Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Act donatie sau vanzare-cumparare?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
TheLuckyCat

TheLuckyCat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.08.2008
Bun gasit tuturor! Sunt noua pe forum si sper ca am postat in categoria potrivita.
Dupa multe cautari si permutari, posibile variante, am ajuns la concluzia ca cel mai usor d.p.v. financiar ne-ar fi sa ne construim o casuta cu un etaj in curtea parintilor prietenului meu ( suntem impreuna de peste 10 ani) din moment ce si ei si-ar dori sa fim alaturi de ei si ne-ar da cu placere parte din terenul lor.
Vorbesc aici de un teren in orasul Constanta, cu o suprafata totala de 200mp, deschidere de 6.5, casa lor chiar in fata (casa-trenulet a la Dobrogea :lol:  ) iar noi sa construim in spatele curtii (S=45mp) cu un spatiu intre noi si ei de o gradina mica.
Intrebarea mea este: ce act sa facem cu ei in situatia asta? Donatie, vanzare-cumparare...sau ce? Repet: noi nu suntem casatoriti.

Edited by TheLuckyCat, 27 August 2008 - 19:52.


#2
Korner

Korner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 11.12.2007
Eu pledez pentru un act de vanzare cumparare. Este mai sanatos pentru psihic. Celalalt act este muuult mai atacat decat acesta in instanta de catre rudele "binevoitoare".

#3
cpt_planet

cpt_planet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.09.2006
Eu am facut contract de donatie si am avut numai probleme. Majoritatea bancilor nu accepta ca garantie contract de donatie. De asemenea poate fi atacat de alti mostenitori, revocat de parinti etc.

#4
TheLuckyCat

TheLuckyCat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.08.2008
:worthy: Multumesc foarte, foarte mult Korner si cpt_planet pentru promptitudine.
Cred ca asa o sa facem, mai ales ca si ei au spus ca sunt ok cu un act de vanzare-cumparare.
Multumesc inca o data!

#5
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
vanzare cumparare e sfant.

#6
katerina

katerina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.08.2008
Atentie mare!
Daca suprafata totala a terenului este de 200mp cu deschidere la strada de 6,5m, cu o contructie existenta pe care banuiesc ca nu o demolati, nu obtineti autorizatie de constructie. Sa aveti sorti de izbanda trebuie sa construiti( cu o autorizatie de modernizare si adaugare la casa existenta) pe numele parintilor dupa care acestia sa va faca contract de vanzare cumparare pe constructie si pe bucata de teren aferenta constructiei. In acest caz parintii vor fi obligati sa va lase un drum de servitute prin curtea lor.
Daca intentia este de a face credit la banca pentru suma necesara constructiei nu sunt sanse, maximul de teren pe care ati  putea sa-l cumparati de la parinti este de 100mp. Nici o banca nu da credit ipotecar pe suprafata asta de teren si cu drum de servitute. Incercati cu credite personale.

#7
TheLuckyCat

TheLuckyCat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.08.2008
Katerina, multumesc foarte mult de informatie, mi-ai citit gandurile!! Ai pus exact punctul pe i!
Chiar astazi am avut surpriza sa aflam de la proiectant ca nu se poate construi in situatia noastra, nu ne-ar da nimeni autorizatie pentru ca minimul necesar pentru construire este de 150mp. Proiectantul zicea sa aplice "bartranii" pentru o extensie si cu cheltuiala pe numele nostru demonstrezi ca aia e casa construita de tine, varianta care nu-mi surade ca nu pot sa-mi iau casa in spinare si sa plec daca situatia o va cere, prietenul are o sora s.a.m.d.

Vin iarasi cu o intrebare: exista posibilitatea din datele date (200mp, deschidere 6.5, noi sa construim casa in spatele curtii cu o gradina intre cele doua) de obtinere a unei autorizatii de modernizare si adaugare la casa existenta fara a se face o alipire intre cele doua case? Si daca nu cer prea mult, cam care ar fi pasii obtinerii unei autorizatii de modernizare? Ei ne-ar da si un un drum de servitute fara probleme.
(Nota: nu avem nevoie de credit pentru construirea casei, deci nu ne-ar incurca)

Edited by TheLuckyCat, 29 August 2008 - 21:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate