Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Spray autoaparare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
szury

szury

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.11.2008
Sprayurile autoaparare cu piper sunt legale? Daca ma opreste politia noaptea la 2 si vede ca am un spray autoaparare mi-l confisca/ma amendeaza?

De unde se cumpara asa ceva?

#2
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Poti cumpara de la magazine de profil,costul unuia pleaca de la 5 euro.
Ai voie sa detii asa ceva dar sa ai 18 ani impliniti.
Nu ti-l confisca daca te gaseste cu el in buzunar indiferent de ora,ti se confisca daca faci abuz,daca mergi cu el pe strada in mina etc.
Nu ai voie sa folosesti acest fel de spray in mijloacele de transport in comun chiar daca esti in autoaparare.
Nu ai voie sa stropesti pe cladiri cu el,sa ameninti cu el,sa faci abuz asupra unor persoane ori animale,amenda pleaca in acest caz de la 100 ron.
Sunt persoane carora acest spray le poate cauza decesul,daca si numai daca esti nevoit sa-l folosesti nu fa abuz de substanta.

Grije mare unde-l tii si pe mana cui ajunge.

Edited by E_manuel1, 28 March 2009 - 02:33.


#3
szury

szury

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.11.2008
Mersi mult pt informatii. Asta ma ajuta foarte mult.
Imi poti spune unde gasesc "magazine de profil"? In magazine pt pescari exista asa ceva?

#4
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
In orasul tau nu-mi dau seama care astfel de magazine comercializeaza asa ceva,interesant este ca in orasul meu chiar este un magazin cu articole de pescuit ce comercializeaza astfel de spray lacrimogen.

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Astfel de spray-uri se gasesc in orice magazin de vânătoare, ori în târguri, la prețuri foarte convenabile...

#6
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 szury, on Mar 28 2009, 02:41, said:

Sprayurile autoaparare cu piper sunt legale? Daca ma opreste politia noaptea la 2 si vede ca am un spray autoaparare mi-l confisca/ma amendeaza?

De unde se cumpara asa ceva?

Ai grijă cu astfel de spray-uri! De la autoapărare să nu se ajungă la vătămare. Nu se folosește în spații închise sau direct în ochi/gură. S-au înregistrat orbiri, stop cardio-respirator și decese. Efectele lui se pot simți pe parcursul unei perioade variabile, de la ore la zile, chiar săptămâni.
Substanța activă iritant-lacrimogenă (ardei sau piper) poate fi, așadar, o armă. E bine de avertizat agresorul , eventual, asupra intenției de a folosi spray-ul.

#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pe mama lui se va ajunge la vatamare. Ii dau si in gaura fundului sa vada el dupa aia vatamare. Nu dai ca dementul tot sprayul din prima daca esti de aproape. Dai un jet scurt nu direct in fata ci un pic mai jos eventual in dreptul pieptului sau gatului si dupa aia daca nu se opreste ii dai fata tot recipientul iar in secunda doi te intorci si pleci sau fugi. In general sunt indicate sprayurile tip jet ( nu ceata , nu stiu daca am tradus corect ) pentru ca le poti folosi si in incaperi. Dar daca iti tremura mana mai bine uiti de spray ca s-ar putea sa se ajunga sa-ti faca o spalatura faringiana atacatorul cu el.

#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă vrei să porți un astfel de spray, pentru autoapărare, trebuie să ai tăria de caracter și determinarea să-l folosești, nu doar să faci paradă, pentru că sunt destul de mulți indivizi căliți în conflicte de stradă, care "gustă" cu plăcere un astfel de miros, mai ales dacă nu ai îndreptat jetul spre fața lui.
Cu privire la avertizarea folosirii unui astfel de mijloc de autoapărare, care ar fi letal, vreau să spun că de cele mai multe ori nu ai timpul necesar pentru a face un anunț căruia nu-i văd rostul, iar până în prezent nu am auzit de decese în urma folosirii unor spray-uri!


#9
Xbox

Xbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 12.01.2009
daca am 14 ani imi dau aia la magazin asa ceva? :ack:

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă am 14 ani îmi dau ăia la magazin așa ceva?




Nu! Sau, cel puțin așa ar fi normal.... :D

#11
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
normal ar fi sa nu iti dea
dar daca esti mare , dezvoltat si arati a 17-18 iti da..

#12
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 24.02.2009

 Campers, on 30th June 2009, 12:35, said:

normal ar fi sa nu iti dea
dar daca esti mare , dezvoltat si arati a 17-18 iti da..
degeaba..am incercat eu am 1.95 si 17 ani,si nu a vrut mi-a cerut buletin.+e ilegal

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 web_dude, on 1st July 2009, 22:40, said:

degeaba... am încercat eu am 1.95 și 17 ani, și nu a vrut mi-a cerut buletin.+e ilegal



Mda!
Nasoală problemă... pentru voi! :huh:

#14
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Bullshit.

Acum 5 ore am luat un spray paralizant (nu lacrimogen) si ce era culmea la jumatate de metru de mine erau doi politisti care nu mi-au zis absolut nimica (si au vazut cand am luat sprayu, defapt erau doua tuburi dar ce mai conteaza :P). Sprayul l-am cumparat de la o taraba obisnuita dintr-o piata. Eu am facut 16 ani dar arat cam de 15 si nu mi-a zis nimeni nici pe dracu.

Plus ca am si intrebat pe vanzator si m-au auzit si polititstii cand am intrebat daca am voie cu asa ceva si mi-a spus ca am voie si ca nu imi poate face nimica politia.

Si daca mai vrei in plus, inainte sa iau am vorbit cu politita din capitala pe mess ca mai nou au id de mess si i-am intrebat daca imi poate face ceva politia daca detin un spray paralizant si nu am 18 ani si mi-a spus ca nu imi face nimica, deci du-te linistit.

Acuma presupun ca daca il scoti in strada si il folosesti ca arma de atac poti sa o incurci cu politia dar daca il folosesti ca arma de aparare nu cred sa ai probleme :P

Edited by robyzz, 07 July 2009 - 19:47.


#15
Washman

Washman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.07.2009
Un prieten a luat bataie cu tot cu spray-ul la el

Edited by Washman, 07 July 2009 - 20:54.


#16
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007
Inseamna ca nu face fata stresului unei altercatii sau a fost depasit numeric :mellow:

Edited by unu_suparat, 15 July 2009 - 18:56.


#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Acum, dacă ai un spray în mână, să nu te aștepți să fii regele străzilor!
Un spray este o alternativă, dar nu o soluție!

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Cu un spray in plina figura nici nu mai poti deschide ochii dar apoi sa mai te si bati. Daca sunt mai multi agresori se schimba datele problemei si e mai bine sa-l scoti doa rdaca nu mai exista alta alternativa.. gen fuga. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate