Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Instalatii la BLOC -probleme diverse

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
HPgeo

HPgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.02.2006
Va salut pe toti,
Vin si eu sa dezbat un subiect cam ciudat, dar trebuie si acest subiect discutat odata si odata.
Ma refer la reteaua de apa rece (cica potabila), pe care toti o acceptam asa cum este ea.
Dar, nu la asta ma refer ci ca modul in care se plateste aceasta apa.
La noi la bloc avem un sef de scara unde platim apa si apoi el se duce sa o plateasca petru toti.
Daca ma duc eu sa o platesc separat nu doresc aia de la apa sa accepta chestia asta.
Problema este ca nu primesc nicio chitanta sau dovada ca am platit apa si apoi peste cativa ani ma trezesc ca vin astia peste mine in casa si ca am miliarde de lei datorii si imi suteste casa.
Voi primiti chitata atunci cand platiti apa?

#2
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
filmeaza-i cand le dai banii ...., daca nu reclama-i , mama lor de hoti !

View PostHPgeo, on Nov 3 2008, 17:17, said:

Va salut pe toti,
Vin si eu sa dezbat un subiect cam ciudat, dar trebuie si acest subiect discutat odata si odata.
Ma refer la reteaua de apa rece (cica potabila), pe care toti o acceptam asa cum este ea.
Dar, nu la asta ma refer ci ca modul in care se plateste aceasta apa.
La noi la bloc avem un sef de scara unde platim apa si apoi el se duce sa o plateasca petru toti.
Daca ma duc eu sa o platesc separat nu doresc aia de la apa sa accepta chestia asta.
Problema este ca nu primesc nicio chitanta sau dovada ca am platit apa si apoi peste cativa ani ma trezesc ca vin astia peste mine in casa si ca am miliarde de lei datorii si imi suteste casa.
Voi primiti chitata atunci cand platiti apa?


#3
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Ce-i ala sef de scara? Administrator poate, iar acela nu este un statut atribuit cu de la sine putere.

Pentru orice cheltuieli trebuie sa prezinte justificare. La plata intretinerii trebuie sa se elibereze chitanta.

#4
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 05.02.2006
Cum se procedeaza in cazul unei inundatii provocate de vecini? In ultimii 3 ani ma tot inunda vecinii de deasupra, noi suntem la etajul 1, cei de la 2 pun vina pe cei de la 3, mai mult acum 2 ani ei spun ca au inlocuit ceva tevi dar problema tot nu dispare. Eu am asigurare la locuinta si am rezolvat prin intermediul lor(desi banii nu au fost niciodata suficienti pentru ca stim cu totii cat cere un mester sa-ti repare toate tavanele. Si m-am cam saturat sincer, i-am intrebat daca si ei au asigurare pe locuinta si au spus ca  nu si-au facut niciodata, ca sunt scumpe.

Asadar ei nu m-au despagubit niciodata cu nimic, nici macar scuzele de rigoare pentru paguba adusa, asadar cum se procedeaza in acest caz? Multi m-au sfatuit cu datul in judecata dar nu vreau sa se ajunga pana aici.

#5
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
Firma de asigurari nu i-a dat in judecata sa-si recupereze daunele ?

#6
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 05.02.2006

View PostDobybest, on 16th April 2010, 13:55, said:

Firma de asigurari nu i-a dat in judecata sa-si recupereze daunele ?


Pai se pare ca nu, firma ultima data m-a despagubit cu aprox. 370 roni(pe mine m-a costat oricum mult mai mult), ei fac niste calcule dupa niste tabele ale lor care nu coincid cu cat cer mesterii nostrii si desi e lucrare mica, reparat 2-3 tavane(partial) tot cer o gramada de bani.

Iar firma se pare ca pentru 3-4 mil nu-i dau in judecata, nu stiu chiar la asta ma asteptam si eu sa-i dea in judeacata chiar daca sunt sume relativ mici, macar in acest fel poate isi repara tevile si nu mai produc pagube pe viitor.

Chiar nu stiu trebuie sa ma interesez eu anume la firma de asigurari la departamentul juridic? Eu am asigurare la Allianz Tiriac si am fost multumita in sensul ca au fost prompti in deschiderea dosarului, virarea banilor, dar nu stiu cum e procedura mai departe cu recuperarea banilor la ei, cert ce ca anul urmator eu am platit o asigurare mai mare cu cateva sute de lei, acum ce sa zic isi recupereaza paguba tot de la mine? :naughty:

Si pe langa bani mai e vorba si de deranjul si mizeria care se face pe care tot eu trebuie s-o suport, stresul cu cautarea unui meserias, timp pierdut dupa el si tot asa, iar vecinul il doare in cot daca tot am asigurare ce mai fac scandal?

In mod normal n-ar trebui sa-mi plateasca si el ceva pentru paguba produsa? dar cum il determini sa faca asta? cand aud de bani, ori iti trinteste usa-n nas ori isi inchide telefonul. :deadtongue:

Edited by miki3, 16 April 2010 - 15:06.


#7
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Ar trebui sa faci reparatia cu o firma si sa iti deconteze asiguratorul suma. Sa vezi ce ti-i arde pe vecini asa...

#8
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 05.02.2006

View Postapanoiu, on 16th April 2010, 20:47, said:

Ar trebui sa faci reparatia cu o firma si sa iti deconteze asiguratorul suma. Sa vezi ce ti-i arde pe vecini asa...


M-am gandit si eu la varianta cu firma, data trecuta cand am avut inundatia, cei de la asigurari m-au intrebat daca fac cu firma reparatia sau pe cont propriu cu un mester si m-au sfatuit sa recurg totusi la varianta pe cont propriu pentru ca au zis ca e lucrare mica si m-am gandit ca oricum in urmatorul an o sa-mi mareasca asigurarea in functie si de suma cu care m-au despagubit.

Dar acum cred ca o sa apelez la firma sa vedem ce se intampla; am intrebat inspectorul de asigurari daca ei isi recupereaza banii de la vecinul care m-a inundat si nu mi-a dat un raspuns concret, a zis sa intreb la serviciul lor juridic, ma gandesc oare ca numai la sume mai mari recurg la aceasta modalitate si nu pentru 300-400roni?

As vrea sa va mai intreb ceva: am vorbit cu administratorul blocului sa strangem un fond de reparatii si sa inlocuim toate tevile si coloana(acum sa vedem daca vor toti propietarii) si el zicea sa cautam 1-2 instalatori care sa faca treaba asta, dar eu ma gandeam sa cautam totusi o firma pentru ca aceasta ne-ar da si o garantie pentru lucrarea respectiva, nu? Asa instalatorii n-ai de unde sa-i mai tragi la raspundere in caz de ceva, plus ca lucrarea e la negru.
O fi mult mai scump cu firma? Sa incercam sa luam oferte si de la cateva firme? Aveti ceva recomandari serioase va rog? Chiar si pe privat daca nu puteti sa-mi scrieti aici..

Multumesc.

#9
quicknick

quicknick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2009
Deoarece una din coloanele de scurgere ale blocului in care locuiesc s-a infundat pare-se iremediabil, trei familii doresc sa directioneze scurgerea apei menajere din bucatarii intr-un camin aflat in curte, destinat doar colectarii apei pluviale. Evident, grasimile si reziduurile acumulate vor transforma acel camin intr-un focar de infectie si ... arome. In incercarea de a-i opri am cautat o lege, un regulament care sa interzica acest lucru dar n-am gasit nimic. Probabil n-am cautat unde trebuie... asadar sfaturile voastre valoreaza mai mult decat greutatea lor in aur. Multumesc.

#10
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Dar cum s-a infundat iremediabil?
La Apa nova (Sau cum ii zice la voi in oras) ati sunat?
Trebuie sa existe o cale de a desfunda conducta aia.

#11
constantinv

constantinv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2008
Urmeaza sa pun CT de apartament.
Din doua considerente ( traseu mai scurt spre centrul de consum si mutarea mobilei) ma determina sa abordez o portiune de retea verticala. Numai ca executantul nu vrea sa auda.
Sunt probleme tehnice ( cu exceptia montarii unui ventil pentru aerisire) sau numai de lungimea traseului (agreata de constructor)?

Multumesc.

#12
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
salut
ce intelegi prin retea verticala?
danny

#13
constantinv

constantinv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2008

View Postrodanny, on 2nd July 2010, 09:22, said:

salut
ce intelegi prin retea verticala?danny

nu am spus retea verticala ci "portiune de retea verticala"

asta inseamna ca pe un anumit traseu conductele sa aiba o pozitie verticala.

Un exemplu: plec din baie prin urcarea tevilor in pozitie verticala spre tavan; strapung peretele si ajung in hol; de aici tot la nivelul tavanului merg spre baie; iar in baie cobor tevile.

#14
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
salut
ok./.
api si de ce nu vor instaltaorii tai?
da-i afara si i-ati altii
intr-adevar..trebuei sa pui in partea cea mai de sus...doua supae..una pe un sens una pe celalt..(tur/retur) de aerisire autoamte...care trebuei sa stea vertical....olbigatoriu..
asta inseamna ca nu te poti apropia mi mutl de -15cm de tavan..adica mai pe romanesti..cu 15 cm mai jos de tavan...
danny

#15
constantinv

constantinv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2008

View Postrodanny, on 2nd July 2010, 18:40, said:

salut
ok./.
api si de ce nu vor instaltaorii tai?
da-i afara si i-ati altii...
Tocmai ca am apelat la mai multi. Nu vrea niciunul.
Daca nu au mai facut nu se incumeta sa execute altcumva.

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Eu personal am vazut in mai multe locuri traversarea usilor pe deasupra pentru nu au vrut sa strice gresia din pardoseala si toate instalatiile functioneaza bine.

Daca respecti regula sa ai aerisitor la cel mai inalt punct nu vor fi probleme.

#17
deea_g

deea_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.06.2010
Buna ziua!
A facut cineva reechilibrarea hidraulica a instalatiei termice a scarii sau blocului dupa ce s-a debransat? Si daca da, cat a costat toata tarasenia? vrem sa ne debransam cat mai curand (aparatmanet cu 4 camere) si am auzit niste preturi care m-au lasat  :w00t: aproape cat o centrala intreaga. nenorocitii de la termoficare nu mai stiu ce sa faca sa jupoaie lumea. in loc sa vina cu niste solutii de eficientizare ca sa scada costul caldurii, vin cu tot felul de gaselnite ca sa te mai .... o data pe ultima suta de metri. prin cheltuielie impuse practic ori stai la ei si platesti cat vrea muschiul lor (de ajungi sa muncesti numai ca sa platesti intretinerea si sa-si umfle ei tartitele), ori te debransezi si te costa de te-ndoaie :cursing: Daca stie cineva ce presupune reechilibrarea asta si unde s-ar putea face mai ieftin (eventual vreo portita legala sa nu se faca deloc), astept pareri.

#18
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
In scrisoarea Radet scrie ca aceste costuri se impart intre toate apartamentele debransate.

Cei ce mi-au facut proiectul de debransare mi-au spus ca nicaieri nu s-a facut echilibrarea hidraulica.
Pe scurt... dai peste cap instalatia si unii o sa beneficieze mai bine de caldura decat altii, desi vor plati la fel.
Ai dreptate, Radetul face tot ce poate sa ingreuneze procedura de debransare. Si orice ar fi depinzi de administrator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate