Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

vatamare corporala

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mada_

mada_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.01.2007
buna ziua,
am nevoie de un sfat ceva, m-am documentat eu dar nu suficient.
Tata a fost batut in plina strada , noaptea, miseleste pe la spate cu o bata, mergea pe bicicleta, iar unu cu masina s-a oprit in spatele lui si l-a luat la bataie, intai cu bata in spate apoi la picioare si pumni sub pretextu ca l-a injurat. Acum tata e in spital cu 2 coaste rupte, una i-a perforat plamanu si sta cu un tub in el sa elimine tot sangele. Am citit ca daca se depasesc 20 de zile de spitalizare poate sa faca inchisoare, daca nu amenda. Credeti ca e de ajuns amenda? Daca as gasi un avocat bun credeti ca ar putea sa schimbe incadrarea juridica, se poate incadra la vatamare corporala grava sau tentativa de omor? Pentru ca medicul a spus ca daca mai statea 3 ore murea de stop respirator. Va rog un sfat sunt disperata, vreau sa plateasca pt ce a facut, dar nu doar cu amenda.

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Multa sanatate tatalui!
Nu cred ca ar fi nevoie de avocat pentru a scoate un Certificat IML din care sa rezulte ca a avut nevoie de peste 80 de zile de ingrijiri medicale, ori i-a fost pusa viata in pericol pentru ca faptuitorul sa fie incadrat la vatamare corporala grava. O coasta rupta necesita ingrijiri medicale indelungate (din nefericire, va sta imobilizat multe luni de zile dupa externare), iar o coasta care i-a perforat plamanul semnifica nici mai mult nici mai putin decat punerea in primejdie a vietii.

#3
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Medicul va constata prin certificatul medico-legal unde si va completa ca viata victimei a fost pusa in pericol,si abia dupa aceea avocatul va sti ce decizie sa ia.Oricum cum spunea si colegu mai inainte o sa stea f mult la pat,si dupa 20 de zile de spitalizare fapta se incadreaza cu adevarat la vatamare corporala.

  Gaseste un avocat bun si sa dea bunul Dumnezeu sa se faca dreptate.Insanatosire grabnica.

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostE_manuel1, on Jul 21 2008, 22:39, said:

Medicul va constata prin certificatul medico-legal unde si va completa ca viata victimei a fost pusa in pericol,si abia dupa aceea avocatul va sti ce decizie sa ia.Oricum cum spunea si colegu mai inainte o sa stea f mult la pat,si dupa 20 de zile de spitalizare fapta se incadreaza cu adevarat la vatamare corporala.

  Gaseste un avocat bun si sa dea bunul Dumnezeu sa se faca dreptate.Insanatosire grabnica.

abtineti-va de la acest gen de afirmatii fara sa cunoasteti adevarul.
e drept ca in romania nu e greu sa iei bataie din senin si nicio injuratura nu justifica gestul
dar niciodata nu poti sa stii adevaratul motiv al conflictului...
poate si el a avut partea lui de vina, etc...

#5
mada_

mada_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.01.2007
va multumesc pentru raspunsuri, si cel care a spus ca are partea lui de vina, tocmai am spus ca l-a injurat , dar daca tu crezi ca un om la 50 de ani mai are chef de prostii pentru a se lua la bataie cred ca te inseli, individu care l-a batut are pana in 30 de ani...normal adrenalina ,sa arate ca e cocos, dar miseleste.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postmada_, on Jul 21 2008, 22:50, said:

va multumesc pentru raspunsuri, si cel care a spus ca are partea lui de vina, tocmai am spus ca l-a injurat , dar daca tu crezi ca un om la 50 de ani mai are chef de prostii pentru a se lua la bataie cred ca te inseli, individu care l-a batut are pana in 30 de ani...normal adrenalina ,sa arate ca e cocos, dar miseleste.


e hai nu te enerva ca nu am nimic de impartit cu tine, n-am zis ca tatal tau le-a facut ceva, etc.
zic doar ca nu e bine in general sa fii categoric in afirmatii fara sa fii de fata...sa cunosti adevarul...

#7
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008

View Postclara_spiele, on Jul 21 2008, 21:31, said:

Multa sanatate tatalui!
Nu cred ca ar fi nevoie de avocat pentru a scoate un Certificat IML din care sa rezulte ca a avut nevoie de peste 80 de zile de ingrijiri medicale, ori i-a fost pusa viata in pericol pentru ca faptuitorul sa fie incadrat la vatamare corporala grava. O coasta rupta necesita ingrijiri medicale indelungate (din nefericire, va sta imobilizat multe luni de zile dupa externare), iar o coasta care i-a perforat plamanul semnifica nici mai mult nici mai putin decat punerea in primejdie a vietii.

1. Peste 60 de zile, nu peste 80.
2. Poate da, poate ba. Punerea vieții în primejdie tot legistul o va stabili.

În rest e bine. De apreciat bunăvoința.

#8
mada_

mada_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.01.2007
stie cineva cum se procedeaza cu certificatul medico legal? se da pe loc, trebuie programare?

#9
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postmada_, on Jul 23 2008, 16:36, said:

stie cineva cum se procedeaza cu certificatul medico legal? se da pe loc, trebuie programare?
Sa mearga dimineata acolo, o sa-l consulte medicul si o sa-ti dea certificatul(cand depinde de oras)
Vezi ca se poate retrage plangerea, in caz ca va intelegeti cu banii.)daca e pana in 60 zile sau nu a fost afectat vreun simt)

View PostDhaukos, on Jul 22 2008, 21:33, said:

1. Peste 60 de zile, nu peste 80.
2. Poate da, poate ba. Punerea vieții în primejdie tot legistul o va stabili.

În rest e bine. De apreciat bunăvoința.

Sa inteleg ca tu esti invatatorul sau profesorul de drept de pe forum? :huh:
Parca am mai vazut o observatie si la adresa altcuiva in alt post...

#10
mada_

mada_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.01.2007
nici nu poate fi vorba de bani, stam f bine cu banii. puscaria sa-l manance. vreau sa angajez un avocat bun sa-l bage la tentativa de omor.

#11
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postmada_, on Jul 23 2008, 20:29, said:

nici nu poate fi vorba de bani, stam f bine cu banii. puscaria sa-l manance. vreau sa angajez un avocat bun sa-l bage la tentativa de omor.
Da' la genocid nu vrei? Il baga la ce se stabileste in urma cercetarii. Cine esti tu sa dai verdicte din astea? Stii ce-i aia tentativa, macar? De intentie, acte premrgatoare & shit ai auzit? Intr-adevar, ce spui ca a patit e grav si sigur nu va scapa doar cu amenda, dar totusi, chiar asa te crezi de indreptatita sa decizi tu soarta unui om?

Pentru cei care se plang ca n-avem jurati, uitati aici raspunsul.

#12
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Pentru a incadra o persoana la tentativa de omor trebuie demonstrata intentia de a ucide. Actele preparatorii, deliberarea, mobilul, relatiile pe care le avea cu victima sunt indicii pentru a califica o fapta drept omor in faza de tentativa. Dar putem avea de-a face cu un omor fara acte preparatorii, sau deliberare. Numai din imprejurarile cauzei se poate extrage o anumita concluzie in acest sens. Cum ar fi, folosirea unei arme, unui obiect susceptibil de a ucide si multe alte lucruri. Oricat de bun ar fi avocatul, faptele vorbesc. Nu poate face dintr-o vatamare corporala o tentativa de omor.
Si punerea in primejdie a vietii (in conditiile in care coasta i-a perforat plamanul) atrage incadrarea la vatamare corporala grava.

#13
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Cred ca e mai usor sa comiti un omor decat sa-ti iasa o tentativa.

#14
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postmada_, on Jul 23 2008, 19:29, said:

nici nu poate fi vorba de bani, stam f bine cu banii. puscaria sa-l manance. vreau sa angajez un avocat bun sa-l bage la tentativa de omor.
:huh:
Sunt sigur ca o sa gasesti un avocat care o sa-ti promita toate astea  :drac:

Edited by ortega, 24 July 2008 - 19:59.


#15
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postsnipest, on Jul 24 2008, 08:57, said:

Da' la genocid nu vrei? Il baga la ce se stabileste in urma cercetarii. Cine esti tu sa dai verdicte din astea? Stii ce-i aia tentativa, macar? De intentie, acte premrgatoare & shit ai auzit? Intr-adevar, ce spui ca a patit e grav si sigur nu va scapa doar cu amenda, dar totusi, chiar asa te crezi de indreptatita sa decizi tu soarta unui om?

Pentru cei care se plang ca n-avem jurati, uitati aici raspunsul.
Man, tu chiar crezi ca omului ii arde de corectitudinea incadrarii juridice?
Eu zic ca da, ar vrea la genocid, daca s-ar putea.
"Cine e el sa dea verdicte"?!
Primo: nu da verdict, isi urla nervii pe un forum. Nu e primul si doamne-ajuta-traficului Softpediei, nici ultimul.
Secundo: ti-a spus in deschidere: e fiul tatalui. Iti doresc sa nu trebuiasca sa faci pe Iustinian langa stativul de perfuzii al tatalui tau.

In afara ca-l ametisi cu cuvinte frumoase, ce vrei sa spui cu  asta:
"Stii ce-i aia tentativa, macar? De intentie, acte premergatoare & shit ai auzit?" ?
Eu cred ca stiu pe unde bati, dar nu vreau sa gresesc.

Iar eu cred ca omul a auzit de tentativa. Sigur, nu cred ca stie definitia din Penal, ca dealtfel 90% din "juristii" deversati anual de catre actualele Scoli Profesionale de Drept.
Dar nu cred ca l-ar interesa.
-------------------------------
Omule intrebator; iti inteleg teoretic furia si sper sa nu ti-o inteleg niciodata practic. E cam greu ce vrei tu. In cazul in care ai citit in diagonala cuvintele stiintifice in care ti s-a explicat pana acum, eu iti ofer o varianta de buzunar: da, se poate. Teoretic e mai greu, practic se poate. Orice se poate. (Spuneai ca stai bine cu...dragostea?) Numai vezi cum il alegi pe acel avocat.

Ps.Vezi ca ceva e scris mai cu negru decat negru. ;)
LE: Scuze, acum am fazut ca e vorba de o doamna. A se citi la feminin unde e cazul, ca nu am chef sa mai editez.

View Postsnipest, on Jul 24 2008, 14:36, said:

Cred ca e mai usor sa comiti un omor decat sa-ti iasa o tentativa.
Absolut de acord. :D

Edited by Gabi73C, 24 July 2008 - 20:26.


#16
mada_

mada_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.01.2007
snipest nu vreau sa apelez la sentimentalisme, dar iti spun ca e f greu ca nu stiu pe ce drum sa o apuc, si dintr-o intamplare fac dreptu', deci stiu despre ce e vb si cum se poate incadra fapta, dar nu cat as vrea,faptu ca am scris pe acest forum a fost sa vad pareri si pareri nu sa se arunce cu pietre ca nu stiu cum se incadreaza fapta, si sunt multe detalii pe care nu le-am spus aici, se poate baga la tentativa pentru ca l-a urmarit pe tata, a avut de gand chestia asta, premeditata,a folosit o bata pe care o avea in masina ilegal, si daca nu ieseau niste vecini il omora. ca intai l-a lovit cu bata apoi l-a luat la picioare.

#17
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postmada_, on Jul 24 2008, 22:06, said:

snipest nu vreau sa apelez la sentimentalisme, dar iti spun ca e f greu ca nu stiu pe ce drum sa o apuc, si dintr-o intamplare fac dreptu', deci stiu despre ce e vb si cum se poate incadra fapta, dar nu cat as vrea,faptu ca am scris pe acest forum a fost sa vad pareri si pareri nu sa se arunce cu pietre ca nu stiu cum se incadreaza fapta, si sunt multe detalii pe care nu le-am spus aici, se poate baga la tentativa pentru ca l-a urmarit pe tata, a avut de gand chestia asta, premeditata,a folosit o bata pe care o avea in masina ilegal, si daca nu ieseau niste vecini il omora. ca intai l-a lovit cu bata apoi l-a luat la picioare.
In primul topic ai spus ca ai vrea sa gasesti un avocat care sa schimbe incadrarea, nu?  Ce sa inteleg de aici? Nu ma intereseaza cat drept stii si ce fel de studenta esti, iti doresc numai bine. Dar asta e un motiv in plus sa privesti lucrurile la rece si sa renunti la sentimentalisme. Iti inteleg durerea si furia, dar hai sa nu uitam ca pedeapsa trebuie sa se aplice pe masura faptei reprobabile.

#18
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Daca ne expui cazul la rece si ne spui, fara sa omiti cele mai mici detalii, cum sau petrecut faptele (pe ore, minute, imprejurari, totul) ne putem face o idee si suntem in masura sa ne gandim la o incadrare. Inclusiv mobilul eventualului omor si relatiile intre tatal tau si faptuitor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate