Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...
 Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta
 hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 

Canon EOS 3000N - pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 28.11.2001
Pareri despre acest aparat!
La aproximativ 7 mil se merita? Sau sa ma orientez spre un digital?
Sa raspunda doar cei care stiu. Nu am chef sa vad pareri de genul: mai bine iti iei digital ca e digital.... etc

Scuze intortocherea dar sunt la prima cafea doar.... <_<

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
depinde ce vrei sa faci cu el?

#3
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
arty are dreptate. nu poti spune daca se merita decat daca stii ce vrei exact sa faci cu el.

personal pot spune ca daca as avea numai 7mil mi-as cumpara sigur un SLR pe film decat o pocnitoare de digital.

#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,217
  • Înscris: 12.06.2004
Daca as avea banii astia mi-as cumpara un aparat mecanic si obiective. 3000N-ul... e pacat sa-ti cumperi SLR dar sa "beneficiezi" de o plasticaraie jegoasa cu un vizor de 2 parale.
Dar asta sunt eu, din cauza vizorului am "inlocuit" Pentax MZ6-ul (altfel un aparat superb) cu un ME Super, manual, (semi)mecanic - zilele astea trag prima rola cu el. Pentaprism rulz. E si "fun" sa folosesti un asemenea aparat...
Btw: nu stiu cum e AF-ul la 3000N, insa - cu putin exercitiu - la ME Super e mai rapid decat in cazul MZ6-ului :naughty:

Insa... asta-s eu; decizia pana la urma este f. personala. De gasit ceva digital comparabil chiar cu 3000N-ul (caci, pana la urma, filmul si obiectivele conteaza) la acest pret nici vorba. Tine cont totusi de doua lucruri:
- minilab-urile sunt foarte inventive, mereu gasesc noi modalitati de a-ti strica pozele (de asta si caut un aparat de marit si alte scule d-astea. Da, si C41 se poate procesa acasa)
- filmul costa.

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
costurile film/procesare/scanare/depozitare/sortare/refolosire sunt net in favoarea digitalului.

#6
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
spune-ne ceva ce nu stim arty.
la 300$ ce alegi? o trompeta de digital sau un SLR?

#7
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Ma rog, canon 3000N e o trompeta de SLR...
Daca vrei slr, da-te peste cap si ia minim un eos 300X (210$ kit in usa, il comanzi cu cardul bancpost de la www.bhphotovideo.com)... iesi undeva peste 7 milioane, dar la alta calitate. Altfel, mai bine mergi pe un digital.

#8
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
uite aici un 300V (varianta un pic mai veche - imediat inaite de X parca) si care costa cam cat vrei ai tu.

#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 28.11.2001
Mersi pentru raspunsuri. Acum o sa vad ce imi iau....

#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,217
  • Înscris: 12.06.2004
N-ar strica sa arunci o privire asupra celorlalte sisteme - Nikon, Pentax, Minolta. Cine stie, poate gasesti ceva care sa-ti placa mai mult.

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
daca nu ai bani, mai bine ashteptzi pana ai.. sa iei ceva care are viitor.

mai ales daca ai de ales intre un slr pe film sau digital... e cam o rascruce de drumuri. parerea mea este ca daca tot incepi acum, nu arunca banii pe o camera cu film, ia'o digitala, la dublu pretz....

itzi fac eu rost un 300D folosit pe $600 plus transport or so...

#12
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
pe la ce pret ar ajunge cu totul adusa aici? body only sau si ef-s ala 18-55 din kit?

#13
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
cu taxe si transport, aproape de 1000$ :(

#14
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
nu trebuie sa fie neaparat asa.. EMS de la usps costa cam 80-90$ pt greutatea asta, nu sunt sigur, da pe acolo trebuie sa fie.
problema e cum te intelegi cu oamenii de la vama. a se citi spaga :)

#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
pot sa trimit una prin februarie... aduce cineva in geanta. nu stiu daca cu sau fara 18-55, tre sa intreb.

#16
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
how much ? noua ? are tot ce trebuie (acumulator, charger, strap, etc.) ?

arty, on Jan 27 2005, 02:27, said:

pot sa trimit una prin februarie... aduce cineva in geanta. nu stiu daca cu sau fara 18-55, tre sa intreb.

<{POST_SNAPBACK}>



#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
camera este folosita dar ingrijita. are evident tot ce trebuie cu ea, strap, charger si baterie/ii. nu stiu daca e cu lensul de kit sau nu si nici n'am cuma sa aflu saptamana asta. stiu doar ca persoana o da.

la o adica am si eu una care ma gandesc sa o dau... ca tot sta degeaba. si asta e folosita.. la fel, ingrijita. a mea are fw rusesc pe ea. cealalta nu shtiu exact.. aflu saptamana viitoare. am un 18-55 dar nu cred ca'l dau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate