Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...
 Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta
 hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 

Ajutor achizitionare DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Deoarece Pentax-ul MZ-10 pe care-l am de vreo 6 ani m-a lasat, a sosit vremea sa trec si eu la un digital serios. Cum am ramas cu un Blitz FTZ-330 si 2 obiective( 35-80 si 80-320), toate 3 Pentax, as vrea un digital care sa accepte toate astea de la aparatul clasic. Prima care mi-a sarit in ochi a fost Pentax ist-Ds care este compatibila cu obiectivele de pe aparate clasice ( tinand cont desigur de factorul de multiplicare pentru dist. focala). O alta optiune ar fi Canon EOS 300D avand in vedere ca voi putea vinde ulterior teleobiectivul de pe fostul aparat. Intrebarile mele ar fi :
1) Avand in vedere ca pot cheltui maxim 1000E, care e locul de unde pot lua cel mai ieftin ?(fratemiu trece zilele astea prin Lisabona, Madrid, Viena asa ca poate  lua si de acolo pentru ca aici m-am speriat cand am vazut cat costa un 300D)!
3) Merita sa astept ieftinirea pana in  februarie - martie ? Vor fi preturile la acelasi nivel cu cele din europa de vest sau tot mai mari vor ramane ( cu US nu are rost sa compar) ?

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Cea mai buna alegere pentru tine ar fi desigur Pentax pe motiv de compatibilitate de obiective. Show-ul cu vanzare de obiective si cumpararea altora compatibile cu un alt apart e lung, nu foarte placut si extrem de frustrant.

Daca bugetul este de 1000 euro cred ca nu ar trebui sa apelezi la 300D decat in caz de urgenta. La 1100 de euro poti cumpara si un Nikon D70 care e ceva mai bun decat 300D.

Cat priveste preturile de prin europa, am constatat ca in germania sunt cele mai ieftine. Din cate stiu pretului unui 300D cu tot cu obiectiv e undeva la 900 de euro.

#3
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
cred ca o alegere inteleapta ar fi pentax *istDs.
avand in vedere ca ai bugetu limitat si nu iti permiti sa arunci bani aiurea iei doar corpul si obiective ai. ti-ar mai trebui un wide angle si gata.

#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,217
  • Înscris: 12.06.2004
Dupa cum i-am mai zis, cred ca un 16-45 f/4 ar fi perfect. Da' daca vrea wideangle, 14mm scrie pe el :naughty:

#5
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Mda, dupa ceva cercetari, am gasit 300D-ul la niste preturi care mi se par prea mici pentru Romania. De unde le-or scoate ? La magazin-online.ro l-am gasit cu 867E (kit care contine si obiectivul standard, incarcator, acumulatori...). Voi ce ziceti ? Sa ma bag sa iau de la astia ? E vreun risc ? De unde pot sa-l iau cel mai ieftin de la noi din RO si ce teleobiectiv imi recomandati pentru el la bani putini ?(maxim 300E). Am vazut ca la bani putini ar fi Sigma si Tamron (180-250E > aprox 70-300) !
   PS : ist DS-ul era 1080E in Lisabona(body only) si 960E in Viena (kit) !

#6
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002

fuscobal, on Jan 6 2005, 00:43, said:

Mda, dupa ceva cercetari, am gasit 300D-ul la niste preturi care mi se par prea mici pentru Romania. De unde le-or scoate ?
Asteapta cateva zile, preturile or sa mai scada datorita scoaterii accizelor (25%).
Este foarte posibil sa se gaseasca in viitorul apropiat preturile de-afara, cu avantajul garantiei locale.

#7
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
mare avantaj si cu garantia asta locala.
:cursing:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate