Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Conditii returnare marfa cumparata

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Concret mi-am cumparat ieri o pereche de pantaloni cam la repezeala si dupa niste cautari pe net si niste discutii mi-am dat seama ca nu sunt exact ce-mi trebuie mie.
E si vina mea ca m-am repezit, e adevarat.
Dar maine vreau sa ma duc cu ei in magazin, cu bonurile cu tot si sa-l rog pe vanzator sa-mi dea inapoi banii. Intrebarea este daca el este obligat prin vreo lege sa-mi primeasca marfa inapoi si sa-mi dea banii (in strainatate stiu sigur ca se poate, chiar si in 30 zile) sau depinde doar de bunavointa lui?

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În 30 zile este obligat să-l schimbe!
Nu cred că va fi de acord să restituie banii!


#3
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
cred ca termenul mai mare (14 zile sau 30 zile) e prin comert la distanta (adica comanda prin internet)..

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Magazinul este vitual sau normal?
Oricum ar fi, nu cred că nu vor fi de acord cu schimbarea produsului.


#5
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
E magazin normal. E, poate va fi binevoitor vanzatorul care e si patron. Voi vedea.

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă, totuși nu vrea, spune-i că te oprești la OPC...
Poate are efect!


#7
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
pai de ce sa reclami la OPC ca nu au vreun defect

daca toata lumea se razgandeste dupa cum are chef unde am mai ajunge

#8
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Depinde de bunavointa patronului.

#9
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Am fost si au fost destul de binevoitori pot spune insa problema principala e ca i-am platit cu cardul....Dc ii plateam cash imi dadea banii, asa cica se complica foarte mult...asa o fi cine stie poate imi zice si mie. Singura solutie pe care mi-o pot oferi e schimb cu ceva egal sau mai mare ca pret (+diferenta data de mine)

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu este nici o problema in principiu, ba chiar este mai usor in alte tari (nu mai ai nevoie de chitanta originala, te gasesc dupa card). Acum, nu stiu exact cum lucreaza sistemul bancar roman, dar banuiesc ca este cam la fel.

Unde sa va ajunge? Pai se va ajunge ca in tarile cu concurenta adevarata in domeniul retail - poti sa returnezi aproape orice produs pe motivul "changed my mind". Chiar folosit (bine, cu exceptia chestiilor gen lenjerie intima, a CD-urilor si a DVD-urilor). Care politica de return nu a fost fortata de stat ci de concurenta intre magazine.

Edited by SuperDuper, 13 February 2009 - 06:10.


#11
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 01.01.2007
cand te duci la magazin, la piata, oriunde si cumperi ceva "semnezi" un contract de vanzare-cumparare nescris cu vanzatorul. acest contract poate fi anulat pentru vicii de consimtamant, iar "I have change my mind" nu e unul dintre ele. daca s-ar intampla asa peste tot, ar fi un haos general.

#12
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postr@zvan, on Feb 15 2009, 15:23, said:

cand te duci la magazin, la piata, oriunde si cumperi ceva "semnezi" un contract de vanzare-cumparare nescris cu vanzatorul. acest contract poate fi anulat pentru vicii de consimtamant, iar "I have change my mind" nu e unul dintre ele. daca s-ar intampla asa peste tot, ar fi un haos general.

Romanii din Spania isi "cumparau" electronice in 20 dec si le returnau fara explicatii dupa 1 ian. Astfel aveau de sarbatori televizoare, dvd playere, combine muzicale...etc,  fara sa ii coste nimic.

Si nu este haos in Spania din cauza asta. Chestie de mentalitate si cultura.

#13
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 01.01.2007
pai te cam contrazici singur. un sistem ca asta ar putea functiona intr-o tara civilizata, nu in Romania. din pacate uite ca si in tarile civilizate tot romanii sunt aia care fac marlanii.

#14
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
daca magazinul acorda aceasta garantie de returnare a produsului si restituire a pretului chiar fara defecte este optiunea lor nu este o obligatie legala

#15
vio_tm

vio_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2011
daca nu e murdar, spalat sau fara eticheta in mod normal ti-l schimba, si eu schimb daca vine cineva in situatia asta ,dar fi si tu mai hotarat cand iesi la shopping, nu stiu exact daca e vreo lege
de dat banii inapoi nu cred ca poate fi vorba , decat daca o vreun hypermarket, ei cred k dau banii in 24-48 ore

apropos daca afla cineva de lege sa-mi dea de stire, la mine la maga vin clienti de-ti vine sa-i maturi afara , cum sa vii cu un costumas bebe(o caciulita de 2 lei sau un body sau orice ) scump sau ieftin sa ti-l schimb si el e spalat (se vede ca e sifonat de la stors sau miroase puternic a detergent) si ma mai si ameninti cu opc-ul ? sau ce ziceti ca chiar azi a venit una cu un paltonas luat de acu 2 luni aprox(inainte de Craciun) cu blanita putin sterfelita , chipurile nu i-a fost bun la bebe, pai fratele meu unde-ai fost in franta de vi dupa 2 luni(cica nu dar n-a ajuns in oras,ea era la 50 km de tm) si se duce si te reclama la opc si aia nu cred k vin sa-ti spuna de unde esti reclamat k sa te poti scuza, sa stie si varianta ta, si poc........500 lei

Edited by vio_tm, 17 February 2011 - 17:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate