Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

mostenire, toti copii renunta la drepturi

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
katika

katika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.09.2007
Formulez pentru cei care se pricep o problema legata de mostenire:
In actul de mostenire se specifica faptul ca toti copii defunctului renunta la drepturile succesorale, ramanand (chipurile) doar sotul/sotia ca mostenitor.
Am inteles ca aceasta situatie deschide insa drept de succesiune pentru rudele defunctului (frati/surori, unchi/matuse). (rezulta o concluzie personala: actul e foarte prost gandit).
Astept confirmari/infirmari pe aceasta tema.
Multumesc.

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Asa este, in situatia in care descendentii defunctului renunta la mostenire, fratii si surorile defunctului au vocatie succesorala utila. Si, mai departe, urmatoarea clasa de mostenitori, in lipsa acestora.
Dar care este cauza renuntarii copiilor?

Edited by clara_spiele, 21 July 2008 - 20:16.


#3
katika

katika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.09.2007

 clara_spiele, on Jul 21 2008, 20:14, said:

Asa este, in situatia in care descendentii defunctului renunta la mostenire, fratii si surorile defunctului au vocatie succesorala utila. Si, mai departe, urmatoarea clasa de mostenitori, in lipsa acestora.
Dar care este cauza renuntarii copiilor?

Copii au renuntat (probabil) pentru a simplifica lucrurile, in sensul ca sotia ar fi ramas unic mostenitor. Efectul se pare ca a fost insa invers, s-au complicat lucrurile inutil...

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 katika, on Jul 22 2008, 09:27, said:

Copii au renuntat (probabil) pentru a simplifica lucrurile, in sensul ca sotia ar fi ramas unic mostenitor. Efectul se pare ca a fost insa invers, s-au complicat lucrurile inutil...
Daca intr-adevar copiii doresc ca sotului supravietuitor sa-i ramana tot, ar trebui sa accepte mostenirea, dupa care sa doneze acxestora partea lor.

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
ce legi stupide, imbecile si handicapate, ma intreb cum aratau la moaca aia de le-au zamislit :lol:

eu am una si mai tare. a murit bunicu-mio. el avea 6 copii. bun, s-a agitat maica-mea sa faca succesiunea si a aflat ca nus ce dracu a facut bunicu-mio ca inca era casa pe numele lu strabunicu-mio, prin urmare aveau drept de mostenire si cele 2 surori deja moarte moarte. cu una a fost simplu, pentru ca urmasii, cred ca o fata numai, erau :deadtongue: insa sora no.2 n-avea decit DOISPE copii, din care mai traiau vreo 10, imprastiati pe toata planeta. trimite scrisori pentru a le cere sa renunte, aia s-au crucit, evident c-au renuntat, spre deosebire de alte familii, in a mea nu prea exista imbecili. tot rahatul a durat luni si ani :lol:

#6
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 katika, on Jul 22 2008, 09:27, said:

Copii au renuntat (probabil) pentru a simplifica lucrurile, in sensul ca sotia ar fi ramas unic mostenitor. Efectul se pare ca a fost insa invers, s-au complicat lucrurile inutil...
Imi pare rau, dar puteau sa se informeze si ei la un notar.

#7
katika

katika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.09.2007
Dupa parerea mea greseala e tocmai a notarului... oamenii de rand nu cunosc aceste legi, iar cand te duci la notar faci o cerere-formulare in termeni comuni, nu juridici, 'vrem sa-i lasam toata mostenirea mamei, noi renuntam'. Iar notarul trebuie sa stie care e solutia sigura... Dar deh, in toate meseriile gasesti uscaturi...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate