Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Taxe la vanzarea unui apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Rog pe cineva care se pricepe (a mai facut sau stie) sa-mi spuna cam la cat se ridica taxele pentru vanzarea unui apartament si ce acte trebuie. Stiu ca trebuie incheiat la un notar, dar orientativ, sa stiu cam la ce sa ma astept. Apartamentul m-am gandit undeva in jur de 50.000 euro. Totodata as dori sa stiu daca aceste taxe sint platite de vanzator, cumparator sau impartite intre ei. Merci.

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostIon_de_la_Raion, on Jul 24 2008, 02:42, said:

Rog pe cineva care se pricepe (a mai facut sau stie) sa-mi spuna cam la cat se ridica taxele pentru vanzarea unui apartament si ce acte trebuie. Stiu ca trebuie incheiat la un notar, dar orientativ, sa stiu cam la ce sa ma astept. Apartamentul m-am gandit undeva in jur de 50.000 euro. Totodata as dori sa stiu daca aceste taxe sint platite de vanzator, cumparator sau impartite intre ei. Merci.
Impozitul de 2% (parca, spre rusinea mea, nu stiu sigur), onorariul notarului (aici depinde) si sa scoti actele casei, daca nu le ai deja. Aia 2% ii achita vanzatorul, care e liber sa-i bage in pretul de vanzare.


Intra pe drept civil si cauta ca s-a mai discutat.

Edited by snipest, 24 July 2008 - 07:29.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Merci. O sa caut pe sectiunea de civil.

#4
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Din cate stiu eu, notarii isi stabilesc onorariile conform unor cataloage (grile) care sunt comune cu cele ale agentiilor imobiliare. In grile sunt trecute preturile apartamentelor din toate zonele Bucurestiului, in functie de strada, anul constructiei, etaj, numar de camere, etc. Chiar daca tu declari ca vinzi casa cu 50.000 de euro, e posibil ca pe grila notarului ea sa apara ca valoreaza 80.000 de euro si sa stabileasca onorariul lui in functie de asta.

#5
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
calculator taxe asta te poate ajuta

Edited by george67, 04 August 2008 - 18:17.


#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am vorbit cu un notar. Cumparatorul plateste onorariul notarului. Vanzatorul doar 2% din valoarea apartamentului, la stat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate