Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Fonduri negative PayPal

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007
Din cauza unor probleme am ramas cu -335$ in contul PayPal.
Acum eu trebuie sa le trimit acesti bani.

Add Funds to Restore Your Balance
 
As stated in our User Agreement, you cannot have a negative balance and a sustained negative balance may result in limited account access. Please add funds to your account. You can mail a check, money order, or cashier's check made payable to PayPal, Inc.


--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Print this page and send the payment to:

PayPal
P.O. Box 45950
Omaha, NE 68145-0950
United States

*Checks must be denominated in U.S. Dollars, Canadian Dollars, Australian Dollars, Euros, or UK Pound Sterling. 
*On the check, write your name and email address as shown above. 
*It takes approximately two to seven business days for payments to be credited to your account.


Am fost la 6 banci si la Posta dar toti i-mi spun ca nu au cum sa trimita bani la o adresa postala, si ca au nevoie de un cont bancar. Am vorbit cu cei de la PayPal de cateva ori la telefon dar ei imi spun ca acestea sunt singurele modalitati de a trimite banii.
Ati mai fost careva in aceeasi situatie? Cum asi putea trimite banii la PayPal.

#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Pai daca pui banii pe cardu asociat, nu ti-i trage in mod automat?

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
1. Dai unui prieten banii cash, ii pune in paypal-ul lui si ti-i trimite in al tau.

2. Faci inca un cont, si trimiti de pe al doilea in asta.
Ai voie sa ai 2 conturi, unul personal si unul business sau premier. Dar carduri diferite.

Prima varianta ar fi mai rapida.

 xtremxpert, on Aug 13 2008, 16:00, said:

Am fost la 6 banci si la Posta dar toti i-mi spun ca nu au cum sa trimita bani la o adresa postala, si ca au nevoie de un cont bancar. Am vorbit cu cei de la PayPal de cateva ori la telefon dar ei imi spun ca acestea sunt singurele modalitati de a trimite banii.
Probabil sunt singurele modalitati pentru "Add funds", buton care nustiu ce cauta acolo daca tot nu poate fi folosit in Romania.

Nu cred ca daca iti intra bani in cont cum am zis mai sus, nu stiu ei sa faca o scadere si sa-si opreasca datoria.

Edited by don_dannielo, 13 August 2008 - 15:11.


#4
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007
Am accesul limitat la contul PayPal din cauza fondurilor negative, nu pot sa primesc sau sa trimit bani, am de primit multi bani dar nu pot.

What can't I do while my account access is limited?

*receive payments 
*send or request money 
*electronically transfer funds from your PayPal account 
*close your account

Edited by xtremxpert, 13 August 2008 - 15:12.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
mergi la banca la care ai cardul si intreaba cum si daca poti emite cecuri.
daca poti, scrie-le un cec si trimite-l prin posta la adresa respectiva.

#6
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007

 _Smiley_, on Aug 13 2008, 16:31, said:

mergi la banca la care ai cardul si intreaba cum si daca poti emite cecuri.
daca poti, scrie-le un cec si trimite-l prin posta la adresa respectiva.

Card am la BT, o sa merg sa ii intreb si de cec, la celelalte banci mi-au spus ca nu pot emite cecuri si ca au nevoie de contul bancar al destinatarului.



P.S. Cum am ajuns cu -330$ ? Un "binevoitor" m-a inselat cu 800$ folosind un card furat, sau ceva de genu' ca sa i-mi plateasca un domeniu si PayPal a luat banii inapoi iar eu am ramas cu -330$.

#7
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Foarte urata situatia ta. Probabil ai nimerit peste o gaura in sistem. Butonul de add funds poate fi folosit pentru a adauga fonduri din contul bancar asociat contului de paypal. Dar noi nu avem voie sa adaugam decat conturi bancare din US si mai greu faci rost de asa ceva desi daca ai unul functioneaza 100%.

Stiu sigur ca se pot incasa cecuri externe la mai toate bancile romanesti. Nu vad de ce nu am putea si emite un astfel de cec. Probabil ai nimerit peste angajati incompetenti ca de obicei. Insista mai mult si explica-le situatia detaliat.

Pe viitor nu mai accepta in paypal sume mai mari de $300 de la necunoscuti ca sa eviti astfel de situatii neplacute. Cand e vorba de sume mai mari Paypal trateaza si vanzatorii ca pe eventuali hoti sau escroci si iti limiteaza contul desi tu esti om cinstit. Pentru sume mai mari foloseste Moneybookers sau mai bine Western Union. Desi e mai mare bataie de cap macar stii ca esti in siguranta. Bafta sa iti restaurezi contul.

#8
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007
Singura modalitate este de a trimite banii la acea adresa, altfel primeam din alt cont de paypal

Multe tranzactii sunt de peste 300$, dar pana acum nu am mai avut probleme, acum mi-am facut cont si la moneybookers.

Am ajuns la BT la 17:01 dar usa era incuiata, BT inchide la 17:00
O sa incerce tatal meu sa scrie un cec din contul lui, oricum contul paypal e pe numele lui.
Raspunsurile de la toate bancile au fost aceleasi, nu pot emite cec'uri, doar sa trimita intr'un cont bancar. Sau ca stie ca se poate incasa cec'uri, dar nu stie cine poate emite in ro.

Ce sa mai zic: "Hai Romania!"

#9
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Da-le frumos celor de la PayPal un mail la support. Si acolo explici mai clar ce si cum, nu ca aizi, dezlinat.
Pe de alta parte... nu poti sa-ti faci alt cont?! Pe alt nume? Acuma nah, o sa moara paypal din gaura ta de 300 $ ???

#10
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007

 queensoft, on Aug 13 2008, 20:03, said:

Da-le frumos celor de la PayPal un mail la support. Si acolo explici mai clar ce si cum, nu ca aizi, dezlinat.
Pe de alta parte... nu poti sa-ti faci alt cont?! Pe alt nume? Acuma nah, o sa moara paypal din gaura ta de 300 $ ???


Ma gandeam si eu sa le mai trimit inca un email, cred ca am trimis mai mult de 10, azi am vorbit de 3 ori la telefon cu ei.
Scuze, da ce ai vrut sa zici cu: "nu ca aizi, dezlinat." ca nu inteleg

Este al doilea cont PayPal, primul imi este blocat pana implinesc 18 ani (decembrie), si nu sunt genul care sa imi placa sa am n'spe conturi. Nu ma intereseaza cei 300$, doar sa ii pot trimite.
Cu un alt cont, imi trebuie un card pe numele acelei persoane, trebuie sa trimit alte documente ca sa il verific (in cateva zile trec de 1300$ in tranzactii), si deja am 4 carduri.

Sper sa poata emite un cec pe numele tatalui meu vreo banca, sau "sa inteleaga PayPal ca traiesc in romania" si sa ma lase sa pot primi bani din alte conturi paypal.

+ ca am trimis 500$ in alt cont paypal si persoana respectiva nu poate folosii banii pana nu rezolv problema cu contul meu.

Edited by xtremxpert, 13 August 2008 - 19:25.


#11
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Queensoft a vrut sa spuna "nu ca aici, dezlānat". Probabil s-a referit la povestea ta fara cap si coada pe care ai insirat-o si poate la greselile gramaticale. Pronumele nu se despart cu liniuta, iar verbele la modul infinitiv nu se scriu cu 2 de i la sfarsit. Aviz "folosii" si "i-mi", grave greseli gramaticale. Daca ai vorbit de atatea ori la telefon cu cei de la paypal cu ce i-ai aburit si ce ti-au raspuns ei de fiecare data? Si apoi din cate relatezi tu, invarti cam multe sute de dolari pentru cineva sub 18 ani. De unde faci banii respectivi?

Edited by rickysyv, 13 August 2008 - 20:49.


#12
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007

 rickysyv, on Aug 13 2008, 20:48, said:

Queensoft a vrut sa spuna "nu ca aici, dezlānat". Probabil s-a referit la povestea ta fara cap si coada pe care ai insirat-o si poate la greselile gramaticale. Pronumele nu se despart cu liniuta, iar verbele la modul infinitiv nu se scriu cu 2 de i la sfarsit. Aviz "folosii" si "i-mi", grave greseli gramaticale. Daca ai vorbit de atatea ori la telefon cu cei de la paypal cu ce i-ai aburit si ce ti-au raspuns ei de fiecare data? Si apoi din cate relatezi tu, invarti cam multe sute de dolari pentru cineva sub 18 ani. De unde faci banii respectivi?

Multumesc user'ilor softpedia, prima data am aflat si eu de rentacoder si apoi au mai venit ideile.
"Povestea" nu e fara cap si coada, ma gandeam daca a mai fost cineva in situatia mea si poate sa imi spuna cum sa trimit bani la o adresa din USA.

In legatura cu greselile mele...nu imi place scoala deloc.

Pai le spuneam ca am fost la n banci si toate imi spun ca nu pot trimite doar intr-un cont bancar, imi spune sa merg la posta ca de acolo se poate. Merg la posta, nu se poate, ii sun sa vad daca pot folosi WU, nu se poate, si ultima data nu mai stiu ce am intrebat.

Sau ii contactam pe email cu intrebari diferite ca ei sa imi raspunda cu acelasi raspuns, si daca nu avea nici o legatura cu intrebare.

#13
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Deci tu vrei sa spui ca te imbogatesti lucrand pe rentacoder si reusesti cumva sa te intreci cu hoardele de indieni infometati de acolo care lucreaza pe nasturi... Care e secretul tau?

Nu trebuie sa-ti placa scoala ca sa stii sa scrii corect. Observi cum in acest exemplu verbele "a sti" si "a scrie" se scriu corect cu 2 de i la modul conjunctiv. Recunosc ca am invatat acest lucru chiar la scoala prin clasa a 7-a mi se pare dar cumva mi s-a intiparit in minte si nu mai vrea sa plece desi au trecut mai mult de 15 ani de atunci din pacate. Dar pe vremea mult iubitului chiar se facea scoala...

Spuneai si ceva despre vandut domenii. Poti sa dai niste exemple de domenii pe care le-ai vandut si cu cat, daca tot nu mai sunt ale tale? Si ce domeniu ai vandut bunului samaritean care te-a fericit?

Incearca sa suni la Paypal Europe din Luxemburg, poate ei sunt mai la curent cu tarile europene decat americanii care pot plati cu cec aproape orice. Intreaba-i daca poti plati cu "wire transfer". Daca chiar nu se poate deloc (desi mi se pare ridicol) incearca sa afli din ce alta tara din UE se poate trimite cec si in ultima instanta te duci si trimiti de acolo daca chiar te dau afara banii din casa.

Uite si un "tip" cu care poti sa minimalizezi incercarile de frauda la platile prin Paypal. Undeva la Profile la Website Payments mi se pare e o optiune care face obligatorie trecerea unui numar de telefon in momentul efectuarii platii de catre cumparator. Optiunea e setata pe "optional" in mod implicit, ceea ce este un lucru foarte rau. Este demonstrat ca 95% din incercarile de frauda prin Paypal esueaza in momentul in care incerci sa verifici clientul telefonic. Nu eu am calculat statistica respectiva dar am verificat metoda personal si pot spune ca functioneaza de minune. Ori numarul de telefon nu e valid, ori raspunde alta persoana, ori daca chiar raspunde individul respectiv incepe sa dea din colt in colt cand il iei la bani marunti. De asemenea seteaza optiunea sa fie obligatorie adresa de shipping chiar daca nu expediezi nimic. In acest fel poti sa corelezi numarul de telefon cu locatia individului. Poate aceste lucruri sunt la ordinea zilei pentru multi dar sper ca am ajutat totusi pe cineva.

Daca chiar nu poti sub nici o forma sa trimiti le trimiti cec celor de la paypal iar ei refuza orice alta metoda de plata dar tu doresti totusi sa-ti pastrezi contul mai departe atunci iti mai pot oferi eu o solutie care functioneaza garantat desi nu e tocmai usoara. Este vorba despre crearea unui cont bancar american, adica la o banca din USA. La finalizarea paperwork-ului vei primi acasa pachetul cu internet banking, card de debit si un carnet de cecuri din care poti rupe o fila, o completezi si o trimiti prin posta la adresa postala mentionata de paypal. Bineinteles trebuie sa ai bani in respectivul cont, altfel cecul trimis nu va fi acceptat (termenul de specialitate este "bounced").

De ce spuneam ca nu este usor. Nu oricine poate sa creeze un cont la o banca din USA, trebuie sa ai cetatenie americana acum desi mai demult se putea. Adica inainte de atacurile din 11 septembrie 2001. Totusi exista o posibilitate. Iti voi posta informatia in engleza aici deoarece nu am chef de traduceri si am impresia ca oricum te pricepi si singur:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Please be assured that all of the
information in this document at the current time, March 2007, is legal, true and
can be used effectively to open an account at one of the most successful financial
institutions in the United States.
That institution is E*Trade. Even through most normal channels E*Trade will not
open bank accounts for non US residents. I regularly speak with people who say
that they called E*Trade and were told that they could not open an account there.
They are told that because they are asking the wrong question. In fact I suspect
that E*Trade staff are instructed not to publicize that non residents can open US
bank accounts with them.
I myself called and was told the same thing. But then I discovered the loophole on
which this document is based. And I am going to let you in on it. And once I have,
you will understand why search as you might, this information is not readily
available on the internet.
Here it is …
You need to open, with E*Trade, not a bank account, but a Brokerage Account.
That’s right, a Brokerage Account. For buying mutual funds, stocks, bonds etc.
Even if you don’t intend to use it, you have to open a Brokerage Account. When
you open the Brokerage Account, it will come with a bank account that E*Trade
uses for financial transactions with you. But there is no restriction to using your
account just with E*Trade, because this is a 100% legitimate US bank account. It
has all the standard features of a bank account, and some more.
These include:
 Online Banking
 Ability to send and receive ACH transfers
 A Visa Debit Card
 A Check Book
So you can use this account to transfer money in and out of paypal, keep US
dollars in the US until you need them, receive money from US clients, pay money
to US companies or individuals, or just to work the benefits of an offshore bank
account. And it is all legal.
GOTO: https://global.etrad...rageapplication
Fill out the online application form, print it out and send with the requested forms.
NOTE: YOU CANNOT APPLY ONLINE, YOU HAVE TO MAIL IT IN
(They don’t make it that easy to do this!)
This form
just lets E*Trade and the US Tax Dept know that you are not eligible for US taxes.
That’s a good thing, it means you have a tax free bank account.
MAKE ONE PHOTOCOPY OR SCAN OF YOUR PASSPORT
Only the Identity page is needed. Note: the copy must be very clear.
THE “ETB INCOMING WIRE FORM” IS NEEDED WHEN YOU TRANSFER MONEY
FROM YOUR LOCAL BANK TO YOUR E*TRADE ACCOUNT.
Strictly speaking, this is not necessary. You can use a PAYPAL account, if you
have one, to transfer money from Paypal to your account for free. Or you can
direct other payments from Adsense or affiliate programs or US clients to your
account. However if you just want to wire money over, then fill in this form.
THE TOTAL PAGES YOU NEED TO SUBMIT ARE: (check) ☑
 FIRST THREE PAGES FROM BROKERAGE_ACCOUNT_KIT □
 FIRST PAGE FROM ETB_W8 WITHHOLDING TAX FORM □
 ONE COPY OF YOUR PASSPORT. □
MAIL THE ABOVE DOCUMENTS TO THE FOLLOWING ADDRESS:
E*TRADE Securities LLC
P.O. Box 1542
Merrifield VA 22116-1542
USA
WAIT ABOUT 10 DAYS FOR YOUR ACCOUNT TO BE OPENED.
You will receive an e mail from E*Trade when your account has been opened, and
shortly after will receive a welcome pack in your regular mail.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deci pana la urma dracu nu este chiar atat de negru daca chiar insisti cu perseverenta se poate pana la urma. Totusi multi s-ar lasa pagubasi dar iti pot spune ca metoda de mai sus chiar functioneaza si a fost folosita si de romani ca sa asocieze un cont bancar in USA la contul de paypal si sa extraga bani inainte de Octombrie 2007 cand am avut si noi voie in sfarsit sa scoatem banii pe un card Visa. Bafta in continuare.

#14
designweb

designweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2007
ia-ti inima in dinti si suna la paypal Europe.
explica-le problema, si te vor ghida ei.
NU da email, suportul prin email e doar de forma.
nu te ingrijora daca engleza ta nu e impecabila, cei de la suport sunt rabdatori:-)

#15
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007
rickysyv: Am spus "prima data am aflat si eu de rentacoder si apoi au mai venit ideile", mai fac si cate un proiect pe acolo, dar putine. La inceput am gasit un client de la care castigam si 300$ pe zi (de obicei 100$ / zi, dar nici nu lucram in toata ziua), apoi si de pe alte site-uri.

Niciodata nu mia placut gramatica, daca invatam cel putin in generala, nu uitam.

Ma ocupam cu "comertul" cu domenii cu PR4-6, adik aveam de unde sa le cumpar la preturi mici si aveam 1-2 clienti care le cumparau de multe ori la un pret dublu. (PR4: cumparam cu 30-35$ si il vindeam cu 70-75$, PR5: cumparam cu 100-140$ si vindeam cu 150-200$ etc), e bine sa ai clienti permanenti, de multe ori imi cereau domenii si nu aveam. Nu mai tin minte domenii, au fost multe, oricum nu era important numele.
Domeniul cu care am fost fericit era un PR6, nu spun numele, dupa ce se termina investigatia Godaddy poate o sa il postez, sper sa il recuperez.
(vorbesc la trecut ca de vreo saptamana nu am mai facut nimic)

Nu stiam de PayPal Europe.
"Banii nu te dau niciodata afara din casa."
Ii intreb daca poate fi trimis cecul de o persoana din alta tara doar sa scrie numele si adresa contului meu.

Am numarul de telefon al "bunului samaritean" dar degeaba, am si adresa lui din turcia, l-am sunat si se face ca nu stie engleza ca dupaia sa imi scrie "Who are you?" ii raspund ca vreau sa vorbesc cu el si sa raspunda, imi zice ca raspunde, da sa i zic cine sunt. Am incercat sa il sun de zeci de ori dupaia dar nu a mai raspuns.

Ma gandeam si eu la un cont bancar american, dar astept prima data sa am 18 ani, nu am nici pasaport. Oricum, sper sa rezolv altfel.
Ms de informatiile in eng.


designweb: App de engleza impecabila, am vorbit ieri cu unu' la paypal care pronunta cuvintele asa cum se scriu, mi se parea ca ii francez dupa accent.

Edited by xtremxpert, 14 August 2008 - 08:34.


#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 xtremxpert, on Aug 14 2008, 09:32, said:

Nu stiam de PayPal Europe.
Nu stiu despre ce vorbesc designweb si rickysyv, dar banuiesc ca ai sunat la singurul numar de pe site, +353 1 436 9111, numar de Irlanda.

Quote

Although PayPal's corporate headquarters are located in San Jose, PayPal’s operations center is located near Omaha, Nebraska, where the company employs more than 2,000 people as of 2007.[12] PayPal’s international headquarters is located in Dublin, Ireland.

Edited by don_dannielo, 14 August 2008 - 11:16.


#17
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007

 don_dannielo, on Aug 14 2008, 11:08, said:

Nu stiu despre ce vorbesc designweb si rickysyv, dar banuiesc ca ai sunat la singurul numar de pe site, +353 1 436 9111, numar de Irlanda.

Nici eu, la un search "paypal europe" pe google am dat peste hxxp://www.paypal.co.uk/uk
De asta e vorba?

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu stii la ce numar ai sunat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate