Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Recomandare soundbar pentru telev...

Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 

Valorile romanesti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
313 răspunsuri în acest subiect

#1
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 12.01.2007
Salutare

Daca ne luam dupa mass media, cei care mai locuim in Romania, ar trebui ori sa ne sinucidem, ori sa plecam din tara asta.
Conform mass-mediei, suntem plini de defecte, avem o imagine execrabila in strainatate, am ajuns chiar sa fim vanati pentru simplul fapt ca suntem români. Suntem injurati pe stadioane, suntem considerati tigani, iar daca un român (ca de uscaturi intr-adevar nu ducem lipsa) mai face un lucru oribil, este obligatoriu sa ni se scoata ochii.
Am ajuns incet-incet sa desconsideram (aproape) tot ce e românesc, (aproape) tot ce e facut de români. Chiar si cand ne vorbim sau ne vorbeste cineva de bine, primul impuls este sa gasim o "circumstanta atenunanta", prin asta stirbind sau minimizand meritul celui care a obtinut un rezultat pozitiv.
In general, nu stim sa respectam meritele semenului nostru.
E bine, ba chiar este esential sa ne cunoastem asa cum suntem, dar oare suntem numai rai? Suntem numai meschini, individualisti, criminali, corupti, etc, demni de dispretul strainilor, ba chiar demni de autodispret? E clar ca destul de multi dintre noi asa sunt. Mi-a fost dat sa vad destule exemple, nu e cazul sa le recapitulam.

Ce m-ar interesa pe mine in acest topic ar fi sa ne descoperim si partea buna.
Avem asa ceva? Logic ca da! Dar care este? Ma intereseaza personal parerile voastre si va rog sa ganditi pozitiv in acest topic. Ma intereseaza adevaratele valori romanesti. Fie ele umane, legate de felul nostru de a fi, fie ele legate de vreun domeniu de activitate, cum ar fi stiintele, arta, literatura, muzica, sport, politica, traditie, etc etc.

Va spun sincer de ce mai intereseaza.
Ma intereseaza sa inventariez ceea ce credem noi, romanii, ca ne defineste, ce credem ca ne face sa mergem inainte, poate ce credem ca ne diferentiaza in bine fata de altii.
Atentie! E, bineinteles, vorba si de subiectivism, dar sa incercam sa fim si obiectivi.

Multumesc celor care vor dori sa participe la acest subiect. Daca s-au mai discutat aceste probleme, rog clementa.

#2
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.322
  • Înscris: 01.10.2006
Rabdare.

Capacitate de indurare.

Un optimism mic, dar permanent.

Editat de Dihorul Razboinic, 14 decembrie 2008 - 22:23.


#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
habar n-am despre ce vorbesti

#4
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 12.01.2007

 Mosotti, on Dec 15 2008, 11:25, said:

habar n-am despre ce vorbesti


La care din postari te referi?

#5
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.969
  • Înscris: 09.07.2008

 nano2k, on Dec 14 2008, 20:07, said:

....


Cred ca exagerezi tu..

Romanul e bun, bland,harnic, tolerant,frumos si destept, credincios, iubitor de frumos, civilizat,cult.

Nu se vad rezultatele insa din cauza:

1. tiganilor
2. evreilor
3. masonilor


astia ne impiedica sa facem din Romania o a doua Elvetie,de exemplu.

LE.

si ungurii lucreaza impotriva noastra.

Editat de brigazile_martirilor, 15 decembrie 2008 - 11:44.


#6
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.700
  • Înscris: 26.09.2007
Și ăia cu vaccinul :w00t:

#7
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 2.116
  • Înscris: 15.11.2006

 brigazile_martirilor, on Dec 15 2008, 11:34, said:

Cred ca exagerezi tu..

Romanul e bun, bland,harnic, tolerant,frumos si destept, credincios, iubitor de frumos, civilizat,cult.

Nu se vad rezultatele insa din cauza:

1. tiganilor
2. evreilor
3. masonilor


astia ne impiedica sa facem din Romania o a doua Elvetie,de exemplu.

LE.

si ungurii lucreaza impotriva noastra.
frumos din partea ta , nimic de zis , dar , totusi ... sa nu gasesti nici un defect ... acolo ... stii ... chestia cu capra vecinului ...
pe urma ... fii sigur , aceleasi forte ale raului care nu ne permit sa ne afirmam , actioneaza si asupra elvetienilor . doar ca ei se opun mult mai eficient , iar noi ... nu prea ne-am prins de jmecheria asta . mai e mult pana sa invatam sa facem un zid de granit impotriva dusmanilor . mai degraba ii primim in casa noastra , invitati sau nu , ca asa suntem noi ... blanzi ... exagerat de blanzi !

#8
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 12.01.2007

 brigazile_martirilor, on Dec 15 2008, 11:34, said:

Nu se vad rezultatele insa din cauza:

1. tiganilor
2. evreilor
3. masonilor


astia ne impiedica sa facem din Romania o a doua Elvetie,de exemplu.

LE.

si ungurii lucreaza impotriva noastra.

Stiu ca ai spus-o la misto, insa eu speram ca topicul sa ramana la nivelul gasirii lucrurilor pozitive care ne fac sa continuam.
Spuneam ca, atat cat existam, trebuie sa fie ceva ce ne tine "pe linie". Nu se poate sa avem numai defecte, pentru ca altminteri am disparea (bineinteles, dus la extrem).
Deocamdata m-as bucura daca am putea face un inventar cu partile noastre pozitive. Nu trebuie si nici nu ma astept sa fie kilometric acest inventar.
Ii multumesc deocamdata dihorului razboinic pentru raspunsul simplu si la subiect.

Am deschis acest topic pentru ca am eu un (sa-i zicem) proiect personal. Multi dintre români avem o impresie proasta (uneori obiectiva, alteori nu, dar nu asta conteaza) despre noi insine ca natie, dar de fiecare data imaginea despre noi insine (ca individ) este angelica.
Ne plangem ca traim in Romania, ne plangem ca romanii sunt asa si pe dincolo, ne plangem ca sunt pline statiunile straine de români si "nici acolo nu scapam de români", etc.
Micul meu proiect incearca sa raspunda la urmatoarea intrebare: daca, in general, ne urâm pe noi insine (sau cel putin nu ne inghitim), ce ne face:
1. sa continuam sa existam in aceasta formula ingrata
2. sa nu luam nicio atitudine ca si socitate, ca si individ, etc. De ce ne complacem in aceasta situatie?
Orice sistem sanatos, stie sa se autoregleze, atat cat ii permite structura si legile interne.
Noi de ce nu reusim sa iesim la liman? Ne place oare? Suntem descurajati? Sigur, astea sunt intrebari ulterioare la care o sa va invit sa raspundem. Intrebarea utima pe care as vrea sa o adresez, este: ce putem face sa ne ridicam de la genunchele broastei?

Dar astea mai tarziu.
Ca sa creezi ceva, ai nevoie de resurse. Sunt acuma la momentul inventarierii acestora si va rog pe cei interesati sa contribuiti la modul cat mai constructiv.

Editat de nano2k, 15 decembrie 2008 - 11:52.


#9
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.170
  • Înscris: 12.12.2006
Mai, s-au mai incercat subiecte de genul asta, dar au fost abandonate din lispsa de date :D

In afara de traditiile folclorice, care au o importanta culturala si identitara, mi-e greu sa cred ca românilor le-am putea gasi calitati specifice - cum sint nemții - ordonați, japonezii - încrâncenați, italienii - artiști, americanii - liberaliști, sau mai stiu eu ce.
Poti sa spui ca românii sint inteligenti ?  Da, dar si amricanii sau rusii sint. Sint creativi ?  Si francezii sau italinenii sint. Nu cred ca ne putem aroga vreo intaietate.

Eu cred ca românul s-a adaptat permanent la cate au trecut peste el, si a dat dovada de calitati diverse dupa cum au fost necesare traiului. Tot asa si acum, nu calitatile ne lipsesc ci o anume putere de mobilizare - dar asta la nivel de popor, si de aceea e mai greu de realizat, ca asa, la nivel de individ putem tot auzi, mai ales la cei plecati in societati care stiu sa motiveze si sa valorifice caliatile.

Deci minereuri ar fi, inca de cele comlexe, dar nu avem tehnologia de extractie :coolspeak:

#10
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.969
  • Înscris: 09.07.2008

 nano2k, on Dec 15 2008, 11:50, said:

...


last minute add

Romanul e si unit, saritor..cum unul are o problema, toata comunitatea sare, pun toti mana de la mana sa-l ajute.
cum ia unul bataie pe strada( de la categoriile de mai sus mentionate ale dujmanilor de tara:tigani,unguri,etc)..sar toti sa-l scape.

#11
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.170
  • Înscris: 12.12.2006

 brigazile_martirilor, on Dec 15 2008, 12:09, said:

...sar toti sa-l scape.
Nu, nu sa-l scape  :D
Aici e gresit  :lol:

#12
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 12.01.2007

 Morosanul, on Dec 15 2008, 12:02, said:

Mai, s-au mai incercat subiecte de genul asta, dar au fost abandonate din lispsa de date :D

In afara de traditiile folclorice, care au o importanta culturala si identitara, mi-e greu sa cred ca românilor le-am putea gasi calitati specifice - cum sint nemții - ordonați, japonezii - încrâncenați, italienii - artiști, americanii - liberaliști, sau mai stiu eu ce.
Poti sa spui ca românii sint inteligenti ? Da, dar si amricanii sau rusii sint. Sint creativi ? Si francezii sau italinenii sint. Nu cred ca ne putem aroga vreo intaietate.

Eu cred ca românul s-a adaptat permanent la cate au trecut peste el, si a dat dovada de calitati diverse dupa cum au fost necesare traiului. Tot asa si acum, nu calitatile ne lipsesc ci o anume putere de mobilizare - dar asta la nivel de popor, si de aceea e mai greu de realizat, ca asa, la nivel de individ putem tot auzi, mai ales la cei plecati in societati care stiu sa motiveze si sa valorifice caliatile.

Deci minereuri ar fi, inca de cele comlexe, dar nu avem tehnologia de extractie :coolspeak:


Multumesc pentru raspuns.
Asa cum am zis, nu caut neaparat ceva care sa ne diferentieze de altii.
In acest topic as vrea sa nu ne comparam cu nimeni. Sa amanam comparatiile.
Doar sa inventariem ceea ce avem.
Asa cum inventariem dulceturile din camara bunicii. Nu ne intereseaza camara altei bunici.
Ai pomenit ca suntem si inteligenti. Suntem.
Eu as zice ca avem si o "smecherie" specifica.
Acea "smecherie" care ne face sa ne adaptam, sa gasim portite de iesire din situatii grele/limita.
Sigur ca tot aceasta smecherie ne conduce si spre lucruri rele, asa cum si pe altii ii conduce inteligenta si propria smecherie spre lucruri indoielnice, dar in general, eu cred ca "smecheria pozitiva" ne ajuta sa "ne descurcam".

Sa ne intelegem, nu vreau sa demonstrez superioritatea românilor sau inferioritea.
Doar o trecere "la rece" in revista a calitatilor noastre.
Vom face un topic si cu defectele, ca avem cu duiumul, si cred ca forumul asta e plin de asa ceva.
Eu caut aici o contragreutate la ele, fara a exagera sau a da verdicte, fara patimi, fara deturnari de la subiect.
Pe cat se poate... :)

#13
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 2.116
  • Înscris: 15.11.2006

 brigazile_martirilor, on Dec 15 2008, 12:09, said:

..sar toti sa-l scape.
si fiecare in parte se scapa si pe el .
inainte sau dupa ? :thumbup:

#14
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 12.01.2007

 Morosanul, on Dec 15 2008, 12:13, said:

Nu, nu sa-l scape :D
Aici e gresit :lol:


Sa nu exageram, totusi :)
E drept ca in tara au ramas tot mai putini oameni cu caracter, dar nu am ajuns chiar asa, desi exemple exista, insa le consider punctuale, nu generale.
Daca vezi de ex pe youtube cum se bat 2 sau 3 in mijlocul strazii si nu intervine nimeni, sa nu deducem ca nu ne pasa; nici in alte parti nu se intampla minuni, dar ne place noua sa ne autoflagelam...

Uite, eu pun la categoria calitati simtul nostru AUTOcritic si exigenta fata de aproape (uneori fata si de noi insine, ca individ). Problema este lipsa de atitudine civica de care vad ca nu reusim nicicum sa scapam.
De ex, de cate ori am ocazia atrag politicos (e important sa fii politicos!) atentia concetatenilor mei ca nu e tocmai ok sa arunci ambalaje pe strada sau mucuri de tigara, etc. Si se vede pe ei ca se simt rusinati, deci ceva exista in interiorul lor care le spune ca nu e bine, insa au nevoie de un imbold sa-si asculte acea voce.
Cu timpul, poate vor primi suficiente imbolduri.

Noi speram.... o alta calitate(?)...

#15
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.170
  • Înscris: 12.12.2006

 nano2k, on Dec 15 2008, 12:29, said:

Sa nu exageram, totusi :)
Ei, românul e și glumeț  :D
Ba stie rîde și de necaz  :lol:

#16
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 12.01.2007

 arcond, on Dec 15 2008, 12:22, said:

si fiecare in parte se scapa si pe el .
inainte sau dupa ? :thumbup:


A fi individualist e bine, intr-o anumita masura.
Sacrificiile nu mai sunt la moda nici la noi, dar nici la altii.
E normal sa te gandesti si la tine, dar, intr-adevar, e o virtute sa et gandesti la binele altuia inaintea binelui tau (inca o data, pastrand o masura).
Nu mi se pare sanatos sa faci mereu pe milostivul, pe altruistul. E bine sa iti dezvolti propriul caracter, sa lupti pentru ce-i al tau, dar pana acolo unde nu incalci drepturile celuilalt si nu comiti ilegalitati sau acte imorale.

 Morosanul, on Dec 15 2008, 12:32, said:

Ei, românul e și glumeț :D
Ba stie rîde și de necaz :lol:


Hehe, asa e.
Cum se zice, o gluma te mai scoate din rahat :)

#17
dual

dual

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.511
  • Înscris: 03.07.2007

 nano2k, on Dec 14 2008, 20:07, said:

Salutare
....

si inca ceva: daca un roman, un simplu roman mai incearca sa afirme cu argumente ca romania mai are si valori pe langa gunoaiele scoase in fata si prezentate ca normalitate in aceasta tara, atunci acea persoana e un nenorocit de extremist, un legionar, un fanatic orttodox, un vierme ce merita a fi strivit cu calcaiul, un psihopat, o râmă de ultima speta.
Da, da, exista si pe acest forum vreo 5-6 useri care se ocupa care lucreaza in acest scop.
NU AU NIMIC DE SPUS, DAR SUNT AICI PREZENTI INTOTDEAUNA PENTRU A ARUNCA CU NAMOL IN TOT CEEA CE NE DEFINESTE PE NOI ROMANII.

Editat de dual, 15 decembrie 2008 - 13:04.


#18
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 12.01.2007

 dual, on Dec 15 2008, 13:03, said:

si inca ceva: daca un roman, un simplu roman mai incearca sa afirme cu argumente ca romania mai are si valori pe langa gunoaiele scoase in fata si prezentate ca normalitate in aceasta tara, atunci acea persoana e un nenorocit de extremist, un legionar, un fanatic orttodox, un vierme ce merita a fi strivit cu calcaiul, un psihopat, o râmă de ultima speta.
Da, da, exista si pe acest forum vreo 5-6 useri care se ocupa care lucreaza in acest scop.
NU AU NIMIC DE SPUS, DAR SUNT AICI PREZENTI INTOTDEAUNA PENTRU A ARUNCA CU NAMOL IN TOT CEEA CE NE DEFINESTE PE NOI ROMANII.


Tocmai de-aia mi-am zis ca trebuie sa strangem randurile, sa vedem cu ce putem contracara argumentele lor false si cu ce putem contrabalansa argumentele lor corecte, pentru ca, stie tot românul si nu numai, orice padure are uscaturile sale, nu?
E bine sa vedem ce-a mai ramas din noi, nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate