Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Problema grava pc !

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006
Amd Athlon XP2200+ 1.80GHz, 256 ram ,placa video GeForce FX 5200 128 mb. Placa de baza ASRock K7VT4A+

Am o mare problema cu acest destkop, de fiiecare data cand intru intr-un joc dupa 1 minut , maximum 5 minute acesta se Restarteaza .Se mai restarteaza si din cand in cand  chiar fara sa-l solicit cu nimic,doar ascultand muzica sau navigand pe net. De incalzire nu cred sa fie vorba deoarece pc'u are carcase desfacuta.

Atasez si niste poze  :death:

Am uitat,sursa este suspendata!! DA  :w00t: s-a ars si am luat alta mai mica ca marime , nu am avut de ales decat sa o asez asa  :naughty:

Attached Files


Edited by Cosminutz, 23 February 2009 - 22:15.


#2
nicuit1981

nicuit1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 11.04.2008
Esti sigur ca sursa aia functioneaza bine?

Edited by nicuit1981, 23 February 2009 - 22:26.


#3
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006
Imi facea faza asta si innainte de a schimba sursa.
Apropo de sursa cea veche , nu stiu cum de s-a ars dar pur si simplu` a iesit o flama de foc din ea . Cand am cumparat sursa cea nou nici nu mi-am dat seama ca este mai mica ca cea veche .  <_<


PS; calculatorul se restarteaza de cateva ori pe zii chiar daca nu intru in vreun joc, se restarteaza pur si simplu.
pps : uneori sursa cred , face un zgomot infernal ca o drujba  :deadtongue:  zgomotul se opreste pt moment daca-i dau cativa pumni la pc, dupa care revine si dispare dupa 10-15 minute singur. Asta de la ce ar fii ? de la vibratii ?  :w00t:

Edited by Cosminutz, 23 February 2009 - 22:35.


#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,945
  • Înscris: 26.05.2007

View PostCosminutz, on Feb 23 2009, 22:30, said:

Imi facea faza asta si innainte de a schimba sursa.
Apropo de sursa cea veche , nu stiu cum de s-a ars dar pur si simplu` a iesit o flama de foc din ea . Cand am cumparat sursa cea nou nici nu mi-am dat seama ca este mai mica ca cea veche .  <_<


PS; calculatorul se restarteaza de cateva ori pe zii chiar daca nu intru in vreun joc, se restarteaza pur si simplu.
pps : uneori sursa cred , face un zgomot infernal ca o drujba  :deadtongue:  zgomotul se opreste pt moment daca-i dau cativa pumni la pc, dupa care revine si dispare dupa 10-15 minute singur. Asta de la ce ar fii ? de la vibratii ?  :w00t:
Du-l la un service......................poza este un exemplu clar al nepriceperii tale in domeniu IT.

#5
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006
lasa-ma frate cu service-u tau, eu n-am bani de dat prin service-uri sau de alte piese si etc. Am destule cunostiinte in IT , asa ca vezi-ti de treaba ta .


EX: Acum am fost la buda.Cand m-am intors, surpriza  :w00t:  calculatorul s-a restartat intre timp :rantcurse:

Edit: iar s-a restartat . al 2-lea restart in curs de 5 minute.

Astept raspunsuri urgent!! :confuzzled:

Edited by Cosminutz, 23 February 2009 - 23:04.


#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" uneori sursa cred , face un zgomot infernal ca o drujba "
Ai solutia ieftina de a unge lagarele sau solutia mai scumpa, de a schimba ventilatorul.
" Cand am cumparat sursa cea nou nici nu mi-am dat seama ca este mai mica ca cea veche ."
Mai putin conteaza dimensiunile fizice. Important este ca nu permite montarea corecta in carcasa.
Si mai important este daca puterea furnizata este egala sau mai mare decat era la sursa veche.
" De incalzire nu cred sa fie vorba deoarece pc'u are carcase desfacuta. "
Faptul ca ai capacul scos, nu este un argument in favoarea racirii. Unele carcase asigura racire mai buna cu capacul montat.
Vezi ventilatorul de pe procesor, poate e subturat din cauza uzurii mecanice sau din cauza lipsei sau uscarii vaselinei de ungere.
Verifica si schimba pasta/vaselina termoconductoare dintre radiator si procesor.
Atentie ! Procesorul este expus, pastila de siliciu este friabila.
Te-ai uitat pe placa de baza dupa condensatori umflati/scursi ?
Dar in sursa ?
" Am destule cunostiinte in IT "
E foarte bine ca esti increzator in fortele proprii... dar putina modestie nu strica.
Nimeni nu le stie pe toate. ChemTeacher ti-a dat o solutie, dar nu te-a obligat sa o si urmezi.

#7
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006
Am desfacut sursa nu pare sa aiba nimic .

Ventilatorul de pe procesor e Ok , dar nu reusesc sa desfac radiatorul .Unde gasesc pasta termoconductoare ?

#8
feel_the_bit

feel_the_bit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.01.2008
incearca sa schimbi cablul de alimentare sau sa bagi intr'o priza in care sa se potriveasca brici stecherul....si in priza aia cu calculatorul sper ca nu e bagat frigiderul...sau mai stiu eu ce consumator de tensiune mare.

#9
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006

View Postfeel_the_bit, on Feb 25 2009, 02:45, said:

incearca sa schimbi cablul de alimentare sau sa bagi intr'o priza in care sa se potriveasca brici stecherul....si in priza aia cu calculatorul sper ca nu e bagat frigiderul...sau mai stiu eu ce consumator de tensiune mare.


Se potriveste brici , si nu este orice priza .Doar pc-u este in ea!

#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Schimba driverul la placa video cu unul mai nou si fa un test la memorii cu Orthos.

#11
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006
Toate drivere sunt la ziI !

am debifat sa nu se mai restarteze automat de fiecare data cand cade sistemul si am putut vedea ce eroare imi da . Eroarea este urmatoarea! ajutor  :deadtongue:

Attached Files



#12
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
nv4_disp.dll este de la driverul placii video, incearca o alta versiune de driver.

#13
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006
Este un Fx5200 si am cel mai nou driver la el.  ce sa fac??

#14
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Vezi daca face la fel cu versiunea 96.85. Verifica daca nu cumva ai praf in slotul AGP.

#15
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006
Am curatat calculatorul complet de praf.Deci nu este.

Dar ce mi-ai dat tu acolo sunt pe Vista ? Eu am Xp .  :)

#16
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Da, din greseala.

Vezi daca iti merge 84.12

#17
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006
Multumesc Virus ! :cheers: Acum nu se mai  restarteaza , pot sa stau cu orele intr`un joc.

#18
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006

View PostCosminutz, on Feb 25 2009, 10:19, said:

Multumesc Virus ! :cheers: Acum nu se mai  restarteaza , pot sa stau cu orele intr`un joc.


Din pacate m-am bucurat degeaba!! iar imi apare aceeasi eroare !! CE solutii exista ?? nu mai suport  :cursing: :cursing: :cursing: :cursing:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate