Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 

In seara asta urc pe cladirea de langa televiziune

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sfaturi....

pui pe trepied, selftimer, deschide lensul cat mai tare, iso cat mai jos sau nu stiu cum merge camera aia... incearca sa prinzi ceva cool.

eu ash face o panoramica de acolo, pune camera in portrait pe trepied si roteshte spre dreapta, incearac sa ai acelashi level, declansheaza succesiv la diverse unghiuri, incearca sa ai cam 20% de suprapunere intre doua declanshari.

mai incolo, cu lipitul te ajut eu la o adica...

#56
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
arty, n-ai nici un talent, dar vad ca insisti...

ai ajuns un fel de burvi... poate ar trebui sa te controlezi... PERFECTULE... ok?

#57
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Ok, nu sint profesionist, nu am poze cu care sa ma laud, dar am experimentat si eu facutul pozelor noaptea.
Daca vrei sa obtii poze de alea  in care sa se vada farurile masinilor ca niste dungi lungi  luminoase urmand dierctia de mers( nu stiu cum se numesc in termeni de specialitate, poate ne ajuta niste profesionosti), trebuie sa faci poze cu timp de expunere mare. Pui aparatul pe manual  si alegi timpul de expunere maxim. Trebuie sa faci cateva de incercari sa stabilesti diafragma (aperture) si sensibiliatea cu care ies cel mai bine. Io zic ca ar trebui o diafragma mai inchisa pentru ca poza finala sa nu iasa prea puternic luminata. Mai e sensibilitatea. O sa vezi ca la sensibilitati mai mari apare un zgomot de fond foarte accentuat, dar daca vrei sa faci poze cu timpi de expunere mici esti nevoit sa deschizi diafragma la max si sa dai si sensibilitatea la max pentru a se vedea ceva.
Trepiedul este esential, dar poti sa pui aparatul pe ceva, important e sa nu se miste.
Cat despre focalizare, cred ca ar fi bine sa il pui pe manual focus cu focalizare la infinit sa nu ai surprize ca aparatul si-a luat clarul pe nu stiu ce copac din apropiere iar restul iese neclar.
Recomand sa folosesti functia de facut poze dupa 2 sau 10 secunde de la apasarea declansatorului (nu mai stiu cum se numeste). Aparatul o sa aiba timp sa se stabilizeze din miscare pana o sa se declanseze.
Balansul de alb il pui pe hard fluorescent sa nu iasa pozele prea galbene, in fine , la asta poti umbla in photoshop.
Mai ramane compozitia imaginii, dar aia tine de fotograf, nu de reglarile aparatului :) Eu zic ca e totusi cam greu sa obtii o compozitie buna avand in vedere ca pe lcd nu se vede mai nimic...
Sper sa te ajute

p.s. Daca vrei sa faci panorame, cel mai bun program de lipit este Realviz Stitcher, dar si photostitch-ul de la canon merge cat de cat...

Edited by renderman, 02 February 2005 - 11:56.


#58
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003

vladc, on Feb 2 2005, 11:53, said:

arty, n-ai nici un talent, dar vad ca insisti...

ai ajuns un fel de burvi... poate ar trebui sa te controlezi... PERFECTULE... ok?

<{POST_SNAPBACK}>

ai vazut poze de a lui arty in afara de cea cu punctul negru si cele cu panninguri de esti asa de hotarat ca nu are talent si nici idee despre foto?

#59
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
noname, crezi ca asta are ceva personal cu mine?

#60
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
da, am vazut pozele lui arty...  ma refeream ca nu are nici un talent la glume...
dar sincer, nu ajuta cu nimic prin mistouri duse la nesfarsit... am inteles o gluma - doua, dar las-o-n pana mea... ori ajuti ori mai bine taci...

#61
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Care esti shmeker aici? Hai pana afara daca esti barbat! :boxing:
Cam multa tensiune pe sectiunea asta de ceva zile. Lasati-o mai moale fratilor ca suntem forum-mates. Hai sa ii injuram pe aia de pe photosig.com sau usefilm.com si aici sa ne vedem de treaba.

On topic.
In primul rand cauta-ti un subiect de fotografiat. Rondul de acolo ar putea fi ofertant pentru masinile cu faruri aprinse. O sa ai pe partea de sus preponderent alb si pe partea de jos rosu. Pune aparatul pe Tv (nu pe M) si seteaza timpul maxim de expunere, dupa ce ai fixat in prealabil ISO 50. Joaca-te si cu WB. Pe auto s-ar putea sa nu iti iasa f bine avand in vedere multitudinea surselor de lumina. Daca dupa ce ai vazut rezultatul din Tv nu esti multumit, du-te pe M si mareste sau micsoreaza diafragma in functie de ce efect urmarsti.
Cum ma gandesc ca ai luat o pocnitoare de trepied, lasa-l cat mai putin extins, cracaneaza-l la maxim si mai ales coloana centrala sa fie jos de tot. Daca pe coloana centrala ai carlig, agata ceva greu de el. Foloseste self-timer-ul la 2 sec. si apasa cat mai delicat pe el sa nu transmiti vibratii in trepied.

Dupa aia, daca vrei sa te mai joci, fa o poza cu oamenii din statia de autobuz. Du-te in focala maxima (zoom-ul spre tele) si baga un timp de expunere de cateva secunde. Cum unii nu au stare in statie o sa iti iasa miscati, iar altii statici. E posibil sa iasa ceva.
Succes!

Edited by Rigid Aurel, 02 February 2005 - 12:33.


#62
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003

arty, on Feb 2 2005, 11:52, said:

pune camera in portrait pe trepied

<{POST_SNAPBACK}>


asta da sfat ..o sa incerc ...portret...am mai auzit desprea modul asta de a face panoramele...asa se obtine o inaltime generala mai mare ...

Multumesc

#63
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
esentzial este ca mishcarea de rotatzie sa se intample in plan horizontal, cat potzi. poate are trepiedul un leveler cu bula de aer, daca nu cumpara tu unul, sunt ieftine la magazinele astea de unde cumperi prostii in care itzi refaci bucataria sau alte tamplarii. daca iei din magazinele pghoto te vor jupuii.. dar asta e.

nu uita, 20% overlapping. cel putzin... ai 256 MB, so, ai unde...

nu te lacomi sa faci 360 (cerc complet, decat daca ai o locatzie buna pt asha ceva. limiteaza'te la un 180 sau mai mare poate, incearca si cu zoom maxim, pt mai multe details.

chiar daca nu ai un cap de rotatzie prin nodala sistemului optic, la distantza la care e subiectul (orashul) eroarea de paralaxa va fi neglijabila.


nu uita, level si 20%... daca ai vreme, zoom(acolo vei face mult mai multe, pastrand 20%)

#64
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003

Rigid Aurel, on Feb 2 2005, 12:29, said:

Cam multa tensiune pe sectiunea asta de ceva zile. Lasati-o mai moale fratilor ca suntem forum-mates.

<{POST_SNAPBACK}>


e valabil si pentru tine sfatul ...

sunt de acord cu ce spune arty despre panorama, poti sa incerci chiar si un 360 de grade, cu o completare: vezi ca aparatul are un mod special pentru panorama, cauta in manual ...

#65
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
+ Diafragma mica (adica f/8 cel putin) (ca sa ai cat mai putine pb cu vignettingu')
+ Camera pusa in modul "m"
+ white ballance setat pe "custom" inainte de poza

p.s.: daca o faci noaptea, nu e neaparata nevoie de f/8 (hmm.. vignetting noaptea... ce-oi avea in cap?)
pentru parametrii, faci intai o poza in Av la diafragma pe care vrei sa o folosesti, vezi ce timp iti propune aparatul functie de diafragma/iso/lumina, si apoi bagi parametrii propusi in "M" ca sa-i tina "blocati"

p.s.2:
+ focusul pus pe "manual", regland distanta inainte....

---- in total --- focus lock, exposure lock, wb lock -- este exact ceea ce face un aparat foto cand folosesti modul "panorama"

Edited by gallax, 02 February 2005 - 13:27.


#66
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
360 nu iese fara cap special si leveler f precis.. mai ales ca probabil va avea zone de acopershuri apropiate, sau pe platforma, unde va sta. e de incercat... depinde cat timp ai.

ca sa salvezi timp, camera aia scoate raw? scapi de wb settings si alte magari, deshi daca e noapte (va fi noaptea) nu prea mai conteaza WB.

deschide diafragma la max... f/cat mai mic... nu inchisa gallax, ci deschisa... cat mai multa lumina cat mai scurt pe senzorul cu iso cat mai jos posibil.

@gallax: compact digitalele sufera de vignetting??? cmon... chiar shi noaptea? :D

Edited by arty, 02 February 2005 - 13:30.


#67
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Din cate stiu, vignettingu' apare cu cat e mai deschisa diafragma... despre noapte, mi-am facut autocritica mai sus :D

Si da, si compact digitalele sufera de problema asta, mai ales la wide angle (de fapt, unele sunt infecte de-a dreptu' - de se vede si cu ochiu' liber - vezi medion&co, altele sunt mai 'delicate', de nu-ti dai seama ca ai o pb decat cand incerci sa lipesti pozele si vezi ca nu se potriveste luminozitatea pentru aceiasi portiune de imagine cazuta pe alta zona din poza).

#68
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003
As vrea sa va multumesc la fiecare pe rand...da nu am suficent timp.

Pana una alta chiar am invatat ceva azi(ieri nimic)
Asta imi confirma ideea ca se poate!

Multumesc mult!


BTW. nu promit nimic...dar...o sa intreb
daca
cand
cati
voi putea lua cu mine sus (pe acoperis) saptamana viitoare....

maine cred ca o sa am un raspuns. Sper sa nu va suparati si sa va dati seama ca nu tine de mine.

#69
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
masterbobs, problema ta era/este totushi putzin necomuna... de ce?

in general, o problema este una concreta, am vrut sa fac cutare, am folosit asha si asha, am facut x, y si z... shi rezultatul ... asta.jpg, nu ma multzumeshte deloc... sugestii please.

la modul la care ai pus problema, tu ai avut locatzia si vei face/ai facut ceea ce vrem noi :)... pt ca nu stiai ce sa faci. intr'un fel e bine, dar cateodata e bine sa ai mai multa initziativa personala... si ceva imaginatzie.

nu uita ca fiecare imagine pe care o faci este un glimpse de prezent asha cum il vezi tu... si cum vrei sa ni'l aretzi noua... cel mai important cred este sa incerci sa fi original daca faci treburi artistice, sau, sa faci bani.

bafta si daca mai ai probleme, intreaba cu incredere, printre mishto'uri vei primi si results, dupa cum ai vazut....

#70
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
deci, a doua serie de poze vine in seara asta? hai ca daca mai astepti putin ma iei pe mine in cadru, ca-ti fac cu mana de jos. :)

#71
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Masterbobs hai cu pozele alea :). Cata bere si pizza vrei ca sa facem si noi forumistii un photosession de "la mare inaltime" ??

:peacefingers:

#72
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
leidiz en gentelmen, masterbubz hez left za bilding! :harhar: :smoke:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate