Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Loc de Citit/Invatat

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
popliviustefan

popliviustefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2004
Stiu ca nu prea mai este la moda chestia asta cu invatatul, ca toata lumea merge la carciuma/bar/discoteca/bodega/etc. dar as vrea sa aflu si eu un loc (public) unde se poate citi in liniste, de genul salilor de lectura ale bibliotecilor. Prima oprire in cautare a fost evident google, si de acolo am gasit site-ul Bibliotecii Centrale Universitare, unde accessul e pe baza de permis, pt care trebuie cateva chestii (printre care buletinul - pe care momentan nu il am) si presupune ceva exercitiu birocratic.

Stiti vreo biblioteca (preferabil in zona Unirii/Universitate) unde poti sta la sala de lectura fara sa-ti faci vreo fisa? (legitimat cu buletin/permis/pasaport)
Sau vreo cafenea linistita in care sa nu se uite chelnerul urat daca te duci si stai 3-4 ore si ii faci consumatie doar de 10ron?

#2
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View Postpopliviustefan, on Dec 8 2008, 23:50, said:

Stiu ca nu prea mai este la moda chestia asta cu invatatul, ca toata lumea merge la carciuma/bar/discoteca/bodega/etc. dar as vrea sa aflu si eu un loc (public) unde se poate citi in liniste, de genul salilor de lectura ale bibliotecilor. Prima oprire in cautare a fost evident google, si de acolo am gasit site-ul Bibliotecii Centrale Universitare, unde accessul e pe baza de permis, pt care trebuie cateva chestii (printre care buletinul - pe care momentan nu il am) si presupune ceva exercitiu birocratic.

Stiti vreo biblioteca (preferabil in zona Unirii/Universitate) unde poti sta la sala de lectura fara sa-ti faci vreo fisa? (legitimat cu buletin/permis/pasaport)
Sau vreo cafenea linistita in care sa nu se uite chelnerul urat daca te duci si stai 3-4 ore si ii faci consumatie doar de 10ron?

Cum adica sa se uite chelnerul urat? Pai ce treaba are el daca eu imi iau un suc si citesc o carte pe terasa cafenelei. Normal ca nu o sa ii convina faza cu statul 4 ore la o consumatie de 10 ron dar nu poate veni la tine sa se uite urat. Si pana la urma ce iti pasa tie, tu citesti cartea, scrii ce ai de scris e total ok.

Banuiesc ca esti din Bucuresti, deci aici nu te pot ajuta...cel putin nu te pot ajuta concret. Insa in Brasov se mai intampla sa vezi studenti pe diferite terase care sriu de zor, deci nu este nimic nou pentru chelneri. Din pacate acum, fiind iarna nu poti sa stai pe terasa (asta merge doar vara :peacefingers: ) insa poti cauta un local undeva prin centru dar sa fie mai stilat (chiar daca are preturi mai mari, pana la urma cum ai zis si tu nu mergi sa faci cine stie ce consumatie, doar 1-2 sucuri/cafele sau ceva de genul). Daca te duci in bodega de pe colt normal ca la masa alaturata o sa fie un grup de cheflii care o sa iti faca lectura mai colorata decat o carte pentru copii! :) .

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Du-te la librariile Carturesti. E atmosfera placuta acolo.

#4
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
sau in ceainarii...e liniste, e curat si un ceainic de 10-12 lei te tine lejer 2 ore si chiar nu-i pasa nimanui daca lenevesti la ei cateva ore.
Ca recomandare ar fi Serendipity (zona Dacia) sau Green Tea (zona Mosilor-Izvorul Rece) deoarece sunt luminoase si linistite, au mese la care poti sa scrii (in altele se sta pe jos pe perne cu masute mici, incomode pentru ce ai tu nevoie). Nimeni nu se va uita ciudat la tine ca inveti sau stai pe laptop (in Serendipity e si Wi-fi din cate stiu) asa ca poti incerca.

#5
popliviustefan

popliviustefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2004
va multumesc ltuturor pentru sugestii!
o sa le incerc cat de curand ( cu prima ocazie cand ii mai chinuie talentele artistice pe colegii mei de apartament :) )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate