Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Ce invata in realitate Biblia ?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
173 răspunsuri în acest subiect

#127
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 12.04.2009

View PostWackoJacko, on Apr 15 2009, 20:35, said:

Nnnu chiar. Cum in zilele noastre se schimba mentalitatea si perspectiva asupra evenimentelor si asta doar in cativa ani, gandeste-te cum s-a schimbat in 1600 de ani. De exemplu: daca i-am pune pe toti care spui ca au avut ceva de adaugat in biblie, si fiecare ar afla ce a scris celalalt despre Dumnezeu and stuff, ar avea loc _polemici_ intregi.

Ce in realitate nu suport este cum credinciosii extremisti nici MACAR nu incerca sa aduca un argument palpabil. Totul se rezuma la cuvantul bibliei.
- acum sa nu imi spuneti ca biblia este palpabila. nu cu sensul asta am folosit mai sus cuvantul
   Biblia  ofera  si  argumente  vizibile...palpabile...
   Exista  numeroase  dovezi  ca  este  Cuvantul lui  Dumnezeu ...Sunt  dovezi istorice.dovezi  de  natura  profetica (evenimente  mentionate  inainte  a  se  intample ),dovezi  de  natura stiintifica,etc...

Mesajul  pe  care  il  contine  Biblia  este  confirmat  de  numeroase dovezi  istorice...
Istoricitatea Bibliei a fost de repetate ori confirmată prin descoperirea a noi mărturii. De exemplu‚ regele asirian Sargon nu
a fost cunoscut decît din relatarea biblică din Isaia 20:1.
Însă‚ la începutul secolului trecut‚ un considerabil număr de critici au negat orice valoare istorică a acestei relatări.
Dar apoi‚ săpăturile au scos la lumină ruinele mărețului palat al lui Sargon‚ la Khorsabad‚
inclusiv o mulțime de inscripții care vorbesc despre regalitatea acestui monarh.
Astăzi‚ Sargon este unul dintre regii asirieni cel mai bine cunoscuți. Istoricul israelian Moshe Pearlman a scris:
„Scepticii care au pus la îndoială însăși autenticitatea părților istorice ale Vechiului Testament și-au revizuit brusc punctul de vedere.“
Una dintre inscripțiile privitoare la Sargon relatează un eveniment care nu fusese
cunoscut mai înainte decît din Biblie. Inscripția spune: „Am asediat și am cucerit Samaria
și am dus în captivitate 27.290 de locuitori ai acesteia
.“ Relatarea biblică a acestui eveniment‚ consemnată la 2 Regi 17:6 spune:
„În al nouălea an al lui Osea‚ regele Asiriei a capturat Samaria și l-a dus pe Israel în exil.“ Cu privire
la izbitoarea asemănare dintre aceste două relatări‚ Pearlman făcea următoarea observație: „Existau deci două rapoarte‚ unul în analele învingătorilor și
celălalt în cele ale învinșilor‚ unul fiind imaginea aproape exactă a celuilalt.

#128
WackoJacko

WackoJacko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 260
  • Înscris: 15.04.2009

View Postadynastase, on Apr 16 2009, 18:39, said:

Biblia  ofera  si  argumente  vizibile...palpabile...
   Exista  numeroase  dovezi  ca  este  Cuvantul lui  Dumnezeu ...Sunt  dovezi istorice.dovezi  de  natura  profetica (evenimente  mentionate  inainte  a  se  intample ),dovezi  de  natura stiintifica,etc...

Mesajul  pe  care  il  contine  Biblia  este  confirmat  de  numeroase dovezi  istorice...
Istoricitatea Bibliei a fost de repetate ori confirmată prin descoperirea a noi mărturii. De exemplu‚ regele asirian Sargon nu
a fost cunoscut decît din relatarea biblică din Isaia 20:1.
Însă‚ la începutul secolului trecut‚ un considerabil număr de critici au negat orice valoare istorică a acestei relatări.
Dar apoi‚ săpăturile au scos la lumină ruinele mărețului palat al lui Sargon‚ la Khorsabad‚
inclusiv o mulțime de inscripții care vorbesc despre regalitatea acestui monarh.
Astăzi‚ Sargon este unul dintre regii asirieni cel mai bine cunoscuți. Istoricul israelian Moshe Pearlman a scris:
„Scepticii care au pus la îndoială însăși autenticitatea părților istorice ale Vechiului Testament și-au revizuit brusc punctul de vedere.“
Una dintre inscripțiile privitoare la Sargon relatează un eveniment care nu fusese
cunoscut mai înainte decît din Biblie. Inscripția spune: „Am asediat și am cucerit Samaria
și am dus în captivitate 27.290 de locuitori ai acesteia
.“ Relatarea biblică a acestui eveniment‚ consemnată la 2 Regi 17:6 spune:
„În al nouălea an al lui Osea‚ regele Asiriei a capturat Samaria și l-a dus pe Israel în exil.“ Cu privire
la izbitoarea asemănare dintre aceste două relatări‚ Pearlman făcea următoarea observație: „Existau deci două rapoarte‚ unul în analele învingătorilor și
celălalt în cele ale învinșilor‚ unul fiind imaginea aproape exactă a celuilalt.


Cred ca ai observat nevoia de cunoastere a adevarului prin argumente pe care le poti demonstra SI ACUM. Simplul fapt ca sunt unele scrieri care arata veridicitatea unor problematici nu ma/ne multumeste cu nimic.

#129
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 12.04.2009

View PostWackoJacko, on Apr 16 2009, 18:07, said:

Cred ca ai observat nevoia de cunoastere a adevarului prin argumente pe care le poti demonstra SI ACUM. Simplul fapt ca sunt unele scrieri care arata veridicitatea unor problematici nu ma/ne multumeste cu nimic.
     Fiti ,va  rog ,concret...

#130
WackoJacko

WackoJacko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 260
  • Înscris: 15.04.2009

View Postadynastase, on Apr 16 2009, 21:08, said:

Fiti ,va  rog ,concret...


Incercam sa spun ca sunt foarte multe persoane care nu cred in ce spune biblia, deoarece sunt unele chestiuni pe care nu le poti demonstra, dar totusi ar trebui sa le luam ca atare doar pentru ca sunt acolo. Acum avem nevoie de dovezi la tot ce spune biblia. Faptul ca poti sa argumentezi cu surse istorice ca ce zice in carte s-a intamplat nu este de ajuns.

#131
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 12.04.2009

View PostWackoJacko, on Apr 16 2009, 19:53, said:

Incercam sa spun ca sunt foarte multe persoane care nu cred in ce spune biblia, deoarece sunt unele chestiuni pe care nu le poti demonstra, dar totusi ar trebui sa le luam ca atare doar pentru ca sunt acolo. Acum avem nevoie de dovezi la tot ce spune biblia. Faptul ca poti sa argumentezi cu surse istorice ca ce zice in carte s-a intamplat nu este de ajuns.
  Sigur,  sunt  si  alte argumente....Insa  exista o  multime  de  dovezi  care  atesta  ca  Biblia  este  Cuvantul  lui  Dumnezeu...

#132
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postadynastase, on Apr 17 2009, 13:44, said:

....Insa  exista o  multime  de  dovezi  care  atesta  ca  Biblia  este  Cuvantul  lui  Dumnezeu...
Pai ne lasi asa orbi fara sa vedem lumina???Eu de exemplu vreau sa stiu macar trei dovezi...

#133
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 12.04.2009

View PostSecuristu, on Apr 17 2009, 10:48, said:

Pai ne lasi asa orbi fara sa vedem lumina???Eu de exemplu vreau sa stiu macar trei dovezi...
  Pe  langa  dovezi  de  natura  istorica  exista si  dovezi  de  natura  profetica (evenimente  anuntate  inainte  de  a  avea  loc )...Una  dintre  aceste  profetii  se  refera  la  caderea  puteri  mondiale  Babilon (Mesopotamia )...
În secolul al VIII-lea î.e.n. profetul Isaia, a  spus : „Iată că îi ridic împotriva lor pe mezi (. . .) și Babilonul, podoaba regatelor, frumusețea mîndriei caldeenilor, va trebui să devină ca atunci cînd Dumnezeu a doborît Sodoma și Gomora.
El nu va mai fi niciodată locuit, nici nu va exista, din generație în generație!“ — Isaia 13:17–20.

Profetul Ieremia a prezis și el căderea Babilonului, care nu avea să aibă
loc decît într-un viitor îndepărtat, făcînd totodată această precizare interesantă: „Există o devastare asupra apelor lui, și ele trebuie să fie secate. (. . .) Bărbații puternici ai Babilonului au încetat să lupte. Ei au continuat să șadă în locurile întărite. Puterea lor a secat.“ — Ieremia 50:38; 51:30.
  În 539 înaintea erei noastre, Babilonul a căzut de la rangul de primă putere mondială cînd Cirus,
puternicul rege persan, a înaintat împotriva orașului, sprijinit de armata Mediei. Cirus s-a lovit însă de
un obstacol enorm. Babilonul era înconjurat de ziduri gigantice și părea de neînvins.
În plus, orașul era traversat de marele fluviu Eufrat, care juca un rol important în aparatul său defensiv.
Istoricul grec Herodot explică modul în care a rezolvat Cirus această problemă:
„El și-a plasat o parte a trupelor în punctul în care fluviul intră în oraș, iar un alt corp de armată în
partea opusă, acolo unde fluviul iese din oraș, ordonînd soldaților ca, atunci cînd vor vedea că albia se putea trece cu piciorul, să intre în oraș prin albia lui (. . .)
Cu ajutorul unui canal, el a dirijat fluviul într-un lac mlăștinos [un lac artificial săpat mai
înainte de către un conducător babilonean] și astfel, apele scăzînd, vechea albie a putut fi trecută cu piciorul.
Cînd rezultatul a fost obținut, perșii, care erau postați în acest scop, au intrat în albia Eufratului, unde apa, scăzînd, nu le trecea de coapse, și pe această cale au intrat în Babilon.“
Astfel a căzut Babilonul, întocmai așa cum anunțaseră Ieremia și Isaia. Dar să examinăm realizarea detaliată a profeției.
A avut loc în sens literal «o devastare asupra apelor Babilonului, care au fost secate».
Ceea ce i-a permis lui Cirus să intre în oraș a fost scăderea apelor Eufratului. Au «încetat oare bărbații puternici ai Babilonului să lupte», așa cum spusese Ieremia?
Atît Biblia, cît și istoricii greci Herodot și Xenofon relatează că în momentul asaltului persan babilonienii benchetuiau.
Conform cronicii lui Nabonid, o inscripție cuneiformă oficială, trupele lui Cirus au intrat în Babilon „fără luptă“,
ceea ce înseamnă, probabil, fără ciocniri majore.
Se pare că bărbații puternici ai Babilonului n-au făcut prea multe pentru a–și apăra orașul....

Legat  de  caderea   Imperiului Babilonian (Mesopotamia)  ,Biblia  a  oferit  si  alte  detalii
inainte  ca  acest  eveniment  sa  aiba  loc...
Profeția descria în amănunțime cum urma să se întâmple acest lucru. Trupele invadatoare aveau să sece fluviul
care trecea prin Babilon și să intre în oraș fără nici o confruntare armată. Și asta nu era totul.
Profeția lui Isaia menționa și numele regelui care urma să cucerească Babilonul
: Cirus. "Cel ce spune adâncului de ape
: «Evaporă-te și-ți voi seca toate râurile»,  Cel ce spune despre Cirus:
«El este păstorul meu și el va îndeplini toate lucrurile în care-mi găsesc plăcerea», da,
ce am spus despre Ierusalim: «Va fi reconstruit» și despre templu: «Ți se va pune temelia»“. Iată ce i-a spus Iehova unsului său,
Cirus, pe  care l-am apucat de mâna dreaptă ca să supun națiunile înaintea lui și să
dezleg astfel centura de pe șoldurile regilor, ca să deschid înaintea lui porțile cu două canaturi și,
astfel, porțile să nu mai fie închise:  „Eu însumi voi merge înaintea ta și voi netezi pământul denivelat.
Voi sfărâma porțile de aramă și voi tăia zăvoarele de fier.— Isaia 44:27—45:2.


Aproximativ 200 de ani mai târziu, în noaptea de 5 spre 6 octombrie a anului 539 î.e.n.,
o armată și-a așezat tabăra în apropierea Babilonului. Cine se afla în fruntea ei? Regele persan Cirus.
A fost astfel pregătit cadrul pentru împlinirea unei profeții uluitoare. Urma însă armata
lui Cirus să invadeze Babilonul fără nici o luptă, așa cum fusese profețit?
Babilonienii aveau un banchet în acea noapte și se simțeau în siguranță la adăpostul zidurilor solide
ce împrejmuiau cetatea. Dar, în mod ingenios, Cirus a deviat apele fluviului ce străbătea orașul.
Astfel, nivelul apei a scăzut repede permițându-le oamenilor lui să treacă prin albia fluviului și
să ajungă la zidurile Babilonului. Cum avea însă armata lui Cirus să treacă de ziduri?
Din anumite motive, în acea noapte, porțile orașului fuseseră lăsate în mod imprudent deschise!...

Editat de adynastase, 17 aprilie 2009 - 13:23.


#134
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.093
  • Înscris: 31.07.2007
@adynastase - ce ai postat mai sus nu e dovada.

#135
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 12.04.2009

View Postedy_wheazel, on Apr 17 2009, 11:26, said:

@adynastase - ce ai postat mai sus nu e dovada.
   Poate  pentru  dv...De  ce  spuneti acest  lucru ?...


Tot in  legatura  cu  Babilonul,profeția mai spunea despre Babilon: „El nu va mai fi locuit,
nu va mai fi niciodată popor în el, din generație în generație. Arabul nu-și va mai întinde cortul
acolo și păstorii nu-și vor mai țărcui turmele acolo“ (Isaia 13:20).
Profeția a arătat
nu numai că Babilonul avea să cadă, ci și că orașul urma să rămână nelocuit pentru totdeauna
.
Împlinirea acestor cuvinte este evidentă. Locul anticului Babilon — situat la circa 80 km sud de Bagdad,
în Irak — este pustiu
, dovedind că profeția rostită de Iehova prin Isaia s-a împlinit: „Îl voi mătura cu mătura nimicirii“. — Isaia 14:22, 23.

#136
Sundarban

Sundarban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 06.04.2009

View Postadynastase, on Apr 17 2009, 12:35, said:

...De  ce  spuneti acest  lucru ?...

Ca să se împlinească, deși s-au împlinit cu vârf și îndesat, cuvintele lui Isaia : vor vedea și nu vor crede, vor auzi și nu vor înțelege!

#137
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.093
  • Înscris: 31.07.2007
Mai sunt cativa prezicatori care au nimerit-o dar nu sunt considerati niciunul Mesia.

#138
Sundarban

Sundarban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 06.04.2009
Numai în cazul lui Mesia, Isus Cristos, avem peste 30 și ceva de nimereli de acest gen, împlinite scriptural, literal.

#139
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.093
  • Înscris: 31.07.2007

View PostSundarban, on Apr 17 2009, 14:47, said:

Numai în cazul lui Mesia, Isus Cristos, avem peste 30 și ceva de nimereli de acest gen, împlinite scriptural, literal.

Care-s alea?

#140
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 12.04.2009

View PostSundarban, on Apr 17 2009, 11:47, said:

Numai în cazul lui Mesia, Isus Cristos, avem peste 30 și ceva de nimereli de acest gen, împlinite scriptural, literal.
    De  acord  cu  dv. In  cazul  lui  Isus  Cristos  sunt  multe  profetii implinite...
   Mica a prezis cu mai bine de 700 de ani înainte faptul că Mesia, sau Cristos, urma să se nască în Betleem PROFETIE :("Și tu, Betleeme Efrata, care ești prea mic ca să fii printre miile lui Iuda, din tine îmi va ieși cel ce va fi conducător în Israel, a cărui origine este din vremuri străvechi, din zilele timpului indefinit.Mica 5:2;Implinire :" Iosif a urcat și el din Galileea, din orașul Nazaret, în Iudeea, în orașul lui David, numit Betleem, pentru că era din casa și din familia lui David,  ca să se înregistreze cu Maria, care îi fusese deja dată în căsătorie și care acum se pregătea să nască.  În timp ce erau acolo, s-au împlinit zilele ca ea să nască.  Și l-a născut pe fiul ei, întâiul născut, l-a înfășat și l-a culcat într-o iesle, fiindcă în camera de găzduire nu mai era loc pentru ei." Luca 2:4–7).


Zaharia a profețit că Mesia urma să fie trădat pentru 30 de monede de argint PROFETIE : ("„Dacă este bine în ochii voștri, dați-mi plata, dacă nu, nu mi-o dați“. Și mi-au dat plata: treizeci de arginți."Zaharia 11:12;Implinire:" Atunci unul dintre cei doisprezece, cel numit Iuda Iscariot, s-a dus la preoții principali  și a zis: „Ce-mi dați ca să-l dau în mâinile voastre?“ Ei i-au stabilit treizeci de arginți.  Și, începând de atunci, el căuta o ocazie potrivită ca să-l dea în mâinile lor. Matei 26:14-16)

David a prezis unele împrejurări legate de moartea pe care urma să o suporte Isus Mesia (PROFETII:"Toți cei ce mă văd râd de mine,
își deschid larg gura, dau din cap:
 „I s-a încredințat lui Iehova. El să-l scape!
Să-l salveze, pentru că și-a găsit plăcerea în el!...Își împart veșmintele mele între ei,
iar pentru îmbrăcămintea mea aruncă sorții
Psalmul 22:7, 8, 18;Implinire :
" După ce l-au țintuit pe stâlp, au împărțit între ei veșmintele aruncând sorții, .... Și trecătorii au început să-l insulte,
dând din cap  și zicând: „O, tu care voiai să dărâmi templul și să-l construiești în trei zile, salvează-te! Dacă ești fiul lui Dumnezeu,
coboară de pe stâlpul de tortură!“  La fel, preoții principali împreună cu scribii și cu bătrânii au început și ei să-și bată joc de el, zicând:  
„Pe alții i-a salvat, iar pe sine nu se poate salva! El este Regele lui Israel. Să coboare acum de pe stâlpul de tortură și vom crede în el!  Și-a pus încrederea în Dumnezeu. Să-l scape El acum dacă îl vrea, căci el a zis: «Sunt Fiul lui Dumnezeu»
Matei 27:35, 39–43)

Da,  profetiile  implinite (evenimentele  spuse  cu  mult  timp  inainte )  demonstreaza  ca Biblia  este  Cuvantul  lui  Dumnezeu...

Editat de adynastase, 17 aprilie 2009 - 14:12.


#141
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.093
  • Înscris: 31.07.2007
@adynastase - daca astea sunt dovezi credibile atunci imi pare rau, raman ateu:

- faptul ca X sau Y a zis nu-stiu-ce nu inseamna ca exista D-zeu.
- ce ai postat tu mai sus se incadreaza mai degraba la preziceri decat dovezi incostestabile ca exista D-zeu sau ca biblia este cuvantul lui.

#142
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 12.04.2009

View Postedy_wheazel, on Apr 17 2009, 12:19, said:

@adynastase - daca astea sunt dovezi credibile atunci imi pare rau, raman ateu:

- faptul ca X sau Y a zis nu-stiu-ce nu inseamna ca exista D-zeu.
- ce ai postat tu mai sus se incadreaza mai degraba la preziceri decat dovezi incostestabile ca exista D-zeu sau ca biblia este cuvantul lui.
  Incercati  sa  vedeti  semnificatia  cuvantului profetie ...

#143
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postadynastase, on Apr 17 2009, 14:22, said:

Pe  langa  dovezi  de  natura  istorica  exista si  dovezi  de  natura  profetica
Domnul meu...dovezi se refera la cele istorice...astea de natura profetica sunt bagate in Biblie...daca discutam despre veridicitatea Bibliei nu poti veni cu citate din Biblie...

Trei dovezi istorice...adica de la cineva care a scris ceva concret,care este cunoscut de mediile istorice si stiintifice....
singura relatare a fost parca a lui Tacitus,in toata opera lui apare o singura data cuvantul christianus(referitor la cei care se bat cu leii lui Nero din Colosseum...)

#144
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 12.04.2009
Probabil  nu  ati citit  postarile  cu  atentie.[b[b]]Herodot  si  Xenofon  confirma  ceea  ce  s-a  intamplat  Babilonului...Realitatea  de  azi  legat  de  ruine,  subliniaza  acest  lucru[/b]...

Editat de adynastase, 17 aprilie 2009 - 19:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate