Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

TBI neseriosi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
doriaal

doriaal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 21.06.2007
In anul 2005 am cumparat un calculator in rate prin TBI credit pe 5 ani.Valoarea calculatorului era de 3700 ron ,rata fixata era de 152,8 ron pe luna , de pe desfasurator reiesea ca pana final voi platii 9168 ron.
Am achitat vreo 2 ani in fiecare luna , dupa care in iunie 2007 ,am hotarat sa platesc tot  . M-am interesat cat mai am de platit si mi-au zis 4518 ron .
Am platit la banca,s-a incheiat contractul totul OK pana aici .

Ieri , dupa 1 an de la inchiderea contractului am primit o instiintare care zice ca datorita unor modificari privind Codul Fiscal ,  rata pe luna incepand cu 1.1.2007 s-a marit la 167.41 ron iar valoarea totala a contractului este de 9752 ron si ca trebuie sa platesc 280 ron(anu asta ,probabil la anu iar imi cer ca sa fie diferenta dintre 9700 si 9100)  in termen de 30 zile .  Pfu ?

Am citit prin contract e adevarat ca scrie ca in cauza in care apar modificari 'in timpul contractului' se poate mari rata .....

Intrebarea mea : Este corect/legal ca dupa 1 an de la inchiderea contractului sa imi ceara acuma diferentele ?
De ce nu au cerut atunci cand mi-au calculat cat mai am de platit . (modificarea s-a facut in ianuarie , eu am inchis in iunie)

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Merita sa le ceri daune-morale bune acestor "creditori". Eu n-au stiut ca s-a marit rata in momentul in care ai lichidat creditul?!

#3
lucian_

lucian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.07.2007

 doriaal, on Jul 18 2008, 16:51, said:

In anul 2005 am cumparat un calculator in rate prin TBI credit pe 5 ani.Valoarea calculatorului era de 3700 ron ,rata fixata era de 152,8 ron pe luna , de pe desfasurator reiesea ca pana final voi platii 9168 ron.
Am achitat vreo 2 ani in fiecare luna , dupa care in iunie 2007 ,am hotarat sa platesc tot  . M-am interesat cat mai am de platit si mi-au zis 4518 ron .
Am platit la banca,s-a incheiat contractul totul OK pana aici .

Ieri , dupa 1 an de la inchiderea contractului am primit o instiintare care zice ca datorita unor modificari privind Codul Fiscal ,  rata pe luna incepand cu 1.1.2007 s-a marit la 167.41 ron iar valoarea totala a contractului este de 9752 ron si ca trebuie sa platesc 280 ron(anu asta ,probabil la anu iar imi cer ca sa fie diferenta dintre 9700 si 9100)  in termen de 30 zile .  Pfu ?

Am citit prin contract e adevarat ca scrie ca in cauza in care apar modificari 'in timpul contractului' se poate mari rata .....

Intrebarea mea : Este corect/legal ca dupa 1 an de la inchiderea contractului sa imi ceara acuma diferentele ?
De ce nu au cerut atunci cand mi-au calculat cat mai am de platit . (modificarea s-a facut in ianuarie , eu am inchis in iunie)

  DA, TBI SUNT FOARTE NESERIOSI. SA STIE TOATA TARA.
  Doriaal si eu am primit instiintarea de care zici tu insotita de o factura (trasa la xerox fara stampila si semnatura in original macar). Ce n-ai precizat tu este de fapt justificarea pe care o prezinta ei pt. respectiva suma pe care ti-au cerut in plus ( si  tie , si mie si multor altora care au avut credite la ei si le-au incheiat sau nu).
  Mai exact, ei sustin in instiintare ca incepand cu 01.01.2007 in valoarea ratei trebuia sa intre si TVAul aferent dobanzii (care nu se regaseste in scadentarul din contractul semnat initial cu ei - inainte de 01.01.2007). Deh, s-au trezit si ei dupa un an jumate. Economistii lu' peste care lucreaza la TBI Credit. Afirmatiile domniiilor lor se bazeaza pe 2 articole din Codul Fiscal, respectiv art 128 si 161 alin. 15. Acum intrebarea este daca cineva stie daca este corect sa ni se ceara sa platim TVA pt. dobanda inclusa in rata pt ratele devenite scadente incepand cu 01.01.2007. Pot aparea in evidentele CRB si BC daca nu achit aceasta factura privind TVA aferenta dobanzii din contractul de vanzare cu plata in rate?

#4
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Bagami-as ... in ei de jegosi. Acum 2 ani am avut nevoie disperata de un calculator nou, in perioada aia am avut in familie o perioada mai proasta cu banii, iar tata a facut credit pentru calculator, la aceea vreme Ultra pro lucra cu TBI credit. a platit toate ratele, nici o restanta. La sfarsitul lui aprilie anul acesta, prin posta a venit ca suntem restantieri? Ca mai avem de platit o rata, iar ratele au fost terminate inca din ianuarie. Am fost la ei cu tata si ei au spus ca ultima rata se plateste la ei la sediu, si va da-ti seama ca din Jilava pana pe strada Preputu lu Zamfir nu e cale scurta, a facut tata scandal, s-a emis o foaie ca am platit toate ratele.
         E, azi a venit alta chestie de la ei, ca trebuie platit tva-ul.


Faza e, ca in contract nu scria nimic de prima chestie, si cred ca nici de TVA.

       Niste nesimtiti ordinari. Mie ca de data asta tata o sa faca un scandal monstru.

Edited by clara_spiele, 29 July 2008 - 13:43.
eliminarea cuvintelor indecente si a spamului din semnatura


#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
De ce sa faca scandal? O cerere de chemare in judecata, cuprinzand si daune-morale (mai ales daca tatalui i-a mei venit anterior o hartie ca este restantier), civilizat este preferabila.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate