Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

Ce acte trebuie sa primesc la cumpararea unui teren?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Maril

Maril

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.10.2007
As fi vrut sa deschid un jurnal de casa...dar cred ca e cam devreme...
Deocamdata vreau sa va spun ca am cumparat un teren in comuna Berceni cu 50 E m2. Am facut contract de vanzare cumparare, am dat banii..am luat terenul.... Am primit urmatoarele acte:  
" planul de amplasament si  delimitare a imobiluli" "
extras de carte funciara"  si
"cadastrul"


PUZ-ul cica iese in vreo 3 luni...

Intrebarea mea era daca trebuia  sa primim si alte acte si care sunt apoi  pasii pe care trebuie sa-i urmez, in vederea construirii unei case.


Mentionez ca am cititit  "Sa construim o casa" si n-am reusit sa inteleg... :huh:


  Scuzati-mi va rog ignoranta si multumesc pentru (eventualele) raspunsuri.

#2
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005
Pai depinde, dar ar putea fi:

- copie dupa certificatul de urbanism;
- decizia de scoatere din circuitul agricol + avizu ANIF;
- planul de amplasament, scara 1/5000 (nu doar cea de 1/500). Iti trebuie in multe locuri;
- copii dupa TOATE actele aferente tranzactionarii terenului inainte de revolutie (contracte de v-c, titluri de proprietate, contracte de partaj voluntar, etc). Le vezi foarte usor in contractul tau de v-c, trebuie mentionate acolo de notar.

Mie mi-a lipsit un contract si n-am finalizat tranzactia pana nu l-am obtinut de la notarul care a efectuat respectiva tranzactie..

Ar mai fi bun la casa omului si un studiu geotehnic. Asta nu-l avea proprietarul (nu cred ca o sa vezi in veci), dar am intrebat in zona pe locatari daca au fost probleme cu fundarea).

Asta ar fi cu terenul. La partea ce tine de construire e alta poveste.

Succes!

#3
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Scoaterea din circuitul agricol este o chestie pe care o poti face si tu daca vechiul proprietar nu a facut-o (ca deh..doar mai economiseste niste bani...), dar ea este valabila doar pentru teren intravilan, ceea ce la tine nu este cazul banuiesc, decat dupa ce vei avea terenul intravilan prin acel PUZ (vezi cu "cica" ala, sper ca te-ai informat bine inainte.. :) ).
Succes.

#4
Maril

Maril

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.10.2007
CRG noi nu avem NIMIC  din ce ai enumerat tu mai sus  :huh:

Ma gandeam ca decizia de scoatere din circuitul agricol o sa o primim cu  o data cu PUZ-ul..
Avem un plan  de amplasament dar la scara 1: 1000, iar despre  actele aferente tranzactionarii terenului inainte de revolutie ...nici vorba...Este insa specificat in contract cum a fost dobandit terenul...de unde , de la cine...

Terenul face parte dintr-o parcela mai mare dezmembrata

O data cu PUZ-ul  oare trebuie sa primesc si certificatul de urbanism? :huh:


Cristi ,  in contractul de vanzare cumparare este specificat ca vanzatorii se obliga sa faca PUZ-ul...in sase luni, numai ca nu stiu cand o sa iasa......Noi aveam de gand  sa apucam sa facem macar  actele  pentru a demara constructia  anul asta, dar daca  se amana asa de mult cu PUZ-ul..nu cred ca o sa mai reusim ceva...

Deja ma doare capul de la atatea hartogarii..mai rau e ca nu stiu ce sa cer si cui...

Edited by Maril, 18 August 2008 - 17:34.


#5
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pai fii atent la detalii si ce specifici in contract: ei fac PUZ-ul, dar daca nu este aprobat, ce se intampla? Tu ramai cu teren extravilan. Cred ca ar trebui sa introduci si o astfel de clauza, ca terenul sa devina intravilan prin acel PUZ in maxim 6 luni de zile...

Edited by CristiALF, 18 August 2008 - 21:51.


#6
Maril

Maril

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.10.2007

View PostCristiALF, on Aug 18 2008, 22:51, said:

Pai fii atent la detalii si ce specifici in contract: ei fac PUZ-ul, dar daca nu este aprobat, ce se intampla? Tu ramai cu teren extravilan. Cred ca ar trebui sa introduci si o astfel de clauza, ca terenul sa devina intravilan prin acel PUZ in maxim 6 luni de zile...


Pacat ca aflu cam tarziu lucrul asta;  contractul e deja  semnat  :mellow:  Multumesc mult oricum.
Nu-mi ramane decat sa  sper ca o sa fie k .

Edited by Maril, 18 August 2008 - 23:57.


#7
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
cam intr-o situatie tot de genul asta ma aflu si eu. am semnat un contract de rezervare, si am achitat 1000 EUR cu titlu de avans, pentru un teren la iesirea din frumusani care momentan este extravilan agricol. in contractul de rezervare este o clauza de genul: "Vanzatorul se obliga, pe cheltuiala lui, sa transforme terenul in intravilan in urma PUZ-ului in lucru". Acum am timp 30 de zile sa achit diferenta de bani si sa semnam contractul de vanzare cumparare. Firma care il vinde zice ca se aproba PUZ-ul in maxim 30 de zile si ca pana fac creditul pentru diferenta facem contractul direct pe intravilan. Dar in caz ca nu se aproba acest PUZ, dupa ce fac contractul, trebuie sa fac eu demersurile pentru a trece terenul in intravilan? Sau poate fi trecut de ei. In cazul in care terenul devine intravilan dupa ce fac contractul de vanzare cumparare trebuie sa fac din nou acte la notar? sa nu fac acte de 2 ori si sa platesc serviciile notarului de doua ori.

#8
Olteniteanu

Olteniteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.06.2008

View Postgoesalajan, on Aug 19 2008, 15:23, said:

cam intr-o situatie tot de genul asta ma aflu si eu. am semnat un contract de rezervare, si am achitat 1000 EUR cu titlu de avans, pentru un teren la iesirea din frumusani care momentan este extravilan agricol. in contractul de rezervare este o clauza de genul: "Vanzatorul se obliga, pe cheltuiala lui, sa transforme terenul in intravilan in urma PUZ-ului in lucru". Acum am timp 30 de zile sa achit diferenta de bani si sa semnam contractul de vanzare cumparare. Firma care il vinde zice ca se aproba PUZ-ul in maxim 30 de zile si ca pana fac creditul pentru diferenta facem contractul direct pe intravilan. Dar in caz ca nu se aproba acest PUZ, dupa ce fac contractul, trebuie sa fac eu demersurile pentru a trece terenul in intravilan? Sau poate fi trecut de ei. In cazul in care terenul devine intravilan dupa ce fac contractul de vanzare cumparare trebuie sa fac din nou acte la notar? sa nu fac acte de 2 ori si sa platesc serviciile notarului de doua ori.

Prin contract de rezervare banuiesc ca te referi la antecontract de vanzare-cumparare.
Nu ai cum sa faci de 2 ori acte la notar intrucat o vanzare odata facuta e definitiva, indiferent daca se schimba sau nu ulterior anumite caracteristici ale terenului (cum ar fi exemplul tau extravilan/intravilan)
Daca la finalul celor 30 de zile PUZul nu e gata, ai urmatoarele alternative :
- ceri banii de avans inapoi plus penalitati cf. antecontractului pt. nerespectarea clauzelor
sau
- prelungesti (tot la notar printr-un act aditional) termenul de semnare al contractului
sau
- semnezi contractul pe extravilan iar apoi ori astepti in speranta ca o sa treaca puzul lor ori (solutie cam costisitoare) te apuci tu sa faci puz

#9
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Pe el scrie contract de rezervare si l-am semnat la ei la sediu. Trebuia la notar si asta? :) sper sa nu fi facut o greseala. Cel de vanzare-cumparare o sa fie la notar. Am discutat cu ei posibilitatea emiterii unui act aditional si au zis ca e ok. Trebuie neaparat la notar facut? sau este ok si la ei (semnat si stampilat de ei).

#10
chitigalucian2002

chitigalucian2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2007
salut.
un sfat as dori.
2 famiilii dorim sa cumparam o bucata de pamint de la un proprietar ptr a construi un casa duplex.Nedumerirea mea e cum as putea sa fac actul de vinzare cumparare la notar sa fie mai corect si mai bine ptr noi.Adica un singur act cu cele 2 fam ca si cumparatori sau se poate separa de acum terenul (pentru fiecare cite 50%) pentru a nu amesteca lucrurile mai tirziu.Ma ginesc acum ca la 2 acte de vinzare cumparare si taxele notariale ar fi duble.Adica ar plati fiecare pentru actul sau dar daca ar fi un singur act am imparti cheltuiala.
Spre ca m-am facut inteles si astept un raspuns .Multumesc mult.

#11
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
N-am inteles ce inseamna "un casa duplex". O vila pentru cele doua familii, sau aveti in proiect doua constructii, cate una pentru fiecare familie?
In cea de a doua situatie, ar fi indicat ca fiecare propriater sa cumpere 50% din teren, pentru a evita complicatiile ulterioare. Tot urmeaza partajul, alte cheltuieli notariale, neintelegeri privind modul de impartire a terenului etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate