Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

Imobile executate silit

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008
Salutare,

De ceva timp caut un apartament, ca sa fie clar, vreau sa il cumpar pentru a locui in el.

Anul asta am fost  la cateva judecatorii in Buc pentru a cauta apartamente in curs de executare silita.

Daca pana la urma cumpar un apartament de la un executor judecatoresc ce probleme as putea avea dupa?

Din ce am inteles, daca proprietarul anterior al apt (cel ce a fost executat) nu vrea sa il elibereze trebuie sa il dau in judecata si pe acesta pentru evacuare, proces ce am inteles ca dureaza destul de mult.

Va rog sa imi spuneti daca stiti care este pana la urma procedura

Cu multumiri

Edited by cristiantr, 12 January 2009 - 17:43.


#2
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ai sanse sa te snopeasca in bataie cel pe care il dai afara.
Alte probeleme nu intrevad.

Pam pam.

#3
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008

 C.F.S., on Jan 12 2009, 17:50, said:

Ai sanse sa te snopeasca in bataie cel pe care il dai afara.
Alte probeleme nu intrevad.

Pam pam.

Asta cu bataia nu este problema nr 1 in acest moment...vad eu cum o rezolv. Ma intereseaza care este procedura dpdv legal pentru evacuare

Chiar trebuie sa il dau in judecata pe fostul proprietar daca acesta nu vrea sa elibereze locuinta?

#4
Alin1921

Alin1921

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 13.02.2008

 C.F.S., on Jan 12 2009, 17:50, said:

Ai sanse sa te snopeasca in bataie cel pe care il dai afara.
Alte probeleme nu intrevad.

Pam pam.
Si apoi mai castigi ceva de pe urma vatamarii corporale.E si asta un punct de vedere.

#5
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.01.2009
Cred ca mai usor ar fi sa cumperi un apartament pus la vanzare de propriul sau proprietar.

Edited by stefteo21, 21 January 2009 - 19:10.


#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 cristiantr, on Jan 12 2009, 17:42, said:

Salutare,

De ceva timp caut un apartament, ca sa fie clar, vreau sa il cumpar pentru a locui in el.

Anul asta am fost  la cateva judecatorii in Buc pentru a cauta apartamente in curs de executare silita.

Daca pana la urma cumpar un apartament de la un executor judecatoresc ce probleme as putea avea dupa?

Din ce am inteles, daca proprietarul anterior al apt (cel ce a fost executat) nu vrea sa il elibereze trebuie sa il dau in judecata si pe acesta pentru evacuare, proces ce am inteles ca dureaza destul de mult.

Va rog sa imi spuneti daca stiti care este pana la urma procedura

Cu multumiri

Executorul judecatoresc procedeaza la evacuarea proprietarului, adica la scoaterea lui afara din apartament, dupa ce s-a pronuntat o sentinta judecatoreasca la care proprietarul a participat si, mai mult ca sigur ca a si facut recurs.
El stia ca la un moment dat va veni un executot judecatoresc si ii va da un sut undeva!
Pe de alta parte, executorul stie daca evacuatul este un individ cu probleme si nu va veni singur, ci insotit de jandarmi, politisti sau comunitari, care sa ii asigure lui si martorilor, siguranta!
Nu cred ca vei avea probleme cu fostul proprietar!

#7
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.01.2008
Asta cu bataia nu este problema nr 1 in acest moment...vad eu cum o rezolv. Ma intereseaza care este procedura dpdv legal pentru evacuare

Tu ești cumva un speculant care ai descoperit că poți achiziționa imobile scoase la vânzare prin executare silită? pentru că numai astfel întrevăd eu cum rezolvi problema cu bătaia.

Dacă ești un om cu morală, te sfătuiesc să cumperi un apartament unde proprietarul îl vinde de bună voie.

Cu evacuarea, nu se ocupă executorul judecătoresc decât dacă are o sentință care dispune evacuarea. Cumpărarea apartamentului prin vânzare lui la licitație în cadrul unei proceduri de excutare silită, schimbă doar proprietarul imobilului dar nu afectează dreptul locativ.

În calitate de nou proprietar, îl poți soma pe fostul să îți lase liber apartamentul într-un termen rezonabil de 1-3 luni, după care îl poți acționa în judecată.

#8
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003

Quote

termen rezonabil de 1-3 luni
15 zile este un termen mai mult decat rezonabil pentru unul care imi ocupa abuziv un spatiu

iti sugerez sa nu cumperi un imobil executat silit daca nu este si evacuat
probleme pot aparea si ulterior daca este formulata o contestatie la executare impotriva licitatiei

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ai fost la executor?
Ce ai rezolvat?


#10
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008
@ cristea_ct
Daca citeai cu atentie prima postare vedeai ca ma intereseaza un apt ca sa locuiesc in el. Nu ma cunosti, asa ca nu ai de unde sa stii ca o voi rezolva cu bataia. Pentru cultura ta generala nu sunt adeptul corectiilor fizice si nu imi rezolv asa problemele, am spus ca nu este problema nr.1 pentru ca inca nu este.
Referitor la morala, iar iti spun, nu ma cunosti. Problema sta in felul urmator, vreau sa imi cumpar un apt, am muncit pentru banii mei asa ca nu vad de ce sa dau mai mult pentru a cumpara din alta parte, apt executate reprezinta o varianta de luat in calcul, si daca duci grija speculantilor...nu sunt unul dintre ei.

@copjob2000
Nu am reusit sa ajung inca la executori, si vad ca nu exista nici o publicatie care sa aiba astfel de anunturi. O sa mai trec pe la Judecatorii sa vad ce anunturi mai sunt pe acolo. Insa din ce am vazut pe la judecatorii sunt anunturi, marea majoritate, pentru executari intre persoane fizice, aici mie imi miroase a camatari si nu vreau sa ma bag. O sa ma interesez la banci, sa vad daca ele publica undeva anunturi.

O zi buna

Edited by cristiantr, 09 April 2009 - 10:26.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,131
  • Înscris: 24.02.2006
exista totusi o publicatie: http://www.ziua.ro/d...04-09&id=251703
dar nu prea sunt multe banci care sa se fi aratat dornice de colaborari. si nici ofertele nu sunt prea grozave.

#12
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
la fiecare birou de executori sunt afisate anunturile de executare silita imobiliara, mai poti incerca si pe liqudation.ro site-ul UNPIR (practicieni in insolventa) unde mai sunt afisate licitatii bunuri imobile

pe site-urile administratiilor fiscale locale sau ale DGFP-urilor locale

sunt multe surse de licitatii plus ca sunt si site-uri (negratuite) cu licitatii

#13
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008

 madman2711, on Apr 9 2009, 18:15, said:

sunt multe surse de licitatii plus ca sunt si site-uri (negratuite) cu licitatii

Poti sa imi dai ceva link-uri?

Multumesc

#14
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
google.com :D

#15
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.01.2008

 cristiantr, on Apr 9 2009, 11:25, said:

@ cristea_ct
Daca citeai cu atentie prima postare vedeai ca ma intereseaza un apt ca sa locuiesc in el. Nu ma cunosti, asa ca nu ai de unde sa stii ca o voi rezolva cu bataia. Pentru cultura ta generala nu sunt adeptul corectiilor fizice si nu imi rezolv asa problemele, am spus ca nu este problema nr.1 pentru ca inca nu este.
Referitor la morala, iar iti spun, nu ma cunosti. Problema sta in felul urmator, vreau sa imi cumpar un apt, am muncit pentru banii mei asa ca nu vad de ce sa dau mai mult pentru a cumpara din alta parte, apt executate reprezinta o varianta de luat in calcul, si daca duci grija speculantilor...nu sunt unul dintre ei.

Ce-ai sărit așa bre, după o lună și ceva?
Am citit destul de bine postul tău și asta am înțeles. Când un individ spune că vrea să facă ceva și că nu își face probleme dacă iese cu scandal, eu ce să-mi închipui ? Și am destulă cultură generală și chiar cultură de specialitate plus experiență de viață și experiență practică.

Și referitor la morală, cam toți de pe aici și-au recomandat să eviți astfel de achiziții, inclusiv eu. Dacă tu vrei să o faci este treaba ta, eu nu îți interzic să cumperi un apartament chiar și în condițiile astea. Faptul că umbli după astfel de chilipiruri, arată un anumit grad de oportunism care nu se prea împacă cu morala.

 cristiantr, on Apr 9 2009, 18:28, said:

Poti sa imi dai ceva link-uri?

Multumesc

m...eți-s posmagii?

 cristea_ct, on Apr 9 2009, 19:49, said:

Ce-ai sărit așa bre, după o lună și ceva?
Am citit destul de bine postul tău și asta am înțeles. Când un individ spune că vrea să facă ceva și că nu își face probleme dacă iese cu scandal, eu ce să-mi închipui ? Și am destulă cultură generală și chiar cultură de specialitate plus experiență de viață și experiență practică.

Și referitor la morală, cam toți de pe aici și-au recomandat să eviți astfel de achiziții, inclusiv eu. Dacă tu vrei să o faci este treaba ta, eu nu îți interzic să cumperi un apartament chiar și în condițiile astea. Faptul că umbli după astfel de chilipiruri, arată un anumit grad de oportunism care nu se prea împacă cu morala.



m...eți-s posmagii?
Traducere: Sunt proaspeți/moi pesmeții? că am văzut că în varianta Greangă nu intră.

#16
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008

 cristea_ct, on Apr 9 2009, 19:51, said:

Ce-ai sărit așa bre, după o lună și ceva?
Am citit destul de bine postul tău și asta am înțeles. Când un individ spune că vrea să facă ceva și că nu își face probleme dacă iese cu scandal, eu ce să-mi închipui ? Și am destulă cultură generală și chiar cultură de specialitate plus experiență de viață și experiență practică.

Și referitor la morală, cam toți de pe aici și-au recomandat să eviți astfel de achiziții, inclusiv eu. Dacă tu vrei să o faci este treaba ta, eu nu îți interzic să cumperi un apartament chiar și în condițiile astea. Faptul că umbli după astfel de chilipiruri, arată un anumit grad de oportunism care nu se prea împacă cu morala.



m...eți-s posmagii?


Traducere: Sunt proaspeți/moi pesmeții? că am văzut că în varianta Greangă nu intră.

Am sarit ca eram pe arcuri  :D

Nu am zis ca nu imi fac probleme de scandal, dar in primul rand trebuie sa cumpar ceva, iar dupa aceea daca e de evacuat o sa vad cum fac....legal.

Stiu ca multa lume mi-a recomandat sa evit o astfel de achizitie, nici eu nu sunt hotarat, dar ...ce sa zic explorez posibilitatea, de asta ma interesau intai implicatiile sa vad daca ma bag sau nu. Inca ma gandesc si la aceasta solutie.

Multumiri

#17
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
conform legii orice achizitie prin licitatie publica a executorului bancar / judecatoresc / fiscal / lichidator etc. este lipsita de orice sarcini adica orice ipoteca privilegiu, sau alta garantie reala sau personala, contracte de inchiriere sau comodat, inscrise sau nu in cartea funciara anterioara vanzarii sunt stinse de drept, iar imobilul este curat ca lacrima

#18
const2000

const2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.09.2009

 cristiantr, on 12th January 2009, 18:42, said:

Salutare,

De ceva timp caut un apartament, ca sa fie clar, vreau sa il cumpar pentru a locui in el.

Anul asta am fost  la cateva judecatorii in Buc pentru a cauta apartamente in curs de executare silita.

Daca pana la urma cumpar un apartament de la un executor judecatoresc ce probleme as putea avea dupa?

Din ce am inteles, daca proprietarul anterior al apt (cel ce a fost executat) nu vrea sa il elibereze trebuie sa il dau in judecata si pe acesta pentru evacuare, proces ce am inteles ca dureaza destul de mult.

Va rog sa imi spuneti daca stiti care este pana la urma procedura

Cu multumiri
Dar tu cum te vei simti in locuinta respectiva, stiind ca niste oameni care din diverse motive nu au reusit sa mai plateasca, si au  ajuns in strada? Crezi ca iti va merge bine? Mai tarziu sau mai devreme poti ajunge in aceeasi situatie. Mai bine cauta-ti o locuinta fara probleme, pt linistea ta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate