Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Schimbare HDD laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adicted69

adicted69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 19.03.2008
Eu am un laptop Toshiba Satellite A200 1ZF ,care a venit cu acest HDD.In ultima perioada , a inceput sa imi faca probleme,asa ca vreau sa il schimb cu acesta.Intrebarea mea este daca sunt compatibile intre ele, precum si daca face fata laptopul ,deoarece am vazut ca difera consumurile la cele 2 HDD-uri.

#2
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006
merge.

#3
adicted69

adicted69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 19.03.2008
adica ATA-8 este compatibil cu SATA 3 Gb/s ??au acelasi conector??presupun ca daca schimb HDD-ul, pot folosi aceasi imagine de Windows XP in care am integrat drivere de sata??

Chestia este ca nu vreau sa ma trezesc ca dau banii pe un HDD pe care sa nu il pot folosi la laptop.

#4
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
...
ATA6 = ATA133 (PATA only)
ATA7 = ATA150 (SATA only) - SATA I
ATA8 = ATA300 (SATA only) - SATA II

Producatorii de HDD-uri, conform standardului, asigura compatibilitate forward/backward cu MBurile (cu mici exceptii la unele placi de baza desktop de prin 2003). Acest neajuns s-a rezolvat cu pozitionarea pe HDDurile 300 a unui jumper cu ajutorul caruia se poate forta lucrul in modul 150.
Ca o completare: si eu imi schimb HDDul pe laptopul din semnatura (de la originalul MK6034GSX la cel mentionat in semnatura) si daca vrei, voi posta impresii marti, dupa ce il primesc.

later edit: controllerul de pe laptopul meu (si implicit HDDul original) sunt SATA I, mod in care va functiona si HDDul nou...

Edited by di eGO, 28 February 2009 - 17:33.


#5
adicted69

adicted69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 19.03.2008

 di eGO, on Feb 28 2009, 17:31, said:

...
ATA6 = ATA133 (PATA only)
ATA7 = ATA150 (SATA only) - SATA I
ATA8 = ATA300 (SATA only) - SATA II

Producatorii de HDD-uri, conform standardului, asigura compatibilitate forward/backward cu MBurile (cu mici exceptii la unele placi de baza desktop de prin 2003). Acest neajuns s-a rezolvat cu pozitionarea pe HDDurile 300 a unui jumper cu ajutorul caruia se poate forta lucrul in modul 150.
Ca o completare: si eu imi schimb HDDul pe laptopul din semnatura (de la originalul MK6034GSX la cel mentionat in semnatura) si daca vrei, voi posta impresii marti, dupa ce il primesc.

later edit: controllerul de pe laptopul meu (si implicit HDDul original) sunt SATA I, mod in care va functiona si HDDul nou...

mersi pentru clarificare,si astept impresiile referitoare la diferentele dintre HDD-uri.

#6
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Acel HDD îl am eu de 3 luni. Nu mi-a făcut nicio problemă, e silențios ( mai silențios decât un hard disk Toshiba la 4200 RPM :lol: ) și foarte rapid. Consumul de curent este puțin mai mare la noul HDD, însă nu am observat diferențe în autonomia notebook-ului.
Uite un screenshot cu rezultatele din HDTune:
Attached File  wdc.jpg   62.65K   64 downloads
Îl recomand la toată lumea care doresc un spor de performanță și un HDD silențios, fiabil și nu în ultimul rând, rece.

#7
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
Am primit hard diskul, voi face astazi cateva teste si le voi posta aici (am clonat cu Acronis sistemul de pe HDDul initial si functioneaza fara probleme).
Modelul este ST9320421AS.

#8
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Te așteptăm cu păreri. Este un Seagate, nu un Western Digital cum am crezut inițial, dar este ok. Să-l stăpânești sănătos!

#9
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
Mai jos sunt cateva screenshot-uri la testele facute cu HDTach si HDTune.

De asemenea, aici puteti gasi un comparativ facut de cei de la tomshardware.

Imi poate spune cineva cum sa modific setarile (in bios nu am asemenea optiuni si nici in Device Manager la IDE ATA/ATAPI CONTROLLERS nu pot schimba) sa fie SATA?

Attached Files



#10
adicted69

adicted69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 19.03.2008

 di eGO, on Mar 5 2009, 21:48, said:

Mai jos sunt cateva screenshot-uri la testele facute cu HDTach si HDTune.

De asemenea, aici puteti gasi un comparativ facut de cei de la tomshardware.

Imi poate spune cineva cum sa modific setarile (in bios nu am asemenea optiuni si nici in Device Manager la IDE ATA/ATAPI CONTROLLERS nu pot schimba) sa fie SATA?


o prima impresie comparativ cu vechiul hdd???incarcare windows,...diferente intre ele

#11
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
@ di eGO, văd că e un pic mai rapid decât WDC 3200BEKT, însă are un timp de acces inferior. Cum stă cu zgomotul? E gălăgios? Cu temperaturile văd că stă destul de prost, 51 de grade Celsius e un pic cam mult, mai ales în condițiile în care al meu 3200BEKT nu a depășit 45 de grade Celsius.

#12
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
Temperatura sta in idle undeva pana in 48 grade, iar dupa rularea aplicatiilor mai mult timp se duce in 52-53 grade, o problema fiind poate si designul laptopului... Timpul de acces este mai mare decat la WD, insa dupa comparativul celor de la tomshardware ar fi de doar 0,2 msec. De bootat Win se descurca incomparabil fata de HDD-ul vechi (masurat "ochiometric" de mine aproximativ la jumatate fata de ce aveam pana acum)... Nu este galagios si nu mai face "clanc"-ul pe care il facea HDD-ul original cand se inchidea laptopul (power off).
In concluzie: sunt foarte multumit de HDD, ma deranjeaza insa setarea controllerului de pe laptop, care, dupa cum am citit, ar "emula" IDE pentru a putea boota fara drivere (dar nu gasesc unde as putea modifica manual setarea)... Desi am instalat ultimele drivere pentru controller, in Device Manager, la acesta imi arata tot driverul de Windows... Unii spun ca ar trebui ignorat ce raporteaza programele si ca "de buna" este legatura nativa dintre controller si HDD. Ar ramane sa vad daca nu cumva se descurca mai bine pe un Vista (ma refer la modul ATA pe care il raporteaza HDTune si poate si viteza de transfer).

Edited by di eGO, 06 March 2009 - 19:17.


#13
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Diferențele dintre timpul de acces se observă la căutarea fișierelor pe disc, WD-ul cum are timpul de acces mai mic, va "găsi" fișierele ceva mai repejor. Mai am un Dell Inspiron 1526 care are pe el un hard disk Western Digital 1200BEVS (120GB, 5400RPM, 8 MB buffer) și la timpul de acces stă aproape la fel de bine ca și Seagate-ul tău (vezi HDTune).
Temperatura e însă o problemă, 53 de grade Celsius e destul de mult pentru un hard disk și poate dăuna pe termen lung.
În rest, pare un hard disk destul de ok.

Edited by TimeWriter, 06 March 2009 - 21:57.


#14
gabi1g

gabi1g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.08.2008
am un toshiba a 200
cind am cumparat laptopul avea un bios original si am pus pe laptop si xp si vista.mergeau bine
am facut update bios ,nu mai pot reveni la vechiul bios,si de atunci merge ca o cirpa
fac transfer cu hd tune de max 49 mbs,iar in device manager doar udma 2
dar se vede  cum se misca windows ul,fff prost.am observat ca au disparut din bios setarile pentru hdd,smart,ceasul,sata

are cineva o idee?e de la hdd?sau de la comp
am fost la reprezentanta toshiba ,se uita ca prostii,habar nu au

Attached Files



#15
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
O problema cu TOSHIBA este ca in general ei nu spun ce modifica sau ce imbunatatesc versiunile de BIOS pe care le lanseaza (ca sa nu spun ca BIOSUL de TOSHIBA este mai putin decat minimal). Foarte slab suport din acest punct de vedere (am scris mai sus ca, de exemplu nu pot modifica setarile pentru HDD)!
Este normal/moral sa limiteze utilizatorii in felul asta? Mai ales ca nu scrie nicaieri ca accesul la setarile din BIOS este rezervat doar tehnicienilor TOSHIBA!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate