Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 

inregistrare chitara

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dani3l_92

dani3l_92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2008
ajuta-ti-ma va rog da va pricepeti, vreau sa inregistrez chitara prin comp da nu cu microfon ci prin placa de sunet prin IN, daca stiti cum se face si vreun softwere as fi recunoscator ;)

multumesc anticipat!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 08.12.2006
Ce fel de chitară? Dacă are măcar o doză și evident ieșire de semnal audio poți înregistra cu orice soft de înregistrare despre care s-a vorbit sau nu în multele topicucuri în care s-a discutat despre înregistrare de sunet. O mică problemă ar fi că probabil vei avea un nivel de semnal cam mic pentru line in, ceea ce pe o placă de sunet obișnuită echivalează cu un zgomot mare de fond după ce normalizezi ce ai înregistrat, ai avea nevoie și de un procesor pt chitară, chiar dacă nu folosești vreun efect ci tragi curat totuși are și rol de preamplificator.

#3
leeoo

leeoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 06.05.2007

 dani3l_92, on Feb 17 2009, 20:46, said:

ajuta-ti-ma va rog da va pricepeti, vreau sa inregistrez chitara prin comp da nu cu microfon ci prin placa de sunet prin IN, daca stiti cum se face si vreun softwere as fi recunoscator ;)

multumesc anticipat!


Daca ai iesire de doza, poti trage in comp direct prin intrarea de mirofon, nerecomandat insa, e doar solutie "de criza". Preferabil ar fi printr-un preamplificator dedicat, o pedala, procesor de sunet, mixer, etc. intrucat pt. intrarea de linie chitara da nivel mult prea mic. Softuri sunt gramezi dedicate, chiar niste plug-in-uri freeware (http://reviews.harmo...ite VST PC/10/2) sau BLOOD! OverDrive. Fara doza, poti insa adauga pe o chitara rece doze ce se pot prinde in cadrul rozetei cu sistem mecanic, altele tip ventuza pe corpul chitarii sau sub calus. De tine depinde. Bafte!

#4
dani3l_92

dani3l_92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2008
va multumesc am reusit sa inregistrez, prin iesirea de microfon se aude destul de bine:D ma interesa principiul si cum functioneaza, prin doza de la chitara (semi-acustica ) si cu programul CoolEdit,

si as mai avea ceva intrebari, legate de doze;
daca aveti vreo schema pt preamplif pt doza de chitara, pe care sa o pot folosi si la vioara si la alte instrumente, eu am incercat cu preamplif si piezo da nu functioneaza bine, probabil din cauza preamplifului ca nu cred ca ii compatibil daca aveti voi vreo schema pt treaba asta care stiti ca functioneaza as fi recunoscator;)

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 08.12.2006
Stai că n-am înțeles, preamplificator cu semnal din pastilă piezo pusă pe chitară pe post de doză?!? Aia n-are nevoie de preamplif, da nici nu recomand folosirea ei pe post de doză, are un răspuns în frecvență de te lasă mască :D
On topic, e preferabil să folosești o doză de chitară, dacă se poate una bună, și un mixer (de ex Soundcraft compact 4, nu e scump și pentru un mini home studio e foarte potrivit), sau un preamplificator (de ex. ăsta: http://www.m-audio.c...AudioBuddy.html nu e chiar scump și îl poți folosi destul de eficient)  sau un efect de chitară (de ex un zoom 50x, cred că sunt sub o sută de euro) din care ai ieșire de linie. Dacă ai o chitară echipată deja, mai ai nevoie de un mixer/preamplificator sau un procesor de chitară. Sau un microfon (chiar unul normal, ca să zic așa, am tras chitară cu SM57 cu rezultate destul de bune, dar ar fi totuși de preferat un condenser, sunt oarecum scumpe, dar sunt și variante mai ieftine, de ex: http://www.samsontec...cfm?prodID=1664 ) și un preamplificator sau mixer, în ideea că nu le folosești strict pentru chitară ci și pentru alte instrumente.

Pentru desene cu rezistențe și alte drăcii din alea vezi pe aria electroniștilor :)

PS Aia e intrare de microfon, nu ieșire...
PS2 Ce placă de sunet folosești? Că dacă tragi pe onboard, merge și cu pastila piezo :P

#6
dani3l_92

dani3l_92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2008
pai uite aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/notLuk93grU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] la tipu asta si am mai vazut pe net doze cu piezo, eu voiam o doza pe care sa o fac eu si sa nu ies scump ca sa o cumpar din magazin ii destul de scump, sau uite aici http://web.mit.edu/k...stics/main.html si am mai auzi inregistrari cu doza piezo adica cu pastila deaia si se auzea bine. ms de informatii

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 08.12.2006
De acord, n-am zis că nu se poate, da nu vei scoate sunet natural veci pururi :P acu depinde și ce muzică tragi, și care sunt pretențiile :)

#8
dani3l_92

dani3l_92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2008
bun si pt un sunet natural ce doza ar trebui sa folosesc? magnetica da aia nu se poate muta adica de pe o chitara pe alta sau pe alt instrument, daca ai vreo recomandare ce as putea face sau nah......vreo indicatie mai precisa, un vreau calitate de studio, as vrea ceva de genu sa pot sa amplific sunetu da nu cu microfon ca nu se aude asa bine ca si prin doza de instrument vb, sau sa inregistrez pe comp nu vreau  o calitate excelenta, sa fie acceptabila, ms mult de informatii

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 08.12.2006

 dani3l_92, on Feb 19 2009, 17:42, said:

nu vreau  o calitate excelenta, sa fie acceptabila,
Cu bani puțini și în condițiile de mai sus poți folosi o pastilă piezo dintr-o felicitare cântătoare sau din orice altceva. După aia cauți egalizatorul din CoolEdit și faci sunetul cam cum crezi că e bine. După ce-l egalizezi cât de cât încearcă și un C4 din pachetul Waves, dacă-l ai la îndemână :) (de fapt dacă-l ai la îndemână vezi că e și un eq prin el...).
E posibil să ai nivel bun și direct în placa de sunet, am avut cazuri când am amplificat jucării din astea pe line in-ul mixerului și am avut nivel destul, da erau pe viori. Nu am încercat pe line in la onboarduri, deci nu știu sigur ce și cum, dacă nu ai nivel suficient pt line in poți încerca din pastilă în intrarea de microfon (masa la masa jack-ului și semnalul la inel - urechiușa mică din lateral la mini jack-ul stereo). Vezi și tu pe care îți merge mai bine...

PS Cu microfon se aude bine, însă depinde de microfon/preamplificator/placă de sunet. Cu bani (foarte) puțini cam greu...

#10
dani3l_92

dani3l_92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2008
Ms de informatii o sa incerc probabil maine sa vad ce imi iese;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate