Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...
 

Nigel Kennedy

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Dupa modelul "Il cunoaste cineva pe Andre Rieu?" intreb si eu daca il stie cineva pe Nigel Kennedy- un artist nonconformist, care reuseste sa omoare vioara, sa scoata "untul" din ea, cum se zice, in niste interpretari explozive extraordinare.

Attached File  nigel_kennedy_005677_1_MainPicture.jpg   18.43K   5 downloads

Cateva "mostre", poate va ademenesc sa plecati urechea la el:

Czardas

with The Who- o nebunie

Riders on the Storm (The Doors)

Winter (Vivaldi)

#2
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Nigel Kennedy Quintet - Masters of Jazz 2008

Luni, 24 Noiembrie 2008, ora 19:00
Sala Palatului - Bucuresti

NIGEL KENNEDY cel mai mare violinist si violist al acestui moment.
Un copil minune, la 10 ani Kennedy asculta discurile de jazz ale tatalui sau si improviza la pian pe muzica acestora. Elev al scolii lui Yehudi Menuhin, avindu-l drept professor pe insusi Menuhin, Kennedy a jucat un rol major in popularizarea muzicii clasice, in special in rindul tinerilor.
A cintat pe cele mai mari scene ale lumii. A intepretat toate concertele de vioara importante compuse pina in present. Inregistrarea sa cu Anotimpurile de Vivaldi, la EMI, s-a vindut in peste 3 milioane de exemplare –un record absolut, inregistrat de Guinness Book of Records. Albumul a ramas in topurile de vinzare, cu vinzari echivalente cu un album vindut la fiecare 30 de secunde intr-o zi.
IN 1991 a luat decizia de a se retrage din viata publica si c ea concertistica, o decizie mult disputata la acea vreme. A revenit triumfal in 1997. A primit nenumarate premii internationale. A explorat inclusive stilurile etno – muzica poloneza – impreuna cu trupa poloneza KROKE – cu care a realizat si un album ce include 3 transpuneri pentru vioara dupa melodii ale Mariei Tanase pe care o admira enorm. De altfel o asemenea transpunere a interpretat-o si in Romania cu ocazia recitalului sau din Festivalul george Enescu, recital cu casa inchisa.
Colaborarile lui Kennedy include nume sonore ca The Who, Kate Bush, Paul McCartney, Sarah Brightman, Talk Talk

Biletele comandate se vor livra/ridica dupa data de 01 octombrie 2008

Sursa

#3
Shuru

Shuru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2005
dar vai, cum sa nu-l stiu pe Nigel :X nu pot sa cred ca exista un topic despre asa ceva. prima data am auzit de el in septembrie 2004 la festivalul de muzica george enescu.... am ramas cu gura cascata mult timp dupa spectacol. de atunci sunt mare fan, am discografia aproape completa (din pacate nu reusesc sa fac rost de ultimele albume). poate avem ocazia sa share-uim pe aici ce avem cu acest zeu al viorii :D

sal

#4
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
De pe albumul "Kafka", cateva piese:

Breathing Stone

Solitude

Albumul "East meets east"

Dafino

Jovano Jovanake

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate