Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 

Sistem 5.1 S-Pdif

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
piciu_brunet

piciu_brunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2007
Salut!
Vreau si eu sa-mi iau un sistem audio pentru PC. Buget disponibil: 300 Ron.
Cerinte:
- intrare S-Pdif
- Telecomanda
Pentru ca tot mai multe filme sunt de o claritate impecabila atat video cat si audio, m-am decis sa ma bucur si eu de aceste aspecte.
Asa ca va rog daca se poate ceva recomandari, poate si link-uri, daca aveti.
Multumesc anticipat!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 08.12.2006
Gândindu-mă la cerința cu intrarea spdif, sistemul ar trebui să știe și decodare dts/ddl.
Gândindu-mă la aspectul cu claritatea remarcabilă de cre dorești să te bucuri, sistemul ar trebui să fie capabil să redea în acele condiții de claritate.
Dacă găsești un astfel de sistem la 300  de lei, anunță-mă și pe mine, te rog :worthy:

PS Cerința cu telecomanda nu e o problemă...  :)

#3
piciu_brunet

piciu_brunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2007

View Postantinari, on Mar 27 2009, 20:24, said:

Gândindu-mă la cerința cu intrarea spdif, sistemul ar trebui să știe și decodare dts/ddl.
Bine, atunci vreau si eu un link catre un astfel de sistem, nu conteaza pretul.
Multam fain!

#4
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Sistem de care vrei tu in 300ron nu ai sa gasesti in vecii vecilor.Un exemplu: http://www.pcgarage....-dolby-digital/ (acesta are intrare digitala,decodare dd si dts)

Edited by kosmin90, 27 March 2009 - 22:18.


#5
piciu_brunet

piciu_brunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2007
Sincer nu stiam prea multe despre S-pdif, am cautat pana in 500 ron si nu-mi dadeam seama daca au sau nu intrare din asta, nu scria nicaieri intrare digitala, coaxiala, etc. asa ca m-am gandit sa intreb poate raspunde cineva si aflu pe la ce preturi se invart astfel de sisteme...
Oricum merci mult, o sa fiu mai atent la specificatii, mai maresc bugetul si poate reusesc sa-mi iau ceva cat de cat apropiat de ce vroiam eu, acum stiu ce sa caut.
Daca mai are cineva recomandari nu ezitati sa ma sfatuiti, pana pe 2-3 aprilie o sa ma hotarasc.

#6
piciu_brunet

piciu_brunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2007
Mi-am luat pana la urma un sistem de 345 ron, Logitech X540.
Parerea mea: super calitate a sunetului! bass profund (inainte aveam Genius BOX20GE001, un sistem 2.1), e diferenta de la cer la pamant intre ele!!!
Problema care este: nu am sunet surround!!!
Am o placa audio realtek alc899a, integrata, am selectat optiunea de 5.1 de la windows, apoi de la driverul placii audio, tot degeaba. Dau testare din softul placii audio, nu se aud boxele de pe spate (se aude centru f. putin) iar subwoffer-ul deloc. Care sa fie problema?

#7
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Probabil onboardul ala e slab,nu cred ca poate 5.1 cu adevarat.

Sistemul e foarte bun,stiu ce poate...daca vrei sa scoti "untul" din el recomand sa-ti cumperi o placa de sunet 5.1 si anume asta: http://www.pcgarage....audigy-se-bulk/  Merita!

#8
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
NU exista placa 5.1 care sa fie 'mai putin' sau 'mai mult' 5.1
Uita-te in utilitarul placii audio, ai grija cum sunt setate mufele prin care conectezi sistemul audio. Daca este cazul selecteaza configuratia potrivita, ceva de genul: mic in -> sub/center, line in-> rear speakers.
Asigura-te ca ai conectat corect cablurile, asigura-te ca volumul din mixer-ul software al placii audio este corect setat pentru fiecare canal in parte, etc.
Nu te apuca sa cumperi placi audio 'de pomana'. In primul post spuneai ca vrei sa te bucuri de calitatea si claritatea audio/video a filmelor recente.
Logitech-ul tau nu este chiar referinta in materie de hi-fi asa ca o placa audio mai buna nu o sa faca o diferenta ca de la cer la pamant.

#9
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007

View Posthubbabub1601, on Apr 22 2009, 09:18, said:

NU exista placa 5.1 care sa fie 'mai putin' sau 'mai mult' 5.1
Uita-te in utilitarul placii audio, ai grija cum sunt setate mufele prin care conectezi sistemul audio. Daca este cazul selecteaza configuratia potrivita, ceva de genul: mic in -> sub/center, line in-> rear speakers.
Asigura-te ca ai conectat corect cablurile, asigura-te ca volumul din mixer-ul software al placii audio este corect setat pentru fiecare canal in parte, etc.
Nu te apuca sa cumperi placi audio 'de pomana'. In primul post spuneai ca vrei sa te bucuri de calitatea si claritatea audio/video a filmelor recente.
Logitech-ul tau nu este chiar referinta in materie de hi-fi asa ca o placa audio mai buna nu o sa faca o diferenta ca de la cer la pamant.


In cazul lui o sa faca diferenta si inca cum.Te rog frumos sa nu mai vorbesti aiurea.Am un prieten care are x-540,a stat o perioada pe onboard si cand a cumparat audigySE(care mult nici nu costa)..pai ce fel se aude,e diferenta de la cer la pamant.O placa de sunet dedicata(in cazul nostru audigySE) este cu o clasa peste una onboard.

#10
piciu_brunet

piciu_brunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2007
Asa arata configuratia in acest moment (poza 1).

Iar daca modific conform specificatiilor mufelor si a culorilor acestora ar trebui sa arate cam asa (poza 2)
Problema este ca in aceasta configuratie nu se aud decat boxele din fata, iar subwofferul foarte putin (cam un fel de 2.1 slab).
De unde se mai pot face modificari?
Cine mai are aceasta placa, astept sugestii.

Attached Files


Edited by piciu_brunet, 22 April 2009 - 21:06.


#11
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postkosmin90, on Apr 22 2009, 14:58, said:

In cazul lui o sa faca diferenta si inca cum.Te rog frumos sa nu mai vorbesti aiurea.Am un prieten care are x-540,a stat o perioada pe onboard si cand a cumparat audigySE(care mult nici nu costa)..pai ce fel se aude,e diferenta de la cer la pamant.O placa de sunet dedicata(in cazul nostru audigySE) este cu o clasa peste una onboard.

Si, ma rog, de unde ai concluzionat tu cum ca eu vorbesc aiurea? Esti responsabil cu inventarul sistemelor Logi X540? Numele meu nu era pe lista, sau ce?
Cum spuneam, am folosit X530 aproape 4 luni atat cu onboard Rtl cat si cu Xi-Fi. Exista diferente, evident. Doar ca sistemul audio nu este capabil de o reproducere de natura sa faca diferentele evidente. Omul a spus destul de alambicat cum ca doreste 'claritate'. Un sistem multicanal cu bass exagerat si un gap enorm intre sub si sateliti nu se preteaza la 'claritate', cel putin nu in opinia mea.
Te rog, pe viitor, sa lasi atitudinea asta agresiva prin alte parti. Mi-am exprimat opinia, nu am dat nimanui in cap. Si nu am vorbit aiurea.

View Postpiciu_brunet, on Apr 22 2009, 22:04, said:

Asa arata configuratia in acest moment (poza 1).

Iar daca modific conform specificatiilor mufelor si a culorilor acestora ar trebui sa arate cam asa (poza 2)
Problema este ca in aceasta configuratie nu se aud decat boxele din fata, iar subwofferul foarte putin (cam un fel de 2.1 slab).
De unde se mai pot face modificari?
Cine mai are aceasta placa, astept sugestii.

Configureaza mufele in felul urmator:
Mufa verde - L R
Mufa portocalie - C Sub (este corect configurata in a doua poza)
Mufa neagra - Lb Rb

Asigura-te ca este conectat si sistemul cum trebuie, respectand codurile de culoare ale cablurilor.
Regleaza din Mixer nivelul fiecarui canal / perechi de canale - Front, Rear, Subwoofer, Center.

Edited by hubbabub1601, 22 April 2009 - 21:23.


#12
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007

View Posthubbabub1601, on Apr 22 2009, 20:26, said:

Te rog, pe viitor, sa lasi atitudinea asta agresiva prin alte parti. Mi-am exprimat opinia, nu am dat nimanui in cap. Si nu am vorbit aiurea.


Te rog nu te simti atacat...nici nu intentionam sa fac asta. :) La fel si eu mi-am exprimat opinia in legatura cu placa de sunet dedicata si una onboard.Am asistat la o comparatie dintre o placa de sunet onboard si audigySE pe un sistem x-540 si diferente erau....chiar evidente mai ales la claritate si volum,iar in jocuri cu EAX se simtea diferenta.Diferentele exista si inca sunt destul de mari....Normal ca nu o sa aiba o calitate exceptionala dar fata de un onboard nu se compara.Omul daca vrea calitate si sunet surround atunci sa caute filme care stiu 5.1 si nu alea de pe odc si muzica sa fie in formate mai bune si nu binecunoscutele mp3-uri.

Edited by kosmin90, 22 April 2009 - 22:34.


#13
piciu_brunet

piciu_brunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2007

View Posthubbabub1601, on Apr 22 2009, 22:26, said:

Configureaza mufele in felul urmator:
Mufa verde - L R
Mufa portocalie - C Sub (este corect configurata in a doua poza)
Mufa neagra - Lb Rb

Asigura-te ca este conectat si sistemul cum trebuie, respectand codurile de culoare ale cablurilor.
Regleaza din Mixer nivelul fiecarui canal / perechi de canale - Front, Rear, Subwoofer, Center.
M-am asigurat ca sunt culorile exacte la intrare in calc si in sistem, am facut cum ai spus tu si tot degeaba, din softul de verificare se aude acceptabil, dar nu se aude nimic cand este evidentiat subwofferul, si nici cand dau clic pe el. Problema e ca sunetul nu este foarte evidentiat pe canale, adica se aude volum 100% pe canalul evidentiat si aprox 75% in celelalte, nu ar trebui sa nu se auda deloc ci doar in boxa pe care dau clic?

Edited by piciu_brunet, 22 April 2009 - 22:45.


#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 08.12.2006
Foarte interesantă discuția... ce bine ar fi dacă nu ar fi pe clișee...
Binecunoscutele mp3-uri știu și 5.1, și nu de ieri de azi... de dată mai recentă sunt lossless.
În ce privește diferența de calitate a plăcilor de sunet pe sistemele consumer, în care intră și logitech, de la o placă audio decentă mai sus nu cred că ar putea fi diferențe notabile. În categoria decent poate intra și o placă realtek, în funcție de producătorul plăcii de bază. Ba chiar e foarte posibil ca, pe un sistem de genul Z530/540, un realtek onboard să facă o impresie mai bună decât un revo sau un x-fi de zece ori mai scump.
Nu e cazul să ridicăm în slăvi nici logitech x 530/540 sau chiar cu un 0 în plus, și nici audigy se. Voi încerca să fac o paralelă, cât îmi permite neuronul meu cel stingher și obosit la ora asta. Pe un drum de țară, un logan face o impresie mult mai bună decât un ferrari. Și industria auto e mult mai obiectivă decât cea a sunetului...

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postpiciu_brunet, on Apr 22 2009, 16:43, said:

Problema e ca sunetul nu este foarte evidentiat pe canale, adica se aude volum 100% pe canalul evidentiat si aprox 75% in celelalte, nu ar trebui sa nu se auda deloc ci doar in boxa pe care dau clic?

Verifica sa nu ai in "Efects" ceva activat aiurea care sa trimit asunet si in celelate canale. Nu ai separatie de nici un fel acuma...

#16
piciu_brunet

piciu_brunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2007

View PostSuperDuper, on Apr 23 2009, 03:46, said:

Verifica sa nu ai in "Efects" ceva activat aiurea care sa trimit asunet si in celelate canale. Nu ai separatie de nici un fel acuma...
Aveam efect "living room", l-am dezactivat dar degeaba... :(
Tin minte ca am mai activat niste optiuni si prin decodorul AC3, si prin softul de la audio, si prin windows..., posibil asta sa fie problema nesepararii sunetului pe canale...
Sper la o reinstalare de windows sa-si revina (apropo, nu am mai instalat windows-ul de vre-o 9 luni), asta mai incolo, sa apara windows 7 si sa nu apara probleme cu cel pe care-l am  :naughty:
Eu oricum mai astept ajutor din partea voastra, si va multumesc pentru ajutorul acordat pana acum.  :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate