Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Nicolae Dobrin

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Stripper

Stripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 04.10.2008
Am cautat pe acest forum cuvintul "Dobrin" si am avut urmatorul rezultat :

Quote

Search Results
You searched for: dobrin
Unfortunately your search didn't return any results.
Try broadening the search parameters by searching by different keywords or altering the format of your search.
Remember to use the wildcard '*' to increase the number of matches. Apple* will match 'apple' and 'apples'.

Search Again?

Eu as vrea sa vad citeva meciuri cu Dobrin, nimeni nu are asa ceva, asa ca fac apel la particulari.
De ce vreau asta ?

Pentru ca Dobrin stapinea o arta care acum ar face milioane de euro intr-un tur, daca ar putea cineva sa repete ce facea Magul.
Pentru cine l-a vazut jucind, este usor de inteles, dar majoritatea de aici, nu stiu ca au existat driblinguri mai spectuloase ca ale lui Cristiano Ronaldo, pase mult mai imprevizibile ca ale lui Kaka, jonglerii mai impresionante ca ale lui Ronaldinho.

Nu ma credeti ?
Cautati jocurile si veti observa singuri.

#2
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Mie mi-au iesit doua rezultate cautand pe forum (in topicul dedicat special la moartea Gascanului si - firesc - in topicul "Cel mai mare jucator roman"). Televiziunea Romana a dat mai multe faze/meciuri in care juca Dobrin, la emisiunile de retrospectiva ale lui Gradinescu. Mai exista si niste TV Rip-uri pe diverse trackere private cu meciurile nationalei din acea perioada, in special cele de la Guadalajara (unde pitesteanul n-a jucat), dar si cele din diverse preliminarii. Cred ca exista si un rezumat al celebrului meci din Stefan cel Mare cand Dobrin a batut-o singur pe Dinamo, iar FC Arges castiga titlul de campioana.

Exista cateva secvente pe youtube, din pacate la o calitate a imaginii foarte proasta:

Dinamo - FC Arges 1979, FC Arges - Real Madrid 2-1, Dobrin - Dinastia Campionilor si mai sunt, in fine.
Trebuie recunoscut insa ca ritmul de joc din acele timpuri era unul extrem de "ingaduitor" pentru amatorii de "floricele". Astazi ti se cere si viteza, nu poti face ce facea Dobrin intr-un meci, pentru ca adversarul sare imediat pe tine, nu mai e chiar ca pe vremuri.
Dar, da, Nicolae Dobrin a fost unul dintre cei mai mari fotbalisti ai Romaniei (cred, totusi, ca nu la fel de mare cum a fost Hagi).

#3
Stripper

Stripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 04.10.2008
Chestia asta cu viteza am mai auzit-o...

In zilele noastre alearga jucatorii cu o viteza mult superioara decit alergau atunci.
Insa atunci, mingea alerga mult mai repede decit acum.

Astazi exista asa numitul dicton "futi, futi, dar nu faci copii".

#4
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Eu nu numai ca am auzit-o, am si vazut-o. Oricat ar fi de tentant sa-i scuipi in cap pe "fotblatistii" de astazi, in detrimentul "artistilor" de-anțărț, jocul de fotbal din prezent e mult mai spectaculos decat cel din trecut. Nu as fi de parerea ca pe vremuri mingea circula mai repede. La noi, cel putin, si atunci, ca si acum, in afara a 2-3 echipe si maximum 30-40 de jucatori din prima divizie, restul jucau o țurcă insipidă. Afara, se juca fotbal pe bune, in general, si atunci, ca si acum. Dar, repet, fotbalul de astazi e mult mai spectaculos si mai echilibrat decat ceea ce se juca pe vremuri.

#5
Stripper

Stripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 04.10.2008

View PostKoShiMin, on Nov 14 2008, 12:32, said:

Eu nu numai ca am auzit-o, am si vazut-o. Oricat ar fi de tentant sa-i scuipi in cap pe "fotblatistii" de astazi, in detrimentul "artistilor" de-anțărț, jocul de fotbal din prezent e mult mai spectaculos decat cel din trecut. Nu as fi de parerea ca pe vremuri mingea circula mai repede. La noi, cel putin, si atunci, ca si acum, in afara a 2-3 echipe si maximum 30-40 de jucatori din prima divizie, restul jucau o țurcă insipidă. Afara, se juca fotbal pe bune, in general, si atunci, ca si acum. Dar, repet, fotbalul de astazi e mult mai spectaculos si mai echilibrat decat ceea ce se juca pe vremuri.

Da ?
Hai sa luam numarul de spectatori prezenti la meciuri.
Pe vremea lui Dobrin, la orice meci important veneau 70.000 de oameni.
Astazi vin doar 10-15000

Despre viteza, ia doar echipa Nottingham, sau echipa Ajax, sau Juventus si urmareste meciuri.
Sa nu vorbesc de Real sau Bayern.

Ia-l pe Pele, urmareste-l si vei vedea la orice jucator de azi elemente din arsenalul lui.
Arunca un ochi aici si vezi ce facea Real.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0KJLrwfjZG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nici o diferenta in viteza sau agresivitate.
Asta e meci de manual pentru cei de azi.
Si asta acum 33 de ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate