Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

organizare concursuri

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005
Chiar daca mai este un subiect asemanator deschis, eu vin cu o intrebare putin mai ampla.

Ca PFA detin un site ce promoveaza evenimentele dintr-un anumit oras. In interiorul site-ului as dori saptamanal sa fac concursuri cu premii sponsorizate de anumite firme, premii constand in invitatii la film, la diverse evenimente, abonamente etc. La orice concurs , stiu ca se plateste un impozit pe premiu catre stat, impozit care se plateste de catre organizator.

Pentru a putea implementa astfel de concursuri, de ce anume am nevoie? vreo autorizatie speciala de la una din institutiile statului? Cum se plateste acel impozit? Ce fel de acte trebuie sa fac cu sponsorii? Ce fel de acte trebuie sa fac cu, castigatorii?


Multumesc,
Bogdan

#2
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.01.2008
Impozitul îl oprești tu, la sursă și îl declari ca atare.

Dar ...

Tu ai nevoie de consultanță în afaceri iar aici nu cred că ai găsit oamenii de bine care să te îndrume. Cu sfaturi te poate ajuta oricine dar, repet, tu ai nevoie de consultanță.
Când vrei să faci o afacere, angajezi oameni specializați și îți rezolvă ei aceste probleme dar dacă vrei să câștigi bani fără să plătești nimic, vei eșua.
Vei primi o grămadă de sfaturi aici dar niciunul clar și concis pentru ceea ce vrei tu să faci.
La fel ca într-o banală răceală, tratamentul poate fi o aspirină, un paracetamol sau chiar antibiotice. Dacă nu te duci la doctor, acționez empiric și iei anumite medicamente crezând că îți trece.
La fel și în afaceri, încerci anumite scheme recomandate de oameni dezinteresați dar vei vedea că nu merge.

Cere consultanță la un cabinet specializat de expert contabil, avocat, sau publicitate și vei avea, contra cost, soluția cea mai adecvată, ideii tale de concurs.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Deși ai întrebat despre ce ACTE trebuie să întocmești cu sponsorii și cu câștigătorii unor concursuri organizate pe un site, ai primit drept sfat o inepție... cum să mai cheltuiești niște bani aiurea, să "angajezi oameni specializați" pentru că, în caz contrar "dacă vrei să câștigi bani fără să plătești nimic, vei eșua".
De unde a tras respectivul concluzia asta, nu știu... deci, fii mai explicit (pentru el) pentru că te-a perceput ca pe un speculant probabil...
Atât timp cât ai deja în minte idei de afaceri, personal nu cred că ai nevoie de "oameni specializați, care să-ți rezolve ei aceste probleme"... mai ales că NU ai nici o garanție că nu ar fi bine intenționați!!!

Ca să revin la subiect și la problema ta, dacă citești Codul Fiscal, găsești răspunsurile așteptate, fără să accepți soluții contra cost (și deloc ieftine)...
Totuși, poți primi răspunsuri avizate (și gratis) de la inspectorii de la Administrația financiară locală!
Succes!




#4
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005
Multumesc pentru raspuns.

Am cautat in Codul Fiscal si singurile referiri care le-am gasit refeitoare la concursuri si jocuri de noroc se refera la un impozit pe castig de 16% care se retine la sursa. Insa din ce am inteles acele articole se refereau la castigatori si nu la organizatori.

Voi incerca insa sa iau legatura cu inspectorii de la Administratia financiara locala.

Cu respect,
Bogdan

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Este mposibil să nu găsești un cunoscut în Botoșani care să te îndrume către cineva de la Administrația Financiară care să-ți răspundă pertinent la întrebarea: "Ce trebuie să fac în cazul.... pentru a fi în legalitate?"
Oricum, te va costa mult mai puțin (chiar dacă veți discuta la un pahar de... vorbă)...
Mult succes!


#6
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Bogdane, ceea ce vrei tu să știi nu vei afla nici de la contabili, nici de la inspectori financiari, nici de la avocați! Pentru că nu este prevăzut nicăieri. Dacă întrebi 3 persoane diferite, fiecare îți va spune altceva. Așa sunt făcute legile la noi, nu cred că este vreuna clară de la cap la coadă, să nu lase loc de interpretări.

Eu am o firmă din 1994, am avut vreo 5 contabili. Venea câte unul la mine cu o lege nou apărută - uitați, trebuie să facem așa și așa! după ce o citeam, îl trimiteam acasă - du-te, dom'le, nu vezi că se referă la întreprinderile mari? Am câțiva amici pe la finanțe, dacă le cer o lămurire, unul îmi spune ceva, celălalt spune că nu-i așa. Zic... păi cutărică mi-a spus că... nu știe ăla, lasă-l!

Buuuun! Pentru ce vrei tu cred că ar fi corect un contract de sponsorizare însoțit de un proces-verbal de predare-primire a obiectelor care se vor oferi ca premii (astfel ca sponsorul să le scadă din gestiune). Nu cred că este corect ca transferul proprietății să se facă cu factură, pentru că în acest caz sponsorul ar trebui să înregistreze profit și ar datora impozit. Oricum, un aviz de însoțire ar fi necesar pentru ca tu să întocmești notă de intrare-recepție. Trebuie specificată valoarea fiecărui obiect pentru a putea fi impozitat premiul.
Pentru fiecare premiu acordat câștigătorul ar trebui să-ți achite 16% din valoarea lui. El îți dă banii, tu îi tai chitanță iar contabilul îi înregistrează ca impozit pe câștiguri reținut la sursă (sursa ești tu). Contabilul depune declarația la fisc, tu ești obligat să dai banii statului.

Ca să nu crezi că m-am băgat aiurea în vorbă, în urmă cu 6-7 ani am sponsorizat o competiție auto cât și o emisiune la radio.

Mult succes!

#7
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005

 silviu_n, on Mar 15 2009, 23:34, said:

Bogdane, ceea ce vrei tu să știi nu vei afla nici de la contabili, nici de la inspectori financiari, nici de la avocați! Pentru că nu este prevăzut nicăieri. Dacă întrebi 3 persoane diferite, fiecare îți va spune altceva. Așa sunt făcute legile la noi, nu cred că este vreuna clară de la cap la coadă, să nu lase loc de interpretări.

Eu am o firmă din 1994, am avut vreo 5 contabili. Venea câte unul la mine cu o lege nou apărută - uitați, trebuie să facem așa și așa! după ce o citeam, îl trimiteam acasă - du-te, dom'le, nu vezi că se referă la întreprinderile mari? Am câțiva amici pe la finanțe, dacă le cer o lămurire, unul îmi spune ceva, celălalt spune că nu-i așa. Zic... păi cutărică mi-a spus că... nu știe ăla, lasă-l!

Buuuun! Pentru ce vrei tu cred că ar fi corect un contract de sponsorizare însoțit de un proces-verbal de predare-primire a obiectelor care se vor oferi ca premii (astfel ca sponsorul să le scadă din gestiune). Nu cred că este corect ca transferul proprietății să se facă cu factură, pentru că în acest caz sponsorul ar trebui să înregistreze profit și ar datora impozit. Oricum, un aviz de însoțire ar fi necesar pentru ca tu să întocmești notă de intrare-recepție. Trebuie specificată valoarea fiecărui obiect pentru a putea fi impozitat premiul.
Pentru fiecare premiu acordat câștigătorul ar trebui să-ți achite 16% din valoarea lui. El îți dă banii, tu îi tai chitanță iar contabilul îi înregistrează ca impozit pe câștiguri reținut la sursă (sursa ești tu). Contabilul depune declarația la fisc, tu ești obligat să dai banii statului.

Ca să nu crezi că m-am băgat aiurea în vorbă, în urmă cu 6-7 ani am sponsorizat o competiție auto cât și o emisiune la radio.

Mult succes!

ce am gasit in codul fiscal (LEGE nr.571 din 22 decembrie 2003) :

Art. 81. - (1) Venitul sub formă de premii dintr-un singur concurs se impune, prin reținere la sursă, cu o cotă de 10% aplicată asupra venitului net.

(2) Veniturile din jocuri de noroc se impun, prin reținere la sursă, cu o cotă de 20% aplicată asupra venitului net.

(3) Obligația calculării, reținerii și virării impozitului revine plătitorilor de venituri.

(4) Nu sunt impozabile veniturile obținute din premii și din jocuri de noroc, în bani și/sau în natură, sub valoarea sumei neimpozabile stabilită în sumă de 7.600.000 lei pentru fiecare câștig realizat de la același organizator sau plătitor, într-o singură zi.

(5) Impozitul calculat și reținut în momentul plății venitului se virează la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reținut.

#8
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
E în regulă atunci, ai scăpat de partea cu reținerea la sursă a impozitului. Eu nu știam că este un barem de la care se aplică impozitarea.

#9
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005

 silviu_n, on Mar 16 2009, 00:21, said:

E în regulă atunci, ai scăpat de partea cu reținerea la sursă a impozitului. Eu nu știam că este un barem de la care se aplică impozitarea.

totusi tot trebuie sa caut ceva informatii mai exacte si mai clare (daca or exista asa ceva) nu de alta dar sa nu ma trezesc cu vreo surpriza :)

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Revin și-ți spun pe românește:
găsește pe unul mai tare de la Administrația financiară pe care îl cinstești și îți va spune ăla tot ce vrei și ce nu vrei....
Îl mai câștigi și de... prieten!


#11
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005
daca dau peste unu ca inspectorul stradal (pt PFA) care ma trimitea la librarie sa intrb daca am voie sa emit facturi facute de mine (nu formular tipizat) e clar

#12
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

 copjob2000, on Mar 16 2009, 21:04, said:

Revin și-ți spun pe românește:
găsește pe unul mai tare de la Administrația financiară pe care îl cinstești și îți va spune ăla tot ce vrei și ce nu vrei....
Îl mai câștigi și de... prieten!
Ma văd nevoit să-ți expun Legea Murphy privind inspectia fiscală:
Indiferent pe cine găsești mai tare la Administrația financiară care să-ți spună tot ce vrei și ce nu vrei, primul inspector care va veni în control îți va spune că nu e bine!

După cum te văd, foarte mare încredere ai tu în ăștia de la fisc... ai auzit și tu ce examene se dau ca să intri la ei, nu? :thumbup:

#13
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005

 silviu_n, on Mar 16 2009, 22:24, said:

După cum te văd, foarte mare încredere ai tu în ăștia de la fisc... ai auzit și tu ce examene se dau ca să intri la ei, nu? :thumbup:


dupa cum spuneam si mai sus patania cu facturile, la inceputul anului am mai avut o intalnire cu acelasi inspector si cand l-am intrebat ce trebuie sa fac la sfarsit de an ca pfa, ce acte trebuie sa depun mi-a spus ca nimic... sa astept decizia care vine prin posta. Dua aceea am intrebat pe altcineva care mi-a spus ca trebuie sa depun declaratia de venit.... mici detalii.

asa ca am impresia ca nu e prea greu sa intri "in sistem"  :rolleyes:

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
După cum te văd, foarte mare încredere ai tu în ăștia de la fisc... ai auzit și tu ce examene se dau ca să intri la ei, nu? :thumbup:
[/quote]



[size=3]
Cei pe care îi cunosc EU, sunt buni și m-au sfătuit corect!
Pe de altă parte, când m-am referit la "unul tare de la administrația financiară" nu m-am referit la orice prost...
Dimpotrivă, la un șef, dacă nu la șeful cel mare!
Sincer să fiu, nu am auzit de legea aia a lu' Murphy!!![/size]


#15
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Haha... e o lege care se referă numai la inspecția fiscală din România, poate de-aia :roflmaofast:

Adevărul e că și pe mine m-a ajutat un șef, acum vreo 7-8 ani, după un control pe tema TVA-ului, o cuconiță inspectoreasă care nu știa câte zile sunt într-un an mă scosese dator nu'ș câte milioane... până la urmă am ajuns la șeful ei, care m-a pus să fac contestație (la ei, nu în justiție) și așa a rămas, n-a mai ajuns nici un proces-verbal la mine, nimic... Precizez că nu m-a costat absolut nimic.
Cei pe care-i cunoști tu ce mașini au?

Ca să fie și on-topic nițel: Bogdane, încheie contract cu sponsorul așa cum te-am sfătuit, la fiecare concurs încheie un proces-verbal cu câștigătorul ca să ai dovada că ai acordat premiul, dacă premiul depășește baremul de impozitare trebuie să-i oprești câștigătorului impozitul aferent. În rest nu poate să se ia nimeni de tine, dacă se întâmplă totuși, faci contestație.

Edited by silviu_n, 20 March 2009 - 16:37.


#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 silviu_n, on Mar 20 2009, 16:35, said:

Haha... e o lege care se referă numai la inspecția fiscală din România, poate de-aia :roflmaofast:

Adevărul e că și pe mine m-a ajutat un șef, acum vreo 7-8 ani, după un control pe tema TVA-ului, o cuconiță inspectoreasă care nu știa câte zile sunt într-un an mă scosese dator nu'ș câte milioane... până la urmă am ajuns la șeful ei, care m-a pus să fac contestație (la ei, nu în justiție) și așa a rămas, n-a mai ajuns nici un proces-verbal la mine, nimic... Precizez că nu m-a costat absolut nimic.
Cei pe care-i cunoști tu ce mașini au?

Ca să fie și on-topic nițel: Bogdane, încheie contract cu sponsorul așa cum te-am sfătuit, la fiecare concurs încheie un proces-verbal cu câștigătorul ca să ai dovada că ai acordat premiul, dacă premiul depășește baremul de impozitare trebuie să-i oprești câștigătorului impozitul aferent. În rest nu poate să se ia nimeni de tine, dacă se întâmplă totuși, faci contestație.




Ca s-o spun și pe aia dreaptă... fără supărare... ăștia se mai uită și la om... înțelegi?...


#17
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Chiar nu-nțeleg!
Adică tu, ca om, le faci cinste (poate le bagi și ceva în buzunar), și ești altfel privit sau cum?
Cauți ceartă, de ce...fără supărare?
Fii mai explicit te rog.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate