Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Blaupunkt & Genius 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
maryovl16

maryovl16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2009
Salut, am si eu un sistem Genius 5.1 si as vrea sa stiu daca as putea lega un subwoofer Blaupunkt GTB1200 MK II, bineinteles fara o statie doar cu cea care este incorporata in subwooferul Genius.Chestia care ma roade e ca pe spatele subwooferului scrie 100 W, 8 Ω, iar Blaupunktu' are 250 W si 4 Ω.Exista vreo posibilitate de compatibilitate sau macar alte solutii?
[ http://img144.imageshack.us/img144/3023/special191aa0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img3.imageshack.us/img3/5480/lbktboxe017wf5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
din cate imi aduc aminte nu ai voie sa pui la un amplif dif cu rezistenta mai mica ca rezistenta amplifului...sa ma corecteze cineva daca nu e asa :D

daca nu e asa poti sa intri in subul de la genius si tragi cele 2 cabluri de la subwoofer si le duci la subwooferu Blaupunkt

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
e adevarat. impedanta dif nu are voie sa fie mai mica decat a amp.

chiar si daca ar merge, ala nu e sub de apartament ci sub de masina facut sa lucreze in spatii restranse cum e portbagajul.

#4
maryovl16

maryovl16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2009

View Postchoppermaster, on Feb 10 2009, 19:46, said:

din cate imi aduc aminte nu ai voie sa pui la un amplif dif cu rezistenta mai mica ca rezistenta amplifului...sa ma corecteze cineva daca nu e asa :D

daca nu e asa poti sa intri in subul de la genius si tragi cele 2 cabluri de la subwoofer si le duci la subwooferu Blaupunkt

da ma gandisem si la asta da nu stiu cat suporta statia care e incorporata in sub, nu vreau neaparat sa mearga aman2, blau vreau sa mearga

View Postchoppermaster, on Feb 10 2009, 19:46, said:

din cate imi aduc aminte nu ai voie sa pui la un amplif dif cu rezistenta mai mica ca rezistenta amplifului...sa ma corecteze cineva daca nu e asa :D

daca nu e asa poti sa intri in subul de la genius si tragi cele 2 cabluri de la subwoofer si le duci la subwooferu Blaupunkt
mdea.... stau la casa, camera mea, spun eu, e micuta si totusi 250 de w e ceva

#5
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
pai... desfaci subul de genius si deconectezi cele 2 cabluri de la difuzorul din el si le prelungesti pana la subul de masina...si vezi cum suna

dar..warning!!!!repet daca ampliful are 8 Ω si subul de masina 4 Ω risti sa arzi ampliful.. treaba asta o faci pe riscul tau

#6
maryovl16

maryovl16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2009

View Postchoppermaster, on Feb 10 2009, 20:31, said:

pai... desfaci subul de genius si deconectezi cele 2 cabluri de la difuzorul din el si le prelungesti pana la subul de masina...si vezi cum suna

dar..warning!!!!repet daca ampliful are 8 Ω si subul de masina 4 Ω risti sa arzi ampliful.. treaba asta o faci pe riscul tau
stiu ca se va arde, nu stiu de cat e amp Genius doar stiu ca sub are 8 Ω, am vazut ca unele amp au 4-8 Ω, deci e posibil sa mearga........posibil

Edited by maryovl16, 11 February 2009 - 11:03.


#7
raduupri

raduupri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 18.01.2009
Sistemul din poza este SW-HF5.1 5000 , care are subwooferul de 75W si 4Ω deci teoretic ar trebui sa mearga , insa o boxa mai mare nu inseamna neaparat si putere mai multa.  SW-HF 5.1 5005 are subwooferul pe 8Ω.

#8
maryovl16

maryovl16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2009

View Postraduupri, on Feb 11 2009, 11:23, said:

Sistemul din poza este SW-HF5.1 5000 , care are subwooferul de 75W si 4Ω deci teoretic ar trebui sa mearga , insa o boxa mai mare nu inseamna neaparat si putere mai multa.  SW-HF 5.1 5005 are subwooferul pe 8Ω.
[ http://img16.imageshack.us/img16/8931/dsc005zm9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
raduupri

raduupri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 18.01.2009

View Postmaryovl16, on Feb 9 2009, 21:43, said:

.Chestia care ma roade e ca pe spatele subwooferului scrie 100 W, 8 Ω,
[ http://img144.imageshack.us/img144/3023/special191aa0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img3.imageshack.us/img3/5480/lbktboxe017wf5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spatele subwooferului il vedeam daca nu ii scoteai capacul si il lasai cu gaura in jos. Ce arati tu in poza este un difuzor pe care scrie puterea si impedanta lui nu a subwooferului. Conform manualului avem : SW-HF5.1 5000 75W ,4Ω; SW-HF5.1 5005 75W,8Ω

#10
babilon_bab

babilon_bab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.11.2007
Scuze ca ma bag in discutie, posed un sistem genius pe undeva prin casa am reuntat la el pentru altceva mult mai bun (Yamaha RX-V463 = RECEIVER; YAMAHA NS-555 = BOXE FATA; YAMAHA NS-333=BOXE SPATE, BOXA NSC444 CENTRU, YAMAHA YST-FSW100= SUBUFER) va spun sistemul genius este bun pentru vizionarea de de filme unde volumul nu trebuie sa fie asa tare dat , pentru muzica este dezastru dar daca tot il folositi sa ascultati muzica luati-va o placa audio care sa sara peste 150 ron un audigi live sau hifi sau daca va permiteti un m-audio. Dar sincer daca vreti muzica luati-va amplificator si 2 boxe niciun sistem 5.1 nu le va intrece.

#11
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

View Postbabilon_bab, on Feb 11 2009, 14:18, said:

Scuze ca ma bag in discutie, posed un sistem genius pe undeva prin casa am reuntat la el pentru altceva mult mai bun (Yamaha RX-V463 = RECEIVER; YAMAHA NS-555 = BOXE FATA; YAMAHA NS-333=BOXE SPATE, BOXA NSC444 CENTRU, YAMAHA YST-FSW100= SUBUFER) va spun sistemul genius este bun pentru vizionarea de de filme unde volumul nu trebuie sa fie asa tare dat , pentru muzica este dezastru dar daca tot il folositi sa ascultati muzica luati-va o placa audio care sa sara peste 150 ron un audigi live sau hifi sau daca va permiteti un m-audio. Dar sincer daca vreti muzica luati-va amplificator si 2 boxe niciun sistem 5.1 nu le va intrece.


asta recomand si eu... am o statie de 2X100 si doua boxe de 200 si va zic z5500 e fix.p**a....

#12
maryovl16

maryovl16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2009

View Postraduupri, on Feb 11 2009, 12:54, said:

Spatele subwooferului il vedeam daca nu ii scoteai capacul si il lasai cu gaura in jos. Ce arati tu in poza este un difuzor pe care scrie puterea si impedanta lui nu a subwooferului. Conform manualului avem : SW-HF5.1 5000 75W ,4Ω; SW-HF5.1 5005 75W,8Ω
atunci, teoretic, ar trebuia sa mearga ce vreau eu sa fac

#13
makanake_17

makanake_17

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 12.11.2008

View Postmaryovl16, on Feb 11 2009, 20:43, said:

atunci, teoretic, ar trebuia sa mearga ce vreau eu sa fac
sa ne spui si noua ce rezultate da, doar daca doresti :P

#14
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007

View Postmakanake_17, on Feb 11 2009, 21:44, said:

sa ne spui si noua ce rezultate da, doar daca doresti :P
Eu zic sa stai cuminte. O sa se auda muuuult mai rau cu Blaupunktu.
Am prieten care si-a luat sub din ala, si l-a legat pe Denon (deci nu orice amplificator) si se auzea penibil.
Da daca esti hotarat, da-i bataie :D

#15
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

View Posttavykbt, on Feb 11 2009, 22:28, said:

Eu zic sa stai cuminte. O sa se auda muuuult mai rau cu Blaupunktu.
Am prieten care si-a luat sub din ala, si l-a legat pe Denon (deci nu orice amplificator) si se auzea penibil.
Da daca esti hotarat, da-i bataie :D

Eu am testat asa ceva legat in locul sub-lui de la un Home Cinema si suna bine. Intradevar legat la o statie, receiver suna naspa pentru ca ii trimite toata plaja de frecvente. Ma indoiesc ca prietenul la legat la iesirea speciala de sub (aia nu e amplificata, dar na) sa ia pus un filtru pentru taierea frecventelor medii si inalte.

#16
al3xmeister

al3xmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.07.2007
imi cer scuze ca va bat si eu la cap cu problema mea, dar si eu tot sistem SW-HF5.1 5005 am. Problema e ca am windows 7, driver de vista instalat, pentru o placa de retea de sunet tot genius 5.1, pe pci, si din pacate nu mi se aude decat un satelit. Ce pot face? Firele sunt legate cum trebuie, dar nu pot fi sigur. Exista vreun program de teste, vreun software special ceva? Mc anticipat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate