Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...
 Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...
 R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros
 

Care sa pricepe ? Boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
userfaraname

userfaraname

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.02.2009
Ce sa cumpar intre  modelu nou de genius 5.1 SW-HF5.1 5100 sau e mai bun altceva la acelasi pret 4 milioane microlab altceva  , vreau pt muzica sa se auda tare si bine clar bas puternic  la jocuri sau altceva poate sa se auda dezastru muzica ma intereseaza sa se auda ?

#2
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postuserfaraname, on Feb 17 2009, 16:36, said:

Ce sa cumpar intre  modelu nou de genius 5.1 SW-HF5.1 5100 sau e mai bun altceva la acelasi pret 4 milioane microlab altceva  , vreau pt muzica sa se auda tare si bine clar bas puternic  la jocuri sau altceva poate sa se auda dezastru muzica ma intereseaza sa se auda ?

Nu am înțeles mai nimic din ce ai scris. Încerci cu punctuație?
Vrei o recomandare pentru un sistem de pînă la 400 RON, Genius sau Microlab și vrei să asculți preponderent muzică. Te interesează sau nu jocurile și/sau filmele?

#3
userfaraname

userfaraname

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.02.2009
Da  ma intereseaza muzica sa se auda cat mai bine nu jocuri filme  am pus ochii pe asta genius 5.1 SW-HF5.1 5100 cica ar avea 170 de watiii vreau sa se auda si tare si bine   daca stie cineva ceva mai bun ca asta ?

#4
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 22.04.2007
iti recomand sa mergi in magazine mari gen Diverta, Altex unde astfel de sisteme sunt montate si pot fi testate live

altfel dupa cum pui tu problema nu are rost sa intram in detalii de sunet, brand, calitate ... pentru ca nu este cazul

#5
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 24.03.2006
Poti incerca cu oricare dintre ele, dar trebuie spus ca nu duc prea multa putere. Fie le duci in distorsiuni fie le arzi.
Eu am un subwoofer Microlab, si din cate am vazut toate modelele lor folosesc acelasi difuzor de joase. Pentru un difuzor de doar 13cm coboara binisor ca bass, are ceva SPL, dar nu duce prea multa putere. E pretentios si la sursa, din PC distorsioneaza mult e boomy. Ceva mai bine de pe DVD player. Concluzia e ca se aud bine cat timp volumul e mediu. Peste mediu incep problemele.

Attached Files



#6
userfaraname

userfaraname

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.02.2009
Ca 5.1 nu cred ca bate niciunu geniusu  am ascultat modelu vechi si ducea bine volum mare  microlab si altele sunt mai mult pt ascultat mai incet ca nu duc  sunt mai   slabe      in pretu asta geniusu e cel mai bun vreau ceva mai bun ca mai am unu de 80 de watii  si vreau mai multi wati .  La 4 milioane nam ce inafara  de genius alelalte e clar ca sunt  mai slabe si ca putere si ca tot  .

#7
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
care mai dati de ampuri vechi sau cele calumea relaizate cu stk-uri 4192/4231-II o sa aveti sonor , daca va lasati in baza la "cioacele" astea .. slabe sanse la ai sunet dinamica si redarea reala a sonorului.

care se pricepe uitati un model facut de mine  :

AMPLIFICATOR :
omega H delta  grecia  , schema reala a tda-urilor 2040 alimentate cu 32.4V , contine corector de ton cu repetor pe emitor , calitate superioara si remarcabila ,
fifuzoare poloneze multibanda , -+26.7hz - 7.3khz , tweter pentru difuzor din acceasi gama , 7.5khz - 12.2khz , si finally tweeter 13.0 - 16.7khz .
difuzoarele sunt puse pe butoaie de plastic  acelea ce se gasesc pe masginea soselei de culoare albastra , volum de cca 30L
Calculator echipat cu placa non harmonic , este model simplu es1371/am si 1373 , plugin profesional versiune nemteasca se pot tine dinamica de la 1:0:1 pana la 1:100:9 oferind o sonorizare buna

realizarea , vocea pe compresie se extrage si se plaseaza mult mai in fatza si peste instrumente . La alte reglaje tipice , extrag muzica cantata pe voci si le plasez mai in fata si instrumentala mai depastata .

cu mare placere va pot atasa de la natural pana la dinamic orice sunet redat de pe iesirea amplificatorului ca am filtre ce imi intra in o placa osciloscop si pot trage captura auidio .
Daniel

#8
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postuserfaraname, on Feb 18 2009, 02:22, said:

Ca 5.1 nu cred ca bate niciunu geniusu  am ascultat modelu vechi si ducea bine volum mare  microlab si altele sunt mai mult pt ascultat mai incet ca nu duc  sunt mai   slabe      in pretu asta geniusu e cel mai bun vreau ceva mai bun ca mai am unu de 80 de watii  si vreau mai multi wati .  La 4 milioane nam ce inafara  de genius alelalte e clar ca sunt  mai slabe si ca putere si ca tot  .

Incearca sa nu mai folosesti "puterea" specificata de producator ca si etalon al SPL-ului pentru Geniusurile alea. Cei de 170 Wati (un "i" este suficient) nu au nicio legatura cu realitatea, in masura in care sistemul ala consuma din retea un maxim de 85 Watt. Chiar si cu un amplificator clasa D, puterea maxima nu este si ceea constanta. Am inteles initial ca vrei sa folosesti sistemul pentru muzica, acum spui ca vrei, defapt, galagie.
Iti recomand sa asculti o pereche Microlab Solo 6, eventual Solo 7. Sau, daca bugetul iti permite, Microlab X4.
Bineinteles, ai si alternative, ma gandesc acum la Logitech X530, Altec Lansing FX5051. Oricare dintre cele trei modele 5.1 (Micro X4, Logi X530 sau A/L FX5051) sunt mai puternice decat Geniusurile alea, sunet mult mai clar, bass puternic (ceva ma face sa cred ca asta cauti), ma rog, in cuvinte atehnice suna foarte bine.
Totusi, daca nu doresti compromis (pentru 4.5milioane lei) la auditie muzicala, mergi pe Microlab Solo 6. Rezerva de putere este suficienta, ai 50W/canal specificat de producator cu o eficienta foarte mare (90%), sunet clar, curat, dinamic.

View PostGUP, on Feb 18 2009, 01:50, said:

Eu am un subwoofer Microlab, si din cate am vazut toate modelele lor folosesc acelasi difuzor de joase.

Exista modele ce folosesc difuzoare de 8'', 10''. Intr-adevar, in zona de pret sub 600-650 lei, difuzorul T9 de 6.5" este utilizat (H200, X4, Solo 6 / 7 etc.)
Chiar si asa, suna binisor. Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste bass-ul un pic murdar. Muddy mai degraba decat Boomey, insa poti sa obtii ceva control in zona aia cu o placa audio buna. Am observat si eu dupa niste ascultari cu X4 si Solo 6 ca sursa face o diferenta foarte mare in ceea ce priveste sunetul. Acelasi cedeu, redat de pe un DVD-Player modesc (un Samsung, ceva...) suna mai bine decat redat prin PC pe o placa, iarasi, modesta (Audigy 2)

#9
makanake_17

makanake_17

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 12.11.2008

View Postuserfaraname, on Feb 18 2009, 02:22, said:

Ca 5.1 nu cred ca bate niciunu geniusu  am ascultat modelu vechi si ducea bine volum mare  microlab si altele sunt mai mult pt ascultat mai incet ca nu duc  sunt mai   slabe      in pretu asta geniusu e cel mai bun vreau ceva mai bun ca mai am unu de 80 de watii  si vreau mai multi wati .  La 4 milioane nam ce inafara  de genius alelalte e clar ca sunt  mai slabe si ca putere si ca tot  .
daca tot vrei ceva de la genius iti recomand 6000 :D se aude mult mai bine decat 5000 si 5005 (posed 5000)

#10
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

View Postmakanake_17, on Feb 18 2009, 11:34, said:

daca tot vrei ceva de la genius iti recomand 6000 :D se aude mult mai bine decat 5000 si 5005 (posed 5000)

L-am azuit si eu pe 6000 si se aude super bine. Mereu m-au incantat mai ales primele modele de geniusuri, acelea cu fronturile micute de 120w, cum se auzeau, nu neapart cat de tare. 6000-ul vine cu plusuri k'lumea, driver de 8" la subwoofer, sateliti solizi, putere mare... cred ca e ok. si nu am auzit sa fie probleme cu ele de fiabilitate. eu unul sunt adeptul 2.1, dar din pacate dupa ce am dat logiechul z2300, nu am mai gasit nimci mai bun in categoria asta. daca aveti sugestii, astept si eu....

#11
userfaraname

userfaraname

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.02.2009
hubbabub1601 logitec altec  ...... au numai plasticariii la pretu asta  poate microlab sa fie da  au putere mai mica  si am deja unu de 80 de watii  daca iau tot de 80 de watii nu imbunatatesc cu nimic  logitec si creative sunt mai slabe la watii decat ce am io acum numai genius ar  avea dublu io am 80 si alea au 170   nu stiu ce aveti cu genius ca nu se aude bine  SOlo 6 mie frica ca nau bas  cat bas o putea sa scoata un fullrange  fata de un subwofer de 80 d ewatii cat are geniusu ?

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
no1  :coolspeak:
:lol: :lol: :lol:

#13
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postuserfaraname, on Feb 18 2009, 14:52, said:

hubbabub1601 logitec altec  ...... au numai plasticariii la pretu asta  poate microlab sa fie da  au putere mai mica  si am deja unu de 80 de watii  daca iau tot de 80 de watii nu imbunatatesc cu nimic  logitec si creative sunt mai slabe la watii decat ce am io acum numai genius ar  avea dublu io am 80 si alea au 170   nu stiu ce aveti cu genius ca nu se aude bine  SOlo 6 mie frica ca nau bas  cat bas o putea sa scoata un fullrange  fata de un subwofer de 80 d ewatii cat are geniusu ?

"Watiiiiiiiiii" tai n-au nicio legatura cu realitatea.
Ai intrebat, ti-am raspuns. Am ascultat Solo6, Solo7, Logitech, A/L, Genius. Cel mai bun sunet pentru auditie muzicala: Microlab Solo6. Putere mare, crede-ma, nu cred ca ai camera suficient de mare pentru a face fata la draciile alea cu volumul la 50/60.
Logi si A/L sunt plasticarii? Modelele recomandate de mine au incinta subwoofer-ului din MDF, ca si genius-ul ala... Genius care, iti repet, nu "are" 170W RMS devreme ce consuma din retea maxim 85W :))

Alegerea este a ta, eu ti-am prezentat niste fapte in speranta ca te pot ajuta.
Succesuri :))

#14
userfaraname

userfaraname

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.02.2009
O sa iau solo 6 dar parca am o presimtire  ca no sa se auda tare la cat sunt laudate astia microlab chiar sunt curios ce e de capu lor .

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 08.12.2006

View Postuserfaraname, on Feb 19 2009, 15:07, said:

parca am o presimtire  ca no sa se auda tare
depinde ce înțelegi prin tare... dacă nu e destul mai iei o pereche de boxe ;)

#16
userfaraname

userfaraname

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.02.2009
Vreau sa se mai auda si pe la vecini nu numai la mine  cam asa de tare .

#17
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
Atunci e mult mai simplu sa dai o gaura in perete, cu bormasina - sigur se aude si ai si zgomot

#18
antalex

antalex

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.11.2008

View Postdomnujim, on Feb 19 2009, 09:53, said:

Atunci e mult mai simplu sa dai o gaura in perete, cu bormasina - sigur se aude si ai si zgomot
:lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate