Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Se modifica examenul de permis au...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Clatite frantuzesti...

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006
Am mancat in Brasov, la clatitaria "La Republique", o minune de clatite facute dupa retete frantuzesti (atat cu umplutura dulce, cat si sarata, gen cascaval, branza, ciuperci, etc)... Partea proasta e ca nu ma pot duce la Brasov de cate ori imi vine pofta de clatite, iar in Bucuresti nu exista"La republique" :angry: ... Stie cineva unde se pot gasi in Bucuresti asemenea clatite?? (cine a mancat asa ceva la Brasov, intelege de ce sunt atat de pofticioasa.... :D )...

#2
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
de ce nu incerci sa-ti faci singura ? retete aici Crepes

#3
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,562
  • Înscris: 04.05.2006
La Waterloo, undeva pe Traian gasesti. E belgiana taverna, nu frantuzeasca, dar acele "Crepes" sunt cam la fel. Si sunt fooooaaaarte bune...trust me :D

#4
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Doamne, clatitele din brasov... :first:  :dribbledrool:  :dribbledrool:  :dribbledrool:
eu caut de mult prin bucuresti clatite asa bune...nu exista.
mai manac uneori sus in mall in plazza, e o clatitarie. nu-s chiar la fel de delicioas, dar sunt bune

#5
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Da, dar alea de la Mall nu-s deloc frantuzesti.

Oricum cele mai bune clatite sunt cele preparate acasa. :)

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,562
  • Înscris: 04.05.2006
Evident :)...dar chiar nu am rabdare de mai mult de 2 ori pe an sa fac clatite. Asta pentru ca.....niciodata nu ma pot opri la 10-15 bucati ...fac din minim 1 kg de faina :lol:

#7
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Cred că până la urmă e vorba și de umplutură. La clătităria din Brașov aș putea spune că sunt abonată vara. Clătitele cu spanac, cu ciuperci, cu înghețată și dulceață, servite în atmosfera "boemă" de pe Rep să zic așa, sunt delicioase. Acasă mai fac și eu, dar nu sunt la fel de savuroase. După ce mi-e bucătăria plină de fum nu mai stau să execut și diferite umpluturi și recurg la variante de dulceață, după gustul fiecăruia. În Brașov aceste clătite se mai servesc și în Carfur și în Real.

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,562
  • Înscris: 04.05.2006
Ti-am zis, incearca Waterloo. Merita :).
Referitor la umplutura: evident ca are un rol foarte mare, dar nu determinant. Oricum fac tot felul de umpluturi :). Cel mai mult, la cele dulci, imi place sa fac o umplutura de nuci cu alune macinate, amestecate cu zahar si un sirop cu putin rom sau cognac. Pe urma, le rulez cu umplutura si le scufund intr-un amestec aproape identic cu cel pentru crema de zahar ars (zahar caramelizat, in care se amesteca un litru de lapte, pana cand se dizolva tot zaharul, pe urma se incorporeaza 8-10 oua )si mult zahar vanilat sau esenta de vanilie. Tot amestecul asta, il dau la cuptor pana cand se ingroasa compozitia.
Si mananci pana crapi :lol:

#9
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 richelieu, on Nov 4 2008, 13:13, said:

Ti-am zis, incearca Waterloo. Merita :).
Referitor la umplutura: evident ca are un rol foarte mare, dar nu determinant. Oricum fac tot felul de umpluturi :). Cel mai mult, la cele dulci, imi place sa fac o umplutura de nuci cu alune macinate, amestecate cu zahar si un sirop cu putin rom sau cognac. Pe urma, le rulez cu umplutura si le scufund intr-un amestec aproape identic cu cel pentru crema de zahar ars (zahar caramelizat, in care se amesteca un litru de lapte, pana cand se dizolva tot zaharul, pe urma se incorporeaza 8-10 oua )si mult zahar vanilat sau esenta de vanilie. Tot amestecul asta, il dau la cuptor pana cand se ingroasa compozitia.
Si mananci pana crapi :lol:

Hai că am apă în gură :D , cred că în weekend încerc. Dacă poți detaliază un pic despre sirop și ouăle acelea le pui întregi în compoziția caldă sau rece? Cum naiba umplutura nu are un rol determinant?

#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,562
  • Înscris: 04.05.2006
Cam asa se procedeaza, pentru o compozitie cu o crema mai "fina" . Eu pun oua mai multe, pentru ca imi place crema mai densa. In primul post, am fost putin mai inexact pentru a scriam in timp ce ma gandeam la altele :)

1.Pentru clatite, faci o umplutura uscata, (nuca macinata cu zahar, sau nuca si alune macinate cu zahar, zahar pui dupa gust) sau "umeda" (acelasi lucru dar fara adaos de zahar in amestec, la care adaugi un sirop facut din apa, zahar dupa gust si rom sau cognac, tot dupa gust :D. Ai grija, prea mult strica gustul.

2. Pentru finalizare: 200 g de zahar, se caramelizeaza la foc mic intr-un vas pentru cuptor de 2 l. Se lasa vasul la racit. Se adauga clatitele, asezate in forma de "gratar", adica pui un strat de clatite asezate in paralel, cu distanta de 1 cm intre ele, pe urma peste ele, pui alt strat dar perpendicular pe primul si tot asa, pentru a lasa spatiu compozitiei de crema, sa intre intre ele.
Intre timp se amesteca 5 linguri de zahar cu 5 oua intregi, zaharul vanilinat iar apoi cu laptele. (eu folosesc 8 oua).
Aceasta compozitie se toarna in vasul cu zahar caramelizat si se da la cuptor, incins in prealabil, la foc mediu, cam 40-45 de minute.

Parerea mea, este ca, la clatitele simple, nu cum sunt cele din reteta de mai sus, umplutura determina gustul in proportie de 50, maxim 60 %. Adica, daca faci o umplutura excelenta dar folosesti clatite prost facute, gustul final e cam aiurea. De-asta am zis ca, umplutura e importanta, dar nu determinanta. Crede-ma ca am avut experiente neplacute cu clatite :D

#11
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
:dribbledrool: Incercand s-ajung la concluzia ca strugurii-s acri: nu iese ceva foarte dulce, dupa reteta asta? (crema de zahar ars, de exemplu, e f dulce pt gustu' meu)
Tare ma bate gandu' s-o-ncerc :dribbledrool:

#12
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 richelieu, on Nov 5 2008, 14:18, said:

Cam asa se procedeaza, pentru o compozitie cu o crema mai "fina" . Eu pun oua mai multe, pentru ca imi place crema mai densa. In primul post, am fost putin mai inexact pentru a scriam in timp ce ma gandeam la altele :)

1.Pentru clatite, faci o umplutura uscata, (nuca macinata cu zahar, sau nuca si alune macinate cu zahar, zahar pui dupa gust) sau "umeda" (acelasi lucru dar fara adaos de zahar in amestec, la care adaugi un sirop facut din apa, zahar dupa gust si rom sau cognac, tot dupa gust :D. Ai grija, prea mult strica gustul.

2. Pentru finalizare: 200 g de zahar, se caramelizeaza la foc mic intr-un vas pentru cuptor de 2 l. Se lasa vasul la racit. Se adauga clatitele, asezate in forma de "gratar", adica pui un strat de clatite asezate in paralel, cu distanta de 1 cm intre ele, pe urma peste ele, pui alt strat dar perpendicular pe primul si tot asa, pentru a lasa spatiu compozitiei de crema, sa intre intre ele.
Intre timp se amesteca 5 linguri de zahar cu 5 oua intregi, zaharul vanilinat iar apoi cu laptele. (eu folosesc 8 oua).
Aceasta compozitie se toarna in vasul cu zahar caramelizat si se da la cuptor, incins in prealabil, la foc mediu, cam 40-45 de minute.

Parerea mea, este ca, la clatitele simple, nu cum sunt cele din reteta de mai sus, umplutura determina gustul in proportie de 50, maxim 60 %. Adica, daca faci o umplutura excelenta dar folosesti clatite prost facute, gustul final e cam aiurea. De-asta am zis ca, umplutura e importanta, dar nu determinanta. Crede-ma ca am avut experiente neplacute cu clatite :D

Citind reteta ta mi-am adus aminte ca am mancat asa ceva (anul trecut) la restaurant Loiusenhof (undeva pe langa foisorul de foc) si au fost delicioase :) .

Edited by gabian22, 05 November 2008 - 14:59.


#13
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Ce pofta imi face...

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,562
  • Înscris: 04.05.2006

 s3ction31, on Nov 5 2008, 14:25, said:

:dribbledrool: Incercand s-ajung la concluzia ca strugurii-s acri: nu iese ceva foarte dulce, dupa reteta asta? (crema de zahar ars, de exemplu, e f dulce pt gustu' meu)
Tare ma bate gandu' s-o-ncerc :dribbledrool:

Deh....pai poti jongla cu zaharul...pui mai putin :). Reteta e adaptata de mine, dupa una pe care am incercat-o la Taverna Sarbului, doar ca sarbii nu foloseau si zahar caramelizat, ci treceau direct la fazele urmatoare :). Am updatat-o putin pe gustul meu, cu zaharul caramelizat. Poti renunta la el si implicit rezultatul va fi mai putin dulce. Dar...si mai putin savuros, in opinia mea. Incearca-le pe ambele :D

#15
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Am facut, am mancat, is delicioase! Poze nu pun, ca am fost cam neglijenta cu look-ul lor, fapt care nu-mi face cinste :blush:

Edited by s3ction31, 05 November 2008 - 21:43.


#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,562
  • Înscris: 04.05.2006
Cu/fara zahar caramelizat? Lasa look-ul....nici eu nu prea am grija de el cand sunt "in familie" :). Ma bucur ca ti-au placut :)

#17
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Cu, normal! Nici nu le concep fara :D :lol:

#18
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.06.2008
Fratilor in weekend, mai exact sambata le incerc si eu, abia astept. Sper sa imi iasa, daca nu, ii dau un tzar lu' richelieu sa imi dea mai multe indicatii.




Revin luni cu detalii......

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate