Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Problema Behringer B2030A

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
Salut...
Am aceste monitoare de studio Behringer truth b2030a ,, cu o mica problema..si nu stiu exact de unde vine.
Am un fasait pe ele continuu ... chiar daca nu ascult muzica... tot timpul scot un fasait... Cand inchid calculatorul... fasaitul dispare...
Stiti cumva ce as putea sa'i fac ??
Cred ca din calculator...dar de ce  ? :|

Multumesc.

#2
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Aș conecta și altceva, la aceste boxe active – un CD Player, de exemplu – ca să văd dacă fâsâie. Dacă nu fâsâie înseamnă că placa de sunet are zgomot propriu mare. Dacă fâsâie s-ar putea să fie cablul audio de proastă calitate.

#3
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View PostCBV, on Feb 5 2009, 12:38, said:

Aș conecta și altceva, la aceste boxe active – un CD Player, de exemplu – ca să văd dacă fâsâie. Dacă nu fâsâie înseamnă că placa de sunet are zgomot propriu mare. Dacă fâsâie s-ar putea să fie cablul audio de proastă calitate.

am si eu acelasi model de monitoare de studio. problema nu este de la boxe ci de la cabluri. ce cabluri si placa de sunet ai?

am avut si eu un mic zgomot de fond, dupa ce am inlocuit cablurile a disparut.

#4
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
placa de sunet e delta 1010LT . noua. NU are cum sa fie din ea... si nici din cabluri . am cabluri bune. nu stiu cum se cheama exact.oricum..ceva de genu .. coaxial sau nush.. faza e ...pun la un mp3 player si nu face asa...

la altceva nu am fasait. am probat pe alt calculator cu aceeasi placa de sunet... si fasaitul nu mai era.(aceleasi cabluri) ...

#5
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
poate sa mai fie de la sursa calculatorului tau. daca nu scoate o tensiune liniara pot aparea simptome ca cele pe care le-ai descris tu.

totodata incearca sa ti cat mai departe cablurile audio de cele de alimentare, pot aparea interferete. si in nici un caz cablurile audio sa ne fie paralele cu cele de alimentare.

folosesti cabluri XLR balansate?

good luck!

Edited by sphere, 06 February 2009 - 15:06.


#6
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006

View Postsphere, on Feb 6 2009, 15:03, said:

poate sa mai fie de la sursa calculatorului tau. daca nu scoate o tensiune liniara pot aparea simptome ca cele pe care le-ai descris tu.

totodata incearca sa ti cat mai departe cablurile audio de cele de alimentare, pot aparea interferete. si in nici un caz cablurile audio sa ne fie paralele cu cele de alimentare.

folosesti cabluri XLR balansate?

good luck!

NU folosesc cabluri XLR .. nu stiu exact ce fel sunt alea... am cabluri coaxial..ceva de genu... care pe alt calculator.. cu aceeasi placa nu fasaia nimic in boxa... nu am incercat faza de mai sus.. sa le pun mai departe si nu paralel cu cele de alimentare.. ca fiecare boxa are alimentare..si chiar sunt unele lg altele... . sursa.. nu am incercat cu alta...dar e una scumpa... ar fi nasol sa fie din sursa...da oricum. ms pt aceste sfaturi...

voi incerca. ms

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 08.12.2006
delta 1010lt NU are ieșiri XLR balansate :)
cel mai probabil fâșâitul vine din cablul interconect placă de sunet>monitoare, chiar dacă e "de firmă". Încearcă cu un alt cablu, chiar no name de 3 lei, înainte de asta încearcă însă cu cablul existent pe alt traseu.
Dacă ești pe win xp SP2 x86 (32 bit) încearcă driverul ăsta: http://www.m-audio.c...r...&OS=71#tabs
eu pe ăsta îl folosesc și nu am probleme.

#8
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View Postantinari, on Feb 6 2009, 18:35, said:

delta 1010lt NU are ieșiri XLR balansate :)


cablu jack mono 1/4 - XLR vroiam sa zic.

nu ai cum sa ai cablu coaxial....ala nu e cablu audio.

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsphere, on Feb 9 2009, 10:20, said:

cablu jack mono 1/4 - XLR vroiam sa zic.

nu ai cum sa ai cablu coaxial....ala nu e cablu audio.
revin... delta 1010lt NU are ieșiri pe XLR sau pe jack :)

Da cablurile astea cum sunt? (N-am găsit acum o imagine cu un singur cablu audio coaxial, asta e o pereche de cabluri, ambele coaxiale și ambele audio) :)
[ http://www.avmag.ro/avmag/images/thumb_produse2/thumb_10465_MAIN.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ca să fie coaxial nu e obligatoriu să fie cablu TV...

#10
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View Postantinari, on Feb 9 2009, 13:59, said:

revin... delta 1010lt NU are ieșiri pe XLR sau pe jack :)

Da cablurile astea cum sunt? (N-am găsit acum o imagine cu un singur cablu audio coaxial, asta e o pereche de cabluri, ambele coaxiale și ambele audio) :)
[ http://www.avmag.ro/avmag/images/thumb_produse2/thumb_10465_MAIN.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ca să fie coaxial nu e obligatoriu să fie cablu TV...


ma rog...stiam ca se numeste RCA.

#11
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
da... deci am cablu coaxial . (RCA se cheama mufa...) si da... au mufe RCA ambele cu un converter pentru Jack mare mono care intra in boxe...
Problema e urmatoare:

Am pus placa audio pe alt calculator... si nu fasaie nimic :(( .... poate fi de la alta componenta??

Nu am nimic ciudat. un dvd rw LG .. 3 hdd uri WD .. (2 sata si unul ATA) /// ...
chiar nu imi dau seama ce ar fi... credeam ca e din placa audio..dar pe alt calc.. cu aceleasi cabluri nu fasaie :(


nu stiu cum sa explic fasaitul.  e un fel de brum de la o chestie.. cand misc cu mouse'u un soft.. o fereastra ceva... se aude mai mi diferit fasaitul ..
adica fasaie diferit atat timp cat misc mouseu cu ceva anume....

Edited by yo8tyn, 10 February 2009 - 13:11.


#12
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View Postyo8tyn, on Feb 10 2009, 13:02, said:

nu stiu cum sa explic fasaitul.  e un fel de brum de la o chestie.. cand misc cu mouse'u un soft.. o fereastra ceva... se aude mai mi diferit fasaitul ..
adica fasaie diferit atat timp cat misc mouseu cu ceva anume....

exact la fel mi se intampla si mie. dupa ce am inlocuit cablurile nu mai am probleme.

#13
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
asta'i cablu care am. la ambele boxe.
dar am incercat si cu altele mai slabe.. si lafel..

Attached Files



#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postyo8tyn, on Feb 10 2009, 06:02, said:

nu stiu cum sa explic fasaitul.  e un fel de brum de la o chestie.. cand misc cu mouse'u un soft.. o fereastra ceva... se aude mai mi diferit fasaitul ..
adica fasaie diferit atat timp cat misc mouseu cu ceva anume....

Muta placa in alt slot PCI. I se va asigna un alt IRQ - momentan este shared cu o componanta nu tocmai "politicoasa".
Si daca ai mirofon cuplat la placa, pune-l pe "mute" cand nu il folosesti.

Edited by SuperDuper, 10 February 2009 - 13:55.


#15
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
pff.. am chinuit lumea degeaba. imi cer iertare. era de la o prostie de triplu cu nu stiu ce siguranta de supratensiune..

Multam la toti.

#16
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View Postyo8tyn, on Feb 10 2009, 16:48, said:

pff.. am chinuit lumea degeaba. imi cer iertare. era de la o prostie de triplu cu nu stiu ce siguranta de supratensiune..

Multam la toti.

tot ceva de alimentare pana la urma

#17
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Si tocmai voiam sa imi cumpar priza cu protectie :)
E clar ca era o impamantare proasta. Oricum sa ai alimentarea cu priza de pamant la PC!

#18
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postyo8tyn, on Feb 5 2009, 11:18, said:

Salut...
Am aceste monitoare de studio Behringer truth b2030a ,, cu o mica problema..si nu stiu exact de unde vine.
Am un fasait pe ele continuu ... chiar daca nu ascult muzica... tot timpul scot un fasait... Cand inchid calculatorul... fasaitul dispare...
Stiti cumva ce as putea sa'i fac ??
Cred ca din calculator...dar de ce  ? :|

Multumesc.
Problema ta se trage de la cablurile audio care desi spui ca sunt de firma sunt proaste iar cablurile proaste care au in vecinatate cabluri de curent genereaza brum si zgomot de fond.La alte calculatoare nu ai aceasta problema pentru ca nu treci cablurile pe langa cablurile de alimentare cu curent.Indeparteaza cablurile audio de cele de curent iar problema ta se va diminua simtitor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate