Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

cum sa vand apartamentul daca am vecini galagiosi?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ioana_1983

ioana_1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2008
Salutare, am si eu o problema. Am deasupra apartamentului meu niste vecini foarte zgomotosi, care stau in chirie. Vreau sa vand ap, dar mi-e teama ca nu il va cumpara nimeni din cauza vecinilor. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?
Mentionez ca nu am putut face nimic sa ii linistesc, desi am nenumarate plangeri facute la politie, iar proprietarul nu vrea sa ii dea afara si nu-l intereseaza ce fac ei.

#2
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Naspa situatie :(. Dupa ce ca piata imobiliara e la pamant, sa mai ai si asemenea "vecini"...e minunat..
Nu stiu ce sa spun...nu ai descoperit si tu o perioada in timpul zilei cand e acalmie? 1-2 ore ceva, timp in care sa poti chema oamenii la vizionare. Cand te suna agentiile/clientii sa le poti spune ca vizionari nu se pot face decat in intervalul x-y... Altceva nu imi trece prin cap..
E oarecum aiurea (dpdv moral..) pentru viitorii proprietari, pentru ca practic ei nu ar sti la ce se baga, dar acum privim lucrurile din punctul tau de vedere :)

Edited by CristiALF, 01 October 2008 - 13:56.


#3
ioana_1983

ioana_1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2008
as putea sa gasesc cateva ore sa-l vada cumparatorii, dar ma gandesc ca dupa ce l-am vandut si vor vedea ce e sus vor vrea sa le dau banii inapoi. Se poate asa ceva?

#4
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
Ioana, aia care o sa vina la vizionare o sa sta 10 minute maxim. Posibil sa remarce sau nu galagia de deasupra dar nu cred ca o sa ajunga la concluzia ca asa este tot timpul. Pana si mie imi vine foarte greu sa cred ca vecinii aia fac tot timpul galagie... mai obosesc si ei din cand in cand, nu? :)

DPDV etic nu e frumos ca tu incerci sa ascunzi un defect la bunului pe care-l vinzi dar noi nu discutam elemete de etica aici :)

EDIT: nu se poate ce sugerezi tu acolo, odata ce au semnat, aia e.

Edited by dcg, 01 October 2008 - 14:01.


#5
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 ioana_1983, on Oct 1 2008, 14:57, said:

as putea sa gasesc cateva ore sa-l vada cumparatorii, dar ma gandesc ca dupa ce l-am vandut si vor vedea ce e sus vor vrea sa le dau banii inapoi. Se poate asa ceva?


Nu.daca nu scrie nimic in acest sens in contractul de vanzare-cumparare, nu au ce-ti face.

dar iti pot face viata un iad daca stiu de unde sa te ia. :rolleyes:

Edited by brigazile_martirilor, 01 October 2008 - 14:01.


#6
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

 ioana_1983, on Oct 1 2008, 14:57, said:

as putea sa gasesc cateva ore sa-l vada cumparatorii, dar ma gandesc ca dupa ce l-am vandut si vor vedea ce e sus vor vrea sa le dau banii inapoi. Se poate asa ceva?

legal nu prea cred ca te poate cineva forta sa faci asta

#7
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Mai bine te interesezi daca acei chiriasi stau legal sau nu , si daca nu au contract le faci zile fripte

#8
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008
ai vorbit si cu presedintele + administratorul blocului ? cica exista o "procedura": faci reclamatie adresata celor doi (administrator & presedinte) in care zici ce si cum, ei verifica (adica mai intreaba si alti vecini, asa, de forma) si sesizeaza ei politia care il cheama pe proprietar (!) la discutii la sectie. daca chemi tu politia, mare lucru nu se intimpla, cel mult le da o amenda chiriasilor si pe urma sa te tii scandal si galagie... la mine s-a rezolvat problema dupa ce am vorbit cu cei doi care au sunat la proprietari si in 2 zile s-au mutat galagiosii.

intreaba presedintele asociatiei, vezi ce zice...

oricum, daca sint chiriasi, poate mai ai o sansa sa scapi de galagie... daca erau proprietari era mai complicat.

#9
ioana_1983

ioana_1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2008
proprietarul a facut contract cu o patroana de club de noapte care isi tine acolo dansatoarele. Contractul cred ca e inregistrat la fisc pe o suma mai mica. Cred ca cel mai bine e spun cumparatorului ce e deasupra, dar nu in totalitate, adica sa zic ca stau niste fete care mai asculta muzica.  :)

#10
liviua

liviua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 16.05.2007
Parerea mea e sa declansezi un razboi de uzura.

In primul rand suna la politie de fiecare data cand e galagie. Suna si de 2-3 ori pe zi. Stiu ca pare inutil dar gandeste-te ce fata fac vecinii tai avand politia la usa de cateva ori pe zi, chiar daca nu le fac nimic.

Du-te in audienta la comandantul sectiei de politie si cere ca subordonatii sai sa-si faca treaba. Valoarea amenzii pentru tulburarea linistii a crescut.

Nu in ultimul rand poti reclama si propietarul la politie.


Succes.

#11
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008

 ioana_1983, on Oct 1 2008, 15:07, said:

............Cred ca cel mai bine e spun cumparatorului ce e deasupra, dar nu in totalitate, adica sa zic ca stau niste fete care mai asculta muzica.  :)

si crezi ca omul nu intelege despre ce e vorba ?  :)

#12
ioana_1983

ioana_1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2008

 mlp, on Oct 1 2008, 15:07, said:

ai vorbit si cu presedintele + administratorul blocului ? cica exista o "procedura": faci reclamatie adresata celor doi (administrator & presedinte) in care zici ce si cum, ei verifica (adica mai intreaba si alti vecini, asa, de forma) si sesizeaza ei politia care il cheama pe proprietar (!) la discutii la sectie. daca chemi tu politia, mare lucru nu se intimpla, cel mult le da o amenda chiriasilor si pe urma sa te tii scandal si galagie... la mine s-a rezolvat problema dupa ce am vorbit cu cei doi care au sunat la proprietari si in 2 zile s-au mutat galagiosii.

intreaba presedintele asociatiei, vezi ce zice...

oricum, daca sint chiriasi, poate mai ai o sansa sa scapi de galagie... daca erau proprietari era mai complicat.
l-a chemat pe proprietar la sectie si s-a ofuscat, dar nu vrea sa le dea afara. probabil ca platesc foarte mult. seful de scara e un pampalau care a zis ca nu poate face mare lucru daca proprietarul nu vrea sa le dea afara, iar vecinul de deasupra lor zice ca nu aude nimic, desi sunt sigura ca aude tot, dar ii e frica sa se bage.


 liviua, on Oct 1 2008, 15:11, said:

Parerea mea e sa declansezi un razboi de uzura.

In primul rand suna la politie de fiecare data cand e galagie. Suna si de 2-3 ori pe zi. Stiu ca pare inutil dar gandeste-te ce fata fac vecinii tai avand politia la usa de cateva ori pe zi, chiar daca nu le fac nimic.

Du-te in audienta la comandantul sectiei de politie si cere ca subordonatii sai sa-si faca treaba. Valoarea amenzii pentru tulburarea linistii a crescut.

Nu in ultimul rand poti reclama si propietarul la politie.


Succes.
am chemat politia si le-a chemat la sectie si ele au zis ca nu au chef ca au treaba. si prostii aia de politisti le-au dat doar amenda si au plecat. Si apoi sa vezi ce scandal a fost deasupra. Plus ca nu cred ca poti chema politia ziua pentru tulburarea linistii, ci doar noaptea. se poate si ziua?

#13
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 ioana_1983, on Oct 1 2008, 15:07, said:

proprietarul a facut contract cu o patroana de club de noapte care isi tine acolo dansatoarele. Contractul cred ca e inregistrat la fisc pe o suma mai mica. Cred ca cel mai bine e spun cumparatorului ce e deasupra, dar nu in totalitate, adica sa zic ca stau niste fete care mai asculta muzica.  :)
In cazul asta cred ca ii poti spune potentialului cumparator adevarul, "sus stau niste panaramne domne, bune rau!". Daca e barbat, s-ar putea sa il vinzi si mai repede  :lol:  :lol:

#14
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008
:angry:  mda... neplacuta situatie... incearca si varianta cu audienta la comandantul sectiei... da' nu-i zici ca nu si-au facut aia treaba, zici ca ai ajuns la limita rabdarii si d'aia apelezi la autoritatea lui, bla, bla...

#15
ioana_1983

ioana_1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2008

 mlp, on Oct 1 2008, 15:25, said:

:angry:  mda... neplacuta situatie... incearca si varianta cu audienta la comandantul sectiei... da' nu-i zici ca nu si-au facut aia treaba, zici ca ai ajuns la limita rabdarii si d'aia apelezi la autoritatea lui, bla, bla...
Problema e ca astea fac de 10 ori mai multa galagie dupa ce vine politia pe la ele. Cred ca patroana lor are de unde sa dea banii de amenda, asa ca ele nu au nici o treaba cu politia. Una din ele a venit intr-o zi la mine si a intrat peste mama in casa si a si lovit-o, are si certificat medico-legal, noroc ca eram eu si sotul si am intervenit repede, ca altfel nu stiu ce se intampla. Dar cand am mers la politie cu asta ei au zis ca e treaba de procuratura si daca eram membrii familiei de fata nu putem fi martori. Ce-or fi vrut sa ii chem anticipat sa vada toata intamplarea?
Poate stie cineva daca merg la procuratura e posibil ca aia sa intre la inchisoare pentru violare de domiciliu si lovire sau iarasi ia doar o amenda?

#16
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Pai daca era in casa trebuia batuta rau, auto aparare.

#17
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008
aoleuuu.... asa de grava e situatia ? pai du-te cu reclamatii la cine vezi cu ochii. si vorbeste si cu un avocat ! cum dracu' e treaba procuraturii ? politia doar se uita ?

cauta neaparat un avocat !

da' daca o bateati p'aia mar se baga politia ? avea martori ?

Edited by mlp, 01 October 2008 - 14:48.


#18
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 ioana_1983, on Oct 1 2008, 15:07, said:

proprietarul a facut contract cu o patroana de club de noapte care isi tine acolo dansatoarele. Contractul cred ca e inregistrat la fisc pe o suma mai mica. Cred ca cel mai bine e spun cumparatorului ce e deasupra, dar nu in totalitate, adica sa zic ca stau niste fete care mai asculta muzica.  :)


sunt bune gagicile? -_-

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate