Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Reclame pe care nu le inteleg

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
claudrag

claudrag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2009
Well, o sa incep cu una pe care o inteleg, dar mi se pare atat de proasta incat nu ma pot abtine sa nu zic ceva. E vorba despre BCR Powercard. Pe partea de imagine totul e ok, insa ma intriga ultimele replici, atunci cand agentul BCR ii pune in mana clientului (genul clientului plastelina) un produs absolut inutil (o zgarda mult prea mare pentru puiul de caine cumparat) si ii spune pe un ton superior: "O sa creasca". Mesajul pe care-l inteleg eu ar fi urmatorul: "Noi va bagam pe gat credite inutile, iar voi, clientii nostri supusi, fara creier si fara personalitate inghititi tot bull-shit-ul nostru fara sa cracniti." Vezi clipul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P6hWVzGuj1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O campanie pe care eu nu o inteleg este cea de la Ursus - ursusfotbal. Fotbalistii nostri imbracati in alb, joaca impotriva lor insisi, varianta in negru. Astia in alb, baga gol, apoi cica sa ne schimbam atitudinea fata de nationala. Care o fi legatura dintre clip si atitudine, nu prea mie clar. Spotul e [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WFLMHQLnisk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Poate ma luminati voi care e substratul.

Edited by Ravy, 01 April 2009 - 14:51.


#2
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Mie nu mi se par așa pe lângă subiect cu ți se par ție.

Prima, deși nu e cine știe ce reclamă, cu buget buget de multe cifre, are mesajul ei. Ideea e că o "cumpărătură duce la alta" și ai nevoie de un card care să "te susțină" ->BCR Powercard (nu folosesc acel card. habar nu am cu ce e mai bun decât restul)... faza cu zgarda mai mare -  "o să crească" e pusă pentru a da un plus de umor reclamei (chestie care prinde mai bine la public), dar, în fond, e pe aceeași idee: mai multe cheltuieli pentru tine!

Al doilea spot e mult mai bun decât primul. Cred că se referă în primul rând la suporterii care au uitat cum se susține o echipă. "cel mai greu meci e cu noi înșine" se referă la un duel psihologic între ambiție și descurajare din mintea fotbaliștilor. Ambele părți sunt alimentate în primul rând de atitudinea suporterilor. Când aceștia nu văd decât ratări, goluri luate etc., încep să înjure și ambiția fotbalistului este dominată de descurajare. De aici până la declinul întregii echipe nu mai e mult.
Campania mi se pare foarte bună pentru început... trebuia totuși demarată mai de mult, dar, oricum, trebuie susținută bine. Dacă va schimba ceva în bine rămâne de văzut. Atitudinea suporterilor este într-adevăr o problemă pentru fotbalul românesc.

#3
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 4nDr3i, on Apr 1 2009, 18:24, said:

faza cu zgarda mai mare -  "o să crească" e pusă pentru a da un plus de umor reclamei (chestie care prinde mai bine la public), dar, în fond, e pe aceeași idee: mai multe cheltuieli pentru tine!
Eu o văd altfel - e bine să te asiguri din timp.  :)

#4
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
prima reclamă e pentru sărăntoci. dacă n-ai bani să iei o zgardă de treij de lei nu te mai scoate din rahat nici cardu lu pește.

a doua e total tâmpită. n-am înțeles legătura dintre echipa națională, care joacă praf, și bere? bine, de fapt e o întrebare retorică, se știe că publicu microbist bea bere proastă, sparge semințe și înjură ca în codru. deci reclama e super bună. bea bere ursus, fă-te rangă, și-o să vezi jocul de căcat al echipei naționale drept mega șmen, că oricum ești praf de beat.
de fapt, reclama face antireclamă la berea aia, la fel de proastă - albachăr, cu lozinca gândește la rece. - adică băutorii ăia care gândesc lucid, văd jocu echipei naționale în "negru" pentru că e obiectiv așa. deci berea e atât de piș încât nu te poți matoli de la ea.

unui alt gen de public se adresează stela artois, acolea e un umor fin, deși belgienii sunt renumiți pentru beri mult mai bune, totuși.


în ambele cazuri reclamele sunt foarte bune, pentru că se adresează ba sărăntocilor, ba ăstora de grohăie ca porcii și au fotbalu și alcoolu-n venă :bigwhitegrin:

o reclamă tâmpită e aia la berea peroni. frateee, da mi-a luat nuș câtă vreme să-mi dau seama că ăia fac reclamă la bere, și nu la apă minerală - aici poate că-s eu cam prost.

#5
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Dacă te referi la reclama cu gelul albastru sunt total de acord cu tine :w00t:
Vorbind de reclame ciudate... ce ziceți de astea?
No.1: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DBwnKQEJkiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
No.2: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TVblWq3tDwY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 4nDr3i, on Apr 2 2009, 16:42, said:

No.1: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DBwnKQEJkiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
No.2: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TVblWq3tDwY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
da mă, pe principiu: foaie verde de mărar, iaca vine trenu

#7
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
băi, ele sunt catalogate drept foarte interesante!! și profunde :w00t:

Edited by 4nDr3i, 03 April 2009 - 12:42.


#8
LiviuDav

LiviuDav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.01.2007
Legatura intre nationala si bere e  ca de obicei suporterii nostrii beau bere la meci?:)) Si ca ursus sponsorizeaza echipa nationala probabil.
Si a 2-a reclama se refera,cred eu,la depasirea performantelor proprii de catre fotbalistii din echipa nationala :).

#9
OitaNeagra

OitaNeagra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 25.06.2009
Eu nu gasesc clipuri dar nu suport si nu pot sa inteleg ce legatura are urmatoarea reclama de la Cosmote cu ceea ce vor ei de fapt sa promoveze:
"La prima intalnire mana pe picior, la a doua intalnire mana pe picior + pupat, la a treia intalnire mana pe picior + pupat +..."
Deci nu pot sa fac nicio legatura.

Iar alta pe care nu pot sa o inteleg e aceea care suna ceva de genul: "Bai care mi-ati distrus masina? .... Ce stil super! ... tunezi si apartamente?"

Da, le-am invatat pe derost :lol: legatura tot n-o fac.

#10
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

 OitaNeagra, on 3rd July 2009, 23:55, said:

Eu nu gasesc clipuri dar nu suport si nu pot sa inteleg ce legatura are urmatoarea reclama de la Cosmote cu ceea ce vor ei de fapt sa promoveze:
"La prima intalnire mana pe picior, la a doua intalnire mana pe picior + pupat, la a treia intalnire mana pe picior + pupat +..."
Deci nu pot sa fac nicio legatura.
Se refera la faptul ca pe masura ce evoluezi in o relatie 'primesti" mai mult de la partener, la fel si la cartela lor ... primesti mai mult.
Si e de la Vodafone :P

 OitaNeagra, on 3rd July 2009, 23:55, said:

Iar alta pe care nu pot sa o inteleg e aceea care suna ceva de genul: "Bai care mi-ati distrus masina? .... Ce stil super! ... tunezi si apartamente?"
Asta se refera la faptul ca ar fi bine sa ai o replica pregatita pentru orice situatie, ai vazut cata`i namila de om e ala care i-a "tunat" masina si ce mic si firav e soferul :D

#11
OitaNeagra

OitaNeagra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 25.06.2009
Hmm ... sa zicem :lol:
Dar a doua reclama n-are treaba cu cartela telefonica.
Iar prima e la Cosmoteeeeeeee. Si a doua e la Cosmote :D

#12
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 OitaNeagra, on 8th July 2009, 13:59, said:

Iar prima e la Cosmoteeeeeeee.
Schimbati furnizorul de cablu.

Ma enerveaza CUMPLIT reclama aia la Gusto: "Poti sa imi dai un pufulete?" Nu sunt o persoana agresiva, dar cand vad rahatul ala imi vine sa sparg televizorul. :cursing:

LE:Am gasit-o. :curse:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oOs4LooLeQM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by c72_c72, 08 July 2009 - 14:20.


#13
OitaNeagra

OitaNeagra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 25.06.2009

 c72_c72, on 8th July 2009, 15:17, said:

Schimbati furnizorul de cablu.

Ma enerveaza CUMPLIT reclama aia la Gusto: "Poti sa imi dai un pufulete?" Nu sunt o persoana agresiva, dar cand vad rahatul ala imi vine sa sparg televizorul. :cursing:

LE:Am gasit-o. :curse:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oOs4LooLeQM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ups :D

Mie imi place aia cu pufuletele :lol:
Dar a fost interzisa, acum e doar dupa 11 noaptea :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate