Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

certificat medico-legal

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Dupa un accident rutier soldat cu vatamarea corporala din culpa a unui pieton, cat timp are la dispozitie victima pentru a solicita certificatul medico-legal? Exista un termen - limita ? Mentionez ca victima a depus la politie plangere penala impotriva soferului vinovat de accident, dar nu a anexat nici un certificat medico-legal. Plangerea  a fost depusa in interiorul termenului de 60 de zile de la accident, iar acum termenul de 60 de zile a expirat.

#2
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu exista un termen limita dar trebuie dovedit faptul că au fost acordate peste 10 zile de ingrijiri medicale.
deci va trebui sa fie eliberat fie un certificat medico-legal fie sa fie efectuata o expertiză medico lagala avand acelasi obiectiv

#3
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Ok, in principiu e clar. Dar ce se intampla daca victima accidentului tergiverseaza depunerea certificatului medico-legal? Politia poata sa trimita dosarul la Parchet si fara acest certificat medico-legal ? Exista suspiciunea ca victima evita sa depuna certifiicatul pentru ca are prea putine zile de ingrijiri medicale (sub zece zile)...

Edited by negociator, 03 March 2009 - 21:01.


#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Victima are la dispoziție termenul de 60 de zile să depună plângere împotriva celui care l-a accidentat.
Accidentul pentru care partea vătămate depune plângere, nu constituie infracțiune, ci vătămarea corporală din culpă, care se probează cu..... certificatul medico-legal, care oglindește leziunile pe care le-a suferit în urma accidentului...
Cu cât trece mai mult timp de la producerea accidentului, cu atât leziunile suferă un proces natural de vindecare, iar medicului legist îi va fi tot mai greu să aprecieze cât mai obiectiv gradul de vătămare pe care l-a suportat victima.
Dacă victima nu se prezintă la IML să fie consultată, ea este cea care va pierde....


#5
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Inteleg ce spui. Dar ce poate sa faca Politia in acest caz? Dosarul ramane in lucru la Politie, pe termen nelimitat, pana ce victima binevoieste sa aduca un certificat medico-legal? Sau Politia trimite dosarul la Parchet, cu propunere de NUP, chiar daca la dosar nu este depus certificatul medico-legal ?

#6
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
in cazul in care nu este dovedita vatamarea fie chiar prin lipsa CML din culpa victimei, dosarul nu poate primi decat NUP, pentru 10 lit.d Cod proc pen - lipsa elementelor constitutive ale infracțiunii - vatamarea care a necesitat peste 10 zile ingrijiri medicale

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postnegociator, on Mar 4 2009, 11:16, said:

Inteleg ce spui. Dar ce poate sa faca Politia in acest caz? Dosarul ramane in lucru la Politie, pe termen nelimitat, pana ce victima binevoieste sa aduca un certificat medico-legal? Sau Politia trimite dosarul la Parchet, cu propunere de NUP, chiar daca la dosar nu este depus certificatul medico-legal ?



Așa cum am mai spus pe aici, poliția NU poate soluționa dosarul în lipsa unui CML!
Poliția cercetează un accident rutier în primă fază și apoi o infracțiune de vătămare corporală din culpă, pentru care este INDISPENSABIL un CML.
Încadrarea juridică a faptei se face în funcție de numărul de zile de îngrijiri medicale: până în 10, autorul accidentului scapă nevinovat, între 10-20, o faptă, între 20-60 zile, alta mai gravă, iar cea mai grava este cea în care numărul de zile de îngrijiri medicale sare de 60...
Fiecare din aceste fapte se sancționează diferit, gradual mai grav.
În sfârșit, dacă partea vătămată nu se prezintă la IML pentru a i se elibera un CML (deși nu înțeleg un astfel de comportament) poliția poate solicita de la aceasta actele medicale cu care s-a externat și le trimite la IML pentru ca acesta să îi înainteze un raport de constatare medico-legal cu care se va soluționa ulterior dosarul penal!


#8
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Va salut,
Am o speta personala in care sper sa ma ajutati cu un sfat, multumindu-va anticipat.
Mai exact, pe data de 17.07.2015, fetita mea in timp ce traversa ( a apucat sa faca doar un pas ) regulamentar pe trecerea de pietoni, impreuna cu mama ei, a fost lovita-n plin de un biciclist ce venea cu viteza pe contrasens.
Fetita mea a cazut , s-a lovit la cap, pierzandu-si cunostinta.
La fata locului s-au prezentat pe rand, un agent de la sectia de politie din apropiere, Smurdul si cei de la Brigada rutiera ( Udriste ), acestia din urma luand probe, masurand, fotografiind locul accidentului, suflat in fiola etc.
La momentul actual, nu ne-a chemat nimeni sa depunem declaratii sau altceva ..., chiar daca am facut sesizare la Brigada Rutiera si Sectia de politie.
Am depus cerere la IML pt. certificat m.l. si la cele doua spitale de urgenta unde a fost " plimbata " pt. a mi se elibera documente constatatoare in vederea unei viitoare plangeri penale.
Am fost la Brigada sa ma interesez in ce stadiu se afla cercetarea si mi s'a spus, mai pe sest asa ... " indicat ar fi sa va-telegeti pe cale amiabila " ..., fapt pe care eu unul n-am sa-l fac niciodata, macar pt. simplul fapt ca nici la aproape o luna, acest individ care culmea, sta la cateva strazi ... nu a venit / sunat macar, sa se intereseze de starea copilului pe care era sa-l nenoroceasca.
In continuare astept actele de la IML si spitale, apoi am de gand sa depun plangere penala la Parchetul de pe langa Tribunalul in care s-a petrecut fapta si-n functie de rezultat, am sa-l dau in judecata pe civil (chiar daca nu stiu la ora asta) ce am de facut.
Drept urmare spuneti-mi va rog, ce am de facut, sa-l fac sa sufere macar atat cat a suferit copilul acesta nevinovat.
Multumesc cu respect

#9
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Sa obtii certificatul medico legal in urma a doua foi de externare.
Apoi actiune in judecata.
Totusi,judeci altfel ca parinte,dar cate zile crexi ca vor fi pt o trantitura ? Aia de la brigada ti au sugerat sa ti vezi de treaba,tu...faci ce vrei.

#10
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
La politie mi se spune ca pot merge oricand sa scot certificatul medico-legal.

La telefon nu raspunde nimeni la INML.
Este trecut de ora 21, pot merge la INML sa scot certificatul medico-legal sau trebuie sa astept pana maine dimineata cand este posibil ca vanataile.umflaturile sa se domoleasca ?
Multumesc

#11
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Maine dimineața.

#12
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Pai si e normal asa ceva ? sunt unele lovituri sau urme ce devin mai putin vizibile dupa 12 ore

#13
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 12.06.2010
Fa poze cu ora si data. Le arati dimineata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate