Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Zgarietura in parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
diud

diud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.11.2004
Salut,

intervin si eu cu o intrebare de novice - in inghesuiala din parcare, am zgariat usor masina de alaturi, insa vizibil. Fiind relativ tarziu, i-am lasat omului nr de telefon in parbriz; trebuie neaparat mers la politie sau putem rezolva cu niste spray, polish etc? Zgarieturile - si la mine si la el sunt superficiale.

#2
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
accidentele usoare nu se rezolva la politie,asta tine de "mica intelegere".

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 05.12.2002
Mda, si daca ala se duce la politie te-ai ars... nedeclararea accidentului la timp, fuga de la locul accidentului... etc.

#4
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostAlice, on Sep 4 2008, 23:47, said:

Mda, si daca ala se duce la politie te-ai ars... nedeclararea accidentului la timp, fuga de la locul accidentului... etc.

In primul rand, ala nu o sa se duca la politie atata timp cat are un numar de telefon si isi poate repara masina pe RCA-ul respectivului numar de telefon. Ca daca diud nu avea bunavointa sa-si recunoasca vina, atunci nu-i mai lasa numarul de telefon.

In al doilea rand, daca ala se duce la politie diud nu s-a ars deloc, ca n-are de unde sa-l ia, ala nu stie datele de identificare ale masinii lui diud.

In al treilea rand, fuga de la locul accidentului nu se pedepseste decat daca sunt victime, daca sunt doar fiare poti sa pleci linistit.

@diud - foarte bine ai facut ca i-ai lasat numarul de telefon. N-am inteles din postul tau daca te-a contactat sau nu. El ce masina avea? Daca nu avea vreun lux, poate va intelegeti la bani. Ai grija sa nu depasesti amenda, ca daca el iti cere 300 ron si pe tine te-ar costa amenda 180 ron, n-ai facut nicio treaba. De permis oricum nu e vorba, decat daca nu vrei sa incasezi puncte, tu stii mai bine cate ai acumulat pe-acolo. Oricum, daca ai vreo 13-14 puncte NU ii spune respectivului ca te va arde la buzunar ca sa-ti pastrezi permisul. Negociaza la bani mult sub amenda si atata tot. In cazuri de-astea oricum respectivii pastreaza banii si ori o fac pe casco, ori asteapta sa loveasca mai serios partea respectiva. Daca a mai fost pe la accidente usoare n-o sa fie prea nerabdator sa piarda cateva ore pe-acolo pentru o zgarietura. Masina mea era plina de julituri dar nu mergeam pentru fiecare la service, asteptam s-o infund mai serios. La fel o sa faca si el mai mult ca sigur.

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostAlice, on Sep 4 2008, 23:47, said:

Mda, si daca ala se duce la politie te-ai ars... nedeclararea accidentului la timp, fuga de la locul accidentului... etc.

:lol:

citat din Nebunutza: "Cum va luati ma permisele ?"

#6
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac....

ma refer la cei care acorda permisele...nu la cei care beneficiaza de ele.. ^_^

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
o intrebare de nub, de ce nu ti-ai vazut mai departe de drum chiar daca i-ai zgariat masina, doar nu te-a vazut nimeni.

#8
diud

diud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.11.2004
Salut,

multumesc pentru raspunsuri.
intre timp am luat legatura cu proprietarul masinii - care m-a sunat si a zis ca nici el nu are cine stie ce (asa cum am vazut si eu), si mai asteapta pana sa-si faca ceva reparatii. nu mai zic de faptul ca a fost de-a dreptul socat ca i-am lasat numarul de telefon

acum insa am alta nedumerire - eu vreau totusi sa-mi repar zgarietura ( e totusi vizibila) - asa ca, pentru service, nu am totusi nevoie de o dovada de la politie?

am auzit diverse variante - ca nu se poate fara dovada sau ca merge si fara, daca e ceva superficial (iar asta cu superficialul mi se pare o apreciere relativa); vreau totusi sa merg la un service ok, si nu stiu daca-mi fac masina daca nu am acea dovada.

voi ce ziceti?

multumesc!

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,134
  • Înscris: 24.02.2006

View Postspare-me, on Sep 5 2008, 07:41, said:

:lol:

citat din Nebunutza: "Cum va luati ma permisele ?"

le luam invatand din cartea lui dan teodorescu :P

View Postdiud, on Sep 8 2008, 18:37, said:

........
am auzit diverse variante - ca nu se poate fara dovada sau ca merge si fara, daca e ceva superficial (iar asta cu superficialul mi se pare o apreciere relativa); vreau totusi sa merg la un service ok, si nu stiu daca-mi fac masina daca nu am acea dovada.

voi ce ziceti?
......

legal, service-ul trebuie sa-ti ceara hartie de la politie.
daca nenea ala zici ca nu e interesat sa-si repare zgarietura, atunci alege-ti un service si mergi pana la el.spune-le celor de acolo ca asa ai gasit masina in parcare si intreaba-i daca trebuie sau nu sa te duci la politie. daca vor fara politie, atunci le ceri sa-ti faca programare si gata. daca nu vor, atunci mergi la politie, declara ca asa ai gasit masina in parcare (eventual spune si tu alta parcare, una unde nenea alalalt nu parcheaza de obicei) si cere-le autorizatia de reparatie pt service. cu asta te duci inapoi la service.

#10
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Posttchoara, on Sep 5 2008, 00:42, said:

In al treilea rand, fuga de la locul accidentului nu se pedepseste decat daca sunt victime, daca sunt doar fiare poti sa pleci linistit.

Sigur??

#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,094
  • Înscris: 06.04.2007

View Postdiud, on Sep 4 2008, 23:32, said:

Salut,

..................... Fiind relativ tarziu, i-am lasat omului nr de telefon in parbriz; trebuie neaparat mers la politie sau putem rezolva cu niste spray, polish etc? Zgarieturile - si la mine si la el sunt superficiale.

Mai daca ai facut gestu asta, nota 10.
Asa a patit si fratello , si-a gasit masina busita in parcare, dar surpriza, pe parbriz pus nr de tel si pers de contact.
Uite ca mai sunt oameni si p=aci...

PS: in Austria aveti idee ce se intampla daca parasiti locul accidentului - accident cu doar o tamponare usoara, unde celalalt proprietar nu e de fata?
Va spun eu, daca vede cineva treaba asta, si face declaratie, vinovatu' , ca prima masura NU mai primeste CASCO de la nici o societate de asigurare, frumos nu??

Bai ce naspa, auzi tu: daca nu te-a vazut nima, fugi frate...ca ie pe ''neveu''

Edited by Octavian___28, 09 September 2008 - 18:25.


#12
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
"Fuga de la locul accidentului"  :roflmaofast: :lol: :lol:    adica de la locul zgarieturii.
Ala sa spuna merci ca i-ai lasat nr de tel , pe altul l-ar fi durut undeva.

#13
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

Quote

In al treilea rand, fuga de la locul accidentului nu se pedepseste decat daca sunt victime, daca sunt doar fiare poti sa pleci linistit.

nu mai stiu sigur, dar parca era altfel: in cazul in care nu sunt victime, e obligatoriu sa eliberezi carosabilul. -> masinile sunt in aceeasi zona, dar fara sa incomodeze traficul.
daca sunt victime, n-ai voie sa muti masinile.

#14
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,094
  • Înscris: 06.04.2007

View Postexorcistul, on Sep 9 2008, 19:31, said:

"Fuga de la locul accidentului"  :roflmaofast: :lol: :lol:    adica de la locul zgarieturii.
Ala sa spuna merci ca i-ai lasat nr de tel , pe altul l-ar fi durut undeva.
Tu ce faceai?

#15
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Pai cum ce faceam? Il despagubeam pe om. Nu asa e normal?

#16
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Cum sa il despagubesti?! Nu ai asigurare?!?

#17
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Nu e totuna?  :D

#18
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
am inteles ca o faci separat de rca

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate