Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Amenda penala!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
djslash

djslash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2009
SAl,

Acum 5 ani am fost prins conducand fara permis. Am primit o amenda penala pe case nu am platit-o pana acum. Nu mai am nici o hartie de la proces mai stiu decat numarul dosarului de pe un cazier scos in 2004. Cum fac sa platesc amenda , unde si ce acte am nevoie?

Multumesc

#2
Kalistas

Kalistas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.05.2008
Daca nu ai mai primit nicio instiintare de la ei si au trecut 5 ani, cel mai probabil amenda s-a prescris.
Deci, poti sa stai linistit.

#3
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
s-a prescris dar nu inseamna ca vei putea obtine o reabilitare prin judecatorie

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
amenda s-a prescris dupa 3 ani ! 123 CP
reabilitarea va avea loc de drept dupa 3 ani de la data pronuntarii hotararii judecatoresti.
conform art. 86 litera 1 og 195/2002 au trecut 6 luni de la data prescriptiei (caz necuprins in ordonanta, acolo figurand data executarii) deci poti face scoala de soferi si obtine un nou permis de conducere

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
p.s sa atasezi o copie a hotararii judecatoresti daca poti. e curios cum de nu s-a executat

#6
toy_9mm

toy_9mm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2009

View Postspare-me, on Jan 9 2009, 09:29, said:

p.s sa atasezi o copie a hotararii judecatoresti daca poti. e curios cum de nu s-a executat
traim in romania:) mi a fost suspendat permisul pe 3 luni pt viteza dupa cateva zile primesc acasa o instiintare din judetul respectiv k in 30 de zile imi primesc cadoul:) idioti legea era clara da ce mai conteaza 30 90 ....de ar fi gresit legea si nu nr de zile:Dacu eram calare

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai si nu te-ai dus cu dovada dupa 30 de zile ?!
poate a fost completat gresit PV-ul si au modificat sanctiunea cand au trimis notificarea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate