Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Achizitionare de pe eBay

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
VD3320

VD3320

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.02.2008
Salut!
Vreau sa cumpar un produs de pe ebay.com si am cateva intrebari legate plata si transport.
Pot alege sa platesc la primirea produsului, atunci cand acesta ajunge acasa?
Transportul este gratuit pana in Romania sau trebuie sa mai platesc taxe?

#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 08.12.2006

View PostVD3320, on Aug 18 2008, 10:42, said:

Salut!
Vreau sa cumpar un produs de pe ebay.com si am cateva intrebari legate plata si transport.
Pot alege sa platesc la primirea produsului, atunci cand acesta ajunge acasa?
Transportul este gratuit pana in Romania sau trebuie sa mai platesc taxe?
de fapt, cand cumperi de pe ebay.....in cele mai multe cazuri, cumperi de la o persoana sau de la un alt magazin, ebay este doar un site intermediar, de licitatii, nu ebay (site-ul in sine) vinde produsul, ci cei ce se fac cunoscuti prin intermediul sau, vand.
Deci...ca sa aflii raspunsurile la intrebarile tale, cel mai bine este sa trimiti mesaj la vanzator si sa il intrebi. Marea majoritate a vanzatorilor, daca nu chiar toti, folosesc serviciul PayPal si vor banii inainte. Te sfatuiesc sa fi foarte atent la calificativele vanzatorilor, cumpara de la un vanzator cu multe calificative, peste95% sa fie pozitive, sunt de incredere. In nici un caz sa nu iei de la vanzatori ce au sub 50 de calificative si 50-60% negative.

Edited by cuculea, 18 August 2008 - 11:29.


#3
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Eu mi-am plasat un om de legatura in America. El preia comenzile, imi spune daca produsul este acolo si mi-l trimite. Eu ii dau cam 30$/per produs.

#4
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View PostVD3320, on Aug 18 2008, 01:42, said:

Salut!
Vreau sa cumpar un produs de pe ebay.com si am cateva intrebari legate plata si transport.
Pot alege sa platesc la primirea produsului, atunci cand acesta ajunge acasa?
Transportul este gratuit pana in Romania sau trebuie sa mai platesc taxe?

Asa cum spunea si cuculea verifica intai calificativele. Eu evit sa cumpar si de la cei care au 95%. Peste 98 % si sa aibe multe tranzactii si nu incepute saptamana trecuta. Cu alte cuvinte sa aibe vechime pe ebay ca seller.
De taxe nu scapi. Transportul nu va fi gratuit niciodata. nu stiu daca vei gasi transport sub 50-80$, plus ca la vama daca nu ai pe cineva cunoscut va trebui sa mai platesti si 19%VAT adica TVA+Vama in functie de produsul achizitionat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate