Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Problema cu SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
benjamin

benjamin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.11.2005
Am luat "teapa" de la o firma din SUA, mai concret firma respectiva nu trimite comanda (pentru care am platit deja) si pentru care nu exista un contract scris. Singurele dovade pe care l-am sunt discutiile prin mail si messenger, plus extrasele de banca.

Ce solutii am sa recuperez banii, de unde ar trebui sa incep? Consulatul din California am contactat prin mail acum 2 zile, raspuns inca n-am primit de la ei.  Este vreun jurist/avocat care poate sa-mi dea un sfat?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 benjamin, on Apr 1 2009, 21:43, said:

Am luat "teapa" de la o firma din SUA, mai concret firma respectiva nu trimite comanda (pentru care am platit deja) si pentru care nu exista un contract scris. Singurele dovade pe care l-am sunt discutiile prin mail si messenger, plus extrasele de banca.

Ce solutii am sa recuperez banii, de unde ar trebui sa incep? Consulatul din California am contactat prin mail acum 2 zile, raspuns inca n-am primit de la ei.  Este vreun jurist/avocat care poate sa-mi dea un sfat?
Nu exista nicio solutie usoara. Ar trebui sa-i dai in judecata (civil), doar ca asta nu in Romania, ci in SUA. Evident ca poti castiga, si poti obtine chiar si cheltuielile cauzate de judecata, dar nu stiu daca merita efortul (in cazul in care suma nu e mare, cel putin). Pe termen scurt ar insemna doar cheltuieli.

#3
aeiounaty

aeiounaty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2009
poti incerca sa iei legatura cu ambasada sua in romania, in ordine ierarhica. cu siguranta si ei vor fi interesati sa afle despre astfel de cazuri. e un inceput.

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ambasada română din SUA are alte atribuții și îndatoriri decât să tragă la răspundere o firmă din SUA care nu și-a onorat obligațiile unui contract comercial!

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
despre ce suma este vorba, care este firma in cauza si care este obiectul disputei, adica ce ai cumparat mai exact?

#6
benjamin

benjamin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.11.2005
Am cumparat produse farma, in valoare de $5000

 onlyone, on Apr 5 2009, 16:38, said:

despre ce suma este vorba, care este firma in cauza si care este obiectul disputei, adica ce ai cumparat mai exact?


Nu trebuie sa traga la raspundere, dar asistenta juridica ar trebui sa intre cumva in atributii

 copjob2000, on Apr 5 2009, 16:00, said:

Ambasada română din SUA are alte atribuții și îndatoriri decât să tragă la răspundere o firmă din SUA care nu și-a onorat obligațiile unui contract comercial!


#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Din păcate pentru tine, răspunsul în legătură cu atribuțiile ambasadei, este nu!

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ambasada USA din Romania este pentru relatiile diplomatice intre cele 2 tari, la nivel de guvern, nu intre persoane fizice ale acestor tari. Consulatul USA din Romania se ocupa de persoane fizice americane aflate pe teritoriul Romaniei sau persoan efizice romane care vor sa ajunga pe teritoriul USA. Iarasi, nimic comercial.
Cel mai sigur este sa tratezi cu banca prin care ai facut plata. Daca ai facut plate prin Western Union, ghinion, ai invatat ceva. Nu m-ar mira ca "firma" din California sa fie numai cu numele acolo, in realitate poate banii tai s-au intors deja in Romania (sau alta tara asemenea).
Eu cumpar frecvent de la magazine on-line din US si NICIODATA nu am avut probleme. Este drept ca platesc mereu cu card VISA pentru a beneficia de protectia lor la o adica.

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Până la urmă ai rezolvat ceva, sau ai lăsat-o baltă?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate