Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Turul României

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#1
MAHMURU

MAHMURU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 05.02.2006
Poate sunt eu mai incuiat la minte
Sau poate mai putin fericit financiar
Sau poate mai batran-37 ani
Sau un pic mai patriot
Dar nu inteleg.De ce naiba m-as inghesui sa merg in strainatate cata vreme pana la ai mei 37 ani n-am reusit sa vad toata tara. Si zau n-am stat inchis in casa. Dar avem o tara asa mare si frumoasa ca mi-ar trebui bani si timp "cacalau" sa pot vedea toate coltisoarele ei.Asta vara m-am chinuit ca, cu bani putini (12 milioane) sa vad cat mai multe.Mi-am suit nevasta si copii in Dacia break, am luat conserve si cort, harta Romaniei, si ...Dumnezeu cu mila.Sotia voia sa vada cetatile transilvane (sasesti), eu trageam sa duc copii la "scaladatoare"..asa ca ..iata ce a iesit fara nici un plan.
Plecare Targoviste, ajuns Baile Olanesti-o statiune mica , compacta dar frumoasa, instalat cort-dormit 2 insi in break (daca-i culci bancheta e inensa) si 2 in cort.Ziua urmatoare am vizitat Horezu, Ocnele Mari, Baile Govora, etc.Superb. Am vrut a treia zi sa o tinem direct Sibiu dar cand am trecut prin Calimanesti-Caciulata (pe unde mai fusesem cu sotia de 3 ori),nu ne-am putut abtine.Instalat cort...piscina hotel Cozia..ramas 2 zile.Si iar am zis sa mergem directia Sibiu, dar cum naiba mi s-a rotit volanul la Brezoi ca am ajuns la Voineasa.Pus cort..vizitat lac Vidra (peisaj superb, dezamagire hoteluri incepute de CARMACI si lasate balta)..stat 2 zile.Dar acu gata, hai laSibiu, dar unde pun cortul?? In oras-nu, asa ca hai la Ocna Sibiului in camping.A doua zi hai sa vedem Paltinisul,Astra, Gura raului (unde vazand localnicii imbracati in straie traditionale am crezut ca se filmeaza, dar nu, asa erau ei). Peste 2 zile am plecat la Biertan unde va rog sa ma credeti, cu marinimia unei mare doamne ,am montat cortul intre al doilea si al treilea zid de aparare al cetatii,mai super nici ca se putea fiindca in noaptea aia am simtit ca fac parte din cetate..mai ales cand s-au aprins reflectoarele noaptea.Apoi Sighisoara, apoi Zarnesti-Plaiul foii-Gura raului, Bran, Cheile Dambovicioarei, inapoi Targoviste.Total 2 saptamani-12-13 milioane lei cu tot cu benzina.Iar anul asta eu vreau Delta cu Gura Portita, dar nevasta vrea nordul Moldovei, sau Apusenii.Tanjesc enorm si la Tara Oasului-unde nu am mai fost, mie dor sa mai vad Baile Herculane unde am mai fost de 2 ori ( Doamne , ce fain a fost la 7 izvoare-o superpiscina cu apa termala, situata intre crestele muntilor).Cati ani si cati bani imi vor trebui sa-mi vad tara si sa zic-gata, m-am saturat, acum vreau sa vad si DINCOLO.  Sigur..sunt un om citit, stiu ca si DINCOLO sunt lucruri superbe, dar parca pana nu-mi vad tara nu-mi vine sa ies. Si apoi de ce sa ia altii banii?? Ziceti si voi...........

#2
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
Ah, ce pofta mi-ai facut...

Cred ca stiu ce fac la vara...

#3
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Buna
iti multumesc pentru injectia de turism patriotic, mai putin pentru greselile inerente la o asa de lunga epistola.
De acord cu frumusetea tarii noastre, asa este. Din punctul meu de vedere, eu fiind ceva mai batran (42), nu prea mai am chemare pentru voiajele sa le zic "studentesti" si tanjesc dupa ceva servicii de calitate, ale caror semne se lasa cam indelung asteptate; sau chiar la calitate comparabila ofertele straine sunt mai rezonabile ca pret. Si de ce sa le dam neaparat banii unor conationali care presteaza servicii turistice mediocre? Nu inteleg.
Toate bune in rest, Romania merita cu prisosinta un turism modern si civilizat...
F.

#4
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Domu' Mahmuru,

Mi-a placut post-ul tau. In "tineretze", adica in facultate, dar si inainte cu parintii, am colindat o gramada de locuri din tzara asta care merita in mod cert atentia fiecaruia...
Si acum imi aduc aminte cu mare placere de saptamana petrecuta in cort in Apuseni, de camparea un curtea un babutze dragute la poalele Mtilor Iezer, de cele 2 nopti petrecute in mijolocul padurii in Piatra Craiului  cu frica in san... ce-ar fi daca vine ursu'. Sau de cele 36 de ore petrecut in cort la Balea in mijlocul unei ploi torentiale, sau noptile petrecute in cort in Retezat, de baile facute in lacul Paltinu', de manastirile din Bucovina, de zona "3 ape"... si lista ar putea continua. Sau mai recent, de rafting in Jiu, de tiroliana pe Cheile Dambovicioarei, sau mountain bike...

Merita sa mergi la Portita. Doar sa nu se agraveze nebunia asta cu aviara...

Dar vorba lui Flocinel, m-am saturat de lipsa de servicii de la noi. De manelele pe care le auzi la tot pasul (cred ca in orice camping nimeresti). De lipsa de preocupare a celor care adminsitreaza facilitati de turism, etc. Eu nu intzeleg, cum pana mea ca director/administrator, poti sa angajezi pe cineva ca ospatar/ receptioner/etc fara sa-l verifici cum se poarta cu clientii care iti aduc bani... O mare necunoscuta pentru mine.
In plus pretentiile mi-au crescut... De, e usor sa te inveti cu binele si mai greu sa dai inapoi.
Totusi mi-am propus impreuna cu sotzia ca anul acesta sa petrecem cateva zile in cort la munte. Probabil ca o sa mergem in Retezat in rezervatie. Sau in alta zona putzin afectata de "civilizatia" romanilor.

Dar vorba plina de adevar " Avem tzara frumoasa, pacat ca e locuita !" este la moda si inca o vom purta de gat multi ani.

#5
MAHMURU

MAHMURU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 05.02.2006
Va multumesc pentru vorbele voastre
Aveti o mare dreptate in tot ce spuneti, dar....evident ca si eu mi-as dori sa stau la superhoteluri,insa in cazul asta nu as putea sa merg in concediu (eu, sotia si cei 2 copii) decat 2-3 zile. Deh...finantele.Sau sa nu mai merg deloc-ceea ce nu concep-am tot timpul la batranete sa stau in casa. Asa ca nevoit fiind am apelat la varianta cu cortul, conservele, breakul , lada frigorifica , gratarul si o gramada de voie buna.
Despre serviciile din Romania....iar aveti dreptate, dar eu tot mai cred ca poti gasi prin turismul rural si OAMENI, romanasi d-aia adevarati..bucurosi de oaspeti.Pacat ca uneori sunt si prea bucurosi de ...bani. Vor sa-i faca prea repede.
  Eu dau toate astea la spate, cand merg (cum va spuneam) in concediu cu familia si cortul, incerc sa ignor nesimtitii ce dau manelele la maxim, porcii care te servesc la restaurant cu ..curu, ori..ori..ori.Sunt prea multi si n-are rost sa ma enervez.Ma intereseaza doar sa ma "umplu" de peisaj ,sa ma bucur uitandu-ma la copii cum se distreaza, sa facem mici trasee. sa pregatim impreuna masa in fata cortului, sa jucam seara carti la lumina focului. Deh...nimicuri, dar care adunate dau acel TOT care te face la sfarsitul concediului sau iarna ,cand stai in casa si te uiti la pozele si filmuletele facute, sa zici......ce strasnic a fost.
Ma rog, poate ca eu de fapt, am vrut cu acest topic sa-i intreb pe cei ce au fost si pe afara dar si in tara (deci pot face o comparatie) :unde e mai frumos???(lasand la o parte modul de deservire).
Stiu ca e aiurea intrebarea-fiecare tara are 'sarmul' ei, depinde ce cauti, poate ca si etiopia e o tara tare atunci cand esti pasionat se genul safari, totusi -cum mai spuneam, vad ca cele mai multe topicuri de pe forumul asta cu "travelling" sunt despre DINCOLO.
Dar poate ca unii au deschis topicuri doar ca sa se afle in treaba, sau sa-si expuna visele, poate ca n-au fost nici de la Bucuresti pana la Chitila .
Oricum sper ca in 10-20 de ani ,calitatea serviciilor sa ajunga din urma frumusetea acestei tari,caci merita.

#6
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Cred ca nu deranjezi cititorii cu acest topic. Chiar a fost o idee buna. Daca se simte careva deranjat sau e prea snob, nu poate decat sa nu-l mai citeasca.
In facultate mergem cam 2 w/e uri pe luna la munte, iar vara, minim 10 zile cu cortul.
Cine n-a stat la cort, cine nu s-a sculat dimineatza sa se spele la izvor cu apa rece gheata, habar n-are ce e aia natura. Parerea mea.
Din pacate insa, cei care trebuie sa se ocupe de promovarea turismului romanesc, respectiv ministerul turismului (ala care nu mai este de fapt), sau ministerul de externe, au alte preocupari. Cu o floare nu se face primavara (vezi clipul din aeroporul Otopeni... Excelent mi se pare !). Si in primul rand guvernului, ca nu doreste sa acorde facilitati reale acestui business si nici nu investeste in infrastructura ( ne kk pe noi de x ani cu cativa km de autostrada. Numai daca ne gandim la cati bani au fost aruncati in parlamentari si in Casa Poporului.... :puke:

#7
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
si eu am fost cu cortul in Retezat(6 nopti) si la Ranca(2 nopti) si la pensiuni la Durau(am batut in lung si in lat Ceahlaul),Paltinis(care acum e ruina inclusiv drumul),in Apuseni,la Lepsa,la Predeal etc.Dar prefer sa fac o mie de km "afara" decat 200-300 km in tara.Si imi place sa fiu servit ca la carte ,cu zambetul pe buze,sa fiu intrebat daca mai am nevoie de ceva,daca a fost totul in regula,daca mi-a placut,daca m-am simtit bine etc,etc..Si toate astea cu zambetul pe buze,fara nervi,plictiseala.

Si in Austria(unde am fost) am parte de toate astea cam la acelasi pret de aici - daca vei citi posturile mele vei vedea ca am platit intre 25 si 30 de euro/persoana/zi cazare cu 2 mese(mic dejun si cina).
Aici in tara o camera cu conditii decente- similare cu cele din Austria costa cam 120-140 RON fara masa ,iar pt. mic dejun si cina costa de persoana inca 30 RON - deci untotal aproximativ de 2 milioane /zi/2 persoane adica aprox 60 euro,dar de multe ori ca sa ajungi la pensiunea respectiva rupi masina.
Pentru ca ai intrebat de peisaje,locuri e foarte frumos si in Austria si totul muuult mai ingrijit,curat,nepoluat. Alpii sunt de vis - la fel si satele(un fel de a spune sat ca toate au banca,internet,ulite asfaltate impecabil, supermarketuri etc,etc..) din zona de munte,iar Innsbruck-ul este deosebit. La orice obiectiv turistic ai parte de toalete curate,gratuite,parcare maaaare gratuita,la nici un mijloc de transport pe cablu nu am stat la coada si se poate continua.

Eu nu am auzit 10 zile un claxon,o muzica data mai tare(sa deranjeze),masina a intrat in tara mai curata decat iesise(desi am mers pe ploaie cateva sute de km si in zile diferite- nu e o gluma,desi pare),berea e mai ieftina in supermarketuri,cafeaua la fel,ciocolata Milka sau altele muuult mai ieftine,sucurile de fructe
foarte ieftine(1.5 litri intre 0.7-0.9 euro).Poate toate acestea par nimicuri, dar contribuie la un concediu placut.

Tot ce am scris sunt parerile mele,constatate si traite de mine in 2 concedii in Austria.

#8
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
pe mine de ex nu ma intereseaza neaparat - acum - calitatea serviciilor (am dormit relaxat la cabana la padis), insa nu pot spune ca ma multumesc cu romania. am vazut-o, mai am ocazia s-o vad, doar aici stau. mie chiar mi-au placut pensiunile prin care m-am invartit in tara. dar nu trebuie sa credem ca e de-ajuns sa vezi romania....totusi, pe lumea asta se intampla lucruri mult mai spectaculoase. fac pariu, spre ex, ca daca ai merge in londra ai ramane cel putin impresionat. sau du-te la nenorocitii de turci sa vezi ce inseamna servicii la mare ;) nu tre' sa ridicam in slavi tara numai pt ca e a noastra. sunt convins ca alte zone din lumea asta au mult mai multe de aratat.

si nu e vorba aici neaparat de bani sau de a bifa pe harta un anumit loc; este placere, spectacolul lumii.

#9
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
Nu e vorba numai de calitatea serviciilor. Evident sunt tipuri de vacanta diferite.
Daca vrei sa te duci la mare si in concediu sa fii servit, atunci intr-adevar Romania mai are muuuuuult de invatat.
Dar citind primul post mi-e mi s-a facut dor de ceea ce faceam in facultate, de mersul cu cortul, de urcat muntele, de sentimentul pe care il ai cand ajungi la locul dorit (si de sentimentul pe care il ai cand pierzi drumul  si iti dai seama ca mergi in cerc  :) ...), de cantecele de tabara, de intalnirile cu ursi (ei, recunosc ca am cam tremurat atunci  :) ) si altele.

Am fost de cateva ori si in Germania la munte: (e adevarat nu in Alpii bavarezi), dar mie aici toate mi s-au parut mult prea artificiale. Nu voi uita niciodata cand, un coleg afland ca imi place sa bat muntii, imi propune sa mergem undeva la granita cu Cehia (atunci locuiam in Berlin). Peisajul este pur si simplu frumos, dar cand am inceput sa urcam, am crezut ca visez: erau trepte facute pe poteca!!! Mi s-au parut exagerate amenajarile astea.

Oricum in vara vreau sa vad Maramuresul si imi aleg eu inca un masiv din Carpati... Iar pana atunci sper sa ajung in Alpii bavarezi si va spun cum mi s-a parut.

Recunosc ca atunci cand te duci la o pensiune astepti servicii de calitate si acestea lipsesc in Romania... Dar celalalt gen de turism (cu cortul in spate) se poate practica fara probleme in Romania.

#10
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostQandulak, on Mar 29 2006, 10:41, said:

Recunosc ca atunci cand te duci la o pensiune astepti servicii de calitate si acestea lipsesc in Romania... Dar celalalt gen de turism (cu cortul in spate) se poate practica fara probleme in Romania.

clar. si tocmai pt asta vin multi straini in romania. aici gasesc (ieftin si la mica distanta de ei) inca munte in stare pura, nealterat. sunt chiar foarte fericiti pe tema asta. oricum suntem o tara bananiera pentru ei.

eu faceam insa referire nu numai la munte, ci in general. spre exemplu, daca vrei sa vezi istoria lumii in imagini, atunci e clar ca tre' sa mergi in londra; englezii au carat pe insula secole intregi de civilizatie din toata lumea. vrei cascade, nu te duci la balea, mergi la iguzau....samd.

tot timpul depinde de optiuni si de ce vrea fiecare de la o astfel de deplasare.

#11
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
ehehe...ce vremuri...alea studentesti...prin anul 2-3 de facultate... e frumos afara dar nimic nu se compara cu senzatiile unei calatorii prin Romania alaturi de CFR..totul la tarif excelent si transport si cazare...
am mers cu trenul, nu singur... din bacau plecare spre bicaz, apoi lacu rosu , cu ocazie pana in gheorgheni si de aici trenul spre tg mures... vizitat orasul, la noapte din nou tren spre sibiu... vizitat sibiu, paltinis si muzeul din afara orasului (o minunatie-poate mai fumos ca cel din bucuresti), cazare langa sibiu... din nou tren spre cluj, vizita si apoi la drum spre timisoara cu popas la savarsin(dezamagire vizavi de palatul regal), vizitat arad, noaptea cazati in personal spre calimanesti (innoptat 2 nopti la casute-cam naspa conditiile , dar se mai ignora la tarifele existente), apoi fuga spre sinaia, predeal si brasov (cazare pe unde am apucat-unchi in bv)- revenit in miercurea ciuc (oras dragut, lume amabila) si apoi bacau.... banii au fost mai mult pe transportul cfr si cazari(nu f mult), ca de manacre se ocupau bonurile de masa :)
merita romania o investitie in turism... au si strainii frumusetile lor, dar cum spunea cineva mai sus cand vezi ca ursi pana la nu stiu ce cota pe drum asfaltat sau carare cu scari(nu am avut ocazia), zau ca farmeculs e duce naibii... nu stiu ce e in capul astora de la guvernare...cand am vazut ce profit au facut bulgarii din turism, sa nu mai vb despre ungari , care nu au nici jumate din potentialul romaniei...ma apuca o ciuda....
asta e ...suntem prea incapabili sa ne facem publicitate...
in fond... tre sa armonizam turismul traditional cu cel asteptat de vizitatorii europeni sau din alte zone...
nimeni nu vine sa urce pe ceahlau si sa nu gaseasca semne pe traseu care sa il ghideze sau indicatii si intr-o limba internationala(engleza)... jalnic dar ni se intampla, din pacate!!!

#12
MAHMURU

MAHMURU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 05.02.2006
[quote name='DeathRipple' date='Mar 29 2006, 09:57' post='1378089']
clar. si tocmai pt asta vin multi straini in romania. aici gasesc (ieftin si la mica distanta de ei) inca munte in stare pura, nealterat. sunt chiar foarte fericiti pe tema asta. oricum suntem o tara bananiera pentru ei.

Asta asa e...inca suntem o tara bananiera pentru ei.Unii de dincolo vin pentru turism sexual, mi-e si scarba sa ma gandesc la pedofili, altii (cum ar fi sasii plecati de pe plaiurile noastre sau urmasii lor) vin sa-si vada originile, cetatile lor (fiindaca sunt facute de ei).  Si stiu ce spun .Asta vara,prin peregrinarile mele cu familia, la un moment dat am fost nevoit (deoerece pe fi-miu il durea urechea fiindca fi-mea sufera de rau de masina si a trebuit uneori sa conduc cu geamul deschis) sa renuntam la cort si sa cautam cazare pentru o zi , doua la particulari in Ocna Sibiului.Am gasit o sasoaica super de treaba.Despre camera in care ne-a cazat poti spune si ca era groaznica dar si ca era super-inedita.De ce??Pai hai sa gandim, mai ales cei care au bunici la tara-cand erati mici si va duceau parintii la bunici pe timpul verii, stateati voi sa va ganditi ca acea  casa nu are televizor, fax, calculator, sau ca e din chirpici ori piatra, ca WC-ul e in fundul curtii si ca 'pute' a gaini ori porci ori vaci?? Nu cred---eu cel putin pe vremea aia ( 1975-1980!!) nici nu bagam in seama astea. Eram super fericit ca pot face toate prostile pe care nu le puteam face la bloc. Dar sa revin..cat am stat la Ocna Sibiului mi-a placut sa stau de vorba cu proprietareasa si sotul ei , sa-i intreb despre trecut, despre lumea saseasca, etc. Din vorba in vorba ei mi-au spus ca pe timpul verii vin multi sasi ( care au fost transilvaneni si au emigrat) sa locuiasca in casa ei . Si ca nu cer decat sa fie cazati in acele camere simple dar pline de istorie La banii lor de ' nemtalai' ar putea sta la superhotel...dar ei nu.. ei voiau acolo.
  Pentru anul asta eu deja am inceput pregatirile. La un moment dat am vrut sa cumpar un minitv care merge la 12 volti , asa sa mai vad si eu seara cand stau la cort stirile. Dar sotia..(tot ea saraca mai destupata) mi-a zis-pentru ce iti trebuie ,ca sa te enervezi cand vezi stirile de le ora 5 de la protv cu crime, violuri ,talharii, sau cele de seara cu BOII de politicieni??? Pai atunci hai sa luam si canapeaua , si frigiderul  si.. si... si.. si o sa te simti ca acasa in Targoviste.Si daca te simti ca acasa , atunci de ce sa mai mergem in concediu???!!   Pai n-are dreptate??
  Am mai spus-o!!  Va cred pe cei ce a-ti fost dincolo ca serviciile sunt mai super. Dar cand plec cu familia si cortul,serviciile mi le fac eu insami-in sensul ca eu deschid conserva, fac gratarul impreuna cu fi-miu, cautam lemne cu totii!!   N-am nevoie de altii . Vrand , nevrand ,interactionez cu ALTII in sensul ca sunt obligat in camping sa le suport manelele si tipetele , si voma de dimineata de dupa betie. Dar le pot si evita. Am libertatea. In mod sigur voi iesi si DINCOLO la un moment dat, stiu ca va fi bine, toti imi vor zambi, ma voi simti ca un pasa cand vor roii in jurul meu, dar oare (cum a spus cineva) nu e totul fals???
Ce e mai bun??whiski sau tuica, hamburger sau friptura ori ciorba de burta ori mamaliga??WC-ul din camera de hotel sau cel din fundu curtii ,cand iesi uneori noaptea si auzi licuricii???

#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
scuza-ma, dar turismul nu inseamna mici, hamburger, bere la parau, tuica, sezlong, gratare, jar, fum...asta este - sa nu fiu rautacios - cel mult o "relaxare" in aer liber. turismul inseamna mult mai mult. parerea mea.

#14
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
quote]In mod sigur voi iesi si DINCOLO la un moment dat, stiu ca va fi bine, toti imi vor zambi, ma voi simti ca un pasa cand vor roii in jurul meu, dar oare (cum a spus cineva) nu e totul fals???
Ce e mai bun??whiski sau tuica, hamburger sau friptura ori ciorba de burta ori mamaliga??WC-ul din camera de hotel sau cel din fundu curtii ,cand iesi uneori noaptea si auzi licuricii???[/quote]

Ce sa fie fals? Nu e nimic fals! Esti tratat cu respect si bun simt (in general) si stai linistit ca nu esti vazut ca pasa si nu va roii nimeni in jurul tau!
Ce e mai bun tine de propia persoana, eu personal prefer wc-ul din camera, pot auzi licurici si fara sa imi fac nevoiele!
Am fost in octombrie in Romania 3 saptamani si am sa scriu cateva randuri despre experienta avuta.
Cu o zi inainte de zbor am vazut pe internet cursul valutar care era aproximativ 3,5lei/1€. Surpriza! Pe otopeni 2 case de schimb care cumparau € cu 3,00!!! Cum nu este alternativa a trebuit sa schimb. la iesire din aeroport am fost obligat sa iau un taxi(o singura firma are taxiuri in aeroport) caci in Romania nu exista transport public direct intre principalul aeroport si principala gara iar cu bagaje nu sta nimeni sa schimbe n autobuze. Ma intreb cine are casele de schimb si firma de taxi sau cat a fost spaga! Pe traseul catre Gara de Nord am remarcat poluarea vizuala generata in principal de degradarea cladirilor si m-am intrebat ce poate vede un turist strain in Bucuresti sau un oras oarecare! Ajuns in gara m-am decis sa merg la clasa 1 si am luat un bilet la "sageata albastra". Ajuns in tren am constatat ca diferenta de pret pt clasa 1 a fost pentru a sta pe un scaun de o culoare rosie in loc de albastra!!!
Asi putea scrie multe randuri despre "aventura" mea in Romania, dar nu am timp si nici nu imi face placere si sunt convins ca din 10 germani venit in Romania 9 nu mai revin!

#15
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Criss_Pt,

in mare parte asa e, dar hai sa nu exageram asa mult...
Te plangi de cursurile de schimb de la Otopeni. Le -am vazut si eu. Da, sunt proaste rau. La fel e in orice vama in Romania. Dar asa de proba, te-ai uitat pe invers ??? Cred ca nu. Si in Ungaria, Cehia, Canada, US, Grecia, Bulgaria, tari prin care m-am plimbat si am remarcat, se intampla acelasi lucru in punctele de trecere a frontierelor. Cursuri la fel de proaste. Da-mi voie sa-ti spun ca ai luat tzeapa si desi locuiesti in Germania, nu ai folosit mijlocul de plata cel mai simplu. La iesire, gaseai fain frumos un ATM , baga-i cardul acolo si scoteai cati lei vrei si crede-ma, cursul era undeva f.f. aproape de acel 3,5.

Apoi taxi-ul... Asta e, era o firma agreata de aeroport, cu tarife afisate, corecte, cu masini Ok. Nu intram in detalii sa spunem ca gurile rele afirma ca firma F... Taxy ar fi de fapt al lui nea Mitrea... Dar macar nu mai sunt lipitorile alea de taximetristi dinainte care iti luau 50euro pana in oras.

Pe de alta parte Bucuresti-ul chiar nu e o atractie turistica. Nici n-are ce. In afara de Muzeul Satului, de Muzeul Taranului Roman, de Muzeul de Istorie si cel de arta, mai ramane Casa Poporului unde vin toti sa vada ce mastodont a facut nea Nicu. Restul istoriei s-a pierdut pe vremea lui mos Niculae care a demolat tot.

Sageata albastra... N-am mers cu ea, dar aici chiar nu vad o problema. Totusi nu cred ca era vorba doar de culoare. Ai intrebat in tren care e diferenta ?


Apoi cred ca Mahmuru se referea de fapt la natura, la istorie, la aer curat, la chestii pastrate inca din trecut. De mancare naturala, etc...
Si apoi daca ai intrebat, eu prefer Whisky, friptura, ciorba de burta si WC ul, care trebuie sa fie neaparat curat.

#16
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
din pacate.. la noi turismul nu are ambalaj
din pacate nu are substanta cei care se ocupa de turism.
avem ce vizita, peisaje superbe, locuri minunate..
insa nu pastram asa cum trebuie locurile pe care le vizitam, de la curatenie la copacii taiati pt gratar..
de la preturile nesimtite la cazare, mancare, taxe de parcare daca te cazezi la hotel, la taxe de fotografiat pt diverse obiective, la .. si sunt multe de spus..
multumita acestui forum , am reusit as aflu de unele locatii ce le stiam, dar nu aveam curaj sa le fac(transalpina)..

am o MARE rugaminte la cei ce se ocupa de aceasta arie..
sa separe turismul intern de cel extern..
nu stiu cati se duc in concediu in insulele x.... dar ma intereseaza mai mult ca cine este interesat de ROMANIA sa afle mai multe amanunte si sa nu fie sufocat de vise

#17
MAHMURU

MAHMURU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 05.02.2006
Am deschis acest topic nu ca sa ma aflu intreaba ci fiindca eu chiar cred in potentialul acestei tari. Mi se pare o chestie de obraz faptul ca trebuie sa citesc (si o fac cu mare placere) tot ca ati scris voi--si tot citind imi dau seama ca in ceea ce spuneti aveti dreptate. Dar daca m-as apuca sa insir aici tot ceea ce e pe dos in turismul nostru, ar insemna sa tastez pana maine.Le stiu si eu ( sau cel putin o parte din ele) asa cum le stiti si voi. Dar mai stiu ceva-ca lucrurile se schimba . E adevarat ca greu, dar se schimba.Uite, de exemplu, cu ajutorul internetului, poti afla usor UNDE NU MERITA sa mergi,fiindca sunt serviciile proaste. Iar acei tapari se vor cerne cu timpul, vor disparea fiindca ALTFEL NU SE POATE. Trebuie sa recunoasteti ca acum e un pic mai bine decat in urma cu 5-6 ani, asa ca peste 10-15 ani poate va fii bine si in turismul romanesc.
  Am citit si tot topicul cu TRANSALPINA.Frumos tare, cinste cui l-a deschis, dar vad ca toti se plang de calitatea drumului , daca se poate trece cu BMW-l sau mertanu pe acolo, iar eu acum stau si ma intreb ca prostu--sa ramana drumul asa cum e, mai salbatic , si cine are DORINTA si oua mari sa se duca, sau sa facem o autostrada pe acolo, sa poti merge cu 200 la ora,cu geamul deschis si manelele la maxim, sa nu intelegi nimic din PEISAJ, si sa te bucuri ca ai trecut de la Ranca la Sebes in 10 minute. Sa vina bucurestenii cu bani si sa-si faca superviloaie pe stanga si pe dreapta, sa devina un fel de al doilea Bucegi,Predeal sau Sinaia unde cand vrei sa tragi o gura de aer curat, te intoxici de fumul de tevi de esapament.Uite,  in delta nu poti ajunge cu masina, si vad ca nu s-a plans nimeni de asta.Daca vrei sa mergi---bine, daca nu ,atunci stai acasa. Hai sa betonam toti muntii, din potecile montane sa facem autoban-uri , sa ajungem cu masina si pe varfu Omu, sa strangem toti ursii si sa-i ducem la zoo , ca nu cumva sa ne mai deranjeze cand intram noi pe teritoriul lor, viperele de la Herculane sa le starpim,etc
Prefer salbaticia care inca se mai pastreaza (pentru cat timp) in unele zone din tarisoara, adica mai degraba as merge cu MOCANITA pe valea Izei dacat cu Sageata albastra.Nu are scaune albastre sau rosii, nici clasa 1 sau 2 , nici vagon restaurant, dar.....Apropo, japonezii au ajuns la nivelul in care fac superpartii de ski, artificiale, acoperite, ori plaje imense bagate intr-un superdom, cu valuri calculate la secunda, pe calculator, cu nisip fals. Sa le tina sanatosi-eu unul nu le vreau la mine in tara.

PREFER SA FAC SEX CU O FEMEIE ADEVARATA, CHIAR SI MAI URATICA ORI MAI NECIVILIZATA, DECAT CU O GONFLABILA CE O IMITA PEFECT PE KILLIE MINOGUE SAU SHARONE.

Edited by MAHMURU, 30 March 2006 - 00:43.


#18
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
:) relax, nu mai fi asa de inversunat. avantajele romaniei sunt clare: omu' nu a apucat inca sa intre cu buldozeru' peste tot. dar o va face. pe de alta parte, sunt multe alte tari pe lumea asta unde ai ce vedea; alpii sunt de 2 ori cat carpatii, e o absurditate sa-i compari cu o imitatie; doar nu i-au modelat aia dupa un plan bine pus la punct. japonezii fac ce fac pt ca nu au. noi avem si ne batem joc de ele. te-ai uitat sa vezi cati oameni isi strang mizeriile dupa ce pleaca de la neobositul gratar? asta tine de bun simt, iar daca nu-l ai, poti sa intri de 10 ori in ue, ca p-asta nu ti-l da nimeni. la fel, e absurd sa crezi ca marea neagra e cea mai frumoasa.

sunt foarte multe lucruri de vazut in tara, dar sunt mult mai multe peste granite. e normal sa fie asa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate