Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 

Noua legatura Bucuresti Nord - Otopeni (tren + autobuz)

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postadrianv, on 29th May 2009, 11:15, said:

La ce intervale mai circula ?(mai ales dimineata) -ma intereseaza pe 16 iunie am un avion si nu vreau sa ma tarasc cu bagaje prin metro etc.,asta daca nu le scot de tot pana atunci.
mi se pare ca la aceleasi ore.... au scos vreo 2 perechi de trenuri car emergea noaptea....parca

#38
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
se pare ca inca se mai doreste linia de mare viteza bucuresti - otopeni... speram ca in secolul asta sa se si intample...

Quote

La Otopeni, pe linie feratã modernã

În aceastã toamnã vor începe procedurile pentru atribuirea, tot în regim de concesiune, a proiectului de dublare, electrificare ºi modernizare a liniei ferate care face legãtura cu Aeroportul Internaþional Henri Coandã. „E un proiect care va costa undeva la 300 milioane de euro: linie dublã, modernizatã, pentru mare vitezã, electrificatã, care va intra pe sub DN1, ajungând sub parcarea din faþa aeroportului, unde va fi o staþie subteranã comunã cu metroul. Deci un fel de RER de la Paris“, spune ministrul. El a explicat cã a reuºit sã reducã costurile, dat fiind cã precedentul studiu de fezabilitate indica o valoare totalã de 470 milioane de euro. Plãþile cãtre constructor vor începe abia dupã finalizarea lucrãrilor.

sursa

#39
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,161
  • Înscris: 20.12.2007

View Postbubalus, on 25th June 2009, 10:44, said:

se pare ca inca se mai doreste linia de mare viteza bucuresti - otopeni... speram ca in secolul asta sa se si intample...



sursa
Ar fi si cazul in p...ma-sii lor ca m-am saturat sa fac doua ore pana pe OTP doar ca sa fiu cu doua ore inainte pe aeroport pentru check-in. O sa zic si eu ca in sfarsit s-a facut ceva in Bucuresti cand o sa vad pasajul ala nenorocit de la Baneasa terminat si linia asta pana-n aeroport.

#40
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005
Cu bani mult mai putini, si cu ceva vointa s-ar putea imbunatati simtitor conditile de calatorie pana la Henri Coanda, pentru perioada imediata.
Am folosit si eu oarecum recent acest serviciu. Pentru distanta care exista pe calea ferata intre statia Bucuresti Nord si Halta Aeroport, timpul de parcurgere este enorm de mare. (sunt aprox. 30Km, sper sa nu gresesc). Ei bine, trenul merge, nu exagerez cu 30-40Km/h pana in statia Mogosoaia. Asta inseamna mai mult de 80% din distanta. Ultima parte a fost parcursa la o viteza decenta (70-80Km/h). Cred ca acel tronson de cale ferata ar putea fi supus unui proces de modernizare (lucrari la terasament) pentru ca automotoarele CFR sa poata circula la viteze decente.

In halta improvizata, asteapta un autocar care preia pasagerii catre aerorport. In cazul meu, calatoria a durat, nu exagerez, 5-6min.

Edited by fabian23, 29 June 2009 - 00:02.


#41
smarthing

smarthing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.05.2008
Mai circula !?
Si, va rog daca stie cineva care ar fi primul tren de dimineata inspre Gara De Nord !?
Mersi

#42
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 20.11.2008

View Postsmarthing, on 19th July 2009, 00:35, said:

Mai circula !?
Si, va rog daca stie cineva care ar fi primul tren de dimineata inspre Gara De Nord !?
Mersi
Mersultrenurilor.ro nu te ajuta?

#43
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postsmarthing, on 19th July 2009, 00:35, said:

Mai circula !?
Si, va rog daca stie cineva care ar fi primul tren de dimineata inspre Gara De Nord !?
Mersi

Circula.
Primul este la 6:23 spre Gara de Nord

Edited by remg, 21 July 2009 - 14:16.


#44
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
sal'tare...cine a mers de la otopeni la g de nord cu trenul
s-ar putea sa am nevoie sa folosesc bus-ul + tren-ul de la otopeni la g de nord...

de unde pleaca mai exact autobuzul din aeroport?
iar ghiseul ala de bilete unde e? pe site-ul aeroportului scria ca ghiseul e la parterul de la sosiri. care e parterul? acolo unde iesi cu bagajele si astepata taxiurile...sau nivelul inferior unde e parcarea....  timpul e cam limitat si nu vreau sa bajbai prin aeroport cautand ghiseul ala....
mersi

#45
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
nimeni nu stie?

#46
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
salut.
Parterul e un etaj mai jos fata de locul de unde iesi de la controlul pasapoartelor. Sunt niste scari rulante, parca. Acolo e si o ghereta pentru bilete. Nu prea ai cum sa bajbai, e destul de mic Otopeni-ul...

#47
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postalexxxxx, on 11th August 2009, 16:43, said:

salut.
Parterul e un etaj mai jos fata de locul de unde iesi de la controlul pasapoartelor. Sunt niste scari rulante, parca. Acolo e si o ghereta pentru bilete. Nu prea ai cum sa bajbai, e destul de mic Otopeni-ul...

stiu ca e mic...am fost de nenumarate ori...dar la sosiri niciodata nu am petrecut mai mult timp decat a durat drumul de la iesire din terminal pana afara in parcare....
stiu de scarile rulante...stiu de nivele....dar nu stiam care e socotit parterul..
o sa am putin timp la dispozitie pana la ora de plecare a autobuzului....si vroim sa ma duc la sigur.
e adevarat...nu stiu daca o sa am nevoie...maine aflu daca poate sa vina cineva sa ma ia...daca nu...trenul scrie pe mine.

#48
alessa_tua

alessa_tua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.10.2009
este prima oara knd scriu aici...am si eu o problema..pe 31 decembrie trb sa ajung la ora 11 la otopeni ca sa iau de akl un prieten..eu snt din craiova...si as ajunge in gara de nord la 9:05 daca as pleca cu un tren din craiova la ora 04:45..sau la 10:15 dca as lua trenul la 7:05..(mi-ar fi mai comod acela de la 7:05 din craiova :D )
am vazut acel tren care ajunge la otopeni..si am mai auzit ca este un express 780 daca nu gresesc...pana la urma ce mijloc de transport ma sfatuiti sa iau?avand in vedere ca ma duc singura imi e cam urat sa ma duc cu trenul (in sensul ca sa nu gasesc vreun nebun p tren sa imi fac nervi pe drum )..deci voi ce ma sfatuiti sa fac???  cum e mai sigur???


si cam cat mai costa o cursa cu taxi gara de nord-otopeni???astept parerile voastre :rolleyes: ...multumesc... :peacefingers:   :thumbup:

Edited by alessa_tua, 30 October 2009 - 20:37.


#49
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View Postalessa_tua, on 30th October 2009, 20:15, said:

este prima oara knd scriu aici...am si eu o problema..pe 31 decembrie trb sa ajung la ora 11 la otopeni ca sa iau de akl un prieten..eu snt din craiova...si as ajunge in gara de nord la 9:05 daca as pleca cu un tren din craiova la ora 04:45..sau la 10:15 dca as lua trenul la 7:05..(mi-ar fi mai comod acela de la 7:05 din craiova :D )
am vazut acel tren care ajunge la otopeni..si am mai auzit ca este un express 780 daca nu gresesc...pana la urma ce mijloc de transport ma sfatuiti sa iau?avand in vedere ca ma duc singura imi e cam urat sa ma duc cu trenul (in sensul ca sa nu gasesc vreun nebun p tren sa imi fac nervi pe drum )..deci voi ce ma sfatuiti sa fac???  cum e mai sigur???


si cam cat mai costa o cursa cu taxi gara de nord-otopeni???astept parerile voastre :rolleyes: ...multumesc... :peacefingers:   :thumbup:


buna  sa  nu iei  sub  nici  o  forma  taxi  de  la  gara  la  otopeni  ca  te  usuca  la  bani  .  sfatul  meu  ca  locuitor  al buc  este  sa  faci  din gara  sau  din  apropiere  o  comanda  telefonica  la  taxi  la  noi  se  poate  si  am  sa-ti  dau  maine  nr.  de telefoane  cu  care  sa  mergi  la  otopeni.  trenul  nu  stiu  daca  mai  circula  a  fost  un  esec  de  multe  ori  mergea  gol  .  am  sa  vb  cu  un  prieten  taximetrist  si  am  sa  vad  daca  vrea  sa  faca  cursa  si  cam  cat  iti  ia  si  daca  iti  convine  iti  dau  tel  lui  sa  vb  cu  el  direct.  cu  placere  si  altceva . daca  se  va  muta  topicul  da-mi  un  pm.

#50
alessa_tua

alessa_tua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.10.2009
ok..ms..o sa astept raspunsul tau..dar stie cineva cum pot sa aflu daca mai circula trenul gara de nord-otopeni???macar 780 e sigur ca circula???astept mai multe info..multumesc anticipat

#51
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Luna trecuta am vrut sa merg cu trenul de la Sf. Gheorghe la Otopeni si retur. Am luat biletul la Brasov, iar acolo am fost avertizta ca trenul pe care am cerut biletul poate sa aiba intarziere (informare corecta). Totusi am riscat, am luat. Ajuns la Brasov, aflu ca intr-adevar are intarziere de o ora. Dar cum si trenurile care vin de la Bucuresti la Brasov au intarziere de 60-90 de minute, era prea mult, nu mai ajungeam in timp la aeroport. Am cerut pretul biletului inapoi, si mi-ar fi dat, dar am cumparat cu cardul si trebuia sa depun o cerere cu datele bancii (banca, cont) pe care nu-l aveam la mine. :( Bine, am pierdut pretul biletului, putin e vina mea, angajatii de la CFR au fost corecti si amabili. Am luat un microbus de la gara care m-a dus la aeroport.
La intoarcere, am luat biletul la aeorport. Aveam in jur de 30 minute la gara de nord ca sa prind legatura. Ce credeti, am prins trenul? Abia, am alergat si trebuia sa urc intr-un alt vagon decat aveam biletul, fiindca trenul pleca deja din statie. Pe distanta Otopeni-Gara de Nord, trenul avea o intarziere de 30 minute.
Calatoria cu trenul ar trebui sa aiba punctul forte punctualitatea, ca nu pierzi timp in trafic, stii ca ajungi la aeroport cand trebuie (+/- 10 minute nu ma deranjeaza). Plus ca poti sa lucrezi in timpul calatoriei (motiv pentru care am ales acum trenul in loc de masina). Acum nu are sens. E ca si cu autobuzul, sau taxiul: o loterie. Cel putin pana nu se vor termina lucrarile pe distanta Brasov-Bucuresti, nu merg cu trenul la aeroport.  Si pana nu fac ceva cu linia pe distanta Bucuresti-Mogosoaia, nu merg cu trenul la Otopeni.
Alte lucruri care nu m-au placut: din 3 trenuri pe care m-am uitat ca pot sa utilizez, nici una nu avea vagon de clasa I (sau poate aveau, dar numai daca aveai bilet international, nu stiu, pe infofer nu aparea ca ar avea si nici nu mi-au vandut bilet cl. I la casierie). Erau trenuri rapide. La intoarcere insa si la clasa a II-a avea conector 220V, care mi-a fost de mare ajutor. :) Sageata albastra care mergea spre Otopeni avea multe geamuri crapate. La fel am observat si pe trenul care venea din sens invers. Asta denota oamenii, nu CFR-ul. Pacat.

#52
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,161
  • Înscris: 20.12.2007

View Postamandigi, on 15th November 2009, 10:25, said:

Luna trecuta am vrut sa merg cu trenul de la Sf. Gheorghe la Otopeni si retur. Am luat biletul la Brasov, iar acolo am fost avertizta ca trenul pe care am cerut biletul poate sa aiba intarziere (informare corecta). Totusi am riscat, am luat. Ajuns la Brasov, aflu ca intr-adevar are intarziere de o ora. Dar cum si trenurile care vin de la Bucuresti la Brasov au intarziere de 60-90 de minute, era prea mult, nu mai ajungeam in timp la aeroport. Am cerut pretul biletului inapoi, si mi-ar fi dat, dar am cumparat cu cardul si trebuia sa depun o cerere cu datele bancii (banca, cont) pe care nu-l aveam la mine. :( Bine, am pierdut pretul biletului, putin e vina mea, angajatii de la CFR au fost corecti si amabili. Am luat un microbus de la gara care m-a dus la aeroport.
La intoarcere, am luat biletul la aeorport. Aveam in jur de 30 minute la gara de nord ca sa prind legatura. Ce credeti, am prins trenul? Abia, am alergat si trebuia sa urc intr-un alt vagon decat aveam biletul, fiindca trenul pleca deja din statie. Pe distanta Otopeni-Gara de Nord, trenul avea o intarziere de 30 minute.
Calatoria cu trenul ar trebui sa aiba punctul forte punctualitatea, ca nu pierzi timp in trafic, stii ca ajungi la aeroport cand trebuie (+/- 10 minute nu ma deranjeaza). Plus ca poti sa lucrezi in timpul calatoriei (motiv pentru care am ales acum trenul in loc de masina). Acum nu are sens. E ca si cu autobuzul, sau taxiul: o loterie. Cel putin pana nu se vor termina lucrarile pe distanta Brasov-Bucuresti, nu merg cu trenul la aeroport.  Si pana nu fac ceva cu linia pe distanta Bucuresti-Mogosoaia, nu merg cu trenul la Otopeni.
Alte lucruri care nu m-au placut: din 3 trenuri pe care m-am uitat ca pot sa utilizez, nici una nu avea vagon de clasa I (sau poate aveau, dar numai daca aveai bilet international, nu stiu, pe infofer nu aparea ca ar avea si nici nu mi-au vandut bilet cl. I la casierie). Erau trenuri rapide. La intoarcere insa si la clasa a II-a avea conector 220V, care mi-a fost de mare ajutor. :) Sageata albastra care mergea spre Otopeni avea multe geamuri crapate. La fel am observat si pe trenul care venea din sens invers. Asta denota oamenii, nu CFR-ul. Pacat.
Eu am mers cu aceasta legatura si totul a decurs foarte bine inclusiv drumul prin sat cu microbuzul. E de-a dreptul penibil cand faci o comparatie dintre aceasta ruta si alte aeroporturi din tari cu apa calda dar are cel putin avantajul ca exista si e de incredere la capitolul orar fata de 783, 780 care depind de intensitatea traficului. Ar fi o chestie acum de la 1 dec cand se deschide pasajul Baneasa si teoretic ar trebui sa se fluidizeze ceva mai mult traficul la aeroportul Baneasa si atunci vom avea un alt termen de comparatie.

#53
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Cum am scris, tocmai la capitolul orar sufera... M-am uitat acum, trenul de la Otopeni ar fi trebuit sa fie in gara de nord la 18:06, iar a ajusn acolo in jur de 18:28 (trenul spre Brasov era la 18:30). 20 de minut in plus fata de 43 cat e traseul, e o intarziere de aproape 50%.

#54
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
am mers si eu cu trenul asta acum 3 sapt.....confirm ca nu prea se confirma orele.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate