Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

NELAMURIRE CU PAYPAL

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Sobolanul

Sobolanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.06.2008
Banuiesc ca stiti deja despre ce e vorba.
  Mi-am facut de curand un cont pe celebrul Paypal,trebuie sa-i dau cuiva 10 EURO.Am setat alea alea,mi-am pus cardul si acum imi spune ca trebuie sa astept 2-3 zile pana imi trimite codul.Am cautat la "help" pt. mai multe detalii,dar nu mi se spune exact si clar unde anume am sa-mi vad codul,unde?In coltul din stanga al paginii?La dreapta in jos?UNDE?!
  Asta este singura explicatie pe care mi-au dat-o:

  

Q Where do I find my PayPal code?

A Your unique, randomly generated 4-digit PayPal code is displayed on your credit or debit card statement next to or near the PayPal fee. In the item description section, you will see it next to the word PAYPAL.

    Allow a few business days for the PayPal code to appear on your online card statement. If you do not have online access to your statement, you'll need to wait for your statement in the mail.


  Avand in vedere ca vocabularul meu nu contine termeni economici in engleza raspunsul de mai sus este cat se poate de ENERVANT DE INUTIL!
   Daca puteti sa-mi explicati,clar si explicit UNDE am sa-mi vad codul,v-as ramane indatorat!


Si inca ceva,dupa ce aflu codul,UNDE merg sa-l introduc?

#2
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
daca imi raspunzi repede te lamuresc eu
Acum intreb eu:
1: Cand ti-ai facut contul de paypal a trebuit sa atasezi un card nu?
2: Cand ti-ai atasat cardul  ti-a fost retrasa suma de 1,5 Euro din cont?

#3
Sobolanul

Sobolanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.06.2008

View PostStudioOne, on Aug 19 2008, 17:07, said:

daca imi raspunzi repede te lamuresc eu
Acum intreb eu:
1: Cand ti-ai facut contul de paypal a trebuit sa atasezi un card nu?
2: Cand ti-ai atasat cardul  ti-a fost retrasa suma de 1,5 Euro din cont?

L-am facut azi.

Nu stiu daca mi-a fost retrasa sau nu suma.Si nici nu stiu cum sa verific.

#4
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Codul apare pe extrasul de cont.
Te duci la banca si ceri asa ceva. Sau verifici prin Internet Bancking.
Citeste topicul special, deja spa explicat de sute de ori !!!

#5
blueyez

blueyez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 11.09.2005
ei, cand iti vor retrage cei 1.5 euro se va creea o tranzactie
pe acea linie de tranzactie scrie codul

eu am card la ing si pot vedea pe loc in banca...
la restul nu prea stiu.. asteptati desfasuratorul ?

#6
Sobolanul

Sobolanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.06.2008

View Postqueensoft, on Aug 19 2008, 18:12, said:

Codul apare pe extrasul de cont.
Te duci la banca si ceri asa ceva. Sau verifici prin Internet Bancking.
Citeste topicul special, deja spa explicat de sute de ori !!!


Si uite c-am sa intreb din nou,ca pt. mine este prima oara cand am nelamurea asta.Si cand vine vorba de chestii d-astea eu nu am sute,ci mii de intrebari.Cum ar fi de exemplu:

Cum verific prin Internet Banking?Unde merg?Pe ce site?Cum ma duc si cer la banca?Intru in banca si urlu:DATI-MI CODUL PENTRU PAYPAL !!!!!!!!     ?

Am spus,ca vreau sa mi se explice cat se poate de detaliat.Nu sunt foarte experimentat cand vine vorba de chestii din astea.

View Postblueyez, on Aug 19 2008, 18:13, said:

ei, cand iti vor retrage cei 1.5 euro se va creea o tranzactie
pe acea linie de tranzactie scrie codul

eu am card la ing si pot vedea pe loc in banca...
la restul nu prea stiu.. asteptati desfasuratorul ?



Ce e aia linie de tranzactie?Si unde o vad?

#7
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostSobolanul, on Aug 19 2008, 17:53, said:

Banuiesc ca stiti deja despre ce e vorba.
  Mi-am facut de curand un cont pe celebrul Paypal,trebuie sa-i dau cuiva 10 EURO.Am setat alea alea,mi-am pus cardul si acum imi spune ca trebuie sa astept 2-3 zile pana imi trimite codul.Am cautat la "help" pt. mai multe detalii,dar nu mi se spune exact si clar unde anume am sa-mi vad codul,unde?In coltul din stanga al paginii?La dreapta in jos?UNDE?!
  Asta este singura explicatie pe care mi-au dat-o:

  

Q Where do I find my PayPal code?

A Your unique, randomly generated 4-digit PayPal code is displayed on your credit or debit card statement next to or near the PayPal fee. In the item description section, you will see it next to the word PAYPAL.

    Allow a few business days for the PayPal code to appear on your online card statement. If you do not have online access to your statement, you'll need to wait for your statement in the mail.


  Avand in vedere ca vocabularul meu nu contine termeni economici in engleza raspunsul de mai sus este cat se poate de ENERVANT DE INUTIL!
   Daca puteti sa-mi explicati,clar si explicit UNDE am sa-mi vad codul,v-as ramane indatorat!


Si inca ceva,dupa ce aflu codul,UNDE merg sa-l introduc?

Acum, eu nu vreau sa fiu rea, dar explicatia lor e cat se poate de utila si la obiect. Nu trebuie sa ai doctorat in economie ca sa intelegi despre ce e vorba. Nu trebuie sa ai nici macar un vocabular bogat de termeni economici. De fapt, nu trebuie sa stii "termeni economici" deloc.

Si acum, ca sa zic si ceva util: Paypal a operat o tranzactie cu cardul tau, in valoare de 1.95$. Aceasta tranzactie iti va apare undeva. Daca ai Internet banking, o vei vedea online in cateva zile (daca ai card de debit, o poti vedea chiar imediat - in functie de banca. La ING o vezi imediat, in "tranzactii in curs de procesare"). Daca n-ai posibilitatea sa-ti vezi tranzactiile online, va trebui sa astepti sa primesti "desfasuratorul" de la banca. Acolo, in dreptul tranzactiei cu pricina, vei vedea "xxxx PAYPAL EXPUSE", unde xxxx e numarul cu pricina.

Vezi si http://farm3.static....51ed4760f_o.jpg

Edited by LoveDemon, 19 August 2008 - 17:23.


#8
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View PostSobolanul, on Aug 19 2008, 09:09, said:

L-am facut azi.

Nu stiu daca mi-a fost retrasa sau nu suma.Si nici nu stiu cum sa verific.
In primul rand trebuie sa fii "ROMANIAN-VERIFIED"

Faci in felul urmator:

Maine mergi la banca si cere un extras de cont. Asigura-te ca ai macar 7,8,10 ron minim pe card si cardul sa vie acceptat .In  dreptul operatiunii catre paypal ai sa vezi un cod de 4 cifre. Acele 4 cifre trebuie sa le introduci la paypal . asa te verifica ei si-ti dau "verde la operatiune"
Daca mai ai nelamuriri te ajut
verifica atasamentul

Attached Files



#9
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postqueensoft, on Aug 19 2008, 18:12, said:

Codul apare pe extrasul de cont.
Te duci la banca si ceri asa ceva. Sau verifici prin Internet Bancking.
Citeste topicul special, deja spa explicat de sute de ori !!!


View PostSobolanul, on Aug 19 2008, 18:17, said:

Cum verific prin Internet Banking?Unde merg?Pe ce site?Cum ma duc si cer la banca?Intru in banca si urlu:DATI-MI CODUL PENTRU PAYPAL !!!!!!!!     ?


Bai da greu este frate. Tu nu intelegi limba romana?!
Extras de cont... ceri la banca... NU trebuie tu sa stii ce inseamna alea, stiu aia de la banca.
Te duci peste 3-5-7 zile (sa aiba timp sa efectueze tranzactia) si ceri la ghiseu (unde ai facut cardul) un extras de cont pentru cardul ala !!! Ce o fi asa de greu?!
Iar pentru internet banking, daca nu stii adresa, e clar ca NU ai asa ceva. Pentru ca NU este gratuit. Si cind faci cerere pentru asa ceva, iti dau ei instructiuni !!!!

#10
Sobolanul

Sobolanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.06.2008
Nu,nu sunt Romanian verified.Asta ce inseamna?


  Chiar trebuie sa ma tarasc pana la banca sa aflu un nenorocit de cod ca sa trimit 10 EURO nenorociti?Parca motto-ul lor era : The safer,easier way to pay. Chiar trebuie sa ma confrunt cu cxcxtxri d-astea la orice pas?

  Oare codul nu mi se trimite si pe mail?

#11
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ti s-a explicat ca daca ai Internet banking, il vezi online. Nu ai. Fa-ti.

Pe de alta parte, nu toata lumea trebuie sa aiba cont Paypal. Cateodata poate fi chiar in detrimentul tau, daca nu te pricepi.

#12
Sobolanul

Sobolanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.06.2008
Pai n-ar trebui sa fie greu.Din moment ce ei se lauda ca cica e modul cel mai usor de-a lucra online cu bani.Ce munte de bullshit mai e si cu paypalu asta.E chiar asa de greu sa iti dea cod-ul pe mail fara sa te mai zapaceasca cu toate porcariile astea?

Cardul nu l-am facut eu,d-aia sunt asa de dezinformat.

Da...si imi fac Internet banking.Si cat trebuie sa astept pana imi trimit ei mailul de activare al contului,si altele?Chestiile astea ma enerveaza extrem de mult.

#13
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View PostSobolanul, on Aug 19 2008, 09:29, said:

Nu,nu sunt Romanian verified.Asta ce inseamna?


  Chiar trebuie sa ma tarasc pana la banca sa aflu un nenorocit de cod ca sa trimit 10 EURO nenorociti?Parca motto-ul lor era : The safer,easier way to pay. Chiar trebuie sa ma confrunt cu cxcxtxri d-astea la orice pas?

  Oare codul nu mi se trimite si pe mail?
Pai nu esti Romanian verified. Ai sa devii in 1,2,3 zile dupa ce paypal iti retrage 1,5 Euro pentru verificarea cardului. Cu ocazia asta banca se inregistreaza cu operatiune in contul tau si ca atare va aparea pe extrasul de cont. Repet: in dreptul operatiunii vei avea scrise cele 4 cifre. acela este codul.
Mai asteapta si tu pana maine...
Codul nu-ti va aparea pe email pentru ca informatia de la banca nu ti se trimite pe email. Poti sa nu te duci la banca sa iei extrasul dar sigur iti va veni intr-o luna extrasul. Daca ai cerut asta. Si este interesul tau sa mergi la banca

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Pai in cazul asta ai sa ramai enervat.

Codul ala nu ti-l trimit pe mail, pentru ca ideea nu e introducerea codului intr-o casuta, ci verificarea cardului. Cred ca nu ti-ar conveni sa vina un prieten la tine acasa, sa se joace putin cu cardul tau si sa si-l asocieze contului lui Paypal fara ca tu sa stii. E o masura de protectie.

Cat despre Internet banking, intreaba la banca.

#15
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Daca nu ai facut tu cardul.. e si mai nasol. O sa zica aia la banca sa vina proprietarul cardului. Si asta pentru ca si extrasul si cererea de internet banking se fac personal, la banca (din cite stiu eu).
Ai optiune la PayPal sa trimiti cuiva bani direct din card, fara sa ai cont. Eu asa am primit bani de 2 ori.

My customer doesn't have a PayPal account and prefers not to make online payments. Is there a way I can accept his credit card payment?

Business account holders can accept credit card payments from customers who don't have a PayPal account or prefer not to make online payments.

TU esti customer, deci poti sa trimit bani direct de pe card.
Spune-i persoane sa incerce asa: Request Money > Create an Invoice. Deoarece acolo scrie asa: Bill customers, individuals or groups by email with an invoice, even if they don't have a PayPal account!

Lamurit acum ???

#16
Sobolanul

Sobolanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.06.2008

View PostStudioOne, on Aug 19 2008, 18:36, said:

Pai nu esti Romanian verified. Ai sa devii in 1,2,3 zile dupa ce paypal iti retrage 1,5 Euro pentru verificarea cardului. Cu ocazia asta banca se inregistreaza cu operatiune in contul tau si ca atare va aparea pe extrasul de cont. Repet: in dreptul operatiunii vei avea scrise cele 4 cifre. acela este codul.
Mai asteapta si tu pana maine...
Codul nu-ti va aparea pe email pentru ca informatia de la banca nu ti se trimite pe email. Poti sa nu te duci la banca sa iei extrasul dar sigur iti va veni intr-o luna extrasul. Daca ai cerut asta. Si este interesul tau sa mergi la banca

  ^

  Asta este o explicatie cu adevarat detaliata si explicita.Incercati sa fiti si voi ca StudioOne la capitolul "raspunsuri".
  

Deci in pe pagina din "My account" o sa apara cod-ul.Daca ai putea sa-mi arati vreo poza cu un X pe locul unde ar trebui sa  apara codul as aprecia f. mult.
  Si dupa ce fac rost de cod,unde merg sa-l introduc?

#17
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View PostSobolanul, on Aug 19 2008, 18:42, said:

^

  Asta este o explicatie cu adevarat detaliata si explicita.Incercati sa fiti si voi ca StudioOne la capitolul "raspunsuri".
  

Deci in pe pagina din "My account" o sa apara cod-ul.Daca ai putea sa-mi arati vreo poza cu un X pe locul unde ar trebui sa  apara codul as aprecia f. mult.
  Si dupa ce fac rost de cod,unde merg sa-l introduc?

NU apare codul ala NICAIERI, nu intelegi?! Pe pagina MY Account INTRODUCI codul. Pe care il iei de la banca. De pe extrasul de cont !! Gizas !!!

#18
Sobolanul

Sobolanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.06.2008

View Postqueensoft, on Aug 19 2008, 18:41, said:

Daca nu ai facut tu cardul.. e si mai nasol. O sa zica aia la banca sa vina proprietarul cardului. Si asta pentru ca si extrasul si cererea de internet banking se fac personal, la banca (din cite stiu eu).
Ai optiune la PayPal sa trimiti cuiva bani direct din card, fara sa ai cont. Eu asa am primit bani de 2 ori.

My customer doesn't have a PayPal account and prefers not to make online payments. Is there a way I can accept his credit card payment?

Business account holders can accept credit card payments from customers who don't have a PayPal account or prefer not to make online payments.

TU esti customer, deci poti sa trimit bani direct de pe card.
Spune-i persoane sa incerce asa: Request Money > Create an Invoice. Deoarece acolo scrie asa: Bill customers, individuals or groups by email with an invoice, even if they don't have a PayPal account!

Lamurit acum ???


O.K. Deci sa zicem ca ma deloghez,si vreau sa trimit banii catre un cont fara sa am si eu contul meu.Cum fac?Tu pana acuma ai primit bani,dar stii si cum sa trimiti fara sa ai cont?Si cum?

View Postqueensoft, on Aug 19 2008, 18:43, said:

NU apare codul ala NICAIERI, nu intelegi?! Pe pagina MY Account INTRODUCI codul. Pe care il iei de la banca. De pe extrasul de cont !! Gizas !!!


Si de ce puii mei nu au zis ei asta pe pagina lor de pe paypal.com?Si daca au zis-o de ce nu au fost clari si coerenti in asa fel incat sa inteleg si eu?Ca in nici un caz nu sunt primul care are problema asta,ca doar ati avut-o de sute de ori.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate