Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Sony alpha 200

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005
Salut, caut de 2 zile un topic dedicat DSLR-ului Sony Alpha 200 si nu am gasit nimic.
Deschis eu acest topic, cu rugamintea ca un moderator sa il uneasca sau sa puna un link catre un alt topic de acelasi gen, pentru a discuta despre acest aparat.
Eu l-am achizitionat acum aproximativ 4 luni in pachet cu un 18-70. Ulterior am cumparat si un 75-300 SAL 4.5-5.6, tele de care nu sunt 100% multumit. Nu este foarte luminos si spre 300 mm are o pierdere de claritate. In rucsacelul meu foto mai exista si un blitz Sony HVL 42AM, numar de ghid 42 de care sunt super multumit.
Aparatul banui ca il stie toata lumea fiind lansat de ceva timp pe piata, nu ii voi face (copy/paste:D) un review.
Acum vin cu intrebari.
Ce probleme ati intalnit cu el?
Cam cate cadre rezista shutter-ul? Am gasit informatii unde se spunea ceva de 25.000 cadre si altele care spunea de 150.000.
Ce nu va place la el? Multi spun ca are un aspect "ieftin"... mie nu mi se pare, dar...

Va multumesc

#2
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Doua lucruri nu mi-au placut la acest aparat:
-destul de zgomotos pentru clasa din care face parte;
-obiectivul din kit destul de soft.
In rest este destul de bun. Sunt altii care iti pot spune mai multe, eu am lucrat relativ destul de putin timp pentru a avea o parere mult mai cuprinzatoare despre acest aparat.
Numai bine.

#3
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005
Zgomotos... E cel putin ciudat ce zici tu. Seria Alpha este destul de laudata pentru zgomotul de imagine redus la valori ISO relativ mari, pana in 800 dupa... e alta poveste. Din cate vad la tine in semnatura ai/ai avut/ lucrezi pe un 6500 FD. Si eu am facut trecerea la DSLR de la acelasi aparat, pe care inca il am. Crede-ma ca e o mare diferenta si nu ma refer doar la zgomot.
Cat de curand, sper sambata daca imi va permite timpul sa cochetz cu astrofotografia. Un prieten are un telescop (nu sunt in masura sa spun cat de bun e, dar omul care se ocupa de asa ceva, e foarte mandru de el) si eu am cumparat un adaptor pentru montura Sony/Minolta AF. Acum sa vedem ce o iesi. A mai incercat cineva o experienta de gen? Alpha200 "legat" la un telescop (tind sa cred ca e vorba de un telescop newtonian, dar sper sa nu vb aiurea)

#4
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

 andy_x3m, on Oct 31 2008, 01:02, said:

Zgomotos... E cel putin ciudat ce zici tu. Seria Alpha este destul de laudata pentru zgomotul de imagine redus la valori ISO relativ mari, pana in 800 dupa... e alta poveste. Din cate vad la tine in semnatura ai/ai avut/ lucrezi pe un 6500 FD. Si eu am facut trecerea la DSLR de la acelasi aparat, pe care inca il am. Crede-ma ca e o mare diferenta si nu ma refer doar la zgomot.
poate se referea la zgomotul produs la declansare :P  si nu cred ca sunt prea laudate in privinta zgomotului de imagine. oricum dintre A100,200,300,350 al tau sta cel mai bine la capitolul asta :)

Edited by misu_d, 31 October 2008 - 01:24.


#5
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
M-am referit intradevar la zgomotul de imagine.
Sta bine pana in ISO400, iar de la ISO800 incepe deja sa aiba destul de mult zgomot, iar ISO1600/3200 nu prea pot fi utilizate din pmdv.
L-am comparat cu un Nikon D40 si sta mult mai rau la acest capitol. Nu il compar cu un Fuji6500, pentru ca nu are rost sunt categorii total diferite, il compar cu alte dSLR-uri si pe mine personal m-a dezamagit, ma asteptam la mai mult.
Nici obiectivul din kit nu sta foarte grozav, este destul de soft, imaginile vizualizate la 100% nu sunt clare si nu prea ai ce sa-i mai faci.
Insa cu un obiectiv bun si cu o valoare ISO limitata la maxim 800(cu indulgenta) este un aparat excelent.  
Numai bine la toata lumea.

#6
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 misu_d, on Oct 31 2008, 01:10, said:

poate se referea la zgomotul produs la declansare :P  si nu cred ca sunt prea laudate in privinta zgomotului de imagine.
Mie-mi place zgomotul declansatorului! :P Cat priveste zgomotul la high ISO, destul de rar trec peste 800, blitz-ul ma ajuta mult.
In alta ordine de idei, mai nou am un Sigma 28-70 F2.8-4, care e cu totul alta mancare de peste fata de obiectivul din kit. Daca era putin mai wide Sigmelul, era minunat. Also, un 50mm F1.7 de la Minolta nu ar strica sa fie in trusa. Eu am ales varianta mai ieftina, cu un Pentacon 50 F1.8 si un adaptor m42-Minolta AF.
Spor!

Edited by Marius3k, 31 October 2008 - 08:51.


#7
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005
Asa, ma bucur ca sunt utilizatori de Alpha. E ciudat ce ziceti voi legat de zgomotul de imagine. Pana in 800 sta muuult mai bine decat orice din aceeasi categorie de pret, atat in teste cat si din ce am vazut eu. Peste 1600... in afara de 5D sau de D700 eu nu am auzit de aparate care stau bine.
Zicea cineva mai sus de blitz, ce blitz folosesti? Eu am un F42AM de care sunt super multumit, mai ales la pretel de achizitie (~200 de euro).
Obiective: Un sigma cu 2.8 (28 - 70) ce pret are si unde il pot gasi?
Numai de bine

#8
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
Imi spune si mie undeva un loc unde pot uploda imag de 5MB si nerestrictionat de rezolutie(vreau sa pun JPEG-ul din camera fara nici o modificare sa nu existe discutii). Veau sa pun 1-2 imag facute recent ... pe timp de noapte in postura de turist(fara trepied fara alte acresorii) cu un A200(obiectiv kit) si sa imi spuneti daca sunt plangeri fata de zgomot(ISO 400 si 800 daca tin bine minte).

#9
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004

 andy_x3m, on Nov 4 2008, 16:34, said:

Pana in 800 sta muuult mai bine decat orice din aceeasi categorie de pret, atat in teste cat si din ce am vazut eu. Peste 1600... in afara de 5D sau de D700 eu nu am auzit de aparate care stau bine.
Nu voi da prea tare. Calm, linistit, cu blandete. Voi arata, cu rabdare si intelegere, cum stau lucrurile de fapt.
Ai, as! Doar ma stiti :lol:
Nu, nici macar nu voi incerca sa acord o minima sansa si sa compar A200 cu un aparat ce foloseste un senzor similar. Doar s-a zis ca, la ISO mare, tot ce-i sub 5D sau D700 sta mai prost  :rolleyes: Asa ca voi compara direct A200 cu un asemenea aparat (folosind ImageResource) - sa-l numim aparatul X (nu spun ce marca si model, sau daca din intamplare posed un astfel de aparat :P).
Imaginea mai mica (vezi attachment-ul) e facuta cu A200, la ISO800. Imaginea mai mare, cu aparatul X; da, e mai mare pentru ca X are o rezolutie mai mare.
Am trecut imaginea facuta cu aparatul X printr-un NR usor, cu NoiseNinja; motivul? Imaginea initiala era facuta cu NR pe Off si in consecinta era un pic mai zgomotoasa decat cea facuta cu A200 (care, as zice, are NR aplicat). Am avut mare grija sa nu se piarda detalii; in consecinta, Luminance NR pe -10 si Colors NR pe 0.
andy_x3m, uita-te bine la cele doua cropuri. Compara nivelul detaliilor, zgomotul de imagine. Tine cont si de rezolutia mai mare a aparatului X, ceea ce inseamna ca tiparind la aceeasi dimensiune zgomotul va fi mai putin vizibil, iar imaginea va fi mai sharp. Da, puteam fara nici o grija sa mai bag NR la greu, insa pur si simplu imi displace rezultatul.
Gandeste-te asadar bine, ce aparat ofera o imagine mai buna. Apoi, dupa ce-ai studiat indelung cele doua cropuri, pregateste-te sa dai piept cu cruntul adevar:
In timp ce pentru A200 s-a folosit o imagine trasa la ISO800, cea a aparatului X a fost trasa la ISO1600.

Attached Files



#10
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
Nimeni nu a zis ca A200 e cel mai bun .... iar 5D si D700 sunt in alta clasa de DSLR-uri...nu vad rost sa facem comparatii

totusi am o intrebare romaneasca .... Da halatu? ..... Cat e halatul? .... Sau pe limba tuturor care e diferenta de pret intre cele 2 aparate comparate? Din cate stiu in gama de pret a A200 intra D40(sub),e410 (cam la fel), D60(putin peste) si 1000D si 400D(mult peste)..... si nu cred ca e una vorba din ele :D

In plus daca ar fi sa fim corecti...ar trebui sa comparam imgini  "as is" ... nu cu prelucrari cu alte produse pt ca se cam schimba datele problemei(mai mult sau mai putin) si pt un mai mare grad de obiectivitate ar trebui sa plecam de la RAW-uri nu JPEG-uri. Dar asta e alta discutie

Edited by Sinisther, 04 November 2008 - 17:48.


#11
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Nu exista imagini "as is", asta daca nu cumva vrei sa faci ca dpreview, ce compara aparate cu NR mult prea agresiv cu unele ce au NR dezactivat :) Am incercat sa emulez setarea NR aparatului X pe Weak, oricum daca n-o faceam mi se spunea ca-i mai mult zgomot - uitandu-se de nivelul net superior al detaliilor, de faptul ca-s mai multi pixeli, de ISO-ul cu o treapta mai mare samd ;)
Detalii precum pretul nu conteaza, cat timp postul anterior si-a atins scopul - acela de a face praf ideea ca A200 e "the best think since sliced bread" ;) Aparatul X ca pret e clar sub 5D, cu atat mai mult sub D700 ca pret (fiind DX si nu full-frame).
Cei interesati de detalii pot compara A200 cu aparate la un pret relativ similar. Doar sa nu va pierdeti in comparatii "chioare" intre pixeli, nu-s pe cat de relevante s-ar crede :)

#12
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

 Sinisther, on Nov 4 2008, 16:17, said:

Imi spune si mie undeva un loc unde pot uploda imag de 5MB si nerestrictionat de rezolutie(vreau sa pun JPEG-ul din camera fara nici o modificare sa nu existe discutii). Veau sa pun 1-2 imag facute recent ... pe timp de noapte in postura de turist(fara trepied fara alte acresorii) cu un A200(obiectiv kit) si sa imi spuneti daca sunt plangeri fata de zgomot(ISO 400 si 800 daca tin bine minte).

www.2shared.com

#13
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 andy_x3m, on Nov 4 2008, 16:34, said:

Asa, ma bucur ca sunt utilizatori de Alpha.
Zicea cineva mai sus de blitz, ce blitz folosesti?
Obiective: Un sigma cu 2.8 (28 - 70) ce pret are si unde il pot gasi?
Normal ca sunt, altfel n-ar exista aceste topicuri. :)
Eu am un blitz mai vechi, dar care stie TTL, l-am luat SH, destul de ieftin.
Pentru obiective, eBay e prietenul tau!

 Sinisther, on Nov 4 2008, 17:17, said:

Imi spune si mie undeva un loc unde pot uploda imag de 5MB si nerestrictionat de rezolutie
fisier.ro

#14
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005

 Kunzite, on Nov 4 2008, 18:19, said:

Nu exista imagini "as is", asta daca nu cumva vrei sa faci ca dpreview, ce compara aparate cu NR mult prea agresiv cu unele ce au NR dezactivat :) Am incercat sa emulez setarea NR aparatului X pe Weak, oricum daca n-o faceam mi se spunea ca-i mai mult zgomot - uitandu-se de nivelul net superior al detaliilor, de faptul ca-s mai multi pixeli, de ISO-ul cu o treapta mai mare samd ;)
Detalii precum pretul nu conteaza, cat timp postul anterior si-a atins scopul - acela de a face praf ideea ca A200 e "the best think since sliced bread" ;) Aparatul X ca pret e clar sub 5D, cu atat mai mult sub D700 ca pret (fiind DX si nu full-frame).
Cei interesati de detalii pot compara A200 cu aparate la un pret relativ similar. Doar sa nu va pierdeti in comparatii "chioare" intre pixeli, nu-s pe cat de relevante s-ar crede :)

Eu nu am afirmat nicio clipa ca A200 e cel mai bun aparat, am zis ca la categoria de pret sta cel mai bine (aici vb de kit pana in 1500 ron). Din cate stiu eu aici gasesti un D40, poate un D60 si un 350D, mai mult... nu prea. D400 nu zic ca e mai prost, dar am lucrat pe ambele si sincer nu imi pare rasarit.

E adevarat ce ai aratat in imagine, banui ca e facuta cu un Fuji S5 sau cu un D80, aparate ce intra clar la alta categorie de pret.

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
NU este Fuji S5, ala ar arata muuult mai bine :P.

Edited by SuperDuper, 05 November 2008 - 14:03.


#16
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
De unde pana unde S5 (care nu prea rezolva cine stie ce detalii) sau D80 (destul de zgomotos la ISO mare, tot 10MP ca si A200)? :lol:
Come on, sunt destule indicii in posturile mele ca sa afli exact de ce aparat este vorba. Chiar si rezolutia semnificativ mai mare ar trebui sa-l dea de gol ;)
Si da, e in alta categorie de pret - costa cam cat un S5 pro. Reciteste-mi postul, n-am incercat sa ofer o alternativa din aceeasi gama (altfel il comparam cu K200D) ci doar sa "demontez" - fara manusi si fara drept de apel - o idee de-a ta. Care idee?

Quote

Pana in 800 sta muuult mai bine decat orice din aceeasi categorie de pret, atat in teste cat si din ce am vazut eu. Peste 1600... in afara de 5D sau de D700 eu nu am auzit de aparate care stau bine.
Inca o data, aparatul X, clasat sub 5D si cu atat mai mult sub D700, are un avantaj de peste 1 stop (cel putin 1.5 as zice) fata de A200@ISO800.

SuperDuper, trolling again, eh? :)

Edited by Kunzite, 05 November 2008 - 14:08.


#17
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
e printre putinele poze care le am momentan la mine(servici) ... ISO 800 sau 1600 .... nu stiu exact care. Daca e nevoie revin cu detalii/poze mai tarziu.

http://www.2shared.c...d/DSC01240.html

Edited by Sinisther, 05 November 2008 - 15:00.


#18
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005
Nu inteleg ce ti'a casunat pe mine?!
Eu mi-am exprimat parerea, nimic mai mult. Daca tu ai facut o pasiune din a blama aces aparat, e treaba ta, dar vino cu informatii pertinente nu cu o comparatie cu un aparat... "misterios".
Tot eu am spus ca NU AM VAZUT/AUZIT (adica nu stiu eu, adica asta e/era parerea mea, adica... intelegi?!), nu am spus ca nu ar exista un aparat care poate face poze cu succes, la un iso mai sus de 1600, in afara de cele 2 enumerate.
Totusi eu am descis un topic unde cer informatii legate de Alpha 200. Parerea mea era (sau poate inca este) ca are un zgomot de imagine redus, in limita acceptabilului, totusi vorbim de un entry level cu un pret un pic mai ridicat ca un aparat compact.

Aseara am patit ceva destul de ciudat. Unele cadre, cu toate ca erau bine luminate (blitz F42AM+lumina de ambient), trase la ISO 200, prezentau o pierdere de informatie (un blur, nu zgomot de imagine). E posibil sa fie murdar senzorul? Obiectivul (am tras cu 18-70 in plaja 18 - 50mm, la 70 sunt constient ca exista o pierdere de informatie destul de mare)?
Are cineva idee? Kunzite - ai idee ce poate fi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate