Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

care este recomandarea dvs?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
pentaxistul

pentaxistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.03.2007
Salut ! pe care dintre aceste doua obiective recomandati pentru un Canon 40d:Sigma 18-50mm f/2.8 EX DC Macro sau Tamron  SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical ?am citit zeci de reviewuri si inca nu ma pot decide pe care sa l aleg!precizez ca ma intereseaza imediat dupa calitatea imaginii ,rapiditatea focusului!desi am citit ca tamronul ar fi mult mai sharp insa are o constructie mai ieftina ,acest lucru nu ar fi un impediment ,deoarece ma intereseaza in primul rand calitatea imagini si rapiditatea focusului(si precizia acestuia).Rog dintre cei care poate au sau au testat aceste doua obiective sa ma sfatuiti pe care sa-l aleg!!

                                           Va  multumesc anticipat!!

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu am testat nici unul din ele, dar uitandu-ma prin reviewuri parca as zice ca Tamronul are mai putine probleme la focalizare, te poti baza pe el. Pe montura Nikon, Sigma au folosit motor HSM... daca o bagau si pe Canon era super.
Si eu am fost interesat de aceste 2 obiective, dar nu am "aprofundat" mai mult de ce scrie in http://www.slrgear.c...uct/1008/cat/31 sau http://www.ephotozin...herical-IF-Di11

Edited by SuperDuper, 25 August 2008 - 02:12.


#3
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postpentaxistul, on Aug 25 2008, 02:13, said:

Salut ! pe care dintre aceste doua obiective recomandati pentru un Canon 40d:Sigma 18-50mm f/2.8 EX DC Macro sau Tamron  SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical ?am citit zeci de reviewuri si inca nu ma pot decide pe care sa l aleg!precizez ca ma intereseaza imediat dupa calitatea imaginii ,rapiditatea focusului!desi am citit ca tamronul ar fi mult mai sharp insa are o constructie mai ieftina ,acest lucru nu ar fi un impediment ,deoarece ma intereseaza in primul rand calitatea imagini si rapiditatea focusului(si precizia acestuia).Rog dintre cei care poate au sau au testat aceste doua obiective sa ma sfatuiti pe care sa-l aleg!!

                                           Va  multumesc anticipat!!


ciao, am tamronul pe nikon dar nu am folosit sigma. din ce am vazut pana acum, daca CHIAR nu ai bani de varianta de brand (tine cont ca SH s-a dat un 17-55 2.8 de canon cu 25 de mil) eu as zice sa mergi pe tamron, e bun optic in majoritatea situatiilor. DAR este lent, nu il recomand pentru actiune. de asemenea, la 2.8 in situatii de contrast extreme cam baga aberatii cromatice, sigur, se poate evita, dar baga. bokeh-ul e fain, dar eu incep sa ma uit tot mai tare spre un 50 1.4 din punctul asta de vedere.

am auzit numai de bine de sigma, parerea mea e ca trebuie sa le incerci pe amandoua sau sa alegi din ce vezi pe net. personal sunt foarte multumit de sharpness si culori, constructia e slabuta, gen obiectiv de kit, dar tolerantele sunt stranse, se misca greoi inelele, pare ceva serios. de asemenea, e foarte usor. viteza insa e ceea ce ma dezamageste la el. ar fi totusi perfect sa fie si rapid si bun optic, si ieftin ca braga  ;)

P.S. schimba nick-ul  :)

Edited by nicolaie, 25 August 2008 - 03:12.


#4
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
Pe 40d am si eu un tamron 17-50 /2.8; uite niste poze aici: http://forum.softped...m...t&p=4706692

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate