Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

AJUTOR abonament net RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 08.01.2007
In iulie mi-am inchis net-ul de la apartament deoarece m-am mutat la casa, intr-o comuna de langa Alexandria. Ideea a fost ca nu ma mut inapoi la apartament. Se pare ca m-am inselat si trebuie sa ma mut inapoi la apartament. Cablul tv si telefonul nu le-am inchis ci doar am trecut CATV-ul la "baza". Acum m-am dus si l-am "ridicat" inapoi la "extra +" fara probleme. Ma duc si la cel de-al doilea sediu din oras sa redeschid netul, bazandu-ma pe ce mi s-a spus cand am reziliat contractul: cand va hotarati sa-l redeschideti veniti si se rezolva fara nici o problema. Ce a uitat respectiva duduie sa spuna a fost ca "redeschiderea" se face dupa minim 6 luni.
Problema mea este: cum naiba imi bag net acum la apartament, fara sa ma duc la Romtelecom, sau fara sa ma apuc sa anulez toate contractele (CATV, tel si Digi) si sa le fac pe numele altcuiva???? :confuzzled:& :cursing:

#2
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,962
  • Înscris: 12.06.2007
Probabil trebuia sa platesti o "taxa" de reconectare  :rolleyes:

#3
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 08.01.2007
Pai o durea gura sa spuna. Mie imi trebuie net , nu-i vorba de o amarata de "taxa de reconectare". Ce nu am inteles eu e : de ce sa astept 6 luni ca sa ma reconecteze? Ce pierd daca ma conecteaza de luna viitoare? :huh:

Edited by parintily, 10 September 2008 - 20:21.


#4
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postparintily, on Sep 10 2008, 21:17, said:

Pai o durea gura sa spuna. Mie imi trebuie net , nu-i vorba de o amarata de "taxa de reconectare". Ce nu am inteles eu e : de ce sa astept 6 luni ca sa ma reconecteze? Ce pierd daca ma conecteaza de luna viitoare? :huh:
Mi se pare o mare abureala.
Am vazut la unele caserii program audienta, desi nu stiu ce se intampla acolo. Altfel cedeaza repede probabil daca te duci la anpc

#5
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
am patit exact acelasi lucru. m-am dus la sediul rds-ului si am discutat pe un ton din ce in ce mai ridicat invocand 2 lucruri:
1. nu am fost anuntat la data suspendarii de faptul ca nu se poate face reconectarea decat dupa 6 luni.
2. pe actul aditional (semnat la data suspendarii) nu este mentionat nimic despre respectivul termen de 6 luni.

problem solved

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 02.06.2005
bluehunt: bine punctat! Cred ca daca invoci cele 2 puncte nu au ce sa zica. Sau, poti merge in audienta. Acolo vorbesti cu d'astia mai mari de la rds care au putere de decizie peste puterea "casieritelor".  ;)

#7
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,994
  • Înscris: 10.06.2008
cred ca acest lucru e bine gandit: nu vor sa faci asta ca sa beneficiezi de promotia actuala...adica de 3 luni net gratis sau ceva de genul asta! Alt motiv...nu cred ca au!

#8
skater-boy

skater-boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.07.2008

View Postparintily, on Sep 10 2008, 21:17, said:

Pai o durea gura sa spuna. Mie imi trebuie net , nu-i vorba de o amarata de "taxa de reconectare". Ce nu am inteles eu e : de ce sa astept 6 luni ca sa ma reconecteze? Ce pierd daca ma conecteaza de luna viitoare? :huh:

astepti cate 6 luni sa iti instaleze,  sa iti reinstaleze. astepti cate o saptamana-doua sa iti rezolve problemele. pe asta se bazeaza rds-ul: ca astepti ca prostu. ar trebui sa-si regandeasca strategia sau sa angajeze mai multi oameni. ce d-zeu! doar au pretentia ca sunt printre cei mai buni

#9
Comisarul007

Comisarul007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.07.2008
din pacate, sunt chestii normale momentan pt rds. mai avem de asteptat probabil vreo 2-3 ani (sper sa fie doar atat) pana sa isi puna la punct toate problemele astea. cine nu are nervii tari sau alte alternative in zona(aici intru si eu  ), sa-si schimbe providerul.

#10
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 08.01.2007
M-am dus azi la ei cu contractul si cu actul aditional de reziliere si le-am cerut sa-mi arate unde scrie ca nu am voie sa ma reabonez la ei mai de vreme de 6 luni de la data rezilierii. Mi s-a raspuns ca in contract nu este prevazut asa ceva dar ca este o "directiva interna". M-a mancat si pe mine limba si am raspuns ca asta nu are nici o valoare in fata a ceea ce scrie in contract si in reziliere si ca nici legal nu prea este. Am intrebat si daca in noul contract este prevazuta o astfel de clauza si mi s-a raspuns ca nu. In principiu nu imi era de folos aceasta informatie deoarece voi pastra abonamentul la net dar ma "rodea" sa stiu daca era introdusa acea clauza.
Oricum mi s-a facut un nou contract, ca si cum as fi un nou abonat. Deci se putea! Doar ca, in loc sa faca o treaba buna si corecta de la bun inceput, cei de la RCS-RDS trebuie, iertata sa-mi fie expresia, "sa dea mai intai cu m***i in fasole" ca apoi sa rezolve ceva! Pacat!
Multumesc  oricum celor care m-au ajutat cu informatii!  :coolspeak:

Edited by parintily, 11 September 2008 - 20:27.


#11
anyros

anyros

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2008
vreau si eu sa stiu la ce sediul ai patit asta. sunt in aceeasi situatie disperata. si alta firma de ent nu mai e k au acaparat toata zona. sa vorbesc cu superiorii,sa trec la amenintari cu plangeri si protectia consumatorului?  sunt disperata si ii urasc cu toata fiinta mea!!! aaa!!!!!  :bandit:

#12
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Am luat legatura saptamana asta cu un reprezentant de vanzari de la RDS in legatura cu un abonament pe Fiberlink. La mine in zona este Cablelink de la ei si UPC (si evident Clicknet).
Dupa cateva zile m-a sunat reprezentantul  si mi-a spus ca poate sa-mi puna un pachet RDS FL 20down/20up Mbps +tel fix (2 numere) + 2 Digi.mobil la 30euro/luna. Mi-a mai   spus ca trebuie sa traga 300 m de fibra optica X 1euro per metru. Taxa de instalare este 75euro. Imi face abonamentul pe PF sau PJ, cum doresc, pe minim 1 an si termenul de instalare 2 luni. Eu folosesc conexiunea ca home user.
Mi-a mai spus ca poate sa-mi puna doar la viteza aceasta pt ca depaseste distanta de 150m fibra optica.
Maine dupa-amiaza ma intalnesc cu d-nul respectiv si m-ar interesa detalii daca cunoasteti despre acest abonament (pachet), care am inteles ca este bussiness! Multumesc anticipat pt sugestii.

#13
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009
Hmmm...ciudat , practic le construiesti reteaua. De ce sa cumperi tu fibra ?

Vezi la Euroweb si UPC nu te pun sa platesti fibra, presupun ca de MetroNet nu ai bani :)

Edited by alinmihaimarian, 29 January 2009 - 23:42.


#14
Chevelle

Chevelle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 22.04.2008

View PostFarrell, on Jan 29 2009, 23:37, said:

Am luat legatura saptamana asta cu un reprezentant de vanzari de la RDS in legatura cu un abonament pe Fiberlink. La mine in zona este Cablelink de la ei si UPC (si evident Clicknet).
Dupa cateva zile m-a sunat reprezentantul  si mi-a spus ca poate sa-mi puna un pachet RDS FL 20down/20up Mbps +tel fix (2 numere) + 2 Digi.mobil la 30euro/luna. Mi-a mai   spus ca trebuie sa traga 300 m de fibra optica X 1euro per metru. Taxa de instalare este 75euro. Imi face abonamentul pe PF sau PJ, cum doresc, pe minim 1 an si termenul de instalare 2 luni. Eu folosesc conexiunea ca home user.
Mi-a mai spus ca poate sa-mi puna doar la viteza aceasta pt ca depaseste distanta de 150m fibra optica.
Maine dupa-amiaza ma intalnesc cu d-nul respectiv si m-ar interesa detalii daca cunoasteti despre acest abonament (pachet), care am inteles ca este bussiness! Multumesc anticipat pt sugestii.

Un sfat de la cineva patit: ai foarte mare grija ce semnezi cu baietii astia de la RDS! Mai bine citeste contractul de 20 de ori inainte, dute cu el si la un avocat sa-ti zica cum sta treaba si spune-le ca nu semnezi nimic pana nu ai totul instalat! Eu m-am chinuit un an si ceva sa scap de ei, vroiam sa reziliez contractul , avand serviciul anulat in baza lor de date si pana la urma a trebuit sa platesc toata perioada de la semnarea contractului si pana in momentul rezilierii chiar daca nu am benfeiciat de serviciu decat 2 luni.  La ANPC degeaba te duci, in asa hal sunt facute contractele RDS incat niciodata nu ai cum sa iesi in castig.  Asa ca mare grija la ce semnezi...aaa si legat de luni gratuite...daca iti zice reprezentatntul ca ai x luni gratuite, spune-i sa-ti vina cu un contract in care se specifica asta in scris tiparit (nu de mana , sau promisiune verbala) fiindca altfel o sa ai surprize. Nu sunt seriosi asa cum spun unii din motive numai de ei cunoscute. De semnat e usor si dupa aia ai de tras. Cand am semnat contractul au promis ca in 2 saptamani vin si instaleaza tot...au venit dupa 2 luni dar factura a fost emisa pe lunile alea pt ca se calculeaza din momentul in care ai semnat contractul.

Edited by Chevelle, 30 January 2009 - 00:00.


#15
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostFarrell, on Jan 29 2009, 23:37, said:

Dupa cateva zile m-a sunat reprezentantul  si mi-a spus ca poate sa-mi puna un pachet RDS FL 20down/20up Mbps +tel fix (2 numere) + 2 Digi.mobil la 30euro/luna. Mi-a mai   spus ca trebuie sa traga 300 m de fibra optica X 1euro per metru. Taxa de instalare este 75euro. Imi face abonamentul pe PF sau PJ, cum doresc, pe minim 1 an si termenul de instalare 2 luni. Eu folosesc conexiunea ca home user.
Din cate au spus unii de pe aici merge super (latenta mica, metro, extern)  :coolspeak: La 20Mbs/20Mbs ai putea sa imparti cu un vecin lejer si mai amortizezi si din costul de instalare. Abonamentul lunar in sine mi se pare mic, la altii platesti 100lei/luna pe mult mai putin.

#16
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Este super buna oferta. Eu zic sa nu te mai gandesti.

#17
ovledo

ovledo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.01.2007

View Postparintily, on Sep 11 2008, 18:58, said:

Mi s-a raspuns ca in contract nu este prevazut asa ceva dar ca este o "directiva interna"

Spune-le ca te doare undeva de directiva lor interna si sa respecte contractu ..ca altfel faci plangere la OPC

#18
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postovledo, on Jan 30 2009, 20:57, said:

Spune-le ca te doare undeva de directiva lor interna si sa respecte contractu ..ca altfel faci plangere la OPC
Daca nici din septembrie pana acum n-a rezolvat treaba atunci zic si eu ca e groasa gluma :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate