Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

(Semi)jurnal de casa

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008
Interesant, dar nu ne ajuta prea mult, fiind o casa nelocuita si temperatura setata la 18 grade C.

#92
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006

View Postsbarsanescu, on 21st February 2012, 12:23, said:

Kiddo,

Foarte interesante informatiile legate de pompa de caldura. Uite ce calcule am facut:

1. Consum mediu: 7000kWh/111 zile (atat mi-a dat din 27 Oct) -> 63 KWh/zi.

Spre comparatie, casuta lui _TOSHIBA_ avand incalzire electrica si o suprafata similara 3300KWh/30 zile -> 110KWh/zi

Din aceste calcule (foarte rudimentare - nu iau in calcul diferenta de suprafata, de izolatie, consumul de ACM de la _TOSHIBA_ care la voi probabil ca nu exista) rezulta un COP mediu de 2.

2. Presupunand o viata a pompei de 10 ani, cu 4 luni pe an de incalzire, tot grosier ar iesi pe undeva la 60KWh/zi x 4luni x 30 zile = 7200 KWh economisiti la incalzire, anual. Pe 10 ani, cam 72MWh.

3. La 0.3Ron/KWh, in 10 ani, avem: 21600Ron economisiti, adica cca 5000Euro.

Practic, bazat pe calculul de mai sus, grosso modo, cam 10 ani trebuie ca sa amortizezi pompa de caldura. Daca merge 10 ani fara reparatii, investitia renteaza, in conditiile in care nu ai gaz in zona.


La calculul amortizarii cred ca ar trebui sa avem in vedere si economiile pe care le faci deoarece nu mai instalezi alt sistem de climatizare. Cinci camere plus mansarda ar fi fost sapte aparate de aer conditionat.
COP-ul mediu de 2 mi se pare si mie cam slabut, dar a inclus si perioada de ger extrem. In plus, cred ca o "contributie" la COP l-a avut si functionarea non-stop a spliturilor din mansarda. Cred ca daca functiona numai pompa aer-apa si inchideam mansarda (este usa intre et. 1 si mansarda), ieseam mai bine. Avand in vedere ca pt. nenorocitul de apartament de trei camere (80 mp) mi-a venit intretinerea pe decembrie 1.050 lei si lumina la regularizare 330, dupa ce am platit cate 240 restul de doua luni, costurile casei (constand din plata energie electrica, gunoi si monitorizare si paza ... si cam atat) mi se par OK.

#93
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

View PostKiddo, on 21st February 2012, 13:28, said:

La calculul amortizarii cred ca ar trebui sa avem in vedere si economiile pe care le faci deoarece nu mai instalezi alt sistem de climatizare. Cinci camere plus mansarda ar fi fost sapte aparate de aer conditionat.

COP-ul mediu de 2 mi se pare si mie cam slabut, dar a inclus si perioada de ger extrem.

Foarte just, doar ca mi se pare imens numarul de aparate. Oricum, cu VCV-uri, se poate lua in calcul racirea cu apa de la put...

In plus, asa cum e foarte clar, am comparat mere cu pere - 2 case diferite. Ideea era sa imi fac o estimare cu privire la eficienta sistemelor "green". Acum, ca real COP e 2 sau 2.2 nu e relevant pt mine.  Si iarna asta a fost deosebit de friguroasa - ai spus-o deja.

E de admirat ca ai avut curajul sa faci investitia! Tot respectul.

Pentru mine, solutia sunt VCV-uri in 3 incaperi (am un put vechi in curte, sa vad daca il pot folosi).

#94
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006

View Postsbarsanescu, on 21st February 2012, 13:50, said:

E de admirat ca ai avut curajul sa faci investitia! Tot respectul.

Pai, curajul a venit din nevoie. Multumesc pentru incurajari! Avem cate un VCV in fiecare dormitor (3 bucati), unul in birou si doua in living. Plus cele doua splituri din manasarda, total sapte. Aparate de aer conditionat ar fi trebuit cam tot atatea.

#95
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
Bine v-am regasit!
Ne-am mutat la casa din iunie 2012 si, in general, nu am avut probleme majore. Acum, la ploaia de saptamana trecuta (marti, cand a plouat puternic in Bucuresti), a intrat apa in put. Pompa de basa nu a functionat si apa s-a ridicat pana la aproximativ 0,5 m. A cazut curentul (a "sarit" siguranta - diferentialul -  de langa contor). In fine, am scos apa din put si am avut din nou curent. A doua zi am adus un electrician care ne-a recomandat sa punem o siguranta diferential (disjunctor) in panou, pe circuitul din put. S-a montat disjunctorul de 16 A si curent rezidual 0,03 si, ghinion, nu tine. Acum , problema mea e urmatoarea: electricianul spune ca e ceva defect in instalatia din put (hidroforul, de exemplu), deoarece curentul rezidual ar trebui sa fie 0 la o functionare corecta. Am montat din nou siguranta simpla si tine. Aparatele din put functioneaza. Ce ar fi de facut in aceasta situatie? Daca ceea ce spune electricianul e corect, banuiesc ca ar trebui sa-i chem pe cei care au facut instalatia din put sa o verifice. Dar o fi corect ce spune electricianul, sau pur si simplu nu merge pus diferential pe o instalatie de tipul celei din put (pompa, hidrofor, pompa de basa si ce-o mai fi pe acolo). E periculos sa mai coboram in incinta putului?
Va rog mult sa ma ajutati cu o sugestie si va mutumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate