Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

Desert

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
tocmai am terminat de bucatarit la un diplomat. se anunta un succes, peste vreo 2 ore ne infigem in el  :D

#20
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
pe primul loc orice are ciocolata - dar cioco, nu cafea, pe care oricat mi-ar fi de draga in forma lichida, n-o suport in dulciuri.

in al doilea rand prajituri/torturi cu fructe. si la egalitate cu ele, ca nu ma-ndur sa-i dau doar medalie de bronz, crema de zahar ars.

nu mananc nimic cu gust/aroma de vanilie sau rom.

#21
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Cred ca topicul asta, cu ala cu ce mai gatiti, plus altele de p-aici si cu ala cu intrebari pt barbatii de 40 de ani ar trebui unite! :lol:
Astfel, totul devine mult mai clar! :lol:
P.S.
Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare! :lol:

#22
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
Orice are ciocolata, nuci(migdale, alune...), caramel, cam in aceasta ordine.

Deserturi cu fructe, frisca, clatite si alte chestii ce se vor "usoare" rar imi cere gustul :).

#23
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 adybmw, on Feb 24 2009, 22:08, said:

Cred ca topicul asta, cu ala cu ce mai gatiti, plus altele de p-aici si cu ala cu intrebari pt barbatii de 40 de ani ar trebui unite! :lol:
Astfel, totul devine mult mai clar! :lol:
P.S.
Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare! :lol:


yeap!

deci mie-mi da ca-mi plac barbatii-n plina criza, care ma rasfata cu ciucalata si ma suporta dupa ce-am mancat usturoiat  :lol:

#24
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Pfoai, da' eu as putea insira o pagina aici ca sunt o groaza care imi plac la fel de mult :D

Cateva exemple: Inghetata(daca e de calitate pot manca oricat  :rolleyes: ), Ciocolata de casa(preferabil chiar cand e gata- calda), clatite(si astea imi plac doar calde. immmm, ce bune sunt cum le face mama: subtiri de vezi prin ele si cu gem de visine...), pa[panasi, tiramisu (alintat si "tira" :P ) da' sa nu se simta aroma de cafea, lapte de pasare si cam orice prajitura pe care o face mama(de obicei denumirile nu sunt prea cunoscute asa ca nu le trec :D ).

NU imi place nici un desert care are aroma de cafea, lamaie  <_< sau care are prea multa nuca in compozitie(de ex cozonac cu nuca <_< ).

Edited by Ivanna, 25 February 2009 - 09:16.


#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,562
  • Înscris: 04.05.2006
Tiramisu, in special ala executat de mine :).
Inghetata cu/de caramel
Diverse torturi, in special cele frantuzesti
Muuulte altele :D
A...si sa nu uit...din vremurile de mult apuse ale copilariei, imi amintesc gustul special al prajiturii cu malai pe care mi-o facea mama....din pacate nu a mai facut-o de multi ani...si nu mai stie reteta :(....
Dar o gasescu eu...

Edited by richelieu, 25 February 2009 - 15:44.


#26
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 richelieu, on Feb 25 2009, 15:18, said:

A...si sa nu uit...din vremurile de mult apuse ale copilariei, imi amintesc gustul special al prajiturii cu malai pe care mi-o facea mama....din pacate nu a mai facut-o de multi ani...si nu mai stie reteta :(....
Dar o gasescu eu...

n-am mancat vreodata, dar la cate rezultate da google-ul mi se pare usor s-o gasesti. nu par toate la fel, da' ma gandesc ca daca le vede mama ta isi aminteste daca punea sau nu branza, drojdie si alte alea.

#27
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Mie-mi place chebanița, ca tot vine lăsata secului de brânză.

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,562
  • Înscris: 04.05.2006

 charme, on Feb 25 2009, 16:55, said:

n-am mancat vreodata, dar la cate rezultate da google-ul mi se pare usor s-o gasesti. nu par toate la fel, da' ma gandesc ca daca le vede mama ta isi aminteste daca punea sau nu branza, drojdie si alte alea.

Da...am cautat si eu astazi si am gasit ceva. Nu se face cu drojdie....asta stiu sigur. In rest..parca era ceva smantana....oricum...scot eu cateva variante si incerc sa-i reimprospatez memoria. Oricum...era ceva....altfel desertul ala. Un fel de chintesenta a taranului roman....dulce, dar aspru, multifunctional si de neuitat :)

#29
kdia504

kdia504

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.01.2009

 kdia504, on Feb 23 2009, 16:04, said:

offtopic: maine va aduc si eu reteta de gogosi.. f bune.

de fapt raspoimaine am adus reteta. sper sa o incercati

Gogosi (cu ciocolata)

250 ml lapte
50g unt
50 g zahar pudra
3 oua
150 g faina alba
300 g untura sau ulei pt prajit
1 plic zahar vanilinat
sare

laptele cu untul, zaharul pudra si putina sare se pun la fiert, adaugand faina in ploaie si amestecandu-se continuu. dupa fierbere continui sa amesteci inca 2-3 minute, apoi se lasa la racit. dupa ce s-a racit mai mult de jumatate, se adauga rand pe rand ouale. din acest amestec se iau cu o lingura de metal portii potrivite ca marime si se pun la prajit in ulei nu prea incins. se rumenesc usor pe toate partile.
se servesc cu zahar pudra dara mai bine date prin glazura de ciocolata.

bon apetit :)

 reovel, on Feb 23 2009, 16:42, said:

LE: CIOCO ALBA DE CASA
  Timp de preparare:
30 min (complexitate redusa)

Ingrediente:
50 ml. apa, 500 g zahar, 1 pachet margarina sau unt, 500 g lapte praf, zeama de la o lamiie mai mica, sau jumatate de la una mai mare, zahar vanilat sau esenta de rom

Mod de preparare:
Se pune pe foc zaharul cu apa si margarina, se amesteca tot timpul, pina se topeste zaharul. Se da putin la o parte, apoi se pune laptele praf si zeama de lamiie, si se amesteca pe foc mic pina se inglobeaza totul. Se pune intr-o tava un celofan uns cu unt sau margarina, se toarna compozitia calda si se da la rece. O data racita, se taie in diferite forme.

yummy
multumesc :)

#30
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
as indesa niste inghetata de fructe cu piscoturi :D

#31
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Apropo de reteta de ciocolata alba, mi-am mai amintit ce-mi place : rulada de ciocolata :)  E suuuuper buna si arata absolut bestial. Din cate am zarit eu pe la mama cand o facea, era practic  vorba de o cantitate de ciocolata de casa normala si aceeasi cantitate de ciocolata alba. Intindea ciocolata maro pe un celofan umded, apoi peste ea punea ciocolata alba si cu mare mare grija, rula totul ca un cozonac. Apoi se punea la frigider cateva ore si se taiau felii. Mai trebe sa zic cat de bestial era gustu de cioco alba cu cioco normala?  :rolleyes: Cel mai interesant e aspectul, toata lumea ramane masca cand vede cat de perfect arata feliile.

Noa, acuma stiu ca mi-am facut singura pofta... :lol:

Edited by Ivanna, 26 February 2009 - 16:17.


#32
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Tortul caramel: crema de zahar ars+pandispan+ceva cafea, totul lasat la insiropat peste noapte. Mi'e si frica sa fac ca e oribil de nesanatos (in cantitati mari), dar foarte usor si minunat de bun.

#33
anaix3l

anaix3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.09.2007
Pai... in afara de peste si uneori piept de pui sau oua, absolut tot ce mananc eu se incadreaza la categoria desert  :rolleyes: :lol:  

In primul rand struguri - rar de tot trece o zi fara struguri la mine  :D
Apoi inghetata de ciocolata sau lichioruri.
Apoi crema de zahar ars... dar... desi imi place la nebunie, am mancat o singura data in ultimii 7 ani (nu mai stau cu ai mei si eu in bucatarie stiu sa... fierb apa :lol: si nici aia prea bine ca s-a intamplat sa uit ibricul cu apa pe foc pana s-a evporat toata si am innegrit ibricul  :P :rolleyes:  si sa arunc vreo bucata de peste sau pui in cuptoru cu microunde - bine ca ala are timer  B) )

La distanta mare de astea urmeaza alte fructe dulci si zemoase (pere, piersici, pepeni, portocale, capsuni), ciocolata cu lichior.

#34
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 05.06.2006
Tot ce este dulce, cu fel de fel de arome mai putin scortisoara.
Vin acum mucenicii si trebuie sa o conving pe sotie sa faca si din cei moldovenesti cu nuca si miere si din aia care fierb in apa, dar sa nu puna scortisoara :P

#35
sofiact

sofiact

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.01.2009
salam de biscuiti........ :rolleyes:

#36
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 mnezo, on Feb 26 2009, 18:30, said:

Tortul caramel: crema de zahar ars+pandispan+ceva cafea, totul lasat la insiropat peste noapte. Mi'e si frica sa fac ca e oribil de nesanatos (in cantitati mari), dar foarte usor si minunat de bun.
Pan-acu il faceam fara cafea, doar cu rom/coniac. Azi am facut asa: crema de zahar ars am facut-o cu lapte cu cafea si multe E-uri (s-a nimerit sa am in casa, si am zis ca ar da bine), blatul l-am facut cu cacao (sa arate bine in combinatie cu crema), si am insiropat cu cafea tare si dulce. De-li-cioos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate