Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

vreau sa dau in judecata un samsar

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alice06

alice06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2009
Buna tuturor,

solicit si eu, va rog mult, un pic de indrumare. Pe scurt, cineva din familie a cumparat o masina SH (masina adusa din Germania, samsarul este din Romania, alt oras decat capitala), am trecut RAR-ul, am platit si taxa auto...insa stau cu ea in fata casei, deoarece nu o pot inmatricula - motivul fiind ca nu pot lua certificatul fiscal, din pricina ca mnealui samsarul are amenzi neplatite in Germanica in valoare de 1500 de euroi. Pb este ca nu s-a documentat inainte si nu a verificat daca samsarul este curat la fisc. Ca sa nu mai lungim, a mintit ca a reusit sa il scoata si ca ne-a trimis acest certificat prin prietenul lui prietenul - evident ca ne-am dat seama, dar deh, cum traiam cu speranata am pierdut vreo saptamana. Apoi, amenintat ca il dam in judecata daca nu rezolva a inceput sa ne propuna sa luam o alta masina sau sa platim 200 de euro pt certificat, ca rezolva nu stiu cum. Nu ma mai intereseaza o alta masina, nu mai am incredere...Eu consider ca e de datoria lui sa imi dea toate actele si imi cere bani pt asta...Asa ca vreau ori sa imi dea certificatul fiscal pur si simplu (nu ma intereseaza ce are de plata), ori sa imi dea banii pe masina inapoi plus ce am bagat in ea (pe demonstrate) si cheltuieli de judecata.
Am fost avertizata de multe persoane ca nu voi avea castig de cauza, ca o sa ma coste mai mult, ca justitia in Ro este varza, etc. Insa pur si simplu - din principiu - nu mai vreau sa dau niciun ban, ci vreau sa rezolv intr-un fel sau altul. Intrebarea este, chiar ma voi lupta cu morile de vant si care este primul pas ce trebuie facut in directia aceasta si cam care ar fi cheltuielile :rolleyes: .

Multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,129
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, amenzile din germania nu apar la noi la fisc, deci sunt alte motive pentru care nu-ti da certificatul fiscal.

e adevarat ca e datoria lui sa-ti dea actele respective, dar datoria asta e mai mult morala, nu e reglementata clar prin lege.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 alice06, on Feb 4 2009, 15:32, said:

Buna tuturor,

solicit si eu, va rog mult, un pic de indrumare. Pe scurt, cineva din familie a cumparat o masina SH (masina adusa din Germania, samsarul este din Romania, alt oras decat capitala), am trecut RAR-ul, am platit si taxa auto...insa stau cu ea in fata casei, deoarece nu o pot inmatricula - motivul fiind ca nu pot lua certificatul fiscal, din pricina ca mnealui samsarul are amenzi neplatite in Germanica in valoare de 1500 de euroi. Pb este ca nu s-a documentat inainte si nu a verificat daca samsarul este curat la fisc. Ca sa nu mai lungim, a mintit ca a reusit sa il scoata si ca ne-a trimis acest certificat prin prietenul lui prietenul - evident ca ne-am dat seama, dar deh, cum traiam cu speranata am pierdut vreo saptamana. Apoi, amenintat ca il dam in judecata daca nu rezolva a inceput sa ne propuna sa luam o alta masina sau sa platim 200 de euro pt certificat, ca rezolva nu stiu cum. Nu ma mai intereseaza o alta masina, nu mai am incredere...Eu consider ca e de datoria lui sa imi dea toate actele si imi cere bani pt asta...Asa ca vreau ori sa imi dea certificatul fiscal pur si simplu (nu ma intereseaza ce are de plata), ori sa imi dea banii pe masina inapoi plus ce am bagat in ea (pe demonstrate) si cheltuieli de judecata.
Am fost avertizata de multe persoane ca nu voi avea castig de cauza, ca o sa ma coste mai mult, ca justitia in Ro este varza, etc. Insa pur si simplu - din principiu - nu mai vreau sa dau niciun ban, ci vreau sa rezolv intr-un fel sau altul. Intrebarea este, chiar ma voi lupta cu morile de vant si care este primul pas ce trebuie facut in directia aceasta si cam care ar fi cheltuielile :rolleyes: .

Multumesc



Problema ta este constituie un aspect negativ al relatiei dintre un cetetean de buna credinta si unul pus pe capatuiala prin orice mijloc.
Daca ai avut doar o intelegere verbala cu el, care nu tine loc de obligatie legala, ci poate doar de una morala, te asteapta o perioada lunga de probleme, nervi si bani cheltuiti.
Trebuie ca intelegerea voastra verbala sa o probezi cu eventualii martori de la inminarea banilor si stabilirea (verbala) a termenelor contractului.
Fara o cheltuiala nu poti rezolva mare lucru...
Poti incerca o rezolvare mai rapida, insa mai neortodoxa, ale carei amanunte ti le pot furniza personal!


#4
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
pai si nu ai efectuat nici un act de vanzare cumparare cu el, pt ca in aceste conditii are si obligatia sa iti dea toate documentele necesare inmatricularii.

sorry dar daca nu te preocupi inainte

oricum mi se pare cusuta cu ata alba faza cu amenzile din germania mai ales ca un samsar stie aceste aspecte si daca nu poate vinde masini e cam greu sa faca afaceri

#5
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
pe ce baza ai cumparat masina de la el?
adica daca era pe numele lui, trebuia sa faci act de vanzare-cumparare si atunci trebuia sa-ti dea acel certificat;..si amenzi din germania nu apar in certificatul fiscal al unei persoane fizice din romania..
eu stiu sigur ptr. ca am avut o astfel de amenda neplatita in germania..si am cumparat si vandut vreo 3 masini de atunci.
daca ti-a adus-o din germania direct tie, pe numele tau, sau al unui cetatean german, atunci nu trebuie certificat fiscal din romania, de fapt trebuie doar certificatul tau .

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
E clar!
Samsarul vrea să mai scoată niște bani de la cumpărătorul de bună credință!


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate