Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

taxa radio e abuziva?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cornel69

cornel69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.01.2008
Am primit de la Radio Romania o "instiintare de plata" care suna cam asa:

Prin prezenta va informam ca, in conformitate cu prevederile Legii 41/1994, privind organizarea si functionarea SRR si SRT republicata, cu modificarile ulterioare, persoanele juridice cu sediul in Romania, inclusiv filiale, sucursale, agentiile si reprezentantele acestora, precum si reprezentatele din Ro ale persoanelor juridice straine, au obligatia sa plateasca o taxa lunara pentru serviciul public de radiodifuziune.

NIVELUL TAXEI ESTE STABILIT PRIN hg 977/2003, Iar pentru societatea dvs taxa pentru serviciul public de radiodifuziune este de 10 lei lunar.
Incadrarea in aceasta categorie s-a facut potrivit informatiilor publice furnizate de Ministerul Economiei si Finantelor si Oficiul National al Registrului Comertului.
Va transmitem mai jos calculatia taxei:
anul 2006  - 120 lei
anul 2007 - 120 lei
anul 2008 - 120 lei
total 360 lei.
Va rugam sa o platiti in contul .....
In cazul in care societatea dumneavoastra achita aceasta taxa la EON, va rugam sa ne clarificati pentru clarificarea situatiei.
Va informam ca potrivit HG 977/2003, neachitarea taxei pentru serviciul de radiodifuziune constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 100 la 500 lei, plus plata unor despagubiri civile la nivelul dublului taxei pe o perioada de 1 an.

C-am asta am primit de la ei.
Ar mai fi de spus ca am infiintat firma in iunie 2006 si ei vor bani pt tot anul 2006, la fel si pt 2008 (nu s-a incheiat anul si ei vor bani in avans).
Sediul firmei este acasa, ca persoana fizica platesc porcaria asta de taxa pe factura de la Eon.
Nu am bagat niciodata la cheltuieli factura de Eon (desi puteam) si nu am nici radio/combina cumparata pe firma.

Intrebarea e: ma duc sa platesc sau ma fac ca nu am primit nimic (nu am semnat nimic de primire).
sau sa le fac o hartie prin care sa le spun ca nu am radio si ca platesc ca persoana fizica?

Cred ca nu sunt sungurul care a primit o astfel de hartie, voi cum ati facut?
Multumesc

#2
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
E totusi o portita aici, in lege zice asa:
Art. 5. - (1) Taxa lunară pentru serviciul public de radiodifuziune se va încasa de la plătitorii acesteia, prevăzuți la art. 1 și 3, de către Societatea Comercială de Distribuție și Furnizare a Energiei Electrice "Electrica" - S.A. prin filialele sale, în baza unui contract de mandat, o dată cu plata energiei electrice consumate.
(2) Persoanele juridice prevăzute la art. 3 alin. (1), precum și persoanele juridice prevăzute la art. 3 alin. (2), care își asigură pe cont propriu energia electrică și nu au contract de furnizare a energiei electrice, vor plăti taxa direct Societății Române de Radiodifuziune.

Si daca nu ai contract cu electrica si nici nu iti asiguri pe cont propriu energia electrica,  ca doar nu ai eoliana pe balcon, aceasta fiind asigurata de proprietar, cum platesti?  ;)

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai a zis, firma este acasa si deci este deja in ilegalitate ca foloseste curent electric la tarif de casnic in cadrul activitatii firmei (daca are un calculator, foloseste lumina, etc). Din punctul de vedere al radiodifuziunii, daca firma nu are contract cu Electrica, insemna ca isi asigura pe cont propriu energia si trebuie sa plateasca direct catre SRR.

Edited by SuperDuper, 06 October 2008 - 01:08.


#4
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
Nu te poate obliga nimeni ca firma sa iti faci contract cu electrica, iti faci daca esti nevoit prin contractul de inchiriere/comodat sau daca ai nevoie de factura pe firma. Oricum, sediul social al unei firme poate fi :
- sediu social cu activitate
- sediu social fara activitate si atunci nu ai nevoie de curent.


View PostSuperDuper, on Oct 6 2008, 02:08, said:

Pai a zis, firma este acasa si deci este deja in ilegalitate ca foloseste curent electric la tarif de casnic in cadrul activitatii firmei (daca are un calculator, foloseste lumina, etc). Din punctul de vedere al radiodifuziunii, daca firma nu are contract cu Electrica, insemna ca isi asigura pe cont propriu energia si trebuie sa plateasca direct catre SRR.


#5
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Ontopic: DA, e un abuz!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate