Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Neachitare rate ipoteca.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
liljorj

liljorj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.04.2007
dragi forumisti,
ma aflu intr-o situatie de toata caca ( sa fie eprimarea mai romaneasca). acum vreo 5 ani parintii mei au ajutat pe un var de-al meu sa-si ia o casa , ipotecand apartamentul lor. el avea nevoie de 2 giranti cu salariul si 1 cu casa. intre timp treaba s-o cam imputit si al meu var nu prea mai vrea sa plateasca ratele. si acum am ajuns la intrebare: exista vreun temei legal sa-l oblig sa-si plateasca ratele inainte de-a-mi scoate banca apartamentul al licitatie? astept raspunsurile voastre!

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postliljorj, on Aug 10 2008, 21:36, said:

dragi forumisti,
ma aflu intr-o situatie de toata caca ( sa fie eprimarea mai romaneasca). acum vreo 5 ani parintii mei au ajutat pe un var de-al meu sa-si ia o casa , ipotecand apartamentul lor. el avea nevoie de 2 giranti cu salariul si 1 cu casa. intre timp treaba s-o cam imputit si al meu var nu prea mai vrea sa plateasca ratele. si acum am ajuns la intrebare: exista vreun temei legal sa-l oblig sa-si plateasca ratele inainte de-a-mi scoate banca apartamentul al licitatie? astept raspunsurile voastre!
din punctul tau de vedere da, il poti da in judecata
dpdv al bancii atat timp cat apartamentul tau e pus ipoteca, il paote executa fara sa-i pese care, cum, cine n-a platit...
so...nu prea ai ce sa faci, apartamentul, intr-un final, va fi executat, dar tu il poti da pe el in judecata

#3
liljorj

liljorj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.04.2007
de asta ma temeam.  asta e o problema destul de mare... avand in vedere sistemul juridic din romania .  ar insemna sa stau pe drumuri in timp ce e procesul pe rol ceea ce nu ar fi prea placut.  chiar nu ar exista nicio posibilitate sa evit aceasta treaba? asa din curiozitate stie vreo careva la cate luni face BCR-ul executarea ?  
se pare ca se adevereste vechea zicala romaneasca: " facerea de bine f.... de mama."

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu unul nu stiu la ce perioada face bcr-ul executarea, insa ce pot sa-ti spun sigur e ca orice institutie financiara, banca sau nu, o face !...
imi pare rau de situatia ta, sincer

#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Desigur, trebuie sa-i dati in judecata urgent pe debitori. Sunt de gasit? Au bunuri care ar putea fi urmarite silit?
Mai puteti cere instantei de executare "beneficiul de discutiune", adica judecatorul sa-l oblige pe creditor (banca) sa-l urmareasca silit pe debitorul principal si, daca nu-si recupereaza ratele + dobanzile, abia dupa aceasta sa se indrepte impotriva parintilor tai. In cerere, trebuie sa indicati bunurile debitorului (case, masini, etc) care ar putea face obiectul urmaririi silie.
Varul tau insa are o casa, cea care face obiectul creditarii: in mod normal, instanta de executare ar trebuie sa aprobe executarea silita a varului tau, doar imobilul poate fi scos la vanzare de banca. Dar lucrul asta trebuie cerut EXPRES de catre garant.

In alta ordine de idei, parintii tai pot plati ratele restante si va subrogati in drepturile creditorului (dreptul de a-l executa silit pe debitor, inclusiv de a-i vinde casa).

#6
liljorj

liljorj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.04.2007
sta la vreo 30 de km de mine varul meu, undeva la tara. are lucruri ce ar putea fi urmarite silit. casa lui nu poate executata silit  , dat fiind faptul ca  e casa de la tara si unii pereti sunt facuti din chirpici (lut) .  oricum sper sa nu se ajunga la judecata si ca varul asta a meu sa-si achite dandanalele .

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Sper ca varul sa-si achite ratele. La prima notificare insa, opuneti creditorului acest "beneficiu de discutiune", cu aratearea bunurilor care pot fi urmaritie silit.

#8
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View Postliljorj, on Aug 11 2008, 18:41, said:

sta la vreo 30 de km de mine varul meu, undeva la tara. are lucruri ce ar putea fi urmarite silit. casa lui nu poate executata silit  , dat fiind faptul ca  e casa de la tara si unii pereti sunt facuti din chirpici (lut) .  oricum sper sa nu se ajunga la judecata si ca varul asta a meu sa-si achite dandanalele .

Cat poate sa valoreze o casa din chirpici, la tara?

#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Casa + terenul. Valoreaza macar cat ratele restante. Depinde de valoarea lor cumulata cu cea a dobanzilor si cheltuielilor pentru urmarirea silita.

Si probabil mai are venituri din salariu asupra carora banca poate pune poprire.
Daca instanta nu aproba cererea ta, sau valoarea bunurilor nu este suficienta pentru indestularea creditorului, cel mai bine ar fi sa platesti ratele restante, subrogandu-te in drepturile bancii. Dar sa speram ca plateste.

Edited by clara_spiele, 15 August 2008 - 12:34.


#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,403
  • Înscris: 03.12.2005
Eu nu inteleg o chestie, acela, respectiv "casa de la tara si unii pereti sunt facuti din chirpici (lut)" e casa pe care parintii tai l-au ajutat s-o cumpere? Sau doar acolo locuieste el?
Daca e asa, cat poate sa valoreze o casa la tara, si din materiale depasite? Despre ce fel de sume e vorba?

#11
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View Postliljorj, on Aug 10 2008, 21:36, said:

dragi forumisti,
ma aflu intr-o situatie de toata caca ( sa fie eprimarea mai romaneasca). acum vreo 5 ani parintii mei au ajutat pe un var de-al meu sa-si ia o casa , ipotecand apartamentul lor. el avea nevoie de 2 giranti cu salariul si 1 cu casa.

In concluzie, parintii tai l-au ajutat sa ia cu imprumut o casa din chirpici? Cat de valoroasa, vorba lui sebulus, poate fi acea casa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate