Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 

placa sunet usb

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
remy66

remy66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 18.02.2008
imi puteti recomanda o placa de sunet pe usb? mentionez ca ies cu ea pe amp-uri de mare putere!
va rog, doar pareri avizate, multumesc!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 08.12.2006
Să înțeleg că va locui pe un laptop? Că altfel nu văd motivul să iei o placă de usb... Cred că sunt puțin off topic da îți recomand asta, e undeva sub 100 euro în ro fără extensia pt surround de care nu ai nevoie, probabil. Asigură-te însă că ai slot express card 54, nu de alta dar un prieten a cumpărat o astfel de placă, convins fiind că laptopul lui are express card 54 (așa scria și la specificații) și de fapt era pcmcia = incompatibil. Încă mai are posibilitatea să o returneze, dar a folosit-o pe un alt laptop și acum se gândește să-și schimbe laptopul :)

#3
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006
m-audio revolution 5.1, nu are usb dar din cate am citit  (NU MA PRICEP) e cea mai buna placa de sunet
e digitala

#4
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Sound Blaster Extreme Fidelity 5.1  USB 2.0,are si iesire optica.
Dinamica exceptionala!

#5
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postremy66, on Mar 6 2009, 21:20, said:

imi puteti recomanda o placa de sunet pe usb? mentionez ca ies cu ea pe amp-uri de mare putere!
va rog, doar pareri avizate, multumesc!
Nespecificand nici o bariera de pret am sa-ti recomand o placa de sunet foarte buna, stereo, vezi aici....sau una 5.1, vezi aici

Edited by buncar, 14 March 2009 - 18:56.


#6
soaretudor

soaretudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.03.2008

View Postbuncar, on Mar 14 2009, 18:55, said:

Nespecificand nici o bariera de pret am sa-ti recomand o placa de sunet foarte buna, stereo, vezi aici....sau una 5.1, vezi aici


BUUUN

Poate reuseste cineva sa ma lamureasca si pe mine care e mai ok intre Audiotrak MAYA EX5 care nu e extraordinara....si un Creative X-FI 5.1 USB....care la fel nu e extraordinara

Parerea mea ca X-FI-ul e superioara Audiotrak-ului de departe :)

Eu la un moment dat am stat si m-am gandit si la varianta asta

http://www.soundcrea...ort_HD_USB.html

Care totusi e dubla ca pret si pres si calitate..........dar nu se gasesc review-uri la ea nici sa mori......ceea ce te duce in postura sa cumperi la orb....lucru care nu e tocmai placut........si nici indicat.

Parerea mea e sa mergi pe E-MU 0202......are ea mai mult decat pres ca iti trebuie tie dar e totusi profi (entry level)

Astept lamuriri in legatura cu comp aia.
Va multumesc!!

#7
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
Ar mai putea fi luata in considerare M-Audio Audiophile USB.
Din pacate nu stiu daca se mai fabrica. Pretul se invarte in jurul sumei de 500 RON.
Eu am comparat-o la un moment dat, impreuna cu un amic, cu un Asus Xonar varianta de aprox 700 RON, fara sa sesizam vreo diferenta care sa ne atraga atentia.
E adevarat ca nu am testat foarte amanuntit, doar vreo jumatate de ora. E posibil ca la utilizare / comparatie indelungata sa apara cate ceva.
Sistemul de test a fost format din cele 2 placi de sunet, amp NAD 320BEE, Wharfedale Diamond 9.3
Am folosit-o si eu cu succes pe un sistem format din amp NAD 320BEE si Mission 34i. Nu as putea sa iti spun cu precizie cum se comporta fata de cd-playerul luat intre timp, pt ca in momentul comparatiei M-Audio vs. player am folosit un interconect foarte slab pt placa si unul mult mai bun pt player. E posibil ca diferentele nu ar fi fost zdrobitoare cu acelasi interconect.
Amicul meu si-a testat Xonar-ul de mai sus in comparatie cu variate cd-playere, iar Xonar-ul a iesit fie foarte bine, fie extrem de onorabil din comparatie.

(cred ca placa Xonar de aprox 700 RON se cheama Xonar D2)

Si inca ceva -  un amanunt important, cred, daca vrei sa pui si niste cabluri cat de cat ok - aceasta M-Audio ofera conectica RCA, nu clasicul Line-In cu jack

uite- am gasit aici - sper sa fie si de actualitate oferta
http://www.dol.ro/we...----11461-46180
vad ca mai e unul pe bursa rol.ro care vinde, dar cu doar 100 ron mai ieftin decat in magazin, nu cred ca se justifica
http://bursa.rol.ro/...ophile-USB.html

Ma rog, acum vad ca sunt o gramada de hituri pe google
Tot acolo ai si destule review-uri daca te intereseaza

Edited by domnujim, 21 March 2009 - 16:05.


#8
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postsoaretudor, on Mar 21 2009, 14:35, said:

BUUUN

Poate reuseste cineva sa ma lamureasca si pe mine care e mai ok intre Audiotrak MAYA EX5 care nu e extraordinara....si un Creative X-FI 5.1 USB....care la fel nu e extraordinara

Parerea mea ca X-FI-ul e superioara Audiotrak-ului de departe :)

sunt absolut convins ca Creative X-FI 5.1 USB este o placa stabila si de buna calitate...si cred ca este extraordinara cand ai nevoie de 5.1 pe laptop...

#9
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Daca ai ocazia,nu ezita sa asculti X Fi-ul de la Creative.

#10
soaretudor

soaretudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.03.2008

View PostRomeo_NT, on Mar 22 2009, 13:23, said:

Daca ai ocazia,nu ezita sa asculti X Fi-ul de la Creative.


Nu e cine stie ce in comparatie cu placile adevarate pentru auditie dar e o solutie de bun simt pentru un 5.1 de laptop.Am facut comanda de o asemenea placa cu niste casti Sennheiser HD 485.Sper sa nu fiu dezamagit avand in vedere ca per total a costat destul de mult

#11
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
Ceva ma face sa cred ca nu e vorba de placa cu X.1 iesiri, de vreme ce se vorbeste despre "amp-uri de mare putere"... Dar poate ma insel ...
Iar combinatia intre acel X-Fi si "amp-uri de mare putere" mi se pare putin rizibila. Dar, iarasi ... don't mind me

Oricum ma intreb daca deja nu vorbim in van aici. Se pare ca doritorul nu ia atitudine.

#12
soaretudor

soaretudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.03.2008
Nu sunt de acord cu M-Audio-ul ala al tau..........mi-am luat X-FI-ul pe niste  casti HD485 si se descurca de bun simt.(castile pot mai mult decat scoate placa) si pentru ampi-uri de mare putere ar fi mult mai ok un E-MU Tracker Pre sau un 0202.....si daca are domnu bani poate si un 0404.Daca tot vb in van.....macar sa ne spuna si autorul threadului ce a ales pana la urma ca sunt curios :)

#13
remy66

remy66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 18.02.2008

View Postsoaretudor, on Mar 25 2009, 19:13, said:

Nu sunt de acord cu M-Audio-ul ala al tau..........mi-am luat X-FI-ul pe niste  casti HD485 si se descurca de bun simt.(castile pot mai mult decat scoate placa) si pentru ampi-uri de mare putere ar fi mult mai ok un E-MU Tracker Pre sau un 0202.....si daca are domnu bani poate si un 0404.Daca tot vb in van.....macar sa ne spuna si autorul threadului ce a ales pana la urma ca sunt curios :)



salut la toti si multumesc de sfaturi... sincer chiar am uitat de threadul asta :D
vorbeam de o solutie pe usb , stereo, deoarece o folosesc pe ampuri de putere totala undeva la 2000w, pe calc am m-audio si e ok
am luat un creative x-fi, inca nu am testat-o pe puteri...

#14
ciumpalak

ciumpalak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 26.09.2006

View Postbuncar, on 14th March 2009, 18:55, said:

Nespecificand nici o bariera de pret am sa-ti recomand o placa de sunet foarte buna, stereo, vezi aici....sau una 5.1, vezi aici


salut,
avand in vedere ca a trecut ceva timp de la acest mesaj, vreau sa stiu si eu ce placa audio pe usb sa iau pentru a stoarce tot din hd555 - si eventual dintr-o alta pereche de casti cam din aceeasi categorie, oricum... placa va fi folosita doar pentru casti - in caz ca sunt in acelasi pret mai multe modele care au caracteristici asemanatoare, as prefera una mai rezistenta ( la transport)

multumesc !

Edited by ciumpalak, 05 January 2011 - 15:11.


#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Inca o data, daca chiar nu ai limita de suma, cum s-a zis mai sus, E-MU 0202 este superba pentru stereo.

Edited by SuperDuper, 05 January 2011 - 21:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate