Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Casuta mea din Peris...

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
Salut !
Stresantul de la proiectare si legislatie a sarit pirleazul si a ajuns la jurnal.
Ideea e cam urmatoarea
- se dau 1000 mp (20x50)
- sa da stres pe lume ca se vad de unde iau toate cele necesare autorizatiei de constructie
- se merge la banci si se cauta una care mai da credite
- inca astept eliberarea AC-ului. (pe joi/vineri il am)
- se va construi o casa pe structura de lemn P+M pe baza de panouri de OSB si alte vrajeli prin panouri gen vata minerala, folii, izolatii exterioare de 10 etc. In principiu casa va fi, zic eu destul de bine izolata.
Problema e la devize. Am un deviz aproape total si teoretic iese pe la 80.000 euro. Ceea ce e cam mult fata de ce ma asteptam eu. Adica pe la un 60.000 euro la cheie si ma mut. Nu pun aci si racordul la curent electric. Care de altfel e singura utilitate. Pe linga apa potabila care va fi totusi din put.
Ceva date despre casa:
- amprenta 94 mp, mansarda cca 60 mp => suprafata de cca 154 mp.
- fundatie la 90 de cm (cf studiului geo)
- timplarie de lemn (ferestre, usi)
- pe casa va fi tabla Lindab/altii
- ceva incalzire prin pardoseala la parter (inca ma gindesc daca numai livingul sau tot parterul)
- inca oscilez la incalzirea cu centrala electrica sau peleti.  Sint tot mai tentat de una electrica si cu robinete termostatate la fiecare camera. Aici mi-ar folosi ceva sfaturi.
- fosa septica (habar nu am cum va fi inca, oferte de sint, astept)
- casa va avea suprafete vitrate destul de multe (un deviz inital ar fi 6000 euro)
- va avea si o terasa ce va fi din dale, cel mai probabil. si usor ridicata fata de nivelul solului + alei tot din dale
- etc  etc
Ma intrebati voi daca aveti ceva de intrebat.

ps:  planurile mai acus, ca nu le gasesc. Or fi pe mail.

Pina una alta tot eu mai intreb.
In lista de acte pentru dosarul de credit este trecut aprobarile pentru asigurarea cu utilitati. Ce intelegeti voi din asta?  La banca nu am inteles prea bine. Singura utilitate de care am nevoie este curentul electric. Aprobarea asta ce inseamna ? Si asta e destul de urgent. Ca in rest toate sint in programul lor.
Si in doua zile de umblat pe la banci va spun sincer ca m-am simtit scuipat in fata. Doar la Raiffeisen nu, ca deja eram obisnuit si in plus fata de acolo a fost indeajuns de draguta sa nu ma tina juma de ora cu prostii. (era draguta foc si in rest, dar asta e alta poveste si fara rautate) Daca anul trecut puteam lua linistit 80.000 euro, acum daca mi se ofera 32000 e minunat. Si pentru astia 32000 euro trebuie sa prezint garantii in valoare de peste 40000 euro.
Sper ca realizati mica piedica in calea unui tinar care doreste afirmarea pe plan personal...

Sa nu va prind ca faceti scandal pe topicul meu. Asta e una.   :D
Doi: orice sfat sau observatie e binevenita.  La fel si intrebarile. Am o gramada de lucruri la care trebuie sa ma gindesc. Unele inca imi sint necunoscute.

Si vorba lui Radu Sirbu (membru si el pe aici si mindru tata a doua gemene): Va pupa tata !  :) ©

#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.11.2001
obs la minut: fara BANI nu scoate AC. Apoi, grija la costurile Electrica (sper sa ai "conectivitate" la indemana). Mai departe, e alegerea ta vis-a-vis de incalzire prin pardoseala and stuff :)

succes!

#3
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
Buna observatia, insa AC-ul e pe drum dupa cum spuneam. Si la banca se cere si AC-ul. Altfel nu iti dau nimic. La Electrica nu stiu cum sa fac. Adica in primul rind nu stiu ce inseamna formularea aia din "aprobari pentru asigurarea de utilitati".  O sa merg miine la Primarie sa vad despre ce e vorba.
Legat de incalzireaprin pardoseala: la Romstal mi-au spus ca cea mai scumpa solutie de la ei costa cam 2,5 mil / mp Adica materialele. Eu spun ca e cam scump. Au si solutii mai ieftine.  
Iaca si planurile.
Si o sa rog un moderator sa treaca si Peris pe undeva la titlul topicului, ca am uitat de locatie. Mersi ! :)

Attached Files



#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
multa bafta

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Nu mai merg butoanele de editat, cred ca m-au sabotat astia mari :D
Baga si tu ceva si pentru ochiul nostru. Ce sistem folosesti, ceva date tehnice despre structura, izolatie, etc...

#6
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
Petre69: mersi !
Astrule, uite pentru ochiu matale doo randari artistice.
Structura va fi ca o structura. Ideea e ca nu familiarizat cu termenii din constructii. E vorba de capriori/birne/scinduri de 1x/1x Ideea e ca se pun pe cant si cite doua sau mai multe, din lemn de brad. Peretii vor fi de fapt panouri prefabricate si calculate astfel incit asamblarea sa fie ca un lego. Peretii exteriori stiu ca sint de 135 cu vata minerala.Afara va fi polistiren de 10/15 (nu sint foarte hotarit, astept pro si contra), interior o folie anticondens, rigips si finisajul interior. Sper sa nu fi uitat ceva. Peretii interiori vor fi de 90.  Panourile vor fi realizate din OSB si din cite am inteles nu prea vor fi folosite cuie la prinderea lor de structura, cu niste agrafe/capse  (care au un fel de rasina pe ele) bagate cu un pistol pneumatic special pentru asta. Cica alea nu le mai scoti de acolo neam. Sper sa nu fi divulgat vreun secret.  
Din nefericire sau fericire, casa, asa cum se vede si din poze, va avea destul de multe geamuri, mai ales pe parter, ca na, consoarta vrea lumina multa.
Pe miine o sa dau ceva mai multe detalii, numa sa apuc sama mai uit pe proiect. Ca e atit de alambicat incit l-am luat de buna-credinta. Doar un fel de a spune. :)

Imi cer scuze ca nu am foarte multe informatii acum, insa zilele astea vreau sa scot creditul la capat si sa ma vad cu el aprobat. Mi s-a promis ca in maxim 3 saptamini e gata.

later edit: na ca si-o revenit si butonu :D Sarumina !

Attached Files


Edited by korggis, 03 March 2009 - 20:44.


#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Structura de 135x45 si 90x45 o foloseste Bianca. Ma insel?
Deasupra livingului faci cuib de pasarele?

Edited by Astrul, 03 March 2009 - 21:15.


#8
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
Nus cine e Bianca. Ar putea fi un proiect ( ca imi amintesc de asa ceva), un complex rezidential, insa daca e vorba de arhitect sa stii ca e un el. Si e din Suceava.
Dap, acolo sus va fi cuibusorul de nebunii. Si ca idee, personajele nu ma reprezinta pe mine.

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Mergi pe structura de 15 si 10, gasesti mult mai usor lemn, altfel trebuie sa dai comanda si dureaza.
E bine ca DDE-ul sa ti-l faca firma care-ti si executa.

#10
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
Constructorul se va ocupa de gasirea lemnului necesar. DDE-ul il va face el.

Intrebare: cam cit m-ar costa curentul pt santier ? Ce trebuie sa fac ? Si cel mai important, cit dureaza pina monteaza ei ceva acolo ? Trebuie ceva de genul unei casute pentru contoar ?

#11
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Astrule ai cam ramas in urma cu stirile :) ..ce ziceai tu nu mai exista.
In fine , interesanta casuta si mai ales stalpii aia iesiti in relief. Sunt curios ce metoda structurala va adopta pentru respectivi stalpi.
Bafta !

#12
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Pfoai, inseamna ca am ajuns cel mai bun :lol:
Au ramas decat pe placute Mitek?

#13
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
Sa traiti nenea Akinik. M-am cam prins de o chestie zilele trecute. Stilpii aia in relief s-ar putea sa fie usor deranjanti in privinta umbrelor pe care le vor fce pe interior. Eu zic ca nu e cine stie ce chestie structural. Cred ca mai mult e doar fatada de, pentru ca la interior va fi ca orice alt stilp. Dau si eu cu parerea, ca nu am studiat partea asta.
Pe mine m-a interesat foarte mult ca interiorul ca functional sa fie cum vreau eu. Parterul mai ales. Mansarda a iesit mai mult din inertie, si sincer imi place.
Hai cu treaba cu curentul. Ca arde incet incet.
Va pupa tata ! ™

#14
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postkorggis, on Mar 3 2009, 23:52, said:

Sa traiti nenea Akinik.

Urasc chestia cu nenea si domnul :) ...niciodata nu mi-a placut sa ma domneasca cineva , nici muncitorii ..prefer sa-mi zica pe nume sau ing-ul...scurt  :D
In fine , legat de stalpi , sincer mi-e imi plac , e o idee interesanta , insa ar trebui un pic micsorati ca volum . Iar daca sunt si stratificati si sunt in ton cu tamplaria eu zic ca ar iesi o treaba de milioane. Cand zic in ton , nu ma refer numaidecat la culoare ci la faptul ca stalpii cu tamplaria sa scoata ceva estetic in evidenta, un joc de volum cat si de nuanta , care sa dea expersie fatadelor, de a iesi din monotonia aia a fatadelor plate.
Nu mai zic nimic , ca nu prea imi gasesc cuvintele si e posibil sa mai scap si cate o prostie :)

Edited by akinik, 03 March 2009 - 23:26.


#15
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006

View Postkorggis, on Mar 3 2009, 18:59, said:

Salut !
Stresantul de la proiectare si legislatie a sarit pirleazul si a ajuns la jurnal.
Ideea e cam urmatoarea
- se dau 1000 mp (20x50)
- sa da stres pe lume ca se vad de unde iau toate cele necesare autorizatiei de constructie
- se merge la banci si se cauta una care mai da credite
- inca astept eliberarea AC-ului. (pe joi/vineri il am)
- se va construi o casa pe structura de lemn P+M pe baza de panouri de OSB si alte vrajeli prin panouri gen vata minerala, folii, izolatii exterioare de 10 etc. In principiu casa va fi, zic eu destul de bine izolata.
Problema e la devize. Am un deviz aproape total si teoretic iese pe la 80.000 euro. Ceea ce e cam mult fata de ce ma asteptam eu. Adica pe la un 60.000 euro la cheie si ma mut. Nu pun aci si racordul la curent electric. Care de altfel e singura utilitate. Pe linga apa potabila care va fi totusi din put.
Ceva date despre casa:
- amprenta 94 mp, mansarda cca 60 mp => suprafata de cca 154 mp.
- fundatie la 90 de cm (cf studiului geo)
- timplarie de lemn (ferestre, usi)
- pe casa va fi tabla Lindab/altii
- ceva incalzire prin pardoseala la parter (inca ma gindesc daca numai livingul sau tot parterul)
- inca oscilez la incalzirea cu centrala electrica sau peleti.  Sint tot mai tentat de una electrica si cu robinete termostatate la fiecare camera. Aici mi-ar folosi ceva sfaturi.
- fosa septica (habar nu am cum va fi inca, oferte de sint, astept)
- casa va avea suprafete vitrate destul de multe (un deviz inital ar fi 6000 euro)
- va avea si o terasa ce va fi din dale, cel mai probabil. si usor ridicata fata de nivelul solului + alei tot din dale
- etc  etc
Ma intrebati voi daca aveti ceva de intrebat.

ps:  planurile mai acus, ca nu le gasesc. Or fi pe mail.

Pina una alta tot eu mai intreb.
In lista de acte pentru dosarul de credit este trecut aprobarile pentru asigurarea cu utilitati. Ce intelegeti voi din asta?  La banca nu am inteles prea bine. Singura utilitate de care am nevoie este curentul electric. Aprobarea asta ce inseamna ? Si asta e destul de urgent. Ca in rest toate sint in programul lor.
Si in doua zile de umblat pe la banci va spun sincer ca m-am simtit scuipat in fata. Doar la Raiffeisen nu, ca deja eram obisnuit si in plus fata de acolo a fost indeajuns de draguta sa nu ma tina juma de ora cu prostii. (era draguta foc si in rest, dar asta e alta poveste si fara rautate) Daca anul trecut puteam lua linistit 80.000 euro, acum daca mi se ofera 32000 e minunat. Si pentru astia 32000 euro trebuie sa prezint garantii in valoare de peste 40000 euro.
Sper ca realizati mica piedica in calea unui tinar care doreste afirmarea pe plan personal...

Sa nu va prind ca faceti scandal pe topicul meu. Asta e una.   :D
Doi: orice sfat sau observatie e binevenita.  La fel si intrebarile. Am o gramada de lucruri la care trebuie sa ma gindesc. Unele inca imi sint necunoscute.

Si vorba lui Radu Sirbu (membru si el pe aici si mindru tata a doua gemene): Va pupa tata !  :) ©

Totusi nu e cam mult 80.000, arhitectura e minunata dar cred ca la 89.000 euro scoteai o casa din caramida si beton clasica...

#16
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
Salut Hercalin. Dupa cum ai putut vedea si in citatul tau, da, e cam mult. Si nu voi lasa lucrurile asa.
Si inca o rugaminte. NU MAI DATI QUOTE LA UN POST de 2 ECRANE doar pentru a scrie un rind. Oricum felicitari pentru ora postarii. Ai prins-o la 00:00 ...


ps: sa imi amintit cind termin, sa va povesesc ceva de babali si alte zvonuri de astea care se pare ca au o influenta mult mai nefasta decit ma asteptam :D
Sau la o bere ...

Edited by korggis, 04 March 2009 - 07:42.


#17
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008
Referitor la chestia cu electrica... cat de departe esti de stalp? (desi... pana la urma nici asta nu este un criteriu -vezi jurnalul MirelaLucia)

Imi place foarte mult cum e impartita casuta ta. Dar, am si eu o intrebare (asa, paranoica cum sunt) la parter nu sunt prea multe usi care dau afara ? (eu am numarat 4). Sunt convinsa ca estetic si functional sunt necesare dar... din pacate tot vad lume pe aici care se tot intereseaza de sisteme de securitate care de care mai sofisticate - celebrul ciobanesc mioritic fiind doar o optiune de "agrement".

In rest, bafta multa la construit si la constructori cat mai seriosi!

#18
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
Fata de stilp sint cam la 50 de ml. Insa daca e sa ma iau dupa PUZ atunci ajung pe la 100 ml.

Si usi, dap sint vreo 4 care dau afara. Acum sa vad ce tip de centrala termica imi pun si daca o sa ma hotarasc pe electrica, atunci usa de la camera respectiva va dispare.
Legat de securitate, imi voi face si un plan pentru montat de camere si senzori si ceva reflectoare pe afara. Daca vor sa intre neaparat, nu cred ca o vor face neaparat pe usa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate