Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 

Dolby Digital Live

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Creative a lansat pachetul DDL si pentru cardurile din familia Audigy 1/2/4. De asemenea au adaugat gratis DTS Connect la pachetul pentru cardurile X-Fi.
Costul: 4.72$...
Am asteptat de ani de zile pachetul asta. Nu stiu daca sunt sau nu probleme, Audigy2-ul meu este pe raft. Si nu o sa platesc de 2 ori pt asta (il am pt X-Fi).

http://buy.soundblaster.com/_creativelabsstore/cgi-bin/pd.cgi?page=category&category=Software

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Un update hazliu... Un posesor de Audigy4 se plangea ca nu i se instaleaza softul platit pe placa lui, desi era trecuta ca fiind suportata.
Dupa doua zile vine respectivul si zice ca a gasit in unul din fisierele .ini lipsa o paranteza ] dupa numele Audigy4 si ca dupa corectie i-a mers.
La cca 12 ore dupa ce a postat "solutia" pe forumul Creative, a aparut o noua "versiune" a softului pe siteul Creative. Cu paranteza corectata :D

Edited by SuperDuper, 31 March 2009 - 18:34.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Concret, ce face pachetul DLL ? Am doua placi de sunet Creative. Un SB X-Fi Platinum Fatal1ty Champion si un Audigy 2 ZS. Ma ajuta cu ceva pachetul asta ?

#4
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
@SuperDuper - intrebare de nub :) -> Ma gandesc de ceva vreme sa arunc un X-Fi d-asta intr-un PC pe care doresc sa-l folosesc pe post de media center prin casa. Cu suportul pentru Dolby Digital Live crezi ca o sa aduc ceva "sare si piper" in filmele mele mpeg-4, in mare parte cu sunet stereo? Ai testat modulul? Stiu ca aprecierile sunt subiective dar intreb, in cazul redarii filmelor cu sunet stereo, merita investitia?
De partea cealalta a urechilor doresc sa apelez la un receiver multicanal - probabil un H/K mid-budget - si incinte surround JBL, la fel, mid-budget. Inca nu m-am hotarat asupra modelelor, intervin chestiuni de costuri si gusturi. Insa, presupunand ca setup-ul audio ar permite redare de calitate, DDL-ul din X-Fi-urile astea, ar face fata?
Deocamdata ma rezum, in mare parte la filme cu sunet stereo, pe viitor o sa apelez cu incredere la DVD-uri multicanal si, poate, BluRay.

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Softul DolbyDigitalLive/DTS_Connect este util cand ai un receiver digital fara intrare analogica de tip 5.1 si simultan, cand vrei sa joci jocuri surround pe PC-ul legat la acel sistem. Asta pentru ca sunetul jocurilor nu este codat (comprimat) DolbyDigital sau DTS in timpul jocului si ca atare nu poate fi transmis decat stereo pe interfata digitala. Aici intervine acest pachet software care face codarea digitala suround in timp real.
Receiverele mai scumpe au intrare analogica cu 5 canale care pot fi cuplate direct la iesirile analogice ale placii audio - deci iar nu necesita acest pachet.

In cazul discurilor originale DVD redate prin PC nu aveti nevoie de acest lucru, deoarece semnalul este prezent codat DolbyDigital sau DTS pe discul respectiv, placile de sunet avand optiunea de "pass-trough" a acestui semnal catre receiver.

Edited by SuperDuper, 01 April 2009 - 01:08.


#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu am priceput. Ipotetic vorbesc, pentru ca eu oricum ascult stereo, in casti, dar sistemul meu e multicanal. Deci eu cand joc jocuri, sunetul iese prin mufa optica spre receiver (care e multicanal). Inseamna ca daca as pune 5 difuzoare (+ subwoofer), nu s-ar auzi decat stereo ?
Iar prin receiver scump, la ce te-ai referit ? Nu toate receiverele au si intrare analogica ? Iar transmisia analogica nu e ceva demodat, cu pierderi si multe fire, deci impractica ?

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
1. Jocurile sunt multicanal pe iesirile analogice. Iesirea digitala nu suporta ca bitrate decat semnal stereo (necomprimat). Pt. a putea trimite 5.1 canale s-au adoptat metodele de compresie DolbyDigital si DTS. Jocurile nu au aceste compresii incorporate, aici intervine driverul+softul nou al placii de sunet.
2. Receiverele au sigur intrari stereo analogice si digitale surround. Unele au si o bucata intrare analogica 5.1 canale. Da, pare perimata solutia dar in acest caz... este calitativ mai buna decat Dolby Digital sau chiar DTS.

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 08.12.2006

View PostIon_de_la_Raion, on Apr 1 2009, 03:17, said:

Iar transmisia analogica nu e ceva demodat, cu pierderi si multe fire, deci impractica ?
Nu e, la fel cum nu e ceva demodat nici discul de vinil. Nu sunt demodate nici lămpile, chiar dacă au pierderi imense și ocupă spațiu mult :P

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar Antinari, spuneai ca receiverele mai scumpe au intrari analogice pe 5 canale. Spun 5, pentru ca acel .1 cum intra si iese. Dar eu parca stiam ca toate receiverele au asemenea intrari. Si scumpe si ieftine. Al meu sigur are si nu a costat asa mult. In alta ordine de idei, fiind un dusman al sistemului 5.1 nu datorita ideii, ci al impractibilitatii de a monta corect si fara fire de care sa te impiedici al unui asemenea sistem, imi pare rau ca nu pot testa daca jocurile scot multicanal pe iesirea optica. Eu asa aveam impresia. Sa inteleg ca odata cu acest pachet DLL, si jocurile comprima cumva pe DTS si/sau DOLBY, pentru a scoate prin mufa optica multicanal ?

Iar referitor la discurile de vinil, sint demodate, desi, subiectiv vorbind, au un sunet mai cald. Poate e doar o impresie, sunetul neffind esantionat, dar crescand cu aceste discuri ajungi sa te indragostesti de sistem, cu tot ce deriva din el (pick-up, doza, ingrijire, etc.) Aveam de gand sa-mi cumpar un pick-up, doar de dorul timpurilor apuse, cel mai bun gasit e un Audiotechnica AT-PL120. Ce zici ? Se merita ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 01 April 2009 - 17:40.


#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Asa credeai, dar NU, jocurile nu scot sunet multicanal pe iesirea optica sau coaxiala digitala (fara softul ala). Si nu, nu toate receiverele au intrarea analogica cu 5 canale. Nici sistemele "Home Theatre".
Poti testa usor cu placa ta - ia un cablu stereo cu jack intr-un capat si RCA (rosu/alb) in celalalt si leaga placa de sunet (din iesirea flexy-jack setata pe digital I/O) la receiver (mufa alba este digital out).
Vei avea numai semnal PCM (stereo), indiferent de cate canale ai setate in Windows. La X-Fi canalele front apar pe iesirea aia. La Audigy2 iesirea digitala are 3 contacte/canale separate, toate PCM (stereo - pentru front LR, surround LR si center/subwoofer).

Edited by SuperDuper, 01 April 2009 - 18:41.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu am inteles. Eu nici nu cred ca am FlexiJack. Ce e asta ? Iar placa de sunet e legata acum prin cablu optic de receiver.

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 08.12.2006

View PostIon_de_la_Raion, on Apr 1 2009, 18:35, said:

Dar Antinari, spuneai ca receiverele mai scumpe au intrari analogice pe 5 canale.
Nu spuneam, totuși se poate spune că există receivere care nu au. La fel cum sunt și dvd playere, nu neapărat ieftine, care nu au ieșire analog 5.1.


View PostIon_de_la_Raion, on Apr 1 2009, 20:53, said:

Nu am inteles. Eu nici nu cred ca am FlexiJack. Ce e asta ? Iar placa de sunet e legata acum prin cablu optic de receiver.
Un jack care poate fi ori intrare de microfon, ori intrare/ieșire de semnal digital e un jack flexibil :P


View PostIon_de_la_Raion, on Apr 1 2009, 18:35, said:

Aveam de gand sa-mi cumpar un pick-up, doar de dorul timpurilor apuse, cel mai bun gasit e un Audiotechnica AT-PL120. Ce zici ? Se merita ?
N-am prea înțeles ce anume să merite sau nu, la întrebarea asta tu ar trebui să-ți răspunzi.

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostIon_de_la_Raion, on Apr 1 2009, 13:53, said:

Nu am inteles. Eu nici nu cred ca am FlexiJack. Ce e asta ? Iar placa de sunet e legata acum prin cablu optic de receiver.
Ai in spatele placii de sunet. Dar daca ai deja conexiune optica, poti vedea singur ca receiverul nu detecteaza semnal Dolby Digital sau DTS cand joci jocuri. Si probabil ca merg numai 2 difuzoare - asta daca nu ai activat o optiune de fals suround cum ar fi Dolby Prologic II (sau altele).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate