza venituri din munca - Act de identitate si adeverinta de elev sau carnetul de elev vizat la zi si declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu a realizat venituri din munca sau document eliberat de organul fiscal teritorial din care sa rezulte ca nu are venituri din munca.
Absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni - Act de identitate si un act din care sa rezulte absolvirea liceului.
Studentii daca nu realizeaza venituri din munca - Act de identitate, declaratie pe proprie raspundere privind faptul ca nu realizeaza venituri din munca si adeverinta de student sau legitimatia de student vizata la zi.
...
Cetatenii straini care au domiciliul in stainatate - Act de identitate (pasapoarte) si cardul european de asigurari de sanatate."

Declaratia pe proprie raspundere privind faptul ca nu realizez venituri din munca (in cazul studentului) e un formular-tip care il primesc de la Casa de Asigurari de Sanatate sau trebuie sa scriu de acasa pe o foaie?
scrii tu pe o foaie.

#3
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
:lol:
Nebunie mare, de la 1.04 si pensionarii , pentru a beneficia de pachetul minim de servicii trebuie sa prezinte adeverinta de asigurat de la casa, in lipsa ei, temporar, se accepta copie buletin + talon pensie + declaratie pe proprie raspundere.
In acelasi timp se desfiinteaza biletele de trimitere clasice, in locul lor sunt unele in 3 exemplare, demential.
In momentul de fata o consultatie este compusa din 80% birocratie si 20% medicina.
Felicitari.

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postadadoi, on Apr 3 2009, 21:30, said:

scrii tu pe o foaie.

eteeeeeeeeeeeeee fleoshc.
nu mai spune prostii.
eu m-am operat de 2 ori cat am fost student si am avut nevoie de aceasta declaratie.


daca esti student si nu inregistrezi venituri din munca, trebuie sa mergi la un notariat, nu scrii tu pe foaie, nu iei cerere de la CAS.
mergi la orice notariat, si de acolo ti se da declaratia ca nu ai venituri.
dai buletinul la tanti notar si iti da o foaie in care scrie ca subsemnatul bla-bla s-a prezentat in fata mea notarul all-mighty si a spus ca n-are venituri.

te costa 10-20 de lei, cam asa

Edited by spare-me, 03 April 2009 - 21:21.


#5
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Dom'ne, da' toti ailalti, platitori de taxe, cum dovedesc ca sunt asigurati?
Adica eu, platitor de taxe, daca ma duc la spital si cer ceva ce este acoperit de asigurare, si imi spune vreun om p-acolo sa dovedesc, cum o fac? vin cu cartea de munca?

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
să mă ierți, spare-me, ultima dată când m-a întrebat cineva asta era procedura, da' e drept că a trecut cam multișor de atunci.
nile, din ce știu eu trebuie să te duci la casa de asigurări să ceri o adeverință, da' nu garantez, că văd că-s în urmă.

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postnile, on Apr 3 2009, 22:21, said:

Dom'ne, da' toti ailalti, platitori de taxe, cum dovedesc ca sunt asigurati?
Adica eu, platitor de taxe, daca ma duc la spital si cer ceva ce este acoperit de asigurare, si imi spune vreun om p-acolo sa dovedesc, cum o fac? vin cu cartea de munca?

nu, cu adeverinta de la resurse umane ca esti salariat si s-a virat contributia catre casmb sau de unde esti tu

adadoi, nu mai repeta ca tot nu e bine :)
sa se duca la notar

Edited by spare-me, 03 April 2009 - 21:37.


#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postspare-me, on Apr 3 2009, 22:36, said:

cu adeverinta de la resurse umane ca esti salariat si s-a virat contributia catre casmb sau de unde esti tu
Pentru angajati asa e!

In ceea ce priveste studentii, la spitalul la care lucrez eu se cere doar copie dupa prima foaie a carnetului de student (vizat pe anul in curs).

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postantigen, on Apr 3 2009, 22:53, said:

Pentru angajati asa e!

In ceea ce priveste studentii, la spitalul la care lucrez eu se cere doar copie dupa prima foaie a carnetului de student (vizat pe anul in curs).

pentru...ce ?
ca la consultatii si eu foloseam carnetul de student.
la internare pentru operatii am avut nevoie de declaratia aia la notar.

#10
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Pentru consultatie.

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postantigen, on Apr 4 2009, 00:29, said:

Pentru consultatie.

:kisstogether:

#12
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
am si eu o intrebare....
am avut contract de munca in romania pana in decembrie. dupa aceea am acceptat un contract cu o companie straina...nu am nici un venit in romania (deci nici nu platesc CAS)... rezulta ca mi-am pierdut calitatea de asigurat.

stiu ca socra-miu cand a ramas un an fara munca (nu somer)...se ducea la medicul lui de famile pe asigurarea sotiei...cel putin asa zice... eu am citit si nu am gasit nimic in sensul asta. pot face si eu chestia asta?
stiu ca pot plati direct la CAS (parca e vreo 35 lei/luna)... dar daca ma duc acum...trebuie sa platesc incepand din decembrie?
nu stiu exact cum e. in plus in perioada asta o sa vin destul de putin acasa (3 sapt la 3 luni)... am si o asigurare platita de companie (worldwide)...dar procedura e mai complicata...decat cand ma duceam la medicul de familie...

indeea ca ca o sa vin acasa de pasti vreo 3 sapt...si vreu sa fac niste analize (monitorizez constat tgp-ul si tgo-ul)...si nu stiu daca ma primeste medicul de famile....

#13
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postbubalus, on Apr 6 2009, 12:48, said:

stiu ca socra-miu cand a ramas un an fara munca (nu somer)...se ducea la medicul lui de famile pe asigurarea sotiei...cel putin asa zice... eu am citit si nu am gasit nimic in sensul asta. pot face si eu chestia asta?
Trebuie sa faci o chestie la notar din care sa rezulte ca esti coasigurat.

Dar daca e atat de complicat, de ce nu iti faci analizele pe cont propriu? Nu costa foarte mult.

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postantigen, on Apr 6 2009, 13:00, said:

Trebuie sa faci o chestie la notar din care sa rezulte ca esti coasigurat.

Dar daca e atat de complicat, de ce nu iti faci analizele pe cont propriu? Nu costa foarte mult.

din nou gresit.
sotia/ alt membru al familiei aduce o adeverinta obisnuita de la resurse umane pe care se trece si solicitantul ca si coasigurat.
la notar e aceeasi declaratie, ca nu inregistrezi personal venituri.

#15
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
La noi se cere hartie de la notar. Poate e gresit, nu zic ca nu.

Si cum adica "din nou gresit"??

#16
crf85

crf85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 18.03.2007
eu astazi mi-am rezolvat problema cu adeverinta de asigurat. nu a trebuit sa duc nimic de la notar. am primit de la ghiseu un formular pe care l-am completat.

#17
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postantigen, on Apr 6 2009, 12:00, said:

Trebuie sa faci o chestie la notar din care sa rezulte ca esti coasigurat.

Dar daca e atat de complicat, de ce nu iti faci analizele pe cont propriu? Nu costa foarte mult.
bineinteles ca analizele o sa le platesc...asa am facut si in trecut. preferam sa dau 20-30 de lei decat sa ma programez la medicul de familie sa-mi dea trimitere la analize. e vorba dupa aia...ca ma duc la medicul de familie cu analizele...sa le puna in dosarul meu...si eventual sa-mi zica daca mai continui cu tratamentul sau nu. pastilele (lagosa) oricum nu erau reduse..plateam pretul integral ..deci nu asta e problema. ma gandeam doar daca ma primeste medicul de familie ... just in case... si eventual cand mai sunt pe acasa...sa nu ma ia vreo raceala/viroza...etc.

View Postspare-me, on Apr 6 2009, 13:35, said:

din nou gresit.
sotia/ alt membru al familiei aduce o adeverinta obisnuita de la resurse umane pe care se trece si solicitantul ca si coasigurat.
la notar e aceeasi declaratie, ca nu inregistrezi personal venituri.

deci pana la urma trebuie sa o pun pe nevasta-mea sa ia o declaratie de la serviciul ei?..si ma mai duc si la notar...sau e suficienta aia? aia de la serviciul nevesti-mii imi da mie hartie asa.... tac-pac...
site-urile cas-ului sunt anapoda...nu gasesti nimic concret.

Edited by bubalus, 06 April 2009 - 16:55.


#18
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
pana la urma am gasit ceva:

Quote

Documente justificative care trebuie prezentate, la cerere, caselor teritoriale de asigurari de sanatate, respectiv Casei de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti, in vederea eliberarii dovezii privind calitatea de asigurat:


Coasiguratul - Act de identitate si un document care atesta calitatea de asigurat a persoanei in intretinerea careia se gaseste coasiguratul, document care sa ateste relatia de rudenie sau casatorie, declaratie pe proprie raspundere ca nu realizeaza venituri impozabile sau document eliberat de organul fiscal teritorial din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile si declaratie pe proprie raspundere a persoanei asigurate prin care declara ca are in intretinere persoana coasigurata. Pot fi coasigurati numai urmatoarele categorii de persoane sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

dar n-am gasit mai departe... fac dosarul cu toate actele astea...si ma duc la Casa Jud. de Asig. de Sanatate...si-mi dau ei o adeverinta de coasigurat? si cu asta ma duc la medcul meu de familie.

la serviciul sotiei nu trebuie declaratie ca ma are in intretinere?

Edited by bubalus, 06 April 2009 - 17:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate